Následující článek vás podrobně provede výběrem skleníků a prozradí, na co byste při nákupu rozhodně neměli zapomenout. Pokud jste zvědaví, co všechno vás v článku čeká, projděte si níže jeho stručný přehled.
- Proč koupit kvalitní skleník – investice do kvalitního skleníku se vyplatí z hlediska jeho delší výdrže. Budete se moci spolehnout na použité materiály i kvalitní pozáruční servis. Montážní návod v češtině navíc bude samozřejmostí.
- Nevýhody skleníků – nákup s sebou přináší vyložení jistého obnosu financí. Skleník na zahradě navíc trvale zabírá místo, které nebudete moci využít ani mimo sezónu. Jisté povinnosti pak obnáší stavba skleníku většího než 40 m2.
- Kam umístit zahradní skleník – ze všeho nejdříve musíte pro skleník vybrat vhodné místo. Od toho se bude odvíjet jeho velikost i materiálové zpracování, které ovlivňuje odolnost vůči vlivům počasí.
- Výběr skleníku podle velikosti – správné rozměry skleníku jsou zásadní. Vybírejte podle toho, pro jak početnou rodinu bude úroda určena, kolik místa máte na zahradě nebo jaké rostliny budete chtít uvnitř skleníku pěstovat.
- Důležité parametry – použité materiály, základy, dveře či okna a možnost větrání, na tyto parametry rozhodně nesmíte během výběru skleníku zapomenout.
- Příslušenství – hodí se k dovybavení i údržbě skleníku. Poličky, regály, větrací střešní okénka, automatické otvírače oken, teploměry a mnohé další vybavení vám usnadní práci a zvýší komfort při pěstování.
- Oblíbené značky – při výběru se vyplatí sáhnout po některé z již ověřených značek, které patří mezi stálice na trhu. V tomto segmentu jimi jsou značky IWHome, Vitavia Garden, Lanit Plast, G21 nebo Limes.
- Ceny – vybírejte podle toho, jak velký finanční rozpočet na skleník máte. Skleník dnes pořídíte od zhruba 7 000 Kč, ovšem cena se může vyšplhat i nad 100 000 Kč. Záleží vždy na velikosti a odolnosti související s výrobními materiály.
- Jak probíhá montáž skleníku – před nákupem si také rozmyslete, zda skleník upevníte na betonový základ, nebo jej zakopete do země. Nezapomeňte si na stavbu přizvat pomocníka a opatřit si potřebné nářadí.
Proč koupit kvalitní skleník
Kvalitní skleník je zárukou spokojeného zahradničení. Podívejte se, co od takového výrobku můžete očekávat.
- Domácí zelenina a bylinky – díky skleníku si můžete vypěstovat zásobu zeleniny a bylinek i na celou zimní sezónu. Celý proces včetně použitých hnojiv budete mít plně pod kontrolou.
- Vydrží vám několik sezón – kvalitní skleník je vyrobený z odolných materiálů a má vysokou zatížitelnost. Vydrží tedy i nápor závějí sněhu, odolá silnému větru a dalším nepříznivým vlivům počasí.
- Součástí bude kompletní dokumentace a montážní návod – podrobný návod k sestavení a montáži skleníku by měl být samozřejmostí. Pohlídejte si, zda je návod také v českém jazyku.
- Pozáruční servis – spolehliví výrobci skleníků poskytují obvykle prodlouženou záruku na nosnice nebo rámy. Dopředu si ale ověřte, jak kvalitní je také pozáruční servis, a to obzvláště u modelů s běžnou spotřebitelskou zárukou.
Nevýhody skleníku
Tak jako každý druh zboží mají i zahradní skleníky své nevýhody. Při nákupu proto mějte na paměti následující:
- Bez finanční investice to nepůjde – nevýhodou pořízení skleníku je jistě vynaložení jistého obnosu peněz, kdy se pravděpodobně nedostanete pod částku 5 000 Kč. Cenu pak ovlivňuje i materiál.
- Zabírá místo – když se rozhodnete pro pořízení skleníku, budete pro něj muset definovat místo na zahradě, na kterém ho pevně ukotvíte. Není to jako s nafukovacím bazénem, který vytáhnete jen po dobu sezóny, skleník bude místo na zahradě zabírat trvale.
- Je nutné dodržet stavební předpisy – stavbu skleníku omezuje zákon. Stavební povolení dle zákona nepotřebujete ke skleníkům do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, přičemž nesmí jít o podsklepenou stavbu.
Kam umístit zahradní skleník
Umístění skleníku je pro úspěšné pěstování a bohatou úrodu naprosto klíčové. Co by měl nabízet vhodný prostor pro stavbu skleníku?
- Dostatek světla – všechny rostliny potřebují dostatek světla, proto by měl skleník stát na prosluněném místě. Intenzitu světla můžete vždy dodatečně regulovat, například žaluziemi nebo nátěrem, kdežto nedostatek světla vykompenzujete jen stěží.
- Orientace skleníku – rady odborníků se v tomto často rozcházejí, avšak za univerzální pravidlo lze považovat takové umístění, kdy je hřeben skleníku orientován směrem na sever (nebo jih) a dveře směrem k jihu (nebo severu). Sluneční paprsky pak budou v průběhu dne působit na obou stranách skleníku.
- Závětří – v tomto případě nejde tak o úrodu, jako spíše o samotný skleník. Většina běžných skleníků ustojí vítr okolo 75 km/h, ovšem slabší konstrukce by mohl silnější vítr snadno poškodit. Proto byste pro jeho umístění měli hledat nejlépe místo v závětří, případně jej přistavit ke zdi.
- Rovný a stabilní podklad – abyste zajistili dlouhou životnost skleníku, je také důležité jej postavit na bezpečný podklad. Jím může být klidně zemina, nebo vylité základy z betonu. Nezpevněný povrch by totiž v průběhu let mohl konstrukci skleníku deformovat.
Výběr skleníku a vhodné konstrukce bude do jisté míry ovlivňovat jeho budoucí umístění. Zohlednit byste totiž měli nejen dostatek světla a jeho intenzitu dle rozdílných požadavků rostlin, ale také samotnou orientaci skleníku na světovou stranu nebo působení a směr větru na zahradě. Větší vichr může konstrukci snadno poškodit, proto pokud je to možné, vybírejte pro stavbu místo v závětří. Skleník můžete například přistavit ke zdi, ovšem dejte pozor na to, aby pak nebyl často ve stínu.
Výběr skleníku podle velikosti
Výběr skleníku začněte u rozměrů. Nezáleží jen na tom, co budete ve skleníku pěstovat, ale především pro jak početnou rodinu nebo k jakému účelu bude úroda určena. Platí, že větší rozměr je vždy lepší.
- Plocha okolo 3 m2 – skleníky o takto malé výměře jsou určeny spíše k předpěstování letniček, které poté přesadíte ven. Uvnitř nebývá moc místa k pohybu či k uskladnění pracovních pomůcek. Na druhou stranu mívají příznivě nízkou cenu.
- Plocha okolo 8 m2 – o něco prostornější jsou pak skleníky určené pro menší rodinu, samostatně žijící pár nebo třeba jen k pěstování květin. Nabízí již nějaký prostor k pohybu při práci i k uskladnění pracovních pomůcek. Nejčastěji mívají užší jednokřídlé dveře.
- Plocha okolo 12 až 15 m2 – velké skleníky pak nabízejí dostatek prostoru pro pěstování, který ocení i početnější rodina. Uvnitř se budete moci bez problémů pohybovat i uskladňovat pracovní náčiní a dveře již bývají obvykle širší dvoukřídlé. Pořizovací cena se může vyšplhat i na 60 000 Kč.
- Plocha nad 15 m2 – rozlehlé skleníky o takto velké výměře jsou pak určené zejména pro komerční účely, případně pro nadšené zahrádkáře, například pokud máte volné políčko nebo skutečně velkou zahradu. Existují modely, které nevyžadují odbornou montáž, ale i ty, k jejichž stavbě si budete muset přizvat specialisty.
Velikost stavby se bude odvíjet od vašich prostorových možností a typu a množství rostlin, které uvnitř chcete pěstovat. Zatímco menší rodině postačí skleník do 8 m2, pro početnější rodiny bude vhodnější rozlehlejší stavba o výměře alespoň 12 m2. Opomenout nesmíte ani výšku stavby, která by měla mít minimálně 2 metry. Díky tomu se budete moci uvnitř pohodlně postavit a při práci se nebudete hrbit. Stavební povolení si pak nezapomeňte zajistit ke skleníkům o ploše větší než 40 m2 a výšce nad 5 m.
Co se týče pořizovacích cen vzhledem k velikosti, samozřejmě platí přímá úměra, a tedy že větší skleník bude zpravidla dražší. Cenu ale výrazněji ovlivňují výrobní materiály konstrukce a výplně, proto berte uvedené cenové hladiny jen jako orientační. Více se o cenách skleníků a rozpočtu na stavbu celkově budeme bavit v kapitole Ceny skleníků.
Účel / Pro koho se hodí | Důležité parametry | Co dalšího sledovat | Cenová hladina |
Mini skleník pro předpěstování | Plocha okolo 3–5 m2, výška alespoň 2 metry | Možné rozměry plochy 1,5 x 2 m, materiál konstrukce i výplně, způsob ukotvení | Nízká cenová hladina – od 8 000 Kč až 12 000 Kč |
Skleník pro menší rodinu | Plocha okolo 8 m2, výška alespoň 2 metry | Možné rozměry plochy 2 x 3 m, 2 x 3,5 m nebo 2 x 4 m, materiál konstrukce i výplně, způsob ukotvení | Nízká a střední cenová hladina – od 8 000 Kč do 25 000 Kč |
Skleník pro početnější rodinu | Plocha okolo 12 až 15 m2, výška alespoň 2 metry | Možné rozměry plochy 3 x 4 m nebo 3 x 4,5 m, nároky na montáž, materiál konstrukce i výplně, způsob ukotvení | Střední a vysoká cenová hladina – od 15 000 Kč až 60 000 Kč |
Skleník pro komerční účely | Plocha nad 15 m2, výška alespoň 2 metry | Možné rozměry plochy 3 x 6 m, 3 x 8 m, 4 x 6 m, 4 x 10 m atd., nároky na montáž, materiál konstrukce i výplně, způsob ukotvení | Vysoká cenová hladina – od 25 000 Kč až 150 000 Kč |
Druhy skleníků podle tvaru
Skleník můžete vybírat i podle tvaru, přičemž stěžejní není design, ale metoda opláštění a sní související odolnost vůči nepříznivým vlivům počasí.
- Obloukové skleníky – dodávají se v podstatě ve formě stavebnice, kdy na obloukovou konstrukci přišroubujete polykarbonátové desky. Montáž je tedy náročnější. Nevyrábí se ze skla a díky konstrukci se nemusíte obávat vypadnutí tabulky. Výhodou je vyšší odolnost vůči vlivům počasí, nevýhodou pak náročnost dodatečného přizpůsobení.
- Hranaté skleníky se sedlovou střechou – vyrábí se ze skla i polykarbonátu. Výhodou je skladné balení a možnost dodatečných úprav či výměny zasklení. Lze je přistavit i ke zdi pozor si dejte na způsob uchycení jednotlivých oken či tabulek skla, aby nehrozilo vypadnutí.
Volba tvaru skleníku do jisté míry ovlivňuje vaše možnosti při výběru výplně (materiálu), proto si jej dopředu dobře rozmyslete. Existují dvě varianty výplní, a to polykarbonát a sklo. A zatímco u klasických hranatých skleníků můžete vybírat z obou materiálů výplní, u obloukových variant pak přichází v úvahu pouze polykarbonátové desky. Jaké výhody a nevýhody jednotlivé tvary nabízí si podrobně přečtěte níže.
Obloukové skleníky
V současnosti se největší oblibě těší obloukové skleníky, které se vyrábí z polykarbonátu. Díky aerodynamickému tvaru konstrukce se pyšní výrazně vyšší odolností, což oceníte především při častých bouřích a silném nárazovém větru. Povrch skleníku navíc tvoří celistvé pláty polykarbonátu, nikoliv jednotlivé tabulky, proto se i z hlediska údržby jedná o výhodnější řešení. Jejich montáž je ale poměrně náročná a vyplatí se k ní přizvat pomocníky. Vsaďte proto na kvalitní produkty, ke kterým obdržíte podrobný návod.
Hranaté skleníky se sedlovou střechou
Výhodu těchto skleníků pocítíte při montáži. Dodávají se s již připravenými rámy, do kterých se tabulky skla nebo polykarbonátu snáze osazují. Díky tomu je lze navíc v případě poškození kdykoliv snadno vyměnit, stačí jen odstranit poničený díl a nahradit jej novým. Stejně tak tento typ umožňuje i dodatečné přizpůsobení, můžete například přidat nebo odebrat okna. Nevýhodou je ale nižší odolnost, tabulky mohou při většímu tlaku nebo při silnějším větru vypadnout, proto vsaďte na modely s kvalitním upevňovacím systémem.
Tvar | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina |
Obloukové skleníky | Vyšší odolnost vůči vlivům počasí, nemusíte se bát vypadnutí okenní tabulky, vyrábí se z polykarbonátu | Náročnější provedení dodatečných úprav a přizpůsobení (přidání větracích oken či střešních dílů), náročnější montáž | Ve všech cenových hladinách |
Hranaté skleníky se sedlovou střechou | Nejčastější typ, skladné balení, snadná montáž, možná výměna okenních tabulek, možnost umístění ke zdi, vyrábí se ze skla i polykarbonátu, sympatický design | Nižší odolnost vůči větru, riziko rozbití či prasknutí skla, hrozí vypadnutí okenních tabulek | Ve všech cenových hladinách |
Důležité parametry
Aby pěstování ve skleníku sklidilo úspěch, je třeba věnovat pozornost řadě dalších parametrů. Které to jsou?
- Materiál výplně – v naprosté většině případů se skleníky vyrábějí se skleněnými nebo polykarbonátovými výplněmi. Od skla se pomalu upouští, protože se dá poměrně snadno rozbít a má o něco horší izolační vlastnosti. Polykarbonát vyniká svou odolností.
- Materiál konstrukce – nejoblíbenější jsou konstrukce z pozinkované oceli, které jsou pevné a extrémně odolné vůči zatížení. Další možností jsou hliníkové konstrukce, které bývají lehčí a je u nich třeba brát ohled na kvalitu. Nehodí se na větrnější místa.
- Dveře a jejich upevnění – sledujte velikost i způsob otevírání a uchycení ve skleníku. Pokud před skleníkem nemáte dostatek místa, zvolte posuvné dveře, ovšem nezapomeňte pravidelně čistit posuvnou lištu. Pantové dveře jsou funkčně bezproblémové, ale při otevření mohou zavazet.
- Okna (větrání) – aby byla jejich přítomnost efektivní, měla by tvořit alespoň 10 % celkové plochy skleníku. Pro komfortnější obsluhu vybírejte skleníky s automatickým otevíračem oken, který za vás bude okna otevírat i zavírat dle teploty uvnitř.
Materiál výplně
- Sklo – má dobrou propustnost světla, ale je náchylné k rozbití nebo prasknutí. Dbejte proto na to, aby jeho jedna strana byla zvrásněná (texturovaná), díky tomu předejdete spálení listů rostlin slunečními paprsky.
- Polykarbonát – má o něco horší, avšak stále velmi dobrou propustnost světla. Nad to ale vyniká svou odolností, kdy je takřka nezničitelný. Vydrží náporu větru i deště a odolá i kroupám. Při nákupu sledujte jeho tloušťku, která se pohybuje od 4 do 10 mm.
Sklo vyniká dobrou propustností světla, a to až 92 %. Na druhou stranu má ale horší izolační vlastnosti a je také náchylné k rozbití/prasknutí při nepříznivém počasí. Na trhu můžete narazit na sklo z obou stran hladké, tedy plně průhledné, nebo s jednou stranou hladkou a druhou texturovanou. Textura lépe rozptyluje světlo a v prosluněných dnech brání spálení listů rostlin.
Polykarbonát má stále dobrou světelnou propustnost (zhruba 80 %), ovšem nadto vyniká svou termoizolační účinností a je také vysoce odolný – poškodit ho lze snad jen nožem či jiným ostrým předmětem. Desky z tohoto materiálu jsou poměrně lehké a bývají pokryté UV vrstvou chránící materiál před působením slunečního záření. Při výběru dbejte na tloušťku polykarbonátu, kdy se nejčastěji setkáte s 4 až 10 mm. Platí zde přímá úměra, čím větší tloušťka, tím lepší izolace, ale i vyšší náklady na pořízení.
Materiál konstrukce
- Hliníkové profily – nejčastěji se s nimi setkáte u modelů se sedlovou střechou. Jsou lehké, ale přitom velmi pevné. Je však třeba dbát na kvalitu a stabilitu. Levnější typy totiž bývají lehčí, a tím méně stabilní a odolné vůči větru a zatížení sněhem, takový skleník rozhodně nepatří na větrnější místa.
- Pozinkovaná ocel – tato konstrukce je typicky velmi robustní a také pevná, díky čemuž je stabilní a snese tak i zatížení vrstvou sněhu či silnější poryvy větru. Jde o nejčastěji používaný typ, jehož povrch je upravený tak, aby nepodléhal korozi (pozor na neošetřenou ocel). Používá se zejména u polykarbonátových výplní, ale setkáte se s ní i v případě skla.
Materiál konstrukce skleníku ovlivňuje především jeho odolnost a stabilitu. Ve větrnějších oblastech se vyplatí investovat do skleníku s ocelovou konstrukcí, která je těžká, tím pádem stabilní a dobře odolává silnému větru i sněhu. Na druhou stranu ale musíte počítat s obtížnější manipulací při montáži. Naproti tomu hliníkové profily jsou lehčí a dobře se s nimi manipuluje. Skrze nižší hmotnost se ale skleníky s hliníkovou konstrukcí příliš nehodí do větrnějších oblastí a je třeba je pevně připevnit k základům
S konstrukcí skleníku pak souvisí i ochranný nátěr. V nabídce výrobců najdete nejrůznější varianty s barevnými konstrukcemi, které se budou na zahradě vyjímat. Barevná úprava tvoří v těchto případech nejen atraktivní design, ale i další ochrannou vrstvu zvyšující odolnost konstrukce proti vlivům počasí. U kvalitnějších skleníků můžete navíc počítat s tím, že je barva stabilizovaná a chráněná proti působení UV záření, díky čemuž nebude v průběhu let blednout. Za barevný nátěr skleníku si ovšem připlatíte.
Dveře a jejich upevnění
- Jednokřídlé dveře – najdete je zejména u menších skleníků. Poskytují vstup jedné osobě a pozor byste si měli dát na jejich šířku, abyste do nebo ze skleníku například snadno pronesli vybavení nebo bednu s úrodou.
- Dvoukřídlé dveře – jsou širší a nabízejí tak vstup pro více osob současně. Snadno jimi pronesete i větší vybavení, například poličky, stoly či skladovací bedny na zeleninu.
Dveře jsou u skleníku nesmírně důležité. Jednak lze jejich prostřednictvím zajistit větrání, hlavně ale poskytují možnost vstupu do vnitřního prostoru. Měly by být proto dostatečně široké, abyste jimi pohodlně pronesli potřebné vybavení nebo sklizenou úrodu. Mohou být buďto jedny (takzvané jednokřídlé), nebo u větších skleníků i dvoje (takzvané dvoukřídlé), a to vedle sebe, nebo na protějších stranách, kdy vám vznikne průchozí skleník.
Zajímejte se také o jejich upevnění, které může být buďto pantové, nebo posuvné. Výhodou posuvného systému je, že šetří místo, posuvná lišta se ale musí pravidelně čistit. Pantové dveře mají bezproblémovou funkčnost, ale mohou zavazet nebo se samovolně otevírat – všímejte si proto, zda jsou dveře opatřeny praktickým magnetickým zámkem. U pantových dveří zároveň pro větší variabilitu oceníte možnost volby strany, na kterou je chcete namontovat.
Větrání
- Okna – měla by tvořit alespoň 10 % celkové plochy skleníku, abyste mohli pohodlně větrat a uvnitř se netvořila plíseň. Z praktického hlediska se vyplatí investovat do sofistikovaného automatického otevírače oken, který za vás bude okna otevírat i zavírat v závislosti na teplotě uvnitř skleníku.
Větrání skleníku je důležité nejen v horku, kdy může dojít k přehřátí, ale i v chladnějším období. Účinně tak zabráníte vzniku plísní a houbových chorob, skrze které by se úroda stala nepoživatelnou. Větrat lze přitom jak dveřmi, tak i okny, která by měla tvořit alespoň 10 % plochy konstrukce. Vyplatí se investovat do automatického otevírání oken, které funguje na principu teplotní roztažnosti. Jakmile teplota uvnitř skleníku stoupne, okna se automaticky otevřou a naopak.
Příslušenství
Bez leckterého příslušenství si dnes nelze pěstování ve skleníku snad ani představit. Které vybavení se vyplatí přikoupit?
- Základna ke skleníku – zpevní konstrukci skleníku a dodá jí stabilitu, musí k ní být ale vždy bezpečně připevněna. Kotví se do země pomocí kotevní sady
- Kotvicí sady – slouží k připevnění konstrukce skleníku k základně.
- Okapy – hodí se pro sběr dešťové vody. Lze je dodatečně namontovat na většinu typů skleníků, přičemž šikovnější kutil to zvládne i bez odborné pomoci.
- Střešní okna – lze je dodatečně namontovat na oba typy zahradních skleníků. Jejich pomocí lze lépe regulovat vnitřní teplotu
- Automatické otevírače oken – ušetří vám spoustu práce i času, byť jde o investici v řádu tisíců navíc. Otevírače jsou univerzální a lze je používat u obou typů skleníků.
- Teploměr – hodí se pro efektivnější pěstování. Informují o teplotě vzduchu uvnitř skleníku.
- Vlhkoměr – hodí se pro efektivnější pěstování. Informují o vlhkosti uvnitř skleníku.
- Poličky, regály – hodí se pro co nejlepší využití vnitřního prostoru skleníku. Můžete do nich ukládat potřebné zahradní náčiní nebo potřeby na pěstování.
- Zavlažování do skleníku – jde o nadmíru praktickou pomůcku pro pěstování všech druhů rostlin i květin. Levným řešením je spádový automatický zavlažovač, jehož nádrž stačí vyvýšit a o rovnoměrnou zálivku rostlin se již postará sám.
Oblíbené značky
Dáte-li na zkušenosti ostatních uživatelů, pak vsaďte na produkty od některé z již ověřených značek. Které k nim v tomto segmentu patří?
- IWHome – specializují se na skleníky se sedlovou střechou s praktickými posuvnými dveřmi. Nabídkou pokrývají požadavky spíše nenáročných zákazníků preferujících nízkou cenu.
- Vitavia Garden – značka byla založena v roce 2013 a od té doby úspěšně distribuuje své výrobky do Evropy a USA. Soustředí na vybavení do skleníků a skleníky se sedlovou střechou vyrobené z polykarbonátu.
- Lanit Plast – značka se zaměřuje na skleníky s polykarbonátovými i skleněnými výplněmi a výhradně bytelnou ocelovou konstrukcí. V její nabídce najdete zaoblené i hranaté varianty o různých rozměrech
- G21 – značka nabízí skleníky se stabilní ocelovou pozinkovanou konstrukcí. Jejich předností je výchozí příprava konstrukce na dodatečnou úpravu, a to buďto výměnu polykarbonátu za sklo, doplnění dveří či střešních větracích oken.
- Limes – český výrobce nabízející kvalitní polykarbonátové skleníky s robustní konstrukcí a obvykle sedlovou střechou. V jeho nabídce najdete modely ke zdi i do volného prostranství s různě zpracovanými dveřmi i množstvím oken.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Komu značku doporučujeme |
IWHome | Skleníky s hliníkovou konstrukcí, polykarbonátovými výplněmi a sedlovou střechou, zpravidla mají praktické posuvné dveře | Nízká | Pro rekreační i náročnější zahrádkáře, kteří hledají skleník se sedlovou střechou a posuvnými dveřmi |
Vitavia Garden | Založena roku 2013, nabízí široký sortiment, cenově dostupné skleníky i rozsáhlé oranžerie, se sedlovou střechou, ke zdi | Nízká, střední i vysoká | Pro rekreační i náročnější zahrádkáře, pro ty, kteří hledají malý nebo velký skleník či skleníky atypických rozměrů, pro ty, co hledají skleník se sedlovou střechou nebo ke zdi |
Lanit Plast | Skleníky s polykarbonátovými i skleněnými výplněmi, hranaté i zaoblené, výhradně ocelová konstrukce | Nízká a střední | Pro rekreační i náročnější zahrádkáře, kteří ještě nemají pevnou představu o provedení (značka má široký výběr různých variant) |
G21 | Skleníky se stabilní pozinkovanou konstrukcí, konstrukce připravená na dodatečnou úpravu | Nízká a střední | Pro rekreační i náročnější zahrádkáře, kteří ocení možnost snadných dodatečných úprav skleníku (přidání dveří, oken, výměna materiálu apod.) |
Limes | Skleníky s polykarbonátovými výplněmi, skleníky ke zdi i do volného prostranství, různé zpracování dveří dle velikosti | Střední a vysoká | Pro rekreační i náročnější zahrádkáře, ideální pro ty, kteří hledají kvalitní skleník nebo skleník ke zdi |
Ceny
Stanovení rozpočtu na pořízení skleníku je jistě důležitou součástí výběru. Z jakých cenových relací můžete vybírat?
- Do 15 000 Kč – najdete zejména nejmenší a malé skleníky různých tvarů, a to nejčastěji z polykarbonátu a s lehkou hliníkovou konstrukcí. Obvykle jde o skleníky se sedlovou střechou, kdy musíte dát pozor na odolnost a schopnost zatížení. Při vyšší hranici už najdete i kvalitnější malé skleníky s ocelovou konstrukcí.
- Od 15 000 do 30 000 Kč – střední cenová relace nabízí skleníky ideální pro početnější rodinu a nadšené zahrádkáře. Jde o středně velké a velké skleníky různých tvarů i rozměrů, obvykle s kvalitní ocelovou konstrukcí. Výplň může být z polykarbonátu i skla a běžnou součástí jsou už i okna a širší dveře.
- Nad 30 000 Kč – velké a kvalitní skleníky hledejte v nejvyšší cenové relaci. Půjde o modely s polykarbonátovými či skleněnými výplněmi, které budou mít robustní pevnou konstrukci. Samozřejmostí je důmyslný větrací systém a okna s automatickým otevíráním.
Dnešní nabídka skleníků je více než bohatá, takže si na své přijdou rekreační zahrádkáři i skuteční milovníci pěstování. Ceny startují na částce okolo 5 000 Kč, kdy seženete zejména skleníky k přístavbě ke zdi (tedy bez jedné strany). Horní hranice je pak takřka neomezená, najdete i skleníky přesahující částku 150 000 Kč, ovšem ty se hodí už spíše pro komerční účely. Důležitou roli hraje přitom nejen velikost skleníku, ale také výrobní materiály či použité technologie větrání.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho / jaký účel se hodí |
Do 15 000 Kč | Mini a malé skleníky, skleníky ke zdi, obvykle hranaté se sedlovou střechou | Velké skleníky, skleníky s bytelnou konstrukcí | Pro rekreační zahrádkáře, jednotlivce a páry |
Od 15 000 do 30 000 Kč | Všechny typy skleníků | Tato cenová relace obvykle nabízí vše | Pro rodiny s dětmi, pro nadšené zahrádkáře, pro ty, co mají na zahradě dostatek místa |
Nad 30 000 Kč | Střední a velké skleníky, hranaté i zaoblené, s dobrou odolností, důmyslný systém větrání, více oken a dveří | Malé skleníky | Pro početnější rodiny, zapálené zahrádkáře či komerční účely, na rozlehlejší zahrady či pole |
Jak probíhá montáž skleníku
Podle toho, jakou konstrukci a jaký materiál výplně jste zvolili, bude probíhat následná stavba. Zpravidla vám domů přijde v rozloženém stavu, a proto pamatujte, že byste na stavbu rozhodně neměli být sami. Na druhou stranu ale nebude třeba svolávat půlku vesnice. Bohatě si vystačíte ve dvou, například s manželkou či s odrostlým synem, na druhou osobu totiž padnou spíše pomocné práce a občasné přidržení materiálu. V příznivém počasí byste měli mít za víkend hotovo.
Jaké nářadí budete při stavbě potřebovat?
Při stavbě skleníku budete potřebovat i nějaké to nářadí. Hodit se vám bude:
- Aku vrtačku a raději i náhradní baterii
- Šroubovák
- Kleště
- Vodováha
- Lopata
- Lámací nůž v případě polykarbonátu
- Pracovní rukavice
Kotvení
Existují dva způsoby kotvení skleníku, a to buďto ukotvení (zakopání) do země nebo upevnění na beton.
- Zakopání do země – stačí vykopat souvislou brázdu ve tvaru obvodu skleníku, do které poté upevníte přečnívající profily na spodní straně konstrukce obloukového skleníku. Stabilitu zvýšíte například zasypáním štěrkem či kamením. Áčkové skleníky je potřeba stavět na základnu.
- Upevnění na beton – je třeba si dopředu připravit základy, ke kterým poté skleník připravíte, ovšem pozor na rozměry. Následně ze spodní strany konstrukce obloukového skleníku odřežte přečnívající profily a příčky připevněte k betonovému základu pomocí Lkového profilu a šroubů. U hranatých (áčkových) skleníků, ať už se základnou, nebo bez, žádné přečnívající profily odřezávat nemusíte.
Výhodou skleníků vyrobených z polykarbonátu je, že k jejich ukotvení nepotřebujete zděnou podezdívku. Ke hranatým skleníkům je ale vhodné dokoupit si hliníkovou základnu (pokud již není zahrnuta v balení), která celou stavbu zpevní a stabilizuje. Základna se nejdříve ukotví do země pomocí kotvicí sady a následně se k ní pevně přišroubuje konstrukce skleníku (skrze kompatibilitu je důležité kupovat originální model). Dopředu si ale zjistěte stav půdního podloží, aby nehrozilo narušení konstrukce vlivem nerovnosti zeminy.
Dobrý den, chtěli bychom si na zahradu pořídit skleník a rozhodujeme se mezi 4 a 6 metrovou verzí. Nejsem si jistá, zda tolik záhonu využiju. Pokud bychom se rozhodli pro menší variantu, je možné poté skleník rozšířit nebo prodloužit? Díky, D.