Test 10 nejlepších sněhových fréz 2021 | Recenze & Jak vybrat |
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších sněhových fréz

Aktualizováno:
Září 2021
Autor:
Kamila Lorenzová, Michaela Černá

Odhazování sněhu kolem rodinného domu, ze zahrady či jiného typu objektu je v zimě pravděpodobně tou nejméně oblíbenou činností. Obzvlášť pokud bydlíte v nějaké horské oblasti. Chcete-li si takovou práci co nejvíce zjednodušit a urychlit, pořiďte si toho správného pomocníka, se kterým budete mít odházenou příjezdovou cestu i větší plochu raz dva.

Tím je sněhová fréza. Zařízení s elektrickým či benzínovým motorem odhazující všechen přebytečný sníh. Upravující téměř jakékoliv zasněženou plochu, kterou budete chtít. Je jedno, jestli jde o rovnou plochu či kopcovitý terén. Stačí vybrat toho správného pomocníka a můžete se dát do práce.

Pokud si s výběrem sněhové frézy nevíte rady, přečtěte si náš článek, který vám výběr usnadní. Provedeme vás zde krok po kroku všemi úskalími a vysvětlíme důležité parametry, které se s nákupem frézy pojí.


Nejlepší sněhové frézy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze VeGA ST 554
VeGA ST 554 100 %
Počet recenzí: 1
11 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze STIGA ST 4262 P
STIGA ST 4262 P 100 %
Počet recenzí: 1
20 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze VeGA 554
VeGA 554 79 %
Počet recenzí: 7
13 800 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Riwall PRO RPST 5667
Riwall PRO RPST 5667 99 %
Počet recenzí: 6
16 300 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Riwall PRO RPST 6172
Riwall PRO RPST 6172 95 %
Počet recenzí: 10
26 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze STIGA ST 5266 P TRAC
STIGA ST 5266 P TRAC Zatím nehodnoceno 40 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze AGAMA 651Q
AGAMA 651Q 82 %
Počet recenzí: 12
14 300 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze MTD M 56
MTD M 56 65 %
Počet recenzí: 11
17 400 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze MTD Optima ME 66 T
MTD Optima ME 66 T 100 %
Počet recenzí: 1
48 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze HECHT 9555 SE
HECHT 9555 SE Zatím nehodnoceno 14 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat sněhovou frézu

Sněhová fréza je možná jednoúčelovým zařízením, při jejím nákupu byste však měli přihlížet k řadě důležitých parametrů souvisejícím s adekvátním výběrem. Protože jde o přístroj, který budete používat několik sezón, je dobré vybrat takový, který má záruku alespoň pět let. Je potřeba hledět na různé parametry a vybrat stroj, který bude vyhovovat přesně vašim potřebám.

S tím vám pomůžeme prostřednictvím kapitol zaměřených na nejvyužívanější typy tohoto zimního nástroje. Zjistíte, jaké druhy pohonů se používají a jaká jsou aplikována hnací ústrojí. Dozvíte se něco více o důležitých parametrech sněhové frézy. Mezi ně patří například šířka záběru, výška bunkru, výkon motoru a v neposlední řadě také funkce a příslušenství.

Prozradíme vám, na co si dát pozor při reálném nákupu. Jaké prvky byste si měli osahat, zkontrolovat a ověřit. Tento rozsáhlý návod „jak vybrat sněhovou frézu“ vás dovede k tíženému pořízení toho správného typu frézy, která se stane vaším nepostradatelným pomocníkem v zimě.

Jak vybrat sněhovou frézu stručně:

 • Řiďte se velikostí odklízené plochy – Čím větší plochu chcete odklízet, tím lepší a výkonnější potřebujete frézu. Na výběr máte mezi jedno- až třístupňovými modely.
 • Zvolte vhodný pohon – Nezapomeňte, že v případě elektrických frézek budete muset všude tahat kabely, benzínové jsou navíc výkonnější.
 • Přihlédněte k dostupnosti terénu – Pro klasický terén se hodí fréza s kolama. Pásy jsou vhodné pro těžko dostupná místa a do svahů.
 • Šířka záběru – Čím širší záběr, tím rychleji bude terén odklizený.
 • Nezapomeňte na příslušenství – Například elektrický startér, posilovač řízení nebo vyhřívání rukojetí se může hodit.
 • Určete si finanční rozpočet – Jednostupňovou frézu pořídíte i za pár tisíc, ty výkonnější stojí i desetitisíce.

Typy

Na trhu existuje hned několik typů sněhových fréz. Jejich fungování a obecně využití odpovídá vždy tomu, jaké jsou vaše potřeby. Respektive jaké zasněžené plochy chcete odklízet a po jakém povrchu se budete pohybovat.

Vybírat si můžete z těchto tří způsobů provedení:

 • Jednostupňová fréza
 • Dvoustupňová fréza
 • Třístupňová fréza

Stručný přehled všech výhod a nevýhod jednotlivých typů jsme pro vás shrnuli do následující tabulky.

Typ Klady Zápory
Jednostupňová fréza + Kompaktnost

+ Nižší cena

+ Snadná manipulace

–  Nevhodná na větší plochy

–  Vhodná pouze na zpevněné povrchy

Dvoustupňová fréza + Efektivní a rychlejší odklízení sněhu

+ Zvládne změklý a ztuhlý sníh

–  Vyšší cena
Třístupňová fréza + Výkonná

+ Rychlé odhazování sněhu

+ Zvládne i mokrý sníh

– Vysoká cena

Jednostupňová fréza

Z konstrukčního hlediska jde pravděpodobně o ten nejjednodušší druh tohoto přístroje. Součástí celého mechanismu je jediný šnek. Pod ním si můžete představit rotující lopatky zhotovené z tvrzené pryže. Jejich pohyb slouží nejenom k odklízení sněhu, ale také k samotnému pohybu. Šnek sníh nabírá a vhání jej do komínku, odkud je vyhazován pryč.

Jednostupňová sněhová fréza má bezpochyby řadu výhod. Mezi ně patří určitě kompaktnost celého zařízení. Dále je to menší hmotnost oproti ostatním modelům. Z toho plyne snazší manévrovatelnost a obsluha.

Na druhou stranu musíte počítat i s jistými omezeními. Způsob odhazování sněhu je vhodný spíše pro zpevněné povrchy. Typickým příkladem jsou chodníky a příjezdové cesty. Nutno podotknout, že k těm je jednostupňová fréza skutečně šetrná. Na to mají vliv i gumové okraje šneku. Kapacitně si poradí spíše s menším množstvím sněhu, ideálně s tím čerstvě napadaným.

Dvoustupňová fréza

Jak už prozrazuje název dvoustupňové sněhové frézy, pracuje tento zimní pomocník ve dvou stupních provozu. Základem všeho je ocelový šnek, který je v tomto případě vybaven pilovými zuby. Ty odkrajují a drtí velké kusy sněhu. Pak přichází na přetřes fáze číslo dvě. U ní hraje hlavní roli vysokootáčkový ventilátor se speciálními lopatkami. Ten odkrojený a rozdrcený sníh nabere a odhazuje pryč prostřednictvím natočeného komínku.

Ve prospěch dvoustupňové sněhové frézy hovoří určitě efektivnější, rychlejší a v neposlední řadě i účinnější odklízení sněhu. Tento typ přístroje si poradí se sněhem čerstvým, ztuhlým, měkkým, udusaným, uježděným nebo i přemrzlým. Ideálním povrchem jsou větší plochy v podobě parkovišť a širokých chodníků. Výjimkou nejsou ani nezpevněné a nerovné plochy. O dvoustupňové sněhové fréze byste měli začít přemýšlet v okamžiku, kdy budete potřebovat prohrnout cesty přes čtyřicet metrů dlouhé.

Na druhou stranu musíte počítat s vyšší vstupní investicí.

Třístupňová fréza

Třetí typ sněhové frézy je logicky založen na třech provozních segmentech. I v tomto případě očekávejte několik typů hnacích prvků. Ten první nabírá sníh a žene k tomu druhému. Ten sníh drtí a pohání ještě rychleji do třetí etapy. V rámci ní dochází k vyhazování sněhu komínem ven.

Díky aplikování třetího prvku hnacího ústrojí jde v podstatě o nejvýkonnější typ zařízení ze všech jmenovaných. Odklízení sněhu je proto rychlé. To samozřejmě přispívá i k použití sněhové frézy. Nejvíce si bude lebedit na velkých zasněžených plochách, kde ji nepřekvapí ani mokrý sníh

Elektřina vs. benzín

Při výběru sněhové frézy můžete narazit ještě na jednu zásadní otázku. Zda investovat do elektrického nebo benzínového motoru. Odlišnosti jsou každopádně značné, takže jde spíše o to, jakému provozu a užití zařízení dáváte přednost.

Elektrická sněhová fréza

V její prospěch hovoří nižší pořizovací náklady. Obvykle je elektrický motor součástí pouze jednostupňových přístrojů, popřípadě speciálních elektrických hrabel. Nízká cena je však vykoupena nutností vláčet za sebou prodlužovací kabel. Počítat byste neměli s převratným výkonem v rámci odklízení sněhu. Jde tedy spíše o pomocníka pro úklid menších ploch v dosahu elektrické zásuvky. Zároveň by odklízený sníh neměl být mokrý ani jakkoliv přemrzlý. S ním si bohužel elektrická sněhová fréza neporadí.

Jistou odnoží elektrické sněhové frézy je ta akumulátorová. V její prospěch hovoří mobilita a v podstatě minimální hlučnost. S výkonem to ale nebude příliš horké. Proto na ni narazíte pouze výjimečně.

Benzínová sněhová fréza

Benzínový motor vám přináší bezpochyby značnou mobilitu. Frézu natankujete a můžete s ní vyrazit odklízet jakékoliv zasněžené povrchy. Počítat samozřejmě musíte s nárůstem pořizovací ceny. Na druhou stranu získáte požadovaný výkon, ať už půjde o jednostupňové, dvoustupňové či třístupňové řešení.

Velikost odklízené plochy

Je rozdíl, jestli chcete odhazovat krátkou cestu k baráku nebo například parkoviště. Od velikosti odklízené plochy by se tedy měl odrážet váš výběr.

Příjezdové cesty a kratší chodníky

Pokud budete odklízet pouze malé plochy, kratší cesty a podobně, pak vám bude stačit nějaká levnější a obyčejnější sněhová fréze. Obvykle se jedná o jednostupňový typ s šíří záběru do 56 centimetrů a koly. Výhodou bude kompaktnost výrobku a snazší manipulace.

Dlouhé příjezdové cesty a větší plochy

Pokud se chystáte vyhazovat delší cesty, které mají více než 40 metrů nebo třeba malé parkoviště a podobné plochy, bude vám pravděpodobně lépe vyhovovat dvoustupňová fréza, která je o něco dražší než jednostupňová, ale na druhou stranu je výkonnější. Vybírejte produkt s šíří záběru více než 56 centimetrů. Pokud je odhazovaný terén bez velkých terénních výkyvů, stačí vám fréza na kolech.

Velké parkoviště a rozsáhlé plochy

Pokud máte odhazovat velké parkoviště a jiné rozsáhlé plochy, bude to chtít výkonný stroj, se kterým bude práce rychlejší. Z tohoto důvodu se poohlédněte po třístupňové fréze, která bude mít šíři záběru 76 centimetrů a více. Je ale třeba počítat s vyšší pořizovací cenou. Na základě členitosti terénu pak rozhodněte, jestli jsou vhodnější kola nebo pásy.

Kola vs. pásy

Především u dvoustupňových modelů sněhových fréz objevíte další dělení spojené s pohybem tohoto zimního pomocníka. Vybírat si můžete mezi dvěma variantami.

 • Kolové sněhové frézy
 • Pásové sněhové frézy

Kolové sněhové frézy

Název této kategorie produktů je jasně vypovídající. Sněhové frézy jsou doplněny o běžná kola se zimním vzorkem. Součástí takového výrobku může být i řada nejrůznějších systémů, které přispívají k lepšímu otáčení na místě, couvání a vůbec zatáčení obecně. Z pohledu prodejnosti jde o vyhledávanější verzi sněhové frézy. Pro běžné využívání naprosto dostačující.

Pásové sněhové frézy

V tomto případě jsou pohonnými články pásy. Ty nachází své primární užití v těžko dostupných terénech. S pomocí takové frézy budete schopni vytvořit cestu ve sněhu bez jakéhokoliv před-hrabání. Pásy se tolik neboří a celkem s přehledem si poradí s většími závějemi a svahovitým terénem. I z tohoto důvodu jsou tato zařízení aplikována spíše v náročnějších podmínkách.

Šířka záběru a výška bunkru

Nyní se od pohonných částí sněhové frézy přesuneme k funkčním prvkům, které budou rozhodovat o vašem celkovém komfortu a rychlosti odklízení sněhu. Začneme pravděpodobně těmi nejdůležitějšími parametry. Mezi ně spadá šířka záběru a výška bunkru.

Ten je totiž nepřehlédnutelnou součástí každé frézy a nachází se v její přední části. Jde o prvek nabírající sníh a prostřednictvím šneků odhazující pryč z cesty. Při volbě té správné sněhové frézy přemýšlejte o těchto údajích.

 • Šířka záběru – Ta rozhoduje o tom, jak široké cesty najednou odházíte. Tento parametr byste měli volit s přihlédnutím k odklízené ploše. Jestliže potřebujete sněhovou frézu k odklízení příjezdové cesty před domem nebo užšího chodníku, bohatě si vystačíte se šířkou záběru do 56 centimetrů. U větší ploch volte širší záběr, který může u moderních zařízení přesahovat hranici až 76 centimetrů.
 • Výška bunkru – Bunkr představuje laicky řečeno obal pohyblivého šneka. Jeho rozměry odpovídají množství nabíraného sněhu. I zde volte parametr v závislosti na tom, v jakém prostředí budete sněhovou frézu používat. Pro nenáročný městský provoz si vystačíte s výškou bunkru do 50 centimetrů. Při větším množství sněhu investujte do zařízení s 51 – 56 centimetry, popřípadě více.

Výkon motoru

Vzhledem k tomu, že sněhová fréza je pomocníkem, ba dokonce dělníkem, musí pracovat na 110 %. O tom do značné míry rozhoduje výkon motoru. Ten se obvykle udává v koních. Narazit můžete také a zkratku HP. (Zdroj: Wikipedia) V tomto směru platí jedno základní pravidlo. Čím větší výkon bude sněhová fréza mít, tím lépe. Výkon se totiž pozitivně promítá do bezproblémového chodu motoru. Vyvarovat se tak můžete jakémukoliv zahlcování, zpomalování a podobným neduhům.

Výkon motoru sněhové frézy může nabývat odlišných velikostí od 6,5 HP do 15 HP. Výkon je přímo úměrný velikosti a provedení frézy. Pojezdové sněhové frézy samozřejmě umožňují změnu rychlosti vpřed i vzad.

Výhozový tunel

Nedílnou součástí sněhové frézy je výhozový tunel. Prostor, kterým je sníh přepravován na jiné místo. Jak už prozrazuje název této části, je vše realizováno prostřednictvím výhozu. Frézy jsou vybaveny odlišnými typy tunelů. Nejčastějším výrobním materiálem je plast a kov. Ten je pevnější a odolnější.

Abyste byli s vyhazováním sněhu plnohodnotně spokojeni, pohlídejte si nastavitelnost výhozového tunelu. Ta vám umožní odhazovat sníh do libovolné strany. Základem je úhel 180°, využít lze také toho rozšířeného 200° – 300° . Čím výkonnější zařízení pořídíte, tím dál můžete sníh odhazovat.

Praktickou pomůckou může být dálkové ovládání výhozového tunelu. To je umístěno na ovládacím panelu a umožňuje nastavit tunel jednou rukou za provozu. Nastavit lze jak směr, tak délku výhozu. Tento prvek je často označován jako Quick Stick a má podobu klasického joysticku.

Funkce a příslušenství

Sněhové frézy můžete zakoupit v odlišných variantách vyhotovení. Někdo vsadí na základní model, jiný bude od tohoto produktu vyžadovat něco více. K dispozici je řada funkcí a příslušenství přispívajících k vyššímu komfortu. Inspirovat se můžete následujícími řádky.

 • Elektrický startér – Ne každému může vyhovovat startování sněhové frézy za pomoci tahu lankem. Proto jsou některé modely vybaveny elektrickým startérem. Nejde však o elektrické frézy, ale ty benzínové. Elektrický startér slouží pouze k bezpracnému nastartování. Připojíte kabel z elektrické sítě, nastartujete frézu, kabel odpojíte a můžete začít odhazovat sníh.
 • Světlo – Ideální doplněk především pro práci v noci, kdy si můžete posvítit na cestu.
 • Posilovač řízení – Mechanismus s výsledkem podobným tomu v běžných automobilech. Otáčivý pohyb a jakákoliv manipulace se sněhovou frézou bude podstatně jednodušší, rychlejší a méně pracná. Na tento systém můžete narazit pod názvem EASY TURNING, FreeWheel, Power Steering či Auto Turn.
 • Vyhřívané rukojeti – Vyhřívání, které vám během práce příjemně zahřeje ruce.
 • Strhávací nože – Praktická pomůcka vhodná pro průjezd vyššími závějemi. Tyto nože jsou primárně umístěny na krytu šneku neboli na bunkru. Tím si ulehčíte práci ve ztížených sněhových podmínkách.
 • Polymerové ližiny – Jde o styčný prvek mezi sněhovou frézou a povrchem. Speciální polymerový výrobní materiál je šetrný, takže za sebou nezanechává žádné škrábance a podobná poškození ploch. Tyto ližiny jsou výškově nastavitelné.
 • Sněhové řetězy – Příslušenství pro kolové sněhové frézy zvyšující průjezdnost sněhem.
 • Radlice – Prvek připojitelný ke sněhové fréze za pomoci speciálního rámu. Sníh pak můžete odklízet za pomoci sunutí radlice.

Čemu věnovat pozornost

Pokud se při výběru sněhové frézy budete chtít o kvalitách vámi vybraných modelů přesvědčit na vlastní oči, hodí se vám určitě několik praktických tipů, jak posoudit preciznost zpracování. Jde jen o základní pomůcky, podle kterých si uděláte představu, zda je daný produkt odolný a komfortní.

 • Věnujte pozornost řazení. To musí být umístěno na jednom hlavním panelu tak, abyste se při dosahu na ovládací prvky nemuseli jakkoliv ohýbat. Řazení by mělo být co nejkratší.
 • Kovový šnek musí vykazovat vysokou pevnost. Ať už zvolíte jednostupňové, dvoustupňové nebo třístupňové řešení, nesmí se lopatky při pevnější stisku jakkoliv pohnout, ohnout a překřížit.
 • Dbejte na preciznost vyhotovení bunkru. Ten přichází jako první do styku se sněhem. Jeho pevnost ověříte tlakem ruky. Bunkr by se neměl jakkoliv prohýbat.
 • V ideálním případě si u kolové sněhové frézy pohlídejte vzorek pneumatik do tvaru písmene „V“.
 • Mnohé prozradí také víceletá záruční doba, včetně přístupného pozáručního servisu.

Cena

Sněhové frézy představují z pohledu pořizovací ceny nákladnější investici do zimního pomocníka. Není se čemu divit. Pokud toužíte po nenáročném odklízení sněhu, je vhodné sáhnout mezi prověřené a kvalitní značky. S bezproblémovým provozem, širokým výběrem modelů a dlouhodobou výdrží vás potěší výrobci, jakými jsou Hecht, VeGA, Honda, Husquarna, Stiga, MTD, CubCadet, V-Garden, Snapper, Lumag a ostatní.

Cena do 10 000 Kč

Patříte-li k nenáročným zákazníkům a potřebujete-li odklízet skutečně malou zasněženou plochu, pak si vystačíte s elektrickým hrablem, které lze pořídit už od 2 000 Kč. V této cenové kategorii naleznete i základní modely sněhových fréz. Jde převážně o jednostupňové výrobky s menším výkonem do 6,5 HP a celkovou hmotností do 75 kilogramů.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Dvoustupňové sněhové frézy vyžadují vyšší investici. Těšit se však můžete na silnější benzínové motory s výkonem 6,5 – 7 HP. Šířka záběru frézy se bude pohybovat kolem 60 centimetrů a výška samotného bunkru kolem 50 – 51 centimetrů. S vyšší výbavou naroste i hmotnost na 75 – 85 kilogramů.

Cena od 20 000 Kč do 50 000 Kč

Dvoustupňové a třístupňové sněhové frézy se šířkou záběru až 75 centimetrů a výškou bunkru až 55 centimetrů. To jsou stroje v této cenové kategorii, které se prezentují výkonem 12 – 13 koní a hmotností kolem 110 – 125 kilogramů. Užívat si budete praktického elektrického startéru, otočného výhozového tunelu, posilovače řízení a dalších vymožeností.

Cena nad 50 000 Kč

Pokud to myslíte s odklízením sněhu skutečně vážně a čekají vás velké plochy pro úklid, nabízí se vám spousta druhů sněhových fréz. Využít můžete i speciální frézy s posedem dosahující výkonu až 28 HP. Výjimkou nemusí být ani sněhové dělo. Je však pravdou, že tato profesionální technika překračuje pořizovací náklady 500 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 55 hlasů