Recenze a test konvice Lidl SilverCrest EDS SWC 3100 A1 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Lidl SilverCrest EDS SWC 3100 A1

48,7 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

 • Relativně dostupná cena
 • Rychlost ohřevu
 • Dlouhá přívodní šňůra
 • Rychlé vypnutí při spuštění naprázdno

Zápory

 • Vysoká hlučnost
 • Unikání páry mezerou ve víku
 • Prudké otevírání víka
 • Nevypne se při varu s otevřeným víkem
700 Kč Orientační cena
 • 10/10
  Rychlost ohřevu a efektivita
 • 4,9/10
  Bezpečnost
 • 7,4/10
  Komfort používání
 • 4,5/10
  Funkce a vybavení
 • 48,7 %
  Celkové
  hodnocení

Základní parametry, rychlost ohřevu a efektivita

V kategorii základních parametrů vyniká rychlovarná konvice SilverCrest pozitivně i negativně. Pozitivní stránkou je rychlost ohřevu, 0,8 l vody zvládne přivést k varu za cca 2 minuty, průměr v době testování (září 2021) se blížil 3 minutám. Negativní je naopak hlučnost tohoto modelu, při ohřevu vydává až 77 dB, některé modely měly hlučnost i o více než 10 dB nižší.

Zajímavý je také minimální objem konvice, ten se většinou pohybuje okolo 0,5 l, tento model byste ale měli před spuštěním naplnit více než 0,7 l vody. To může být nevýhoda, pokud si chcete rychle ohřát vodu jen na jeden šálek čaje. Ostatní vlastnosti konvice už odpovídaly standardu. Řadí se sem maximální objem 1,7 l, skryté topné těleso i možnost opakovaného spuštění po dovaření. Také filtr z umělých vláken byl v našem testu velmi častý, u některých dražších modelů ale najdete lepší, nerezovou variantu.

Unboxing a video z testování

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

SilverCrest

Materiál konvice

Nerez

29 % Nerez, 29 % Plast, 21 % Nerez/plast, 21 % Sklo/nerez
Materiál filtru

Umělé vlákno

64 % Umělé vlákno, 29 % Nerez, 7 % Neuvedeno
Deklarovaný maximální objem (l)

1,7

79 % 1,7, 7 % 1,5, 7 % 1, 7 % 1,8
Deklarovaný minimální objem (l)

0,7

64 % 0,5, 7 % 0,75, 7 % 0,3, 7 % 0,7, 14 % Neuvedeno
Reálný minimální objem (l)

0,77

0,53
Příkon (W)

3 100

2 232,14
Hlučnost (dB)

77,2

71,20
Umístění topné spirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rychlost uvaření maximálního objemu (min)

3,98

4,89
Rychlost uvaření 0,8 l (min)

2,1

2,92
Rychlost uvaření minimálního objemu (min)

1,85

2,03
Možnost opětovného zapnutí po dovaření

Ano

100 % Ano

Bezpečnost a komfort používání

Také v otázce bezpečnosti a komfortu používání jsou vlastnosti konvice SilverCrest trochu nevyrovnané. Ocenit můžeme například velmi rychlé vypnutí při spuštění naprázdno. Konvice se automaticky vypne za 14 s, což byl jeden z nejkratších časů v našem testu. Tlačítko spouštění se také nedá sepnout mimo podstavu, což riziko neplánovaného zapnutí konvice ještě snižuje. Na druhou stranu ale konvice nemá funkci vypnutí při vaření s otevřeným víkem, v tomto směru tak za některými modely pokulhává.

Stabilita je dostatečná, podstava konvice je vybavená protiskluzovými ploškami a nehrozí její posouvání ani naklánění. Prázdná konvice sice na podstavě stojí tak trochu „na volno“ a dá se rozkývat i malým postrčením, při naplnění vodou se ale více zatíží a stabilizuje.

Co nepochválíme, je těsnění víka. Při ohřevu uniká pára například mezerou v zadní části víka, což nemusí uživatel čekat a hrozí opaření. Riziko popálení představuje také neopatrná manipulace s konvicí, celé její tělo je po ohřevu velmi horké, na rozdíl od některých dalších modelů si tuto konvici nemůžete ani podepřít  rukou ve spodní části. Madlo je naštěstí odizolované dostatečně.

Otevírání víka a plnění

Konvice SilverCrest patří k modelům s otevíráním ve stylu odpadkového koše – tedy po stisknutí tlačítka víko takřka vystřelí do otevřené pozice. V takovém okamžiku se může vyvalit velké množství páry nebo i vystříknou kapičky horké vody, ocenili bychom proto spíše plynulejší pohyb otevírání.

Pozitivem je, že se víko stisknutím tlačítka otevře plně a před napouštěním konvice s ním tak nemusíte dál manipulovat. V otevřené poloze nedrží úplně pevně, při pohybu se kýve, nehrozí ale úplné zaklapnutí. Bez otevřeného víka se při plnění této konvice pravděpodobně neobejdete, zobáček se totiž snadno přeplní a při napouštění konvice zobáčkem byste proto byli odkázaní jen na slabý proud vody, což celou záležitost zbytečně prodlužuje.

Komfort používání lehce snižuje stupnice objemu, ta je umístěná přímo pod madlem, což je jedna z nejhorších variant.

Nalévání a čištění

Víko konvice lehce zkritizujeme i v souvislosti s naléváním horké vody do šálku. Při tom totiž voda protéká také spárou víka, v ideálním případě by měla vytékat pouze zobáčkem konvice. Umístění filtru na vodní kámen navíc není optimální, voda může částečně protékat kolem něj, a vám tak při nedostatečném čištění konvice mohou v šálku skončit také částečky vodního kamene. Oceňujeme ovšem, že při nalévání vody není třeba konvici nijak zvlášť naklánět, u některých konkurenčních modelů bývá zejména vylévání poslední trochy poměrně krkolomné.

Samotné čištění konvice je relativně pohodlné, zejména díky dostatečně velkému otvoru. Také vyndávání a nasazování sítka je vcelku jednoduché a dá se zvládnout během několika sekund.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Horká na dotek

Ano

64 % Ano, 29 % Při delším kontaktu, 7 % Ne
Horké části

Tělo konvice včetně stupnice objemu pod madlem.

50 % Tělo konvice, 14 % Tělo konvice včetně stupnice pod madlem., 7 % Kovový pásek pod víkem, 7 % Tělo konvice včetně vnitřní strany madla., 7 % Tělo konvice včetně vnitřního madla., 7 % Horní část konvice, víko, kovový pásek, 7 % Neuvedeno
Vypnutí mimo podstavu

Ano

71 % Ano, 29 % Ne
Vypnutí při spuštění naprázdno (s)

14

22,21
Vypnutí při spuštění s otevřeným víkem

Ne

64 % Ne, 36 % Ano
Stabilita (max. 10)

9,0

8,36
Unikání páry mimo zobáček

Výrazně uniká

36 % Výrazně uniká, 36 % Mírně uniká, 29 % Neuniká
Návod v češtině

Ano

100 % Ano
Otevírání víka (max. 10)

8,0

5,14
Plnění (max. 10)

6,7

57 % 6.6666666666667, 36 % 10, 7 % 3.3333333333333
Stupnice objemu

Špatně viditelná

43 % Dobře viditelná pro praváky i leváky, 29 % Špatně viditelná, 29 % Dobře viditelná pro praváky
Nalévání (max. 10)

5,0

6,31
Čištění (max. 10)

8,0

6,43

Funkce a rozměry

Vzhledem k ceně konvice SilverCrest není velkým překvapením, že se funkcemi řadí k jednodušším modelům. Neumožňuje ani nastavení teploty ani její udržování, zkrátka jen po stisknutí tlačítka přivede vodu k varu. Pro signalizaci zapnutí jí slouží světelná kontrolka, některé konvice mají například také displej nebo zvukovou signalizaci, jde ale spíše o dražší modely.

Stejně jako všechny ostatní testované konvice, i tato má v podstavě prostor na namotání přívodní šňůry. Ta patřila v našem testu k nejdelším, což může být výhoda, pokud máte místo pro konvici dále od zásuvky.

Rozměry konvice a její hmotnost najdete níže v tabulce.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Světelná signalizace

Kontrolka

57 % Kontrolka, 29 % Displej, 14 % LED osvětlení
Zvuková signalizace

Ne

57 % Ne, 43 % Ano
Regulace teploty (termoregulace)

Ne

57 % Ne, 43 % Ano
Udržování teploty

Ne

57 % Ne, 14 % 30 min, 7 % 12 h, 7 % 2 h, 7 % 20 min, 7 % 6 h
Smart funkce

Ne

86 % Ne, 14 % Ano
Prostor pro uložení kabelu

Ano

100 % Ano
Délka přívodní šňůry (cm)

98

69,75
Průměr horního otvoru (cm)

9,8

9,62
Výška (cm)

22,5

23,34
Šířka (cm)

15,5

16,16
Hloubka (cm)

22

22,49
Hmotnost (g)

771

902,06

Klady a zápory

Mezi pozitiva konvice SilverCrest rozhodně patří její rychlost, to platí jak pro ohřev vody, tak třeba i pro vypnutí při spuštění s otevřeným víkem. Zároveň jde o relativně cenově dostupný model. Někteří uživatelé jistě ocení také dlouhou přívodní šňůru, kterou konvice oproti ostatním modelům vyniká.

Jako negativum můžeme zmínit například vysokou hlučnost a některé konstrukční nedostatky. Konvice má například špatně viditelnou stupnici objemu a spárou ve víku uniká pára i protéká voda při nalévání.

Závěr

Rychlovarná konvice SilverCrest EDS SWC 3100 A1 patří k výkonným modelům s rychlým ohřevem a potěší také dlouhou přívodní šňůrou. Zároveň má ale i řadu nedostatků. Je poměrně hlučná a její zpracování není nejkvalitnější. To se projevuje například protékáním vody spárou ve víku, nedokonalým umístěním filtru na vodní kámen nebo prudkým otevíráním víka. Nevýhodou je také špatně viditelná stupnice objemu nebo chybějící funkce vypnutí při vaření s otevřeným víkem.

Ani s těmito nedostatky ale nejde o vyloženě špatný model a pokud při výběru konvice hledíte hlavně na rychlost a cenu, mohla by vám tato varianta vyhovovat. Pokud patříte k náročnějším uživatelům, podívejte se také na další recenze testovaných konvic, k poměrně rychlým modelům patří například také konvice SilverCrest SWGF 2400 B2.

 

700 Kč Orientační cena
Autor: Eliška Srncová | Datum: | Produkt: Lidl SilverCrest EDS SWC 3100 A1 | Hodnocení: 48,7 %
Eliška Srncová je jednou se služebně nejstarších redaktorek. Téma rychlovarných konvic už zná od A do Z a všechny modely zařazené v testu pečlivě vyzkoušela a zhodnotila. Díky tomu vám například poradí, za jakých okolností se vyplatí investovat do dražšího modelu nebo jaké hodnoty máte u konvic požadovat. Kromě rychlovarných konvic má na starosti také srovnání velkých i menších domácích spotřebičů, například sporáků nebo kávovarů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lidl SilverCrest EDS SWC 3100 A1

Lidl SilverCrest EDS SWC 3100 A1

700 Kč Orientační cena