Menu

Lidl SilverCrest EDS SWC 3100 A1 – Recenze, testy a srovnání

67,0 % Celkové hodnocení

v kategorii Rychlovarné konvice

Jednotlivá hodnocení

 • 10/10
  Rychlost ohřevu a efektivita
 • 4,9/10
  Bezpečnost
 • 7,4/10
  Komfort používání
 • 4,5/10
  Funkce a vybavení

Klady

 • Relativně dostupná cena
 • Rychlost ohřevu
 • Dlouhá přívodní šňůra
 • Rychlé vypnutí při spuštění naprázdno

Zápory

 • Vysoká hlučnost
 • Unikání páry mezerou ve víku
 • Prudké otevírání víka
 • Nevypne se při varu s otevřeným víkem
700 Kč Orientační cena

Základní parametry, rychlost ohřevu a efektivita

V kategorii základních parametrů vyniká rychlovarná konvice SilverCrest pozitivně i negativně. Pozitivní stránkou je rychlost ohřevu, 0,8 l vody zvládne přivést k varu za cca 2 minuty, průměr v době testování (září 2021) se blížil 3 minutám. Negativní je naopak hlučnost tohoto modelu, při ohřevu vydává až 77 dB, některé modely měly hlučnost i o více než 10 dB nižší.

Zajímavý je také minimální objem konvice, ten se většinou pohybuje okolo 0,5 l, tento model byste ale měli před spuštěním naplnit více než 0,7 l vody. To může být nevýhoda, pokud si chcete rychle ohřát vodu jen na jeden šálek čaje. Ostatní vlastnosti konvice už odpovídaly standardu. Řadí se sem maximální objem 1,7 l, skryté topné těleso i možnost opakovaného spuštění po dovaření. Také filtr z umělých vláken byl v našem testu velmi častý, u některých dražších modelů ale najdete lepší, nerezovou variantu.

Unboxing a video z testování

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

SilverCrest

21 % Sencor, 14 % ETA, 7 % Niceboy, 7 % Xiaomi, 7 % Tefal, 7 % ECG, 7 % Domo, 7 % De'Longhi, 7 % Tescoma, 14 % Další
Materiál konvice

Nerez

36 % Nerez/plast, 21 % Plast, 21 % Nerez, 14 % Sklo/nerez, 7 % Sklo
Materiál filtru

Umělé vlákno

71 % Umělé vlákno, 14 % Nerez, 7 % Nerelevantní, 7 % Neuvedeno
Deklarovaný maximální objem (l)

1,7

86 % 1,7, 7 % 1,5, 7 % 1
Deklarovaný minimální objem (l)

0,7

79 % 0,5, 7 % 0,75, 14 % Neuvedeno
Reálný minimální objem (l)

0,77

0,52
Příkon (W)

3 100

2 071,43
Hlučnost (dB)

77,2

71,38
Umístění topné spirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rychlost uvaření maximálního objemu (min)

3,98

5,02
Rychlost uvaření 0,8 l (min)

2,1

3,04
Rychlost uvaření minimálního objemu (min)

1,85

2,12
Možnost opětovného zapnutí po dovaření

Ano

100 % Ano

Bezpečnost a komfort používání

Také v otázce bezpečnosti a komfortu používání jsou vlastnosti konvice SilverCrest trochu nevyrovnané. Ocenit můžeme například velmi rychlé vypnutí při spuštění naprázdno. Konvice se automaticky vypne za 14 s, což byl jeden z nejkratších časů v našem testu. Tlačítko spouštění se také nedá sepnout mimo podstavu, což riziko neplánovaného zapnutí konvice ještě snižuje. Na druhou stranu ale konvice nemá funkci vypnutí při vaření s otevřeným víkem, v tomto směru tak za některými modely pokulhává.

Stabilita je dostatečná, podstava konvice je vybavená protiskluzovými ploškami a nehrozí její posouvání ani naklánění. Prázdná konvice sice na podstavě stojí tak trochu „na volno“ a dá se rozkývat i malým postrčením, při naplnění vodou se ale více zatíží a stabilizuje.

Co nepochválíme, je těsnění víka. Při ohřevu uniká pára například mezerou v zadní části víka, což nemusí uživatel čekat a hrozí opaření. Riziko popálení představuje také neopatrná manipulace s konvicí, celé její tělo je po ohřevu velmi horké, na rozdíl od některých dalších modelů si tuto konvici nemůžete ani podepřít  rukou ve spodní části. Madlo je naštěstí odizolované dostatečně.

Otevírání víka a plnění

Konvice SilverCrest patří k modelům s otevíráním ve stylu odpadkového koše – tedy po stisknutí tlačítka víko takřka vystřelí do otevřené pozice. V takovém okamžiku se může vyvalit velké množství páry nebo i vystříknou kapičky horké vody, ocenili bychom proto spíše plynulejší pohyb otevírání.

Pozitivem je, že se víko stisknutím tlačítka otevře plně a před napouštěním konvice s ním tak nemusíte dál manipulovat. V otevřené poloze nedrží úplně pevně, při pohybu se kýve, nehrozí ale úplné zaklapnutí. Bez otevřeného víka se při plnění této konvice pravděpodobně neobejdete, zobáček se totiž snadno přeplní a při napouštění konvice zobáčkem byste proto byli odkázaní jen na slabý proud vody, což celou záležitost zbytečně prodlužuje.

Komfort používání lehce snižuje stupnice objemu, ta je umístěná přímo pod madlem, což je jedna z nejhorších variant.

Nalévání a čištění

Víko konvice lehce zkritizujeme i v souvislosti s naléváním horké vody do šálku. Při tom totiž voda protéká také spárou víka, v ideálním případě by měla vytékat pouze zobáčkem konvice. Umístění filtru na vodní kámen navíc není optimální, voda může částečně protékat kolem něj, a vám tak při nedostatečném čištění konvice mohou v šálku skončit také částečky vodního kamene. Oceňujeme ovšem, že při nalévání vody není třeba konvici nijak zvlášť naklánět, u některých konkurenčních modelů bývá zejména vylévání poslední trochy poměrně krkolomné.

Samotné čištění konvice je relativně pohodlné, zejména díky dostatečně velkému otvoru. Také vyndávání a nasazování sítka je vcelku jednoduché a dá se zvládnout během několika sekund.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Horká na dotek

Ano

64 % Ano, 21 % Při delším kontaktu, 14 % Ne
Horké části

Tělo konvice včetně stupnice objemu pod madlem.

36 % Tělo konvice, 14 % Kovový pásek pod víkem, 7 % Horní část konvice, víko, kovový pásek, 7 % Tělo konvice včetně vnitřního madla., 7 % Tělo konvice včetně stupnice pod madlem., 7 % Tělo konvice včetně vnitřní strany madla., 7 % Skleněné tělo, 7 % Nerezové části, 7 % Neuvedeno
Vypnutí mimo podstavu

Ano

64 % Ano, 36 % Ne
Vypnutí při spuštění naprázdno (s)

14

21,14
Vypnutí při spuštění s otevřeným víkem

Ne

57 % Ne, 43 % Ano
Stabilita (max. 10)

9,0

7,90
Unikání páry mimo zobáček

Výrazně uniká

57 % Mírně uniká, 29 % Výrazně uniká, 14 % Neuniká
Návod v češtině

Ano

100 % Ano
Otevírání víka (max. 10)

8,0

5,57
Plnění (max. 10)

6,7

43 % 10, 36 % 6.6666666666667, 21 % 3.3333333333333
Stupnice objemu

Špatně viditelná

36 % Špatně viditelná, 36 % Dobře viditelná pro praváky i leváky, 29 % Dobře viditelná pro praváky
Nalévání (max. 10)

5,0

6,55
Čištění (max. 10)

8,0

7,00

Funkce a rozměry

Vzhledem k ceně konvice SilverCrest není velkým překvapením, že se funkcemi řadí k jednodušším modelům. Neumožňuje ani nastavení teploty ani její udržování, zkrátka jen po stisknutí tlačítka přivede vodu k varu. Pro signalizaci zapnutí jí slouží světelná kontrolka, některé konvice mají například také displej nebo zvukovou signalizaci, jde ale spíše o dražší modely.

Stejně jako všechny ostatní testované konvice, i tato má v podstavě prostor na namotání přívodní šňůry. Ta patřila v našem testu k nejdelším, což může být výhoda, pokud máte místo pro konvici dále od zásuvky.

Rozměry konvice a její hmotnost najdete níže v tabulce.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Světelná signalizace

Kontrolka

43 % Kontrolka, 36 % Displej, 21 % LED osvětlení
Zvuková signalizace

Ne

50 % Ano, 50 % Ne
Regulace teploty (termoregulace)

Ne

50 % Ano, 50 % Ne
Udržování teploty

Ne

50 % Ne, 14 % 30 min, 14 % 2 h, 7 % 6 h, 7 % 12 h, 7 % 24 h
Smart funkce

Ne

79 % Ne, 21 % Ano
Prostor pro uložení kabelu

Ano

100 % Ano
Délka přívodní šňůry (cm)

98

68,21
Průměr horního otvoru (cm)

9,8

10,06
Výška (cm)

22,5

23,16
Šířka (cm)

15,5

15,73
Hloubka (cm)

22

21,50
Hmotnost (g)

771

884,99

Klady a zápory

Mezi pozitiva konvice SilverCrest rozhodně patří její rychlost, to platí jak pro ohřev vody, tak třeba i pro vypnutí při spuštění s otevřeným víkem. Zároveň jde o relativně cenově dostupný model. Někteří uživatelé jistě ocení také dlouhou přívodní šňůru, kterou konvice oproti ostatním modelům vyniká.

Jako negativum můžeme zmínit například vysokou hlučnost a některé konstrukční nedostatky. Konvice má například špatně viditelnou stupnici objemu a spárou ve víku uniká pára i protéká voda při nalévání.

Závěr

Rychlovarná konvice SilverCrest EDS SWC 3100 A1 patří k výkonným modelům s rychlým ohřevem a potěší také dlouhou přívodní šňůrou. Zároveň má ale i řadu nedostatků. Je poměrně hlučná a její zpracování není nejkvalitnější. To se projevuje například protékáním vody spárou ve víku, nedokonalým umístěním filtru na vodní kámen nebo prudkým otevíráním víka. Nevýhodou je také špatně viditelná stupnice objemu nebo chybějící funkce vypnutí při vaření s otevřeným víkem.

Ani s těmito nedostatky ale nejde o vyloženě špatný model a pokud při výběru konvice hledíte hlavně na rychlost a cenu, mohla by vám tato varianta vyhovovat. Pokud patříte k náročnějším uživatelům, podívejte se také na další recenze testovaných konvic, k poměrně rychlým modelům patří například také konvice SilverCrest SWGF 2400 B2.

 

700 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lidl SilverCrest EDS SWC 3100 A1 | Hodnocení: 67,0 %
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza je redaktorka, která u nás v redakci testuje různé druhy domácích spotřebičů, mezi které patří i toustovače, žehličky, tyčové mixéry, ale také vysavače. Ujala se i testu rychlovarných konvic, díky kterému vám snadno prozradí, jaký materiál je nejvhodnější, jaký objem zvolit a jaká je ideální hlučnost. Také vám poradí, které bezpečnostní prvky je potřeba sledovat a jak konvici nejlépe vyčistit.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lidl SilverCrest EDS SWC 3100 A1

Lidl SilverCrest EDS SWC 3100 A1

700 Kč Orientační cena