Srovnávací test a recenze
nejlepších seker

Aktualizováno:
Září 2019
Autor:
Anna Jílková

Ukázka produktu ve srovnání seker

Sekera by se mohla zdát jako starý nástroj, který dnes jistě půjde nahradit nějakým elektrickým nářadím. A je pravda, že taková motorová pila rozřeže skvěle desky nebo kmen stromu. Ale na druhou stranu polínka na zatápění vám nenaštípe. A na to budete muset vytáhnout právě tento šikovný ruční nástroj.

Práce s ním je relativně namáhavá a zjednodušit si ji je tím pádem v zájmu každého uživatele. Hodně vám usnadní, když si dokážete vybrat ten správný model. Jenže jak taková ideální sekera vypadá? Je dost silná na to, aby si poradila i s tvrdšími kusy dřeva, ale zároveň není příliš těžká, aby se s ní dobře manipulovalo. Hezky padne do ruky a vydrží velkou zátěž. Jak takový kousek najít jsme pro vás sepsali v článku Jak vybrat sekeru. Obsažený text můžete využít jako takového nákupního poradce.


Nejlepší sekery dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Druh Orientační cena Aktuální cena
Recenze FISKARS X7-XS univerzální, 1015618 FISKARS X7-XS univerzální, 1015618 Fiskars Univerzální 680 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HECHT 900901 HECHT 900901 Hecht Univerzální 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze EXTOL PREMIUM 8855310 EXTOL PREMIUM 8855310 Extol Univerzální 240 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HECHT 900680 HECHT 900680 Hecht Univerzální 180 Kč Zobrazit nabídky
Recenze EXTOL PREMIUM sklolaminátová 500g, násada 360mm, nylon EXTOL PREMIUM sklolaminátová 500g, násada 360mm, nylon Extol Univerzální 160 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Extol Premium (8871286) sklolaminátová násada, 2000g Extol Premium (8871286) sklolaminátová násada, 2000g Extol Štípací 370 Kč Zobrazit nabídky
Recenze FISKARS Sekera štípací X17 M 1015641 FISKARS Sekera štípací X17 M 1015641 Fiskars Štípací 1 150 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fiskars štípací sekera X17 122460 Fiskars štípací sekera X17 122460 Fiskars Štípací 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze FISKARS Štípací sekera S X11 122443 FISKARS Štípací sekera S X11 122443 Fiskars Štípací 890 Kč Zobrazit nabídky
Recenze FISKARS štípací sekera L X21 122473 FISKARS štípací sekera L X21 122473 Fiskars Štípací 1 100 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat sekeru

Sekera vypadá na první pohled jednoduše – nástroj, který se skládá jen z pár částí, a i zacházení s ním není nijak složité. I tak je ale dobré při jeho nákupu zohlednit pár základních věcí, aby se nestalo, že naletíte levným výrobcům a pořídíte si produkt, který se vám brzy rozpadne. Abyste věděli, které parametry je dobré před nákupem zohlednit, připravili jsme pro vás tento článek.

Typy seker

I tak jednoduchý nástroj jako sekera můžeme rozdělit do několika kategorií. Liší se jednak velikostí, ale především tím, k čemu budete primárně toto nářadí využívat.

Kempingová

Kempingové, nebo také turistické, sekery jsou těmi nejmenšími, které v obchodech najdete. Jejich rozměry jsou malé proto, abyste je si je mohli snadno přibalit na cesty do auta nebo třeba i na túru. Neváží více než jeden kilogram a délka topůrka je zhruba 30–40 centimetrů. Jejich ostří je delší a více placaté než u ostatních typů. Využijete je zejména na sekání malých větví, například při přípravě táboráku, zaťukávání kolíků od stanu a podobně. Pro tyto účely je rozhodně lepší model s plastovým topůrkem.

Štípací

Nejrozšířenějším druhem seker jsou ty štípací – vhodné pro nachystání třísek na podpal nebo naštípání menších polínek. Typická štípací sekera má topůrko dlouhé kolem 45 cm a váží zhruba 1,5 kg. Existují ale i obouruční modely, jejichž rozměry budou téměř dvojnásobné, a které si poradí s většími špalky.

Kalač

Rozměry těchto seker jsou nesrovnatelné s ostatními ve výběru. Jsou to ty největší modely, které si poradí i s těmi největšími špalky. Jejich ostří je klínové, zploštělé zezadu – to proto, abyste mohli do sekery bušit ještě kladivem a uťali tímto způsobem i opravdu široké kusy dřeva. Hmotnost takového výrobku se může pohybovat klidně kolem čtyř kilogramů a poroste i cena.

Tesařská

Zatímco kalač u některých domácností stále najdete, tesařské sekery doporučujeme opravdu jen profesionálům. Poslouží výborně tesařům nebo například lidem pracujícím ve stavebnictví. Jejich ostří je delší a nad topůrkem vykrojené, abyste mohli nástroj uchopit hned tam a být tak při své práci co nejpřesnější.

Univerzální

Posledním typem jsou sekery univerzální. Jsou podobné těm tesařským, akorát uzpůsobené pro domácí využití, na menší tesařské a stavební práce nebo jiné práce na zahradě. Hmotností i délkou topůrka se podobají klasickým štípacím modelům, jejich ostří ale není tak tenké.

Kromě těchto běžných typů existují různé „sekerové speciality“. Ve vyšších cenových kategoriích najdete například sekery oboustranné nebo sekery vrhací (například tomahawk, který dříve sloužil indiánům jako válečná zbraň). Další variantou je takzvaná sapina, která má zase velmi úzkou a špičatou čepel a slouží tak spíše k přenášení a podávání kusů dřeva než k samotnému sekání.

Velikost

Poté, co se rozhodnete, k jakému primárnímu účelu sekeru hledáte, je důležité si také určit její velikost. Ta se značí písmeny S – XL, podobně jako tomu je například u oblečení. Nabízí se myšlenka, že čím větší sekera, tím lépe bude fungovat. Neplatí to ale vždy. Mnohem důležitější je, aby vám nástroj padl správně do ruky. Díky tomu nebudete muset vy sami vynakládat tolik síly a využijete spíše síly švihu.

Jak tedy tu správnou velikost poznat? Násada by neměla být delší než vaše paže, což se dá ověřit jednoduchým testem:

  • uchopte sekeru těsně pod ostřím
  • předpažte nataženou ruku se sekyrou tak, aby její topůrko vedlo vodorovně s vaší paží a směřovalo k vašemu ramenu
  • posuďte, kam až sekyrová násada dosáhne.

Pokud se totiž už dotýká vašeho ramene, doporučujeme sáhnout po kratší verzi. Naopak, pokud vám topůrko končí někde u lokte, je na vás takový model příliš malý. Tento test samozřejmě neplatí pro kempingové sekery, které jsou úmyslně menší.

Hmotnost

Těžší sekera sice dokáže vyvinout větší sílu, když se s ní pořádně švihne, ale na úkor síly vaší, takže je důležité najít kompromis. Mělo by fungovat, že pokud dokážete sekeru z natažené ruky zvednout pouze zápěstím, má tu správnou hmotnost. Pokud vám tento pohyb dělá problém, ve vlastím zájmu sáhněte po lehčí variantě. I když se to nezdá, odvedete s ní v závěru mnohem více práce.

Ostří

Nejdůležitější část sekery. Jeho kvalita určí, jak snadno projede dřevem a jak velkou budete muset vynaložit sílu. Zásadní je, aby bylo kované a ne jen zbroušené do ostrého tvaru, čehož se můžete dočkat u některých levnějších kousků a ty se také velmi rychle otupí. Ideální je, když je čepel vyrobena z oceli, a to kované, nebo v lepším případě kalené a broušené oceli. Může být také potažená teflonem nebo xylanem. Po takové úpravě bude odolnější proti vysokým teplotám a korozi.

Kromě materiálu se čepele liší také tvarem. Zatímco klínovitá varianta je vhodná na štípaní, rovnější a delší ostří bude lepší na sekání. Nejnovější modely dokázali výrobci navrhnout tak, že by se vám nemělo stávat, že se sekyra zasekne ve špalku a nepůjde vytáhnout. Pokud se pod jejím zásahem dřevo nerozpadne, měla by se odrazit zpátky.

Šikovným doplňkem je bezpečnostní pouzdro. Zabezpečí ostrou část sekyry proti nechtěnému pořezání a můžete díky němu nástroj i zavěsit. Čas od času si budete muset vzpomenout také na údržbu a pravidelně čepel ostřit. Jak často se této činnosti budete muset věnovat, se bude odvíjet mimo jiné od kvality materiálu.

Topůrko

Přestože většinu práce odvede ostří, i v případě násady je důležité výběr nepodcenit. Na výběr máte ze dvou základních materiálů a každý má svá specifika:

  • Dřevěné topůrko – je velmi příjemné na dotyk a je to také ta levnější varianta, kterou si můžete pořídit. Vyrábí se z tvrdých druhů dřeva, například z dubu nebo buku. Ostří je do dřevěné násady upevňováno pomocí klínku, což způsobuje, že se občas uvolňuje. Práce s ním pak není tak přesná a ve výjimečných případech hrozí, že čepel vylétne úplně, což zavání zraněním. U tohoto materiálu je také důležité dbát na jistou údržbu – neskladovat dřevěný nástroj v příliš velkém teple a čas od času oblast klínku promazávat.
  • Umělohmotné topůrko – je nejčastěji vyráběno z laminátu nebo jiného kompozitního materiálu. Čepel je v tomto případě do topůrka pevně zalita, takže její uvolňování nehrozí. Na druhou stranu, pokud se vám zlomí laminátové topůrko, nelze nahradit jen tuto část, jak by tomu bylo u dřeva, ale musíte koupit rovnou celou novou sekeru. Skladování a údržba není potřeba téměř žádná. Další výhodou je, že výrobci mohou topůrko libovolně tvarovat – vznikají tak různě na konci zahnuté varianty a pogumované rukojeti. Díky těmto vychytávkám si budete při práci s jinak relativně nebezpečným nástrojem jistější, riziko toho, že vám vypadne nechtěně z ruky, bude znatelně nižší.

Některé sekery mají na topůrku vytištěný metr, abyste si dokázali odměřit velikost sekaných polínek.

Cena

A za kolik se dá takový nástroj pořídit? Klidně za pár stovek, ale také za několik tisíc. Záleží, jak náročné na něj budete mít požadavky. Pokusili jsme se vytvořit čtyři cenové kategorie, díky kterým si uděláte snadněji představu o tom, co za kolik peněz dostanete.

Do 500 Kč

I takhle levně sekyru pořídíte, ale nečekejte od ní žádné zázraky. Za pár stovek dostanete pouze malé kempingové sekerky a většinou ještě pouze s dřevěným topůrkem. Ani na domácí štípání dřeva ke krbu tyto varianty nedoporučujeme.

Od 500 do 1 000 Kč

Podíváte-li se do e-shopů nebo různých hobby marketů, uvidíte, že za tuto cenu dostanete již celkem šikovné kousky. Objevují se zde první nástroje s umělohmotnou násadou nebo třeba i tesařské sekery. Ty kempingové budou za tuto cenu již opravdu kvalitní a nemusíte se bát ani koupě klasických štípacích nebo univerzálních výrobků, přestože stále půjde spíše o menší produkty.

Od 1 000 do 5 000 Kč

Nejkvalitnější kousky od známých značek, mezi něž patří například Fiskars, naleznete až za hranicí tisícikoruny. Takové výrobky odvedou již skutečný kus práce a dlouho vydrží. Kromě nich se nad touto cenou začínají objevovat i velké a silné kalače.

Nad 5 000 Kč

Do této cenové kategorie jako běžní uživatelé pravděpodobně nezavítáte, ale pro doplnění ji uvádíme také. Najdete zde samozřejmě opravdu kvalitní nářadí, které se bude hodit i na kácení stromů – takzvané podtínací sekery. Ale kromě toho i kuriozity jako jsou vrhací sekery, umělecky vyřezávané kousky nebo lovecké sekery a sekery oboustranné. Horní limit by se hledal těžko, najdete kousky za deset, ale třeba také za dvacet tisíc.