Menu

De’Longhi KBJ 2001 – Recenze, testy a srovnání

66,2 % Celkové hodnocení

Designový kousek v kategorii Rychlovarné konvice

Jednotlivá hodnocení

 • 8,8/10
  Rychlost ohřevu a efektivita
 • 6,9/10
  Bezpečnost
 • 6,7/10
  Komfort používání
 • 4,2/10
  Funkce a vybavení

Klady

 • Rychlé vypnutí při spuštění naprázdno
 • Dá se plnit zobáčkem
 • Stabilní podstava

Zápory

 • Při nalévání je třeba hodně naklánět
 • Nevypne se při ohřevu s otevřeným víkem
 • Velmi malý horní otvor
1 500 Kč Orientační cena

Základní parametry, rychlost ohřevu a efektivita

Ačkoliv se rychlovarná konvice De’Longhi řadí mezi plastové produkty, díky specifickému designu působí poměrně luxusním dojmem, a snadno se tak stane ozdobou kuchyně. Tuto konvici jsme otestovali v září 2021, v kategorii základních parametrů se drží víceméně standardních hodnot. Maximální objem 1,7 l je u konvic zcela běžný, naproti tomu minimální objem přesahující 0,7 l už je spíše netypický. Pro některé uživatele může jít dokonce o nevýhodu. Zatímco v jiných konvicích si můžete ohřát třeba jen jeden šálek vody a ušetřit tím čas, tento model to neumožňuje.

S velkou úsporou času při ohřevu celkově příliš nepočítejte, 0,8 l vody konvice ohřeje za necelé tři minuty, což odpovídalo průměru. To samé platí pro hlučnost konvice, při ohřívání maximálního objemu dosáhne hlučnosti 72 dB, což byl opět průměr. Základní prvky konvice jsou také standardní. Skrytou topnou spirálu už dnes najdete u většiny modelů, to samé platí pro filtr na vodní kámen z umělých vláken. Pouze některé dražší konvice jsou vybavené filtrem z nerezu. Stejně jako všechny testované modely, i tento je po dovaření ihned připraven k dalšímu použití. Při ohřevu většího množství vody tak nemusíte čekat, až konvice vychladne, ale můžete ji ihned znovu naplnit a spustit.

Unboxing a video z testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

De'Longhi

21 % Sencor, 14 % ETA, 7 % Niceboy, 7 % Xiaomi, 7 % Tefal, 7 % Philco, 7 % ECG, 7 % Domo, 7 % De'Longhi, 14 % Další
Materiál konvice

Plast

21 % Nerez/plast, 21 % Sklo/nerez, 21 % Plast, 21 % Nerez, 7 % Sklo, 7 % Plast a nerez
Materiál filtru

Umělé vlákno

71 % Umělé vlákno, 21 % Nerez, 7 % Neuvedeno
Deklarovaný maximální objem (l)

1,7

86 % 1,7, 7 % 1,5, 7 % 1
Deklarovaný minimální objem (l)

0,75

79 % 0,5, 7 % 0,75, 14 % Neuvedeno
Reálný minimální objem (l)

0,74

0,51
Příkon (W)

2 000

2 128,57
Hlučnost (dB)

72

71,19
Umístění topné spirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rychlost uvaření maximálního objemu (min)

5,18

4,95
Rychlost uvaření 0,8 l (min)

2,93

2,97
Rychlost uvaření minimálního objemu (min)

2,42

2,07
Možnost opětovného zapnutí po dovaření

Ano

100 % Ano

Bezpečnost a komfort používání

Stejně jako velká část plastových modelů, i konvice De’Longhi je po použití poměrně horká, není ale přímo rozpálená, jako třeba nerezové konvice, u kterých hrozí i popálení. Teplé je celé tělo konvice, včetně stupnice objemu pod madlem, což může být poněkud nepříjemné. Několik centimetrů spodního okraje ale horkých není, při nalévání si tak můžete konvici bezpečně podepřít druhou rukou. Co se bezpečnostních pojistek týče, konvici nelze zapnout mimo podstavu, ovládací páčka se automaticky vrátí do polohy „vypnuto“. Díky tomu nehrozí, že byste třeba prázdnou konvici postavili na podstavu se zapnutým spínačem a odešli.

Navíc ani v takovém případě by se nic hrozného nestalo, konvice se totiž při spuštění naprázdno automaticky vypne během 17 s, patří v tomto ohledu mezi rychlejší modely. Třetí úroveň zabezpečení, kterou některé konkurenční modely mají, ale tato konvice postrádá. Jde o funkcí vypnutí při ohřevu s otevřeným víkem. Zatímco některé konvice ohřejí vodu a automaticky se vypnou bez ohledu na to, zda mají víko zavřené či otevřené, tento model při otevřeném víku nepřestává vařit ani při dosažení maximální teploty a ve varu setrvává i několik minut, dokud jej někdo nevypne manuálně.

Při pohledu na širokou podstavu konvice pravděpodobně nebude překvapením, že stabilita tohoto modelu je vynikající. Nehrozí žádné naklánění podstavy a posouvání účinně zamezuje 6 protiskluzových plošek na spodní straně podstavy. Pochválit můžeme také těsnění konvice, pára při ohřevu vychází pouze zobáčkem a neuniká žádnými spárami či nečekanými místy. U některých konkurentek se dočkáte i páry unikající spárami kolem tlačítek.

Otevírání víka a plnění

Těsnící víko konvice má ale i své stinné stránky, zejména jeho otevírání není nijak jednoduché. Je potřeba dost síly a víko rozhodně neotevřete jen jednou rukou. Může se tak stát, že se na vás při neopatrném otevírání vyvalí pára nebo vyšplíchne horká voda. Dobrou zprávou ovšem je, že konvici můžete pohodlně naplnit i bez otevření víka, pouze zobáčkem. Ten snese i středně silný až silnější proud bez přeplňování a je dostatečně prostorný, aby se do něj dalo dobře trefit.

Jediné nepohodlí při plnění konvice tak může způsobit snad jen stupnice objemu, která je trochu nešikovně ukrytá pod madlem. Pravděpodobně jde o designovou volbu, bohužel se ale kvůli tomu nevyhnete různému přetáčení konvice, abyste viděli, po jakou rysku voda sahá.

Nalévání a čištění

Optimální není ani nalévání vody do šálku. Pozitivem je, že voda neprotéká nikde bokem, například spárami ve víku, jako je tomu u některých jiných konvic. Nevýhodou naopak je, že filtr konvice plně nedoléhá k otvoru a voda (s vodním kamenem) tak může částečně protékat kolem něj. Poněkud nepohodlné je také vylévání posledních zbytků vody. Konvici v takovém případě musíte obrátit téměř vzhůru nohama, jiné modely přitom stačí naklonit do vodorovné polohy a voda bez problémů vyteče ven.

Vzhledem k velikosti otvoru konvice se dá očekávat, že ani její čištění se neobejde bez výhrad. Otvor je příliš malý pro jakoukoliv ruku, při čištění si tak budete muset pomoct například kartáčkem na lahve, nebo spoléhat na sílu octu nebo jiného čisticího roztoku. Uvnitř konvice jsou také různé výčnělky a méně dostupná zákoutí, kde hrozí větší míra usazování vodního kamene. Oceňujeme ale, že vyndávání a navracení filtru na vodní kámen je poměrně snadné.

 

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Horká na dotek

Při delším kontaktu

71 % Ano, 21 % Při delším kontaktu, 7 % Ne
Horké části

Tělo konvice včetně stupnice pod madlem.

43 % Tělo konvice, 7 % Horní část konvice, víko, kovový pásek, 7 % Kovový pásek pod víkem, 7 % Tělo konvice včetně vnitřního madla., 7 % Tělo konvice včetně stupnice pod madlem., 7 % Tělo konvice včetně vnitřní strany madla., 7 % Skleněné tělo, 7 % Nerezové části, 7 % Neuvedeno
Vypnutí mimo podstavu

Ano

64 % Ano, 36 % Ne
Vypnutí při spuštění naprázdno (s)

17

22,21
Vypnutí při spuštění s otevřeným víkem

Ne

50 % Ne, 50 % Ano
Stabilita (max. 10)

10,0

7,93
Unikání páry mimo zobáček

Neuniká

50 % Mírně uniká, 29 % Výrazně uniká, 21 % Neuniká
Návod v češtině

Ano

100 % Ano
Otevírání víka (max. 10)

2,0

5,14
Plnění (max. 10)

10,0

43 % 6.6666666666667, 36 % 10, 21 % 3.3333333333333
Stupnice objemu

Špatně viditelná

36 % Špatně viditelná, 36 % Dobře viditelná pro praváky i leváky, 29 % Dobře viditelná pro praváky
Nalévání (max. 10)

3,3

6,31
Čištění (max. 10)

4,0

7,00

Funkce a rozměry

Konvice De’Longhi nepatří mezi „chytré“ modely a není ověnčená ani dalšími pokrokovými funkcemi, v tomto případě tak můžeme být poměrně struční. Zapnutí konvice signalizuje světelná kontrolka, displej ani jinou signalizaci u tohoto modelu nenajdete. Ohřev probíhá jednoduše, u konvice nejde nastavit specifická teplota a po dovaření se vypne, dále už teplotu neudržuje. Tyto funkce jsou trochu pokročilejší, v době testování je měla asi třetina hodnocených modelů.

Široká podstava má na spodní straně také prostor k namotání kabelu, který je v tomto případě možné namotat až těsně ke koncovce a smotaný v podstavě drží. To je ideální varianta, která vám maximálně usnadní skladování.

V tabulce uvádíme také rozměry konvice, kvůli širšímu provedení může na malé kuchyňské lince zabrat poměrně dost místa. Dosah přívodní šňůry je standardní, stejně tak hmotnost konvice není nijak zvlášť vysoká.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Světelná signalizace

Kontrolka

43 % Kontrolka, 36 % Displej, 21 % LED osvětlení
Zvuková signalizace

Ne

50 % Ano, 50 % Ne
Regulace teploty (termoregulace)

Ne

50 % Ano, 50 % Ne
Udržování teploty

Ne

50 % Ne, 14 % 30 min, 14 % 2 h, 7 % 6 h, 7 % 12 h, 7 % 20 min
Smart funkce

Ne

86 % Ne, 14 % Ano
Prostor pro uložení kabelu

Ano

100 % Ano
Délka přívodní šňůry (cm)

73

69,39
Průměr horního otvoru (cm)

6,1

9,86
Výška (cm)

27

23,05
Šířka (cm)

18,5

15,69
Hloubka (cm)

25

22,18
Hmotnost (g)

837

894,20

Klady a zápory

Konvice De’Longhi potěší designovým provedením, vysokou stabilitou a jednoduchým používáním. Není možné zapnout ji mimo podstavu a při spuštění naprázdno se poměrně rychle vypne. Dá se pohodlně naplnit zobáčkem a při ohřevu nepropouští páru. Nevýhodou tohoto modelu může být složitější čištění, nižší komfort nalévání, při kterém je nutné konvici hodně naklánět, a vysoký minimální objem.

Závěr

Stejně jako u některých dalších modelů, které jsme v září 2021 testovali, i u konvice De’Longhi KBJ 2001 je zjevnou prioritou design. Důsledkem jsou jisté ústupky v komfortu používání. Například velmi malý horní otvor, hůře viditelná stupnice objemu nebo vysoký minimální objem. Výkonnostně jde o víceméně průměrný model, to samé platí pro jeho hlučnost. Nechybí důležité bezpečnostní pojistky, konvice se vypne při sejmutí z podstavy i při spuštění naprázdno, při varu s otevřeným víkem se ale vypnutí jen tak nedočkáte.

Používání konvice je jednoduché, není vybavená žádnými možnostmi nastavení. Dá se pohodlně naplnit zobáčkem, při nalévání vody do šálku je ale třeba konvici hodně naklánět, což už úplně pohodlné není.

Celkově jde o slušný model, hlavní motivací k jeho koupi ale bude samozřejmě zmíněné designové provedení. Pokud hledáte velmi rychlou konvici nebo variantu vybavenou zajímavými funkcemi, tato to nebude. Můžete se ale podívat i na další testované modely, k velmi výkonným patří například konvice Philco PHWK 2050.

 

1 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: De’Longhi KBJ 2001 | Hodnocení: 66,2 %
Eliška je jednou se služebně nejstarších redaktorek. Téma rychlovarných konvic už zná od A do Z a všechny modely zařazené v testu pečlivě vyzkoušela a zhodnotila. Díky tomu vám například poradí, za jakých okolností se vyplatí investovat do dražšího modelu nebo jaké hodnoty máte u konvic požadovat. Kromě rychlovarných konvic má na starosti také srovnání velkých i menších domácích spotřebičů, například sporáků nebo kávovarů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze De’Longhi KBJ 2001

De’Longhi KBJ 2001

1 500 Kč Orientační cena