Menu

Nejlepší sekery 2025: Srovnání podle testů a recenzí

Sekera by se mohla zdát jako starý nástroj, který dnes jistě půjde nahradit nějakým elektrickým nářadím. A je pravda, že taková motorová pila rozřeže skvěle desky nebo kmen stromu, ovšem polínka na zatápění vám nenaštípe. A na to budete muset vytáhnout právě tento šikovný ruční nástroj. Existuje navíc více různých typů seker, které zastanou rozdílné činnosti. Malá sekerka je tak nepostradatelnou výbavou nejednoho výletníka.

Práce se sekerou je relativně namáhavá a zjednodušit si ji je tím pádem v zájmu každého uživatele. Hodně vám usnadní, když si dokážete vybrat ten správný model. Jenže jak taková ideální sekera vypadá? Je dost silná na to, aby si poradila i s tvrdšími kusy dřeva, ale zároveň není příliš těžká, aby se s ní dobře manipulovalo. Hezky padne do ruky a vydrží velkou zátěž. Jak takový kousek najít jsme pro vás sepsali v článku Jak vybrat sekeru. Obsažený text můžete využít jako svého nákupního poradce.

Zároveň jsme pro vás vybrali deset produktů, které se uživatelům nejlépe osvědčily. V tabulce najdete různé typy seker v rozdílných cenových relacích, může posloužit jako rychlá inspirace.

Nejlepší sekery dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 94 %
Počet recenzí: 183
3 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 100 %
Počet recenzí: 2
2 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 100 %
Počet recenzí: 2
2 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 100 %
Počet recenzí: 1
3 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 100 %
Počet recenzí: 3
1 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 98 %
Počet recenzí: 4
1 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 94 %
Počet recenzí: 98
3 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 97 %
Počet recenzí: 51
1 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 96 %
Počet recenzí: 495
2 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 96 %
Počet recenzí: 682
2 300 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat sekeru

Nejprve celý segment seker rozdělíme na několik kategorií. Každý typ sekery vypadá trochu jinak a je vhodný na jiné využití. Dále se zaměříme na velikost seker a na to, jak vybrat nástroj adekvátní vaší výšce. Vaši tělesnou konstituci můžete zohlednit také při volbě správné hmotnosti sekery, pokud totiž zvolíte příliš těžkou variantu, asi s ní neodvedete tolik práce, kolik byste mohli.

Ostří je nejpodstatnější částí sekery a vysloužilo si tím samostatnou kapitolu. V ní se budeme věnovat různým materiálům a tvarům. Materiál je důležitý také při výběru správného topůrka. Výhody a nevýhody jednotlivých variant najdete níže.

Sekera je jednoduchým nástrojem, přesto uvádíme i krátký seznam příslušenství, které k ní můžete pořídit. Nejspíš vás také bude zajímat částka, kterou za toto nářadí bude nutné vynaložit. V závěru vám předáme několik tipů k údržbě sekery a jejímu broušení. Pravidelná péče se totiž odrazí jak na delší životnosti nástroje, tak na vašem komfortu při práci.

Typy seker

I tak jednoduchý nástroj jako sekera můžeme rozdělit do několika kategorií. Liší se jednak velikostí, ale především tím, jakým způsobem budete nástroj primárně využívat.

Kempingová

Kempingové, nebo také turistické, sekery jsou nejmenší, které v obchodech najdete. Jejich rozměry jsou malé proto, abyste je si je mohli snadno přibalit na cesty do auta nebo třeba i na túru. Neváží více než jeden kilogram a délka topůrka je zhruba 30 až 40 centimetrů. Jejich ostří je delší a placatější než u ostatních typů. Využijete je zejména na sekání malých větví, například při přípravě táboráku, zaťukávání kolíků od stanu a podobně. Pro tyto účely je rozhodně lepší model s plastovým topůrkem.

Štípací

Nejrozšířenějším druhem seker jsou štípací – vhodné pro nachystání třísek na podpal nebo naštípání menších polínek. Typická štípací sekera má topůrko dlouhé kolem 45 cm a váží zhruba 1,5 kg. Existují ale i obouruční modely, jejichž rozměry budou téměř dvojnásobné a které si poradí s většími špalky.

Kalač

Rozměry těchto seker jsou nesrovnatelné s ostatními ve výběru. Jsou to ty největší modely, které si poradí i s největšími špalky. Jejich ostří je klínové, zploštělé zezadu – to proto, abyste mohli do sekery bušit ještě kladivem a uťali tímto způsobem i opravdu široké kusy dřeva. Délka topůrka sahá až k jednomu metru a s tím roste i cena.

Tesařská

Zatímco kalač v některých domácnostech stále najdete, tesařské sekery doporučujeme opravdu jen profesionálům. Poslouží výborně nejen tesařům, ale také například lidem pracujícím ve stavebnictví. Jejich ostří je delší a nad topůrkem vykrojené, abyste mohli nástroj uchopit hned tam, a být tak při své práci co nejpřesnější. Topůrko je nejčastěji dlouhé kolem 50 cm, existují však jak kratší, tak delší varianty.

Univerzální

Posledním typem jsou sekery univerzální. Jsou podobné těm tesařským, akorát uzpůsobené pro domácí využití, na menší tesařské a stavební práce nebo jiné činnosti na zahradě. Hmotností i délkou topůrka se podobají klasickým štípacím modelům, jejich ostří ale není tak tenké.

Kromě těchto běžných typů existují různé „sekerové speciality“. Ve vyšších cenových kategoriích najdete například sekery oboustranné nebo vrhací (například tomahawk, který dříve sloužil indiánům jako válečná zbraň). Další variantou je takzvaná sapina, která má zase velmi úzkou a špičatou čepel a slouží spíše k přenášení a podávání kusů dřeva než k samotnému sekání.

Velikost

Poté, co se rozhodnete, k jakému účelu sekeru hledáte, je důležité si také určit její velikost. Ta se značí písmeny od S po XL, podobně jako tomu je například u oblečení. Nabízí se myšlenka, že čím větší sekera, tím lépe bude fungovat. Neplatí to ale vždy. Mnohem důležitější je, aby vám nástroj padl správně do ruky. Díky tomu nebudete muset vy sami vynakládat tolik síly a využijete spíše síly švihu.

Jak tedy tu správnou velikost poznat? Násada by neměla být delší než vaše paže, což se dá ověřit jednoduchým testem:

  • uchopte sekeru těsně pod ostřím
  • předpažte nataženou ruku se sekerou tak, aby její topůrko vedlo vodorovně s vaší paží a směřovalo k vašemu ramenu
  • posuďte, kam až sekerová násada dosáhne.

Pokud se už dotýká vašeho ramene, doporučujeme sáhnout po kratší verzi. Naopak, pokud vám topůrko končí někde u lokte, je na vás takový model příliš malý. Tento test samozřejmě neplatí pro kempingové sekery, které jsou záměrně menší. Pokud sekeru kupujete přes internet a nemáte možnost si ji fyzicky poměřit, může vám alespoň orientačně pomoct změření délky vaší paže a porovnání s rozměry sekery.

Hmotnost

Hmotnost přirozeně souvisí s velikostí nástroje, vliv však mají také použité materiály. Dřevěné topůrko bude o něco těžší než umělohmotné. Nejlehčí kempingové sekery váží kolem dvou set gramů, kolem 1 kg váží nástroj velikostní kategorie S. Nástroje kategorie XL přesáhnou i 2 kg a ty největší sekery se pohybují kolem 4 kg.

Těžší sekera sice dokáže vyvinout větší sílu, když se s ní pořádně švihne, ale na úkor síly vaší. Je tedy důležité najít kompromis. Pokud váháte, doporučíme vám malý test.

Sekera má tu správnou hmotnost, pokud ji dokážete z natažené ruky zvednout pouze zápěstím. Pokud vám tento pohyb dělá problém, ve vlastím zájmu sáhněte po lehčí variantě. I když se to nezdá, odvedete s ní v závěru mnohem více práce. Pokud nakupujete přes internet, můžete tento test provést s nějakou náhradou o stejné hmotnosti.

Ostří

Nejdůležitější část sekery. Jeho kvalita určí, jak snadno projede dřevem a jak velkou budete muset vynaložit sílu. Zásadní je, aby bylo kované a ne jen zbroušené do ostrého tvaru, čehož se můžete dočkat u některých levnějších kousků. Ty se také velmi rychle otupí. Ideální je, když je čepel vyrobena z kované, nebo v lepším případě kalené a broušené oceli. Může být také potažená teflonem nebo xylanem. Po takové úpravě bude odolnější proti vysokým teplotám a korozi.

Kromě materiálu se čepele liší také tvarem. Zatímco klínovitá varianta je vhodná na štípaní, rovnější a delší ostří bude lepší na sekání. Nejnovější modely dokázali výrobci navrhnout tak, že by se vám nemělo stávat, že se sekera zasekne ve špalku a nepůjde vytáhnout. Pokud se pod jejím zásahem dřevo nerozpadne, měla by se odrazit zpátky.

Čas od času si budete muset vzpomenout na údržbu a čepel naostřit. Jak často se této činnosti budete muset věnovat, se bude odvíjet mimo jiné od kvality materiálu.

Topůrko

Přestože většinu práce odvede ostří, i v případě násady je důležité výběr nepodcenit. Na výběr máte ze dvou základních materiálů a každý má svá specifika:

  • Dřevěné topůrko – je velmi příjemné na dotyk a je to také levnější varianta. Vyrábí se z tvrdých druhů dřeva, například z dubu nebo buku. Ostří je do dřevěné násady upevňováno pomocí klínku, což způsobuje, že se občas uvolňuje. Práce s ním pak není tak přesná a ve výjimečných případech hrozí, že čepel vylétne úplně, což zavání zraněním. U tohoto materiálu je také důležité dbát na jistou údržbu – neskladovat dřevěný nástroj v příliš velkém teple a čas od času oblast klínku promazávat.
  • Umělohmotné topůrko – je nejčastěji vyráběno z laminátu nebo jiného kompozitního materiálu. Čepel je v tomto případě do topůrka pevně zalita, takže její uvolňování nehrozí. Na druhou stranu, pokud se vám zlomí laminátové topůrko, nelze nahradit jen tuto část, jak by tomu bylo u dřeva, ale musíte koupit rovnou celou novou sekeru. Údržba není v tomto případě potřeba téměř žádná. Další výhodou je, že výrobci mohou topůrko libovolně tvarovat – vznikají tak různě na konci zahnuté varianty a pogumované rukojeti. Díky těmto vychytávkám si budete při práci s jinak relativně nebezpečným nástrojem jistější, riziko toho, že vám vypadne nechtěně z ruky, bude znatelně nižší.
Materiál Výhody Nevýhody
Dřevěné + Nižší cena

+ Příjemné na dotyk

+ Při zlomení lze dokoupit jen topůrko

Hrozí uvolňování topůrka

Je náročnější na údržbu

Nebývá pogumované ani ergonomické

Umělohmotné + Je zalité, takže se neuvolňuje

+ Ergonomické či pogumované varianty

+ Snazší údržba

Pokud se zlomí, je nutné koupit celou sekeru

Vyšší cena

Některé sekery mají na topůrku vytištěný metr, abyste si dokázali odměřit velikost sekaných polínek.

Příslušenství

Sekery jsou jednoduchá zařízení a mnoho příslušenství nepotřebují. Přesto se objevuje několik vychytávek, jimiž si práci se sekerou můžete zpříjemnit.

  • Pouzdro – většinou se vyrábí z kůže nebo textilu. Jeho primárním úkolem je obalit ostří a zamezit tomu, že se o ně někdo například během přenášení nástroje pořeže.
  • Brousky a pilníky – značně usnadňují údržbu. K dostání je mnoho variant, z nichž některé připomínají brusiče kuchyňských nožů, jiné mají tvar podobný hokejovému puku. Často narazíte na brusné kameny s dvojí zrnitostí, přičemž hrubší stranou rychleji vybrousíte ostří, zatímco jemnější strana slouží pro následné dohlazení detailů.
  • Klíny pomohou, když není topůrko pevně ukotvené a při rozmachu hrozí, že se ostří uvolní. Klíny mají kulatý nebo trojúhelníkový tvar, vyrábějí se ze dřeva či kovu. Po ukotvení vyplní prostor mezi ostřím a topůrkem a přispívají tak k vyšší bezpečnosti.
  • Rukavice – nepatří k vybavení, bez kterého by sekera nemohla fungovat, pro časté a dlouhé sekání jsou však nepostradatelným doplňkem. Také proto někteří výrobci nabízejí pracovní sety obsahující mimo náčiní také rukavice. Ideální bude kvalitní pracovní model s ochranou palce a ukazováčku.

Cena

A za kolik se dá takový nástroj pořídit? Klidně za pár stovek, ale také za několik tisíc. Záleží, jak náročné na něj budete mít požadavky. Pokusili jsme se sestavit čtyři cenové kategorie, díky kterým si uděláte lepší představu o tom, co za kolik peněz dostanete.

Do 200 Kč

I takhle levně sekeru pořídíte, ale nečekejte od ní žádné zázraky. Za pár stovek dostanete pouze malé kempingové sekerky a většinou ještě pouze s dřevěným topůrkem. Ani na domácí štípání dřeva ke krbu tyto varianty nedoporučujeme.

Od 200 do 500 Kč

V této kategorii dominují štípací sekery pro domácí použití. Narazíte spíš na menší velikosti, pomalu se do výběru dostávají i nástroje s umělohmotnou rukojetí. Vyhovovat vám budou spíš při zpracování měkkých druhů dřev, se sukovitým materiálem si však nemusí adekvátně poradit.

Od 500 do 1 000 Kč

Podíváte-li se do e-shopů nebo různých hobby marketů, uvidíte, že za tuto cenu dostanete již celkem šikovné kousky. Časté jsou nástroje s umělohmotnou násadou nebo třeba i tesařské sekery. Ty kempingové budou za tuto cenu již opravdu kvalitní a nemusíte se bát ani koupě klasických štípacích nebo univerzálních výrobků, přestože stále půjde spíše o menší produkty.

Od 1 000 do 5 000 Kč

Nejkvalitnější kousky od známých značek, mezi něž patří například Fiskars, naleznete až za hranicí tisícikoruny. Takové výrobky odvedou již skutečný kus práce a dlouho vydrží. Kromě nich se nad touto cenou začínají objevovat i velké a silné kalače.

Nad 5 000 Kč

Do této cenové kategorie jako běžní uživatelé pravděpodobně nezavítáte, ale pro doplnění ji uvádíme také. Najdete zde samozřejmě opravdu kvalitní nářadí, které se bude hodit i na kácení stromů – takzvané podtínací sekery. Ale kromě toho i kuriozity, jako jsou vrhací sekery, umělecky vyřezávané kousky nebo lovecké sekery a sekery oboustranné. Horní limit by se hledal těžko, najdete kousky za deset, ale třeba také za dvacet tisíc.

Údržba

Jak jsme již zmínili, i sekera vyžaduje určitou péči, aby dlouho sloužila a její používání bylo nejen efektivní, ale i bezpečné. Naštěstí nejde o nic složitého ani časově náročného.

  • Skladování – Zejména u seker s dřevěným topůrkem je zásadní správné skladování, které by mělo být v suchu, ale ne v příliš velkém, aby nedocházelo k vysychání a smršťování dřeva. Pokud sekeru odkládáte na delší dobu, natřete ji tukem nebo olejem, aby nezrezivěla. Před opětovným použitím sekeru dobře zkontrolujte, jestli se topůrko nijak neuvolnilo, v takovém případě hrozí zranění.
  • Správné používání – Sekera je určená pouze k sekání, neslouží jako kladivo například k zatloukání hřebíků (pokud to u ní není přímo uvedeno). Při nesprávném používání se může poškodit a vás zranit. S kempingovou sekerou samozřejmě kolík do země zatlouct můžete.

Broušení sekery

Každá sekera se používáním opotřebovává, její ostří se tupí a vznikají na něm nevzhledné zuby. Práce s neudržovaným nástrojem je pak delší a namáhavější. A proto se vyplatí čas od času sekeru zkontrolovat a přebrousit. Postup je jednoduchý a nástroje, které můžete použít, rozmanité. Pro co nejjistější začátek jsme sepsali několik obecných bodů, kterých se doporučujeme držet.

  • Pokud máte sekeru převážně na štípání dříví, není nutné ji za každou cenu brousit do co největší ostrosti. Při štípání totiž není cílem vlákna přeseknout, ale rozštípnout je od sebe. Při přesekávání kmene napříč nebo odvětvování se požadavky na ostrost zvyšují.
  • Jestli je sekera tak zanedbaná, že nedokážete s určitostí říct, zda je její oblouk symetrický, obkreslete si jej na bílý papír. Tato technika také odhalí nenápadné zuby nebo sekeru zbroušenou ve špatném úhlu (pro štípání dříví by se měl pohybovat mezi 15 až 20°).
  • Nejrychleji zbrousíte ostří použitím elektrické brusky, tento nástroj však vyžaduje již trochu zkušeností. Použijte pomalé otáčky a ostří během procesu chlaďte vodou. Elektrická bruska totiž pracuje za vysokých teplot, které mění stupeň vytvrzení kovu, takže ostří může být křehčí. Takto poškozenou ocel poznáte podle modravého zabarvení.
  • Pro ty, kteří elektrickou brusku nemohou či nechtějí použít, jsou k dispozici pilníky. Ty jsou vhodné zvlášť pro sekery z měkčí oceli. Ostří byste měli pilovat z obou stran rovnoměrně, a to ve směru proti ostří.
  • Na konečné vybroušení můžete použít brusné kameny nebo velmi jemné smirkové plátno. Brusné kameny je vhodné během práce namáčet do vody či oleje, broušení pak bude efektivnější. Pokud používáte brusné kameny, pro závěrečné dohlazení zvolte ten s co nejjemnější zrnitostí. Při práci jím pohybujte v krouživých pohybech.
  • Jako extra ochranu můžete po nabroušení použít antikorozní olej.

Eliška je absolventkou žurnalistiky a za studium načerpala řadu zkušeností se psaním novinářských i nežurnalistických textů. Její články jsou zaměřené především na velké domácí spotřebiče, tedy přístroje, se kterými se denně potkává každý z nás. Věnuje se také potřebám pro děti. Přehled v těchto tématech si udržuje už několik let, díky tomu ochotně radí čtenářům i svým blízkým.

Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je studentkou oboru management v kultuře na Masarykově univerzitě v Brně, kde čerpá zkušenosti s psaním recenzí na kulturní akce. Vlastně něco píše skoro pořád – básničky, cestovní deníky, i šuplíková veledíla. Mimo to je členkou ochotnického divadla, navštěvuje baletní lekce pro dospělé a po večerech se učí hrát na akordeon. S jejími texty se u nás na webu nejčastěji setkáte u zahradního vybavení a outdoorových potřeb.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 26 hlasů

Další oblíbené kategorie