Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších seker

Aktualizováno:
Září 2020
Autor:
Eliška Srncová

Sekera by se mohla zdát jako starý nástroj, který dnes jistě půjde nahradit nějakým elektrickým nářadím. A je pravda, že taková motorová pila rozřeže skvěle desky nebo kmen stromu, ovšem polínka na zatápění vám nenaštípe. A na to budete muset vytáhnout právě tento šikovný ruční nástroj. Existuje navíc více různých typů seker, které zastanou rozdílné činnosti. Malá sekerka je tak nepostradatelnou výbavou nejednoho výletníka.

Práce se sekerou je relativně namáhavá a zjednodušit si ji je tím pádem v zájmu každého uživatele. Hodně vám usnadní, když si dokážete vybrat ten správný model. Jenže jak taková ideální sekera vypadá? Je dost silná na to, aby si poradila i s tvrdšími kusy dřeva, ale zároveň není příliš těžká, aby se s ní dobře manipulovalo. Hezky padne do ruky a vydrží velkou zátěž. Jak takový kousek najít jsme pro vás sepsali v článku Jak vybrat sekeru. Obsažený text můžete využít jako svého nákupního poradce.

Zároveň jsme pro vás vybrali deset produktů, které se uživatelům nejlépe osvědčily. V tabulce najdete různé typy seker v rozdílných cenových relacích, může posloužit jako rychlá inspirace.


Nejlepší sekery dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Určení Hmotnost (kg) Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Fiskars X7-XS 1015618
Fiskars X7-XS 1015618 Univerzální 0,64 800 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Hecht 900901
Hecht 900901 Univerzální 0,9 400 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Extol Premium 8855310
Extol Premium 8855310 Univerzální 0,2 300 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Hecht 900680
Hecht 900680 Univerzální 1 180 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Extol Premium
Extol Premium Univerzální 0,5 160 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Extol Premium 8871286
Extol Premium 8871286 Štípací 2 400 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Fiskars X17 M 1015641
Fiskars X17 M 1015641 Štípací 1,5 1 300 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Fiskars X17 122460
Fiskars X17 122460 Štípací 1,57 1 200 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Fiskars S X11 122443
Fiskars S X11 122443 Štípací 1,1 1 100 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Fiskars L X21 122473
Fiskars L X21 122473 Štípací 1,6 1 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat sekeru

Sekera vypadá na první pohled jednoduše – nástroj, který se skládá jen z pár částí a s nímž se nezachází nijak složitě. I tak je ale dobré při jeho nákupu zohlednit pár základních věcí, aby se nestalo, že naletíte nespolehlivým výrobcům a pořídíte si produkt, který se vám brzy rozpadne. Abyste věděli, na které parametry je dobré se před nákupem zaměřit, připravili jsme pro vás tento článek.

Typy seker

I tak jednoduchý nástroj jako sekera můžeme rozdělit do několika kategorií. Liší se jednak velikostí, ale především tím, k čemu budete nástroj primárně využívat.

Kempingová

Kempingové, nebo také turistické, sekery jsou nejmenší, které v obchodech najdete. Jejich rozměry jsou malé proto, abyste je si je mohli snadno přibalit na cesty do auta nebo třeba i na túru. Neváží více než jeden kilogram a délka topůrka je zhruba 30 až 40 centimetrů. Jejich ostří je delší a více placaté než u ostatních typů. Využijete je zejména na sekání malých větví, například při přípravě táboráku, zaťukávání kolíků od stanu a podobně. Pro tyto účely je rozhodně lepší model s plastovým topůrkem.

Štípací

Nejrozšířenějším druhem seker jsou štípací – vhodné pro nachystání třísek na podpal nebo naštípání menších polínek. Typická štípací sekera má topůrko dlouhé kolem 45 cm a váží zhruba 1,5 kg. Existují ale i obouruční modely, jejichž rozměry budou téměř dvojnásobné a které si poradí s většími špalky.

Kalač

Rozměry těchto seker jsou nesrovnatelné s ostatními ve výběru. Jsou to ty největší modely, které si poradí i s největšími špalky. Jejich ostří je klínové, zploštělé zezadu – to proto, abyste mohli do sekery bušit ještě kladivem a uťali tímto způsobem i opravdu široké kusy dřeva. Hmotnost takového výrobku se může pohybovat klidně kolem čtyř kilogramů a poroste i cena.

Tesařská

Zatímco kalač v některých domácnostech stále najdete, tesařské sekery doporučujeme opravdu jen profesionálům. Poslouží výborně nejen tesařům, ale také například lidem pracujícím ve stavebnictví. Jejich ostří je delší a nad topůrkem vykrojené, abyste mohli nástroj uchopit hned tam a být tak při své práci co nejpřesnější.

Univerzální

Posledním typem jsou sekery univerzální. Jsou podobné těm tesařským, akorát uzpůsobené pro domácí využití, na menší tesařské a stavební práce nebo jiné činnosti na zahradě. Hmotností i délkou topůrka se podobají klasickým štípacím modelům, jejich ostří ale není tak tenké.

Kromě těchto běžných typů existují různé „sekerové speciality“. Ve vyšších cenových kategoriích najdete například sekery oboustranné nebo vrhací (například tomahawk, který dříve sloužil indiánům jako válečná zbraň). Další variantou je takzvaná sapina, která má zase velmi úzkou a špičatou čepel a slouží spíše k přenášení a podávání kusů dřeva než k samotnému sekání.

Velikost

Poté, co se rozhodnete, k jakému účelu sekeru hledáte, je důležité si také určit její velikost. Ta se značí písmeny od S po XL, podobně jako tomu je například u oblečení. Nabízí se myšlenka, že čím větší sekera, tím lépe bude fungovat. Neplatí to ale vždy. Mnohem důležitější je, aby vám nástroj padl správně do ruky. Díky tomu nebudete muset vy sami vynakládat tolik síly a využijete spíše síly švihu.

Jak tedy tu správnou velikost poznat? Násada by neměla být delší než vaše paže, což se dá ověřit jednoduchým testem:

  • uchopte sekeru těsně pod ostřím
  • předpažte nataženou ruku se sekyrou tak, aby její topůrko vedlo vodorovně s vaší paží a směřovalo k vašemu ramenu
  • posuďte, kam až sekyrová násada dosáhne.

Pokud se totiž už dotýká vašeho ramene, doporučujeme sáhnout po kratší verzi. Naopak, pokud vám topůrko končí někde u lokte, je na vás takový model příliš malý. Tento test samozřejmě neplatí pro kempingové sekery, které jsou záměrně menší. Pokud sekeru kupujete přes internet a nemáte možnost si ji fyzicky poměřit, může vám alespoň orientačně pomoct změření délky vaší paže a porovnání s rozměry sekery.

Hmotnost

Těžší sekera sice dokáže vyvinout větší sílu, když se s ní pořádně švihne, ale na úkor síly vaší, takže je důležité najít kompromis. Mělo by fungovat, že pokud dokážete sekeru z natažené ruky zvednout pouze zápěstím, má tu správnou hmotnost. Pokud vám tento pohyb dělá problém, ve vlastím zájmu sáhněte po lehčí variantě. I když se to nezdá, odvedete s ní v závěru mnohem více práce. Tento test můžete opět provést s nějakou náhradou o stejné hmotnosti, jakou má váš zvažovaný produkt.

Ostří

Nejdůležitější část sekery. Jeho kvalita určí, jak snadno projede dřevem a jak velkou budete muset vynaložit sílu. Zásadní je, aby bylo kované a ne jen zbroušené do ostrého tvaru, čehož se můžete dočkat u některých levnějších kousků, a ty se také velmi rychle otupí. Ideální je, když je čepel vyrobena z kované, nebo v lepším případě kalené a broušené oceli. Může být také potažená teflonem nebo xylanem. Po takové úpravě bude odolnější proti vysokým teplotám a korozi.

Kromě materiálu se čepele liší také tvarem. Zatímco klínovitá varianta je vhodná na štípaní, rovnější a delší ostří bude lepší na sekání. Nejnovější modely dokázali výrobci navrhnout tak, že by se vám nemělo stávat, že se sekyra zasekne ve špalku a nepůjde vytáhnout. Pokud se pod jejím zásahem dřevo nerozpadne, měla by se odrazit zpátky.

Šikovným doplňkem je bezpečnostní pouzdro. Zabezpečí ostrou část sekyry proti nechtěnému pořezání a můžete díky němu nástroj i zavěsit. Čas od času si budete muset vzpomenout také na údržbu a pravidelně čepel ostřit. Jak často se této činnosti budete muset věnovat, se bude odvíjet mimo jiné od kvality materiálu.

Topůrko

Přestože většinu práce odvede ostří, i v případě násady je důležité výběr nepodcenit. Na výběr máte ze dvou základních materiálů a každý má svá specifika:

  • Dřevěné topůrko – je velmi příjemné na dotyk a je to také levnější varianta. Vyrábí se z tvrdých druhů dřeva, například z dubu nebo buku. Ostří je do dřevěné násady upevňováno pomocí klínku, což způsobuje, že se občas uvolňuje. Práce s ním pak není tak přesná a ve výjimečných případech hrozí, že čepel vylétne úplně, což zavání zraněním. U tohoto materiálu je také důležité dbát na jistou údržbu – neskladovat dřevěný nástroj v příliš velkém teple a čas od času oblast klínku promazávat.
  • Umělohmotné topůrko – je nejčastěji vyráběno z laminátu nebo jiného kompozitního materiálu. Čepel je v tomto případě do topůrka pevně zalita, takže její uvolňování nehrozí. Na druhou stranu, pokud se vám zlomí laminátové topůrko, nelze nahradit jen tuto část, jak by tomu bylo u dřeva, ale musíte koupit rovnou celou novou sekeru. Údržba není v tomto případě potřeba téměř žádná. Další výhodou je, že výrobci mohou topůrko libovolně tvarovat – vznikají tak různě na konci zahnuté varianty a pogumované rukojeti. Díky těmto vychytávkám si budete při práci s jinak relativně nebezpečným nástrojem jistější, riziko toho, že vám vypadne nechtěně z ruky, bude znatelně nižší.

Některé sekery mají na topůrku vytištěný metr, abyste si dokázali odměřit velikost sekaných polínek.

Cena

A za kolik se dá takový nástroj pořídit? Klidně za pár stovek, ale také za několik tisíc. Záleží, jak náročné na něj budete mít požadavky. Pokusili jsme se sestavit čtyři cenové kategorie, díky kterým si uděláte lepší představu o tom, co za kolik peněz dostanete.

Do 500 Kč

I takhle levně sekeru pořídíte, ale nečekejte od ní žádné zázraky. Za pár stovek dostanete pouze malé kempingové sekerky a většinou ještě pouze s dřevěným topůrkem. Ani na domácí štípání dřeva ke krbu tyto varianty nedoporučujeme.

Od 500 do 1 000 Kč

Podíváte-li se do e-shopů nebo různých hobby marketů, uvidíte, že za tuto cenu dostanete již celkem šikovné kousky. Objevují se zde první nástroje s umělohmotnou násadou nebo třeba i tesařské sekery. Ty kempingové budou za tuto cenu již opravdu kvalitní a nemusíte se bát ani koupě klasických štípacích nebo univerzálních výrobků, přestože stále půjde spíše o menší produkty.

Od 1 000 do 5 000 Kč

Nejkvalitnější kousky od známých značek, mezi něž patří například Fiskars, naleznete až za hranicí tisícikoruny. Takové výrobky odvedou již skutečný kus práce a dlouho vydrží. Kromě nich se nad touto cenou začínají objevovat i velké a silné kalače.

Nad 5 000 Kč

Do této cenové kategorie jako běžní uživatelé pravděpodobně nezavítáte, ale pro doplnění ji uvádíme také. Najdete zde samozřejmě opravdu kvalitní nářadí, které se bude hodit i na kácení stromů – takzvané podtínací sekery. Ale kromě toho i kuriozity, jako jsou vrhací sekery, umělecky vyřezávané kousky nebo lovecké sekery a sekery oboustranné. Horní limit by se hledal těžko, najdete kousky za deset, ale třeba také za dvacet tisíc.

Údržba

Jak jsme již zmínili, i sekera vyžaduje určitou péči, aby dlouho sloužila a její používání bylo nejen efektivní, ale i bezpečné. Naštěstí nejde o nic složitého ani časově náročného.

Skladování – Zejména u seker s dřevěným topůrkem je zásadní správné skladování, které by mělo být v suchu, ale ne v příliš velkém, aby nedocházelo k vysychání a smršťování dřeva. Pokud sekeru odkládáte na delší dobu, natřete ji tukem nebo olejem, aby nezrezivěla. Před opětovným použitím sekeru dobře zkontrolujte, jestli se topůrko nijak neuvolnilo, v takovém případě hrozí zranění.

Používání – Sekera je určená pouze k sekání, neslouží jako kladivo například k zatloukání hřebíků (pokud to u ní není přímo uvedeno). Při nesprávném používání se může poškodit a vás zranit. S kempingovou sekerou samozřejmě kolík do země zatlouct můžete.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 17 hlasů