Recenze a test Concept VP 5241 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Concept VP 5241

85,7 % Celkové hodnocení

Nízká hmotnost v kategorii Klasické vysavače

Klady

  • Vhodný na tvrdé podlahy i koberce
  • Turbokartáč
  • Nižší hmotnost
  • Hezký design

Zápory

  • V některých ohledech průměrný
  • Chybí indikátor naplnění prachové nádobky
  • Příliš dlouhá hadice
3 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Většina parametrů vysavače Concept odpovídala v době psaní recenze (únor 2021) víceméně průměru. To platí pro délku napájecího kabelu i 10m akční rádius, díky kterému tento vysavač zvládne vysát i větší plochy. Lehce pod průměrem byla 2,5l kapacita odpadní nádobky, u bezsáčkových vysavačů je ale tento objem zpravidla poměrně malý, počítá se totiž s vysypáním po každém použití, což u sáčkových modelů není možné.

Hlučnost 72 dB se držela jen asi 1,5 dB pod průměrem, nejde tedy o vyloženě tichý model. Pozitivně hodnotíme filtraci vysavače, zejména účinný HEPA filtr, který je doporučovaný nejen lidem s dýchacími obtížemi. Nemáme co vytknout ani účinnosti vysávání, vysavač je vhodný na tvrdé podlahy i koberce.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Sáčkový/bezsáčkový

Bezsáčkový

63 % Sáčkový, 37 % Bezsáčkový
Výrobce

Concept

20 % Sencor, 13 % Hoover, 13 % Kärcher, 13 % Electrolux, 13 % ETA, 13 % Rowenta, 7 % Miele, 4 % Concept, 2 % Bosch, 2 % Philips
Objem sáčku/sběrné nádoby (l)

2,5

3,28
Délka napájecího kabelu (m)

6

6,61
Filtr

HEPA 13

Hlučnost (dB)

72

73,22
Akční radius (m)

10

9,36
Energetická třída

A

54 % A, 13 % B, 9 % C, 4 % A+, 4 % A++, 2 % D, 2 % A+++, 11 % Neuvedeno
Třída čistoty vyfukovaného vzduchu

A

65 % A, 13 % D, 7 % B, 4 % E, 2 % C, 9 % Neuvedeno
Třída účinnosti vysávání koberců

A

33 % A, 26 % C, 24 % D, 4 % E, 2 % F, 2 % B, 9 % Neuvedeno
Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah

A

83 % A, 4 % B, 4 % C, 9 % Neuvedeno
Příkon (W)

800

735,65

Vybavení, rozměry a funkce

Stejně jako řada bezsáčkových vysavačů, i tento model značky Concept postrádá indikátor plnosti nádoby. Musíte se tak řídit vlastním odhadem, nápovědou například může být snížení výkonu vysavače. Když už jsme u výkonu sání, ten jde u tohoto vysavače regulovat, což se hodí při vysávání různých druhů podlahových krytin. S tím vám pomůže také trubice na tvrdé podlahy a turbokartáč, ten přitom nebyl v době hodnocení úplnou samozřejmostí. Nechybí ani malá hubice, měkčená kolečka a automatické navíjení kabelu, to už jsou ale prvky, které nechybí téměř žádnému modernímu vysavači.

Výbava vysavače Concept VP 5241

V tabulce najdete kromě výbavy také rozměry vysavače. Jeho hmotnost není nijak nadstandardní, a neměla by tak znesnadňovat manipulaci.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Indikátor plnosti sáčku/nádoby

Ne

70 % Ano, 26 % Ne, 4 % Značka na nádržce
Regulace výkonu

Ano

76 % Ano, 24 % Ne
Hubice na tvrdé podlahy

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Štěrbinová hubice

Ano

91 % Ano, 9 % Ne
Turbokartáč

Ano

63 % Ne, 37 % Ano
Měkčená kolečka

Ano

85 % Ano, 13 % Ne, 2 % Neuvedeno
Navíjecí kabel

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Výška (cm)

24

28,19
Šířka (cm)

26,5

30,32
Délka (cm)

41

40,05
Hmotnost (kg)

4,6

5,37

Názory uživatelů a odborníků

Většina uživatelů zmiňovala ve svých recenzích jako hlavní pozitivum vysavače Concept jeho až překvapivě vysoký výkon, podle některých recenzí je dokonce nutné jeho snížení, jinak se vysavač přisává ke koberci. Pochvaly se dočkala také hlučnost vysavače, kterou uživatelé označují za poměrně nízkou, a délka kabelu.

Rozporuplné hodnocení se potom objevuje u hadice, někteří uživatelé chválí její délku, pro jiné je dlouhá až příliš. Stejně tak si někdo pochvaluje širokou nabídku hubic a příslušenství, jiní uživatelé zase většinu příslušenství neupotřebí. V těchto ohledech tak záleží hlavně na osobních preferencích.

Klady a zápory

Výhodou vysavače Concept je rozhodně jeho univerzálnost, skvělý výkon podává jak na tvrdých podlahách, tak na kobercích. Má velký dosah a pestrou výbavu, obojí se dočkalo pochvaly i v uživatelských recenzích. Na zásadnější nedostatky jsme u něj nenarazili. Samozřejmě ne každému musí vyhovovat jeho cena a najdou se například i tišší modely, nejde ale o nic dramatického.

Naše hodnocení a závěr

Vysavač Concept VP 5241 si v našem hodnocení vedl poměrně dobře. Jde o model vhodný na všechny podlahové krytiny, hladké podlahy i koberce. Nezklame ani jeho filtrace, díky které se na něj mohou spolehnout i alergici či astmatici. Jeho dosah je průměrný, 10m akční rádius by ale měl stačit do většiny místností. Z výbavy postrádá indikátor naplnění nádoby, což není u bezsáčkových vysavačů neobvyklé. Jinak mu nic důležitého nechybí.

Pokud dáváte přednost sáčkovým vysavačům, skvělé parametry vám v podobné cenové kategorii nabídne například vysavač Hoover TE80PET 011.

3 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Concept VP 5241 | Hodnocení: 85,7 %
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza je redaktorka, která ráda zkoumá a testuje domácí spotřebiče spojené s úklidem. I proto se právě věnuje tématu klasických vysavačů, které i sama otestovala. Díky tomu vám poskytne informace o tom, na co se zaměřit při výběru, jestli zvolit raději sáčkový či bezsáčkový vysavač, jaký filtr je nejlepší a jaké funkce by vysavači neměly chybět. Kromě vysavačů se u nás věnuje i jiným spotřebičům, jako jsou žehličky či tyčové mixéry.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den. Váš osobní názor…je lepší sáčkový či bez sáčkový vysavač? Děkuji Josef

Josef Kabourek

Dobrý den, sáčkové vysavače mívají obecně lepší parametry a často jsou účinnější při vysávání koberců než bezsáčkové modely. I ty ale mají své výhody (např. odpadá nutnost nakupování sáčků) a řada uživatelů je s nimi velmi spokojená.

Eliška Srncová, redaktor

Kúpili sme vysávač Concept VP 5241. No nedá sa s ním vysávať koberec. Tak silné sa prisaje na koberec pri nastavení minimum, že musíme použiť veľkú silu, aby sme s ním vôbec pohli. Mozte nám poradiť, čo máme s robiť? Za radu dakujeme.

Vlasta Spanihelova

Dobrý den, nasaďte hubici určenou na podlahy. Přepněte přepínač do polohy na koberce. Na rukojeti hubice otevřete průduch posunutím plastové části nahoru. Na vysavači nastavte nejnižší sání. Pokud i přesto saje vysavač příliš, budete muset zvážit jiný model.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Concept VP 5241

Concept VP 5241

3 000 Kč Orientační cena