Menu

Bosch TWK 6A011 – Recenze, testy a srovnání

71,0 % Celkové hodnocení

v kategorii Rychlovarné konvice

Jednotlivá hodnocení

 • 9,0/10
  Rychlost ohřevu a efektivita
 • 6,0/10
  Bezpečnost
 • 7,4/10
  Komfort používání
 • 5,4/10
  Funkce a vybavení

Klady

 • Stupnice objemu pro praváky i leváky
 • Malý minimální objem
 • Automatické vypnutí při sejmutí z podstavy

Zápory

 • V některých ohledech průměrná
 • Horší umístění filtru na vodní kámen
 • Prudké otevírání víka
 • Nevypne se při vaření s otevřeným víkem
1 100 Kč Orientační cena

Základní parametry, rychlost ohřevu a efektivita

Rychlovarnou konvici Bosch jsme otestovali v září 2021. Řadí se mezi plastové modely, z umělých vláken je také její filtr na vodní kámen. Některé modely mají tento filtr z nerezu, je to ale spíše výjimkou. Maximální objem 1,7 l je u rychlovarných konvic zcela běžný, lehce netypický je potom minimální objem 0,3 l (přesněji 0,32 l). Ten oceníte, pokud si čas od času chcete připravit třeba jen jeden šálek čaje. Ohřátí minimálního objemu totiž nezabere ani minutu a půl, většina konvic měla tento objem vyšší, a na ohřátí vody si tak počkáte déle.

 

Pro srovnání jsme všechny testované konvice nechaly ohřát 0,8 l vody. Průměrně jim tento úkol zabral necelé tři minuty, což platilo i pro tuto konvici. Průměru se držela také v případě hlučnosti, v nejhlasitější fázi přípravy vydává až 71,8 dB. Také skryté topné těleso je pro dnešní konvice typické, s odhalenou spirálou se setkáte opravdu málokdy. Stejně jako ostatní testované modely, ani tato konvice nepotřebuje mezi používáním vychladnout. Pokud potřebujete přivařit trochu více vody, konvici zkrátka naplníte a zapnete.

Unboxing a video z testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Bosch

21 % Sencor, 14 % ETA, 7 % Niceboy, 7 % Xiaomi, 7 % Tefal, 7 % ECG, 7 % Domo, 7 % De'Longhi, 7 % Tescoma, 14 % Další
Materiál konvice

Plast

36 % Nerez/plast, 21 % Plast, 21 % Nerez, 14 % Sklo/nerez, 7 % Sklo
Materiál filtru

Umělé vlákno

71 % Umělé vlákno, 14 % Nerez, 7 % Nerelevantní, 7 % Neuvedeno
Deklarovaný maximální objem (l)

1,7

86 % 1,7, 7 % 1,5, 7 % 1
Deklarovaný minimální objem (l)

0,3

79 % 0,5, 7 % 0,75, 14 % Neuvedeno
Reálný minimální objem (l)

0,32

0,52
Příkon (W)

2 400

2 071,43
Hlučnost (dB)

71,8

71,38
Umístění topné spirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rychlost uvaření maximálního objemu (min)

4,95

5,02
Rychlost uvaření 0,8 l (min)

2,73

3,04
Rychlost uvaření minimálního objemu (min)

1,42

2,12
Možnost opětovného zapnutí po dovaření

Ano

100 % Ano

Bezpečnost a komfort používání

Na rozdíl od nerezových nebo skleněných konvic, plastové modely většinou nedosahují takových teplot, aby při kontaktu s nimi hrozilo popálení. Přesto může být manipulace s horkou konvicí nepříjemná, tento model má po použití horké tělo, včetně stupnice objemu, která je přímo pod madlem. Naopak spodní okraj konvice horký není, při nalévání si tak můžete v tomto místě konvici bezpečně podepřít druhou rukou.

K zapnutí konvice slouží zaklapávací páčka. Výhodou je, že pokud ji stlačíte ve chvíli, kdy je konvice mimo podstavu, automaticky se vrátí do polohy „vypnuto“. Díky tomu se nestane, že byste na podstavu omylem umístili „zapnutou“ konvici, která by neplánovaně začala vařit. Konvice je zabezpečená také pro případ spuštění naprázdno. V takovém případě se vypne během 16 s, některé testované modely zůstaly zapnuté i skoro půl minuty.

Na spuštění s otevřeným víkem ovšem tato konvice připravená není. Zatímco jiné modely se po dosažení varu automaticky vypnou, tato se ani po dvou minutách intenzivního varu nechystala vzdát. Doporučujeme proto pohlídat, že máte víko konvice vždy zavřené. I u zavřené konvice ale uniká spárou ve víku velké množství páry, dočkáte se i několika letících kapek horké vody.

Co oceňujeme, je stabilita tohoto modelu. Podstava je vybavená třemi protiskluzovými ploškami, nebude se vám tak na lince nijak posouvat. Zároveň není nijak zakulacená, a nehrozí tak její kývání nebo naklánění.

Otevírání víka a plnění

Víko konvice můžete pohodlně otevřít stisknutím jednoho tlačítka. To není umístěné přímo na víku, takže se nemusíte bát kontaktu s párou. Víko se navíc rovnou otevírá plně, zhruba do pravého úhlu, nemusíte s ním tak dále nijak manipulovat. Nevýhodou je ovšem pohyb otevírání, respektive to, že víko při stisknutí tlačítka takřka „vystřelí“. Pokud je v konvici horká voda, může se v takovém případě poměrně rychle vyvalit pára nebo vás mohou zasáhnout horké kapky. Ocenili bychom proto plynulejší pohyb otevírání.

Pokud budete konvici plnit s otevřeným víkem, pravděpodobně nenarazíte na žádné komplikace. Víko drží bezpečně v otevřené poloze a stupnice objemu je poměrně přehledně umístěná. Konvice má dokonce stupnici po obou stranách, nezáleží proto, zda ji při plnění držíte pravou či levou rukou. Velká část konvic má stupnici jen na jedné straně nebo dokonce uvnitř, při napouštění vody je tak potřeba s takovou konvicí různě nepohodlně otáčet a naklánět se.

Na rozdíl od některých jiných konvic není možné tento model pohodlně plnit také zobáčkem, bez nutnosti otevření víka. Zobáček konvice je sice dostatečně velký, při použití středního či silnějšího proudu vody se ale rychle přeplní a voda vytéká ven.

Nalévání a čištění

Nalévání vody z konvice do šálku není úplně bezchybné. Prostorný zobáček sice odvádí svou práci dobře, konstrukce konvice ale není ideální. Při nalévání tak počítejte s tím, že voda zčásti protéká také spárou ve víku a mezerami kolem filtru na vodní kámen, což snižuje jeho účinnost. Výhodou ale je, že k vylití posledních kapek vody není třeba konvici nijak nepohodlně naklánět, jako je tomu u některých dalších modelů.

Také s čištěním této konvice mohou být drobné potíže. Vyndávání filtru je trochu složitější, vyžaduje větší sílu a filtr se špatně chytá, zejména pokud je zrovna mokrý. Také otvor konvice není nijak zvlášť velký, vejde se do něj spíše jen drobná ženská ruka. Uvnitř konvice jsou navíc hůře přístupná místa, která se budou obtížněji čistit.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Horká na dotek

Při delším kontaktu

64 % Ano, 21 % Při delším kontaktu, 14 % Ne
Horké části

Tělo konvice včetně stupnice pod madlem.

36 % Tělo konvice, 14 % Kovový pásek pod víkem, 7 % Horní část konvice, víko, kovový pásek, 7 % Tělo konvice včetně vnitřního madla., 7 % Tělo konvice včetně stupnice pod madlem., 7 % Tělo konvice včetně vnitřní strany madla., 7 % Skleněné tělo, 7 % Nerezové části, 7 % Neuvedeno
Vypnutí mimo podstavu

Ano

64 % Ano, 36 % Ne
Vypnutí při spuštění naprázdno (s)

16

21,14
Vypnutí při spuštění s otevřeným víkem

Ne

57 % Ne, 43 % Ano
Stabilita (max. 10)

9,0

7,90
Unikání páry mimo zobáček

Výrazně uniká

57 % Mírně uniká, 29 % Výrazně uniká, 14 % Neuniká
Návod v češtině

Ano

100 % Ano
Otevírání víka (max. 10)

8,0

5,57
Plnění (max. 10)

6,7

43 % 10, 36 % 6.6666666666667, 21 % 3.3333333333333
Stupnice objemu

Dobře viditelná pro praváky i leváky

36 % Špatně viditelná, 36 % Dobře viditelná pro praváky i leváky, 29 % Dobře viditelná pro praváky
Nalévání (max. 10)

6,7

6,55
Čištění (max. 10)

3,0

7,00

Funkce a rozměry

Nabídka funkcí je v případě konvice Bosch velmi omezená. Jde zkrátka o jednoduchý model s jedním účelem. Nemá proto ani možnost nastavení teploty, ani funkci jejího udržování. Na chod konvice vás upozorní světelná kontrolka, zvukový signál, kterým jsou vybavené některé konkurenční modely, v tomto případě chybí.

Nechybí ovšem prostor pro uložení kabelu. Je trochu vtipné, že ačkoliv měla konvice Bosch jako jediná z testovaných modelů (v září 2021) rovnou tři vývody na kabel v podstavě, ani jeden z nich neumožňuje namotat šňůru až ke koncovce. Ta také nedrží smotaná, což je drobná nevýhoda.

Níže v tabulce najdete všechny důležité rozměry. Délka přívodní šňůry je u tohoto modelu víceméně průměrná, to samé platí pro hmotnost. Doporučujeme zkontrolovat, zda se vám konvice se svou výškou pohodlně vejde pod vodovodní kohoutek.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Světelná signalizace

Kontrolka

43 % Kontrolka, 36 % Displej, 21 % LED osvětlení
Zvuková signalizace

Ne

50 % Ano, 50 % Ne
Regulace teploty (termoregulace)

Ne

50 % Ano, 50 % Ne
Udržování teploty

Ne

50 % Ne, 14 % 30 min, 14 % 2 h, 7 % 6 h, 7 % 12 h, 7 % 24 h
Smart funkce

Ne

79 % Ne, 21 % Ano
Prostor pro uložení kabelu

Ano

100 % Ano
Délka přívodní šňůry (cm)

70

68,21
Průměr horního otvoru (cm)

9,3

10,06
Výška (cm)

24

23,16
Šířka (cm)

16,8

15,73
Hloubka (cm)

22,2

21,50
Hmotnost (g)

863

884,99

Klady a zápory

Mezi pozitiva konvice Bosch bezesporu patří přehledná stupnice objemu, která usnadňuje plnění vodou bez ohledu na to, v jaké ruce konvici držíte. Pro některé uživatele jistě může být výhodou také poměrně malý minimální objem, vyžadovaný ke spuštění konvice. Oceňujeme také rychlé vypnutí při spuštění na prázdno.

Mezi nedostatky bychom zařadili například unikání páry mimo zobáček, umístění filtru na vodní kámen, okolo kterého protéká voda, prudké otevírání víka a nepohodlnost plnění konvice zobáčkem.

Závěr

Plastová konvice Bosch TWK 6A011 si poradí s větším i menším objemem vody, připravit v ní můžete dokonce i množství okolo 0,3 l. Rychlostí varu i hlučností se v době testování řadila k průměru. Má bezpečnostní pojistku, která konvici vypne při sejmutí z podstavy, poměrně rychle se také vypne při spuštění naprázdno. Naproti tomu vaření s otevřeným víkem nemá úplně podchycené, intenzivně bublá i několik minut a jen tak se sama nevypne.

Komfort používání tohoto modelu je také vcelku standardní. Má určité nedostatky, jako je obtížné vyndávání filtru, menší horní otvor nebo voda protékající spárou ve víku, pro běžné uživatele by ale nemuselo jít o velký problém. Pozitivně naopak hodnotíme například přehlednou stupnici objemu.

Nepatří mezi chytré konvice ověnčené řadou funkcí, má pouze světelnou kontrolu a prostor k namotání kabelu.

Celkově můžeme tuto konvici označit za jednoduchou variantu pro méně náročné uživatele. Nejde ovšem o vyloženě levný model, za cenu přesahující 1 000 Kč bychom přece jen očekávali něco trochu lepšího. V podobné cenové kategorii získáte například konvici ECG RK 1777, která má i volitelnou teplotu a funkci jejího udržování.

1 100 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Bosch TWK 6A011 | Hodnocení: 71,0 %
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza je redaktorka, která u nás v redakci testuje různé druhy domácích spotřebičů, mezi které patří i toustovače, žehličky, tyčové mixéry, ale také vysavače. Ujala se i testu rychlovarných konvic, díky kterému vám snadno prozradí, jaký materiál je nejvhodnější, jaký objem zvolit a jaká je ideální hlučnost. Také vám poradí, které bezpečnostní prvky je potřeba sledovat a jak konvici nejlépe vyčistit.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Bosch TWK 6A011

Bosch TWK 6A011

1 100 Kč Orientační cena