Recenze Silvercrest SHFD 1400 B2 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Silvercrest SHFD 1400 B2

76,3 % Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Horkovzdušné fritézy

Klady

  • Nízká pořizovací cena
  • Předvolené programy
  • Časovač
  • Skladná
  • Snadná údržba

Zápory

  • Horší konstrukční kvalita
  • Jídlo je potřeba hlídat
  • Bez pachového filtru
1 400 Kč Orientační cena

Souhrn základních vlastností

Model Silvercrest SHFD 1400 B2 se v době testu (prosinec 2022) řadil mezi nejlevnější horkovzdušné fritézy na trhu. Zařízení jsme otestovali při pečení hranolek, kuřecích stehen i předpřipravených zmrazených nugetek. Vyhodnocovali jsme nejen úspěšnost produktu při přípravě potravin, ale také ergonomii, komfort při používání a v neposlední řadě také kvalitu provedení. V základu je tato oblíbená fritéza z Lidlu samozřejmě tvořená plastem, to ale odpovídá provedení všech ostatních fritéz.

Fritéza se obsluhuje na horní straně na jednoduchém displeji, který ovšem nabízí všechny potřebné funkce. Nechybí přednastavené programy (např. pečení hranolek či kuřecích stehen), ale také volitelný program dle vlastního nastavení. Nastavit lze teplotu a dobu pečení. Uvnitř fritézy se nachází otopná spirála, která ale u tohoto modelu trochu překvapivě nemá ochrannou mřížku. To může vést časem k jejímu většímu zanášení. Rovněž se nejedná o ideální řešení, pokud máte v domácnosti nenechavé děti.

Pečicí nádoba má nepřilnavá povrch a je doplněna o koš s madlem a vyjímatelnou mřížkou. Povrchová úprava koše i nádoby je nepřilnavá a snadno se čistí. Mřížka bohužel tuto úpravu nemá a její čištění může být náročnější. Smutné je, že námi zakoupená fritéza měla rukojeť uchycenu k objímce koše pouze dvěma nýty. Při utírání po mytí nýty nevydržely a rukojeť se odtrhla. Jedná se sice o velice snadno opravitelnou závadu (šroubek, podložka, matice), ale také o velké pochybení na straně výrobce. Podle fotek na webu prodejce ovšem některé kusy chodí se šrouby místo nýtů, ty budou držet dobře.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Silvercrest

Příkon (W)

1 400

Objem pečicí nádoby (l)

2,2

Typ

Statická

Příslušenství

Koš, mřížka

Průhledné víko

Ne

Rozsah teploty (°C)

80-200

Výška (cm)

31,6

Šířka (cm)

26,4

Hloubka (cm)

35,2

Hmotnost (kg)

3,73

Test pečení, konstrukce a funkce

Při našem testování jsme se zaměřovali zejména na to, jak dobře fritéza peče, nakolik je „blbuvzdorná“ a nevyžaduje asistenci uživatele a také jak dobře se čistí. Z pohledu konstrukce jsme už výše uvedli, že se nejedná o žádné prémiové zařízení v odolném šasí. Přesto chybí ještě doplnit informaci o tom, že povrch fritézy není po pečení studený, jako u dražších modelů. Z pohledu pečení si vede fritéza dle očekávání – s asistencí uživatele si poradí s běžnými potravinami bez problémů, bez asistence už jsou výsledky na pováženou.

Příprava kuřecích stehen

Do pečicí nádoby jsme vložili 4 marinovaná kuřecí stehna a spustili předvolený program na fritéze. Při tomto testu jsme chtěli vyzkoušet, jak dobře dokáže fritéza péct potraviny ze všech stran. Výsledkem bylo bohužel spálení kůže na pečených paličkách kuřete. Je potřeba ale podotknout, že sám výrobce doporučuje v průběhu pečení maso otočit. Pokud se tedy budete držet manuálu, dosáhnete dobrých výsledků. Po dopečení bylo maso propečené, ale šťavnaté.

Příprava hranolek

Fritézu jsme podrobili také testu pečení 300 gramů zmrazených hranolek. Tuto hmotnost jsme volili proto, abychom mohli porovnat výsledky všech testovaných fritéz. V průběhu pečení je potřeba hranolky protřepat, u této konkrétní fritézy to doporučujeme udělat ne jednou, ale dvakrát během přípravy. My jsme ve všech fritézách protřepali hranolky pouze jednou. Výsledkem byly u Silvercrestu SHFD 1400 B2 poměrně nerovnoměrné propečení.

Na krajích dosáhla fritéza křupavého povrchu, ve středu ale nebyl výsledek ideální. Při dalším pečení jsme pečení o 2 minuty prodloužili, protřepali hranolky celkem 2x a výsledek byl podstatně lepší.

Příprava kuřecích nugetek

S kuřecími nugetkami si poradil model Silvercrest SHFD 1400 B2 zcela bez problémů. Do fritézy jsme vložili 8 zmrazených nugetek a nastavili pečení dle manuálu výrobce. Po skončení programu byly nugetky po vrchu křupavé, ve středu propečené, nikoliv však vysušené. Výsledek můžeme považovat za zcela optimální.

Parametr Tento produkt
Kontrolní diody

Ano

Časovač

Ano

Displej

Ano

Přednastavené programy

Ano

Části omyvatelné v myčce nádobí

Ano

Materiál vnitřní misky

Nepřilnavý

Materiál těla

Plast

Chladný povrch

Ne

Pachový filtr

Ne

Automatické vypínání

Ano

Čištění fritézy

Samotné čištění není nijak složité a většinu částí lze (podobně jako u většiny fritéz) svěřit do péče myčky. Dávat příslušenství do myčky ale není potřeba, protože se čistí opravdu dobře. Je otázka, nakolik by povrch degradoval vlivem agresivních mycích přípravků v tabletách do myčky časem.

Hlavní klady a zápory

Tou největší předností je samozřejmě cena. Fritéza patřila v prosinci 2022 mezi ty nejlevnější na trhu. Nejednoho proto potěší, že není fritéza vybavena pouze knoflíky na volbu teploty a doby pečení, ale také celou řadou předvolených programů. Není na ně sice z pohledu výsledného produktu pečení takový spoleh, jako u prémiových horkovzdušných fritéz, ale pracují poměrně dobře. Fritéza je malá a nezabere více místa, než pákový kávovar. Povrch nádoby a koše je navíc nepřilnavý a dobře se myje. Mřížka opatřená nepřilnavou úpravou bohužel není.

Největším negativem je sama konstrukční kvalita produktu. Opravdu jsme nečekali, že nám u testu upadne rukojeť fritovacího koše. Připravované jídlo je narozdíl od drahých modelů potřeba více hlídat a fritéza uživatelskou chybu neodpustí. Chybí také pachový filtr, který by eliminoval část zápachu z pečení. Tím se ale tento model od jiných zařízení v podobné cenové hladině nijak neodlišuje.

Porovnání s alternativami

Jako zajímavá alternativa s nepříliš vyšší cenou se nabízí bílý model Xiaomi Mi Smart Air Fryer. Ten nabídne nejen větší objem pečicí nádoby, ale také celkově vyšší kvalitu konstrukce. Model od Xiaomi disponuje ovládáním prostřednictvím mobilní aplikace, využít můžete více než sto předvoledných receptů. Narozdíl od Silvercrestu vás například u pečení hranolek Xiaomi upozorní na potřebu protřepání, aby se vaše oblíbené jídlo propeklo do zlatova a rovnoměrně. Jestliže nepotřebujete opravdu levné zařízení, doporučujeme volit spíše Xiaomi Mi Smart Air Fryer.

Závěrečné shrnutí

Silvercrest SHFD 1400 B2 je jednou z méně vybavených, menších, ale také skutečně levných horkovzdušných fritéz. Na zařízení najdete displej a tlačítka spouštějící předvolené programy pečení. Využít můžete také vlastní program upravený dle vašich požadavků. Fritéza není při automatických programech zrovna spolehlivá, s vaší asistencí dovede ale připravit jídlo bez problémů.

Její využití vidíme zejména na studentských kolejích či na chatě, kde při vaření pro jednoho až dva lidi nahradí klasickou troubu. Ve své cenové hladině si vede dobře, pokud vám ale nevadí si připlatit, doporučujeme se zaměřit například na model Xiaomi Mi Smart Air Fryer s objemem pečicí nádoby 3,5 litru a chytrými funkcemi.

1 400 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Silvercrest SHFD 1400 B2 | Hodnocení: 76,3 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva se coby redaktorka dlouhodobě věnuje výběru a srovnávání produktů. Ráda se zabývá spotřebiči do kuchyně, kde tráví velkou část svého volného času, proto se podílela také na přípravě tématu horkovzdušných fritéz. Díky svým vlastním zkušenostem a načerpání informací z mnoha různých zdrojů vám představí aktuální trendy na trhu a poradí například, kdy sáhnout po horkovzdušné fritéze a pro koho bude vhodnější spíše klasická fritéza s olejem.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Silvercrest SHFD 1400 B2

Silvercrest SHFD 1400 B2

1 400 Kč Orientační cena