Menu

Niceboy ION SmartKettle – Recenze, testy a srovnání

73,9 % Celkové hodnocení

Dálkové spuštění v kategorii Rychlovarné konvice

Jednotlivá hodnocení

 • 7,5/10
  Rychlost ohřevu a efektivita
 • 5,9/10
  Bezpečnost
 • 8,1/10
  Komfort používání
 • 8,3/10
  Funkce a vybavení

Klady

 • Možnost spuštění na dálku
 • Možnost nastavení časů spuštění
 • Opravdu detailní termoregulace
 • Udržování teploty po 6 h

Zápory

 • Drobné estetické nedostatky
 • Pomalejší ohřev
 • Nevypne se při varu s otevřeným víkem
1 500 Kč Orientační cena

Základní parametry, rychlost ohřevu a efektivita

Rychlovarná konvice od značky Niceboy je jednou z prvních chytrých konvic na českém trhu. V této recenzi se zaměříme nejen na to, jak „chytrá“ opravdu je, ale také na její výkonnost, bezpečnost a komfort používání. Konvice je tzv. dvouplášťová, uvnitř je nerezová a zvenčí má vrstvu z bílého plastu. Její design je značně minimalistický, dojem ale lehce kazí špatně dosedající díly a jiné drobnosti. Na funkčnosti to konvici sice neubere, při vychytání těchto detailů by ale mohla působit prémiovějším dojmem.

Na rozdíl od většiny konvic na trhu nemá tento model vyjímatelný filtr, ale pouze „sítko“ ve vnitřní stěně. To je ale spíše symbolické, vzhledem k velikosti otvorů totiž o nějakém efektivním zachytávání vodního kamene pravděpodobně nemůže být řeč. Topná spirála je skrytá v nerezovém dnu, tato varianta je u moderních konvic v podstatě samozřejmostí a usnadňuje údržbu.

Co se objemu týče, konvice pojme maximálně 1,7 l, to je jedna z nejčastějších kapacit na trhu (v únoru 2022) a měla by být dostačující pro většinu běžných domácností. Jako minimální objem udává výrobce 0,5 l, my jsme naměřili cca 0,58 l. Tak či tak si neohřejete pouze jeden šálek čaje, jako u některých jiných konvic (některé vám umožní ohřát třeba jen čtvrt litru).

Konvice ohřívá s příkonem 1 850 W, to je pro takový objem spíše nižší hodnota a na rychlosti ohřevu je to znát. Na ohřátí 0,8 l vody potřebuje tato konvice více než tři a půl minuty, jiné to samé zvládnou za dvě. Obecně šlo o jednu z nejpomalejších konvic v našem testu, oproti konkurenčním modelům ale zaostává třeba jen o minutu, o dvě, záleží tedy na vás, jak moc je pro vás rychlost ohřevu důležitá. Pozitivem je, že je po dovaření hned připravená k dalšímu ohřevu, v tomto ohledu tak vaším časem plýtvat nebude. Významnější roli při rozhodování by mohla hrát hlučnost, ta dosahuje 75,6 dB, konvice se tak řadí spíše k hlučnějším modelům, některé konkurentky byly i o 10 dB tišší.

Unboxing a video z testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Niceboy

21 % Sencor, 14 % ETA, 7 % Niceboy, 7 % Xiaomi, 7 % Tefal, 7 % ECG, 7 % Domo, 7 % De'Longhi, 7 % Tescoma, 14 % Další
Materiál konvice

Nerez/plast

36 % Nerez/plast, 21 % Plast, 21 % Nerez, 14 % Sklo/nerez, 7 % Sklo
Materiál filtru

Nerez

71 % Umělé vlákno, 14 % Nerez, 7 % Nerelevantní, 7 % Neuvedeno
Deklarovaný maximální objem (l)

1,7

86 % 1,7, 7 % 1,5, 7 % 1
Deklarovaný minimální objem (l)

0,5

79 % 0,5, 7 % 0,75, 14 % Neuvedeno
Reálný minimální objem (l)

0,58

0,52
Příkon (W)

1 850

2 071,43
Hlučnost (dB)

75,6

71,38
Umístění topné spirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rychlost uvaření maximálního objemu (min)

6,4

5,02
Rychlost uvaření 0,8 l (min)

3,67

3,04
Rychlost uvaření minimálního objemu (min)

2,9

2,12
Možnost opětovného zapnutí po dovaření

Ano

100 % Ano

Bezpečnost a komfort používání

Na základě předchozích zkušeností s dvouplášťovými konvicemi nás trochu překvapilo, že je konvice po použití v horní části poměrně horká. Ne natolik, aby hrozilo popálení (ačkoliv příliš nedoporučujeme dotýkat se kovového pásku ve spodní částí víka), ale zkrátka je asi trochu hůře odizolovaná než jiné dvouplášťové modely. Madlo a spodní hrana konvice, tedy části, se kterými se při přenášení pravděpodobně dostanete do kontaktu, se ale při vaření nijak nezahřívají, standardní manipulace s konvicí je tak zcela bezpečná. Konvice je navíc dostatečně stabilní a díky protiskluzovým ploškám na spodní straně podstavy se nebude ani posouvat po lince.

Zaměřili jsme se také na bezpečnostní pojistky konvice. Úplným základem je vypnutí při spuštění naprázdno, tato konvice jej zvládne do 30 sekund, což je trochu pomalejší než některé jiné konvice, v praxi těch pár sekund ale pravděpodobně nebude hrát roli. Konvice se vypne také, když ji sejmete z podstavy. To je u modelů se sofistikovanějším ovládáním samozřejmostí, např. u konvic s pákovými spínači ale někdy zůstane páčka v poloze „zapnuto“ i když ji z podstavy sundáte.

Konvice s termoregulací většinou zvládají navíc automatické vypnutí, pokud je necháte vařit s otevřeným víkem. Tento model je ale výjimkou, nutno dodat, že na to upozorňuje i výrobce v návodu. Je tak potřeba dávat si pozor, abyste konvici omylem nespustili nezavřenou, jinak bude po dosažení varu pokračovat v ohřevu i dalších několik minut (my jsme ji vypnuli po 3 minutách) a v kuchyni na vás budou čekat oblaka páry.

Pokud jde o vývod páry, ta z konvice (zavřené) odchází nejen zobáčkem, jak je správně dané, ale také spárou kolem tlačítka otevírání a spárou v zadní části víka. To je u konvic poměrně častý problém a je zkrátka potřeba pamatovat na to, že pára může unikat i místy, u kterých to nečekáte, a v případě neopatrnosti tak hrozí opaření.

Otevírání víka a plnění

Konvice se otevírá stisknutím tlačítka uprostřed víka. To nepovažujeme za nejbezpečnější řešení, protože víko může být po použití dost teplé a pokud takto otevřete konvici s horkou vodou, hrozí, že se na vaši ruku vyvalí pára, pokud ji dostatečně rychle neodděláte. Opět je tak potřeba o trochu větší opatrnost než u konvic, které mají otevírání víka umístěné třeba na madle. Po stisknutí tlačítka se navíc víko otevře dost prudce, konvice se dokonce lehce zatřese. Ani to není ideální, pokud je v nádobě zrovna horká voda.

Pozitivem je, že se víko otevírá dostatečně doširoka a drží bezpečně v otevřené poloze. Díky tomu můžete konvici komfortně naplnit bez nějakého zápolení s víkem. Při napouštění vody dokonce nemusíte konvici ani otevírat, dá se poměrně pohodlně naplnit i zobáčkem, za předpokladu, že dobře odhadnete množství vody a nepotřebujete se podívat na objemovou stupnici.

Ta je totiž ukrytá uvnitř konvice, a je tak poměrně špatně viditelná. To je u konvic s minimalistickým designem poměrně obvyklé, objemová stupnice zkrátka celkový vzhled narušuje. Stupnici uvnitř konvice najdete jen na jedné straně, což může být problém, pokud konvici držíte levou rukou. Samotná stupnice stejně sestává jen z rysky minima a maxima, hodí se tedy hlavně pro uživatele, kteří napouštění s přesností na šálky (nebo dokonce na mililitry) opravdu neřeší.

Nalévání a čištění

Po ohřevu se voda z konvice nalévá pohodlně, není potřeba konvici nijak přehnaně naklánět, voda neprotéká spárou ve víku apod. Drobným nedostatkem může být v tomto případě již zmíněná absence klasického filtru. Zkrátka budete muset konvici udržovat dostatečně pravidelně na to, aby ve vodě neplavaly žádné znatelné kousky vodního kamene, filtr konvice je totiž nezachytí.

Údržba je naštěstí dost jednoduchá, v konvici nejsou žádná nepřístupná místa, ve kterých by se usazoval vodní kámen, a dokonce i horní otvor konvice je dost velký, takže pokud máte v plánu vnitřek vyčistit třeba houbičkou na nádobí, nic vám v tom nebrání.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Horká na dotek

Ano

64 % Ano, 21 % Při delším kontaktu, 14 % Ne
Horké části

Horní část konvice, víko, kovový pásek

36 % Tělo konvice, 14 % Kovový pásek pod víkem, 7 % Horní část konvice, víko, kovový pásek, 7 % Tělo konvice včetně vnitřního madla., 7 % Tělo konvice včetně stupnice pod madlem., 7 % Tělo konvice včetně vnitřní strany madla., 7 % Skleněné tělo, 7 % Nerezové části, 7 % Neuvedeno
Vypnutí mimo podstavu

Ano

64 % Ano, 36 % Ne
Vypnutí při spuštění naprázdno (s)

30

21,14
Vypnutí při spuštění s otevřeným víkem

Ne

57 % Ne, 43 % Ano
Stabilita (max. 10)

9,0

7,90
Unikání páry mimo zobáček

Mírně uniká

57 % Mírně uniká, 29 % Výrazně uniká, 14 % Neuniká
Návod v češtině

Ano

100 % Ano
Otevírání víka (max. 10)

6,0

5,57
Plnění (max. 10)

10,0

43 % 10, 36 % 6.6666666666667, 21 % 3.3333333333333
Stupnice objemu

Špatně viditelná

36 % Špatně viditelná, 36 % Dobře viditelná pro praváky i leváky, 29 % Dobře viditelná pro praváky
Nalévání (max. 10)

6,7

6,55
Čištění (max. 10)

10,0

7,00

Funkce a rozměry

Stejně jako většina testovaných modelů, i tento má nějakou formu světelné signalizace. V tomto případě se jedná o LED pásek ve spodní části madla, který s narůstající teplotou vody mění barvy od modré přes zelenou, žlutou a fialovou až po červenou. Kromě této barvohry o sobě dá konvice vědět také pomocí zvukového signálu, ten není u konvic samozřejmostí, ovšem v dané cenové kategorii už je poměrně častý.

To samé platí pro termoregulaci, díky které si můžete nastavit přesnou teplotu, na kterou chcete vodu ohřát. To je užitečné například pro milovníky čajových rituálů, kteří respektují, že každý typ čaje vyžaduje specifickou teplotu. Kromě toho nabízí i funkci udržování teploty, a to až po 6 hodin. Jde o jeden z delších časů, některé modely s touto funkcí zvládají udržování teploty třeba jen půl hodiny.

Konvice nepostrádá prostor pro uložení kabelu v podstavě, stejně jako všechny testované modely. Kabel není možné namotat až těsně po koncovku, ale k dokonalosti chybí jen kousek a ve smotaném stavu pevně drží, stále se vám tak bude velmi dobře skladovat. Pokud máte obavu o to, kolik konvice zabere místa nebo zda její šňůra dosáhne do zásuvky, podívejte se do tabulky níže na uvedené rozměry.

Smart funkce

Nabídka chytrých funkcí je pravděpodobně nejzajímavější stránkou této konvice. Tu totiž můžete ovládat i na dálku, pomocí mobilní aplikace. Oceňujeme, že připojení probíhá přes Wi-fi, a ne přes Bluetooth, se kterým byste se nemohli od konvice příliš vzdálit. V mobilní aplikaci můžete nastavit přesnou teplotu ohřevu a myslíme tím opravdu přesnou, libovolně od 0 do 100 °C. To vám nabídne jen málokterá konvice. Můžete také kombinovat funkce ohřevu a udržování teploty, tedy nechat vodu převařit a poté nastavit několikahodinové udržování teploty třeba na 40 °C. To ocení zejména rodiče malých dětí, kteří tuto funkci mohou využít k přípravě vody na rozmíchání kojeneckého mléka.

Zlatým hřebem ovšem je možnost plánování ohřevu a zapínání konvice na dálku, tedy funkce, které si pod pojmem „smart konvice“ pravděpodobně většina uživatelů představí jako první. Na tuzemském trhu na ně přitom jen tak nenarazíte, a to ani u dalších chytrých přístrojů. U této konvice si můžete naplánovat libovolný čas zapnutí na všechny dny v týdnu, nebo ji spustit pomocí mobilní aplikace třeba přímo z postele. Používání aplikace je přitom jednoduché, plusem je, že je v češtině. Po rychlé registraci se konvice velice snadno připojí a při našem testování jsme nezaznamenali žádné problémy s připojením ani s funkčností appky.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Světelná signalizace

LED osvětlení

43 % Kontrolka, 36 % Displej, 21 % LED osvětlení
Zvuková signalizace

Ano

50 % Ano, 50 % Ne
Regulace teploty (termoregulace)

Ano

50 % Ano, 50 % Ne
Udržování teploty

6 h

50 % Ne, 14 % 30 min, 14 % 2 h, 7 % 6 h, 7 % 12 h, 7 % 24 h
Smart funkce

Ano

79 % Ne, 21 % Ano
Prostor pro uložení kabelu

Ano

100 % Ano
Délka přívodní šňůry (cm)

67

68,21
Průměr horního otvoru (cm)

13,8

10,06
Výška (cm)

23

23,16
Šířka (cm)

14,2

15,73
Hloubka (cm)

22,8

21,50
Hmotnost (g)

986,5

884,99

Klady a zápory

Nejzásadnější výhodou konvice Niceboy jsou samozřejmě její chytré funkce. Opravdové ovládání na dálku, tedy nejen možnost nastavit teplotu či délku jejího udržování, ale reálná možnost konvici na dálku i zapnout, je na trhu víceméně raritou. Pozitivem je také schopnost udržování teploty po 6 hodin a možnost libovolné termoregulace.

Jako slabinu vnímáme nižší výkon, který zpomaluje ohřev vody, špatně viditelnou stupnici objemu a absenci klasického filtru na vodní kámen. V dané cenové kategorii by také mohlo být celkové zpracování konvice (např. dosedání některých dílů) o něco dotaženější. Negativem může být i fakt, že se konvice nevypne po dosažení varu, pokud má otevřené víko (výrobce na to ale upozorňuje).

Porovnání s alternativami

Jako nejbližší alternativa se rozhodně nabízí konvice Xiaomi Mi Smart Pro. Ta má podobnou cenu, podobný vzhled a také láká chytrými funkcemi. Oproti konvici Niceboy působí použitý plast o něco kvalitnějším dojmem a při použití se ani tolik nezahřívá. Konvice Xiaomi také zvládá udržovat teplotu až po 12 h, tedy dvojnásobek toho, co může nabídnout Niceboy. V rychlosti ohřevu, hlučnost a komfortu používání jsou tyto konvice víceméně srovnatelné.

Hlavní slabinou modelu Xiaomi jsou ale zmíněné smart funkce. Konvice se připojuje přes Bluetooth, což už je samo o sobě limitující, navíc ale nejde spustit na dálku. V aplikaci tak můžete pouze nastavit teplotu, délku udržování teploty apod., pro spuštění ale stejně musíte jít a stisknout tlačítko přímo na konvici.

Pokud vás zajímá hlavně minimalistický design a smart funkce bez problémů oželíte, mohla by se vám líbit také konvice Tefal KO851830. Ta kromě stylového provedení nabídne také o něco rychlejší ohřev, filtr na vodní kámen a přehledný displej. Teplotu ale udržuje pouze 30 minut a, jak už bylo řečeno, nenabízí žádné smart funkce. V těchto ohledech ji tak konvice Niceboy předčí.

Závěr

Hlavní motivace pro pořízení konvice Niceboy ION SmartKettle je jasná – momentálně jde o jednu z nejchytřejších rychlovarných konvic na trhu. Pokud tedy žijete jednou nohou v budoucnosti a konvici, kterou si můžete načasovat na každý den v týdnu, nebo spustit třeba z postele, zkrátka musíte mít, můžeme vám tento model vřele doporučit. Má sice své mouchy, ale nic, co by z ní dělalo propadák. Kromě smart funkcí jistě zaujme také minimalistickým provedením, v tomto směru se ale najdou podle našeho názoru ještě o něco lépe zpracované modely, například Xiaomi Mi Smart Pro.

Konvice Niceboy disponuje kapacitou 1,7 l, což je velmi populární varianta. Její příkon je spíše nižší, a tak i ohřev patří k těm pomalejším. Nepotěší ani hlučností, vydává přes 75 dB. Nepostrádá některé důležité bezpečnostní pojistky, např. pro vypnutí při spuštění naprázdno, bohužel se ale nevypne při vaření s otevřeným víkem, což bychom od modelu v této cenové kategorii tak trochu očekávali.

Celkový komfort používání konvice je velmi slušný, lehce jej snižuje špatně viditelná objemová stupnice. Nepochválíme ani „filtr“, nebo spíše velké otvory ve stěně konvice, které nebudou při zachytávání vodního kamene příliš efektivní. Pozitivem je kromě zmíněných smart funkcí například také funkce udržování teploty až do dobu 6 hodin.

1 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Niceboy ION SmartKettle | Hodnocení: 73,9 %

Eliška je absolventkou žurnalistiky a za studium načerpala řadu zkušeností se psaním novinářských i nežurnalistických textů. Její články jsou zaměřené především na velké domácí spotřebiče, tedy přístroje, se kterými se denně potkává každý z nás. Věnuje se také potřebám pro děti. Přehled v těchto tématech si udržuje už několik let, díky tomu ochotně radí čtenářům i svým blízkým.


Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Niceboy ION SmartKettle

Niceboy ION SmartKettle

1 500 Kč Orientační cena