Menu

Stojany na stromeček – 10 nejlepších ve srovnání 2024

Aktualizováno:

Jaký stojan na stromeček vybrat dle srovnání

Vánoční stromeček je symbolem vánočních svátků a místem, u něhož se setkává celá rodina. S jeho výzdobou je možné začít již několik týdnů před Štědrým večerem, a je proto důležité, aby si stromek zachoval krásu a vláhu. Toho je možné dosáhnout výběrem vhodného stojanu, který bude stromek nejen stabilně držet a bránit před vyvrácením, ale také mu může díky nádobce na vodu dodávat potřebnou vlhkost.

Stojan na vánoční stromeček je předmětem, který se používá mnoho let, a proto je důležitý výběr kvalitního modelu, ať už si pořizujete živý či umělohmotný stromek. Je také vhodné posuzovat vlastnosti daného modelu nejen z pohledu designu a vzhledu, ale také z pohledu praktičnosti. Informace k výběru ideálního stojanu na vánoční stromeček se dozvíte v našem článku Jak vybrat stojan na vánoční stromeček.


Recenze Litinový Stojan na stromeček Harmony, hnědá, 29 x 29 x 12 cm, 3 šrouby
Litinový Stojan na stromeček Harmony, hnědá, 29 x 29 x 12 cm, 3 šrouby
Recenze FHS Start 3 stojan na stromeček do 300cm, zelený
FHS Start 3 stojan na stromeček do 300cm, zelený
Recenze Krinner Stojan na stromeček M 36 cm zelený
Krinner Stojan na stromeček M 36 cm zelený
Recenze ELHO Plastový Stojan na stromeček Nordman 39 cm zelený
ELHO Plastový Stojan na stromeček Nordman 39 cm zelený
Recenze Krinner Stojan na stromeček XL 39 cm zelený
Krinner Stojan na stromeček XL 39 cm zelený
Recenze VOG Plastový stojan na stromeček zelený, 30 cm
VOG Plastový stojan na stromeček zelený, 30 cm
Recenze NG 215103ze Stojan na stromeček STAR zelený v13cm 40 cm 395x395x132
NG 215103ze Stojan na stromeček STAR zelený v13cm 40 cm 395x395x132
Recenze Krinner 94225 KRINNER Comfort Grip M stojan na stromeček
Krinner 94225 KRINNER Comfort Grip M stojan na stromeček
Recenze Krinner Stojan na vánoční stromek S 34 cm zelený
Krinner Stojan na vánoční stromek S 34 cm zelený
Recenze Krinner 94115 Comfort S stojan na stromeček
Krinner 94115 Comfort S stojan na stromeček
Ocenění

Top 1

Top 2

Top 3

Top 4

Top 5

Top 6

Top 7

Top 8

Top 9

Top 10

Orientační cena 900 Kč 960 Kč 1 500 Kč 700 Kč 2 300 Kč 140 Kč 400 Kč 1 200 Kč 1 200 Kč 900 Kč
Materiál Litinový Plast Plast Plast Plast Plast Plast Plast Plast Plast
Barva Hnědá Zelený Zelený Zelený Zelený Zelený Zelený Zelený Zelený Zelený
Hmotnost stojanu (kg) Neuvedeno 5 Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno 5 Neuvedeno 3,4
Výška stojanu (cm) 12 Neuvedeno Neuvedeno 18 Neuvedeno 13 13,2 Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno
Průměr kmene (cm) 9 13 12 13 12 6 Neuvedeno 12 12 9
Způsob upevnění Šrouby Lanko Lanko Šrouby Lanko Šrouby Šrouby Lanko Lanko Lanko
Počet šroubů 3 0 0 3 0 3 3 0 0 0
Zásobník na vodu Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano

Nejprodávanější stojany na stromeček dle Heureky

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 65 %
Počet recenzí: 1
500 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 100 %
Počet recenzí: 1
900 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Zatím nehodnoceno 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 91 %
Počet recenzí: 22
800 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Zatím nehodnoceno 3 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Zatím nehodnoceno 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 1 000 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat stojan na stromeček

Při výběru stojanu na stromeček je vhodné zohlednit následující faktory.

 • Důležité parametry při výběru stojanu na stromeček – při výběru stojanu na stromeček je vhodné se zaměřit na průměr stojanu, jeho nosnost, způsob upevnění kmene, výšku stojanu a jeho design.
 • Druhy stojanů na vánoční stromek podle materiálu – nejoblíbenější stojany jsou vyrobeny ze dřeva či z plastu. Litinové stojany jsou pevné, keramické jsou ozdobné a stabilní.
 • Druhy stojanů na vánoční stromek podle způsobu uchycení – nejčastěji se kmen uchycuje pomocí šroubů. Na trhu se však nachází také stojany s uchycením pomocí lanka či páky.
 • Výběr stojanu na vánoční stromek podle nádobky na vodu – díky nádobce na vodu vydrží živý stromek déle svěží a méně opadá. Některé stojany nádobkou disponují, jiné ne.
 • Ceny stojanů na stromeček  – na výši ceny má vliv především materiál, jeho kvalita, rozměry stojanu a způsob uchycení kmene. Nejlevnější plastové stojany je možné sehnat od 200 Kč, kvalitnější stojany pak kolem 2 000 Kč.

Zajímat by vás mohl také náš výběr nejlepších dárků či adventních kalendářů.

Důležité parametry při výběru stojanu na stromeček

Při hledání ideálního stojanu na stromeček je vhodné se zaměřit na následující parametry.

 • Průměr stojanu – velikost stojanu by měla být vždy o 1 až 2 cm širší než je průměr kmene. Při zakoupení širšího kmene je nutné jej ve spodní části seříznout, aby se do stojanu vlezl.
 • Nosnost stojanu – váha průměrného umělého stromku je okolo 13 kg bez ozdob. Živý stromek je ještě těžší. Stojan je proto nutné vybírat podle nosnosti, aby stromek i se všemi ozdobami usnesl.
 • Způsob upevnění kmene – stojany se liší také dle způsobu uchycení kmene. Hodící se mechanismus je vhodné vybírat dle váhy stromku a rozměrů jeho kmene.
 • Výška stojanu – při vybírání stromku je vždy nutné počítat také s výškou stojanu, a to především u vyšších stromků, které mohou při upevnění do stojanu dosahovat až ke stropu.
 • Design stojanu – tento parametr je ovlivněn především výběrem materiálu. Na trhu se nachází mnoho designových zpracování, od klasických po vyumělkované modely.

Druhy stojanů na vánoční stromek podle materiálu

Materiál stojanu na vánoční stromek je vhodné vybírat podle kvality, osobního vkusu, odolnosti a stability.

 • Litinový stojan na stromek – je nejpevnějším materiálem, který má nejdelší životnost. Litinové stojany mají mnohdy tvar trojnožky.
 • Kovový stojan na stromek – jedná se o pevný materiál, který zajišťuje stabilitu stromku. Kmen se v případě kovových stojanů uchycuje nejčastěji pomocí šroubů.
 • Plastový stojan na stromek – je cenově dostupný, má však kratší životnost. Některé plastové stojany je možné pro vyšší stabilitu naplnit pískem. Tento materiál je vhodné používat k držení umělohmotných stromků.
 • Dřevěný stojan na stromek – jedná se o přírodní materiál, který ladně dotváří dojem živého stromku. Dřevěné stojany mají mnohdy tvar písmene X.
 • Keramický stojan na stromek – tyto stojany jsou velmi stabilní a vyrábějí se v mnoha designových provedeních. Keramika je však křehkým materiálem, a při usazování stromku je proto potřeba dávat pozor, aby stojan neprasknul.

Litinový stojan na stromek

Litinové stojany jsou pevné, mají dlouhou životnost a zajišťují stabilitu stromků díky jejich vyšší hmotnosti. Do těchto stojanů je možné usadit stromy s kmenem okolo 10 cm. Jedná se o stojan, který je z hlediska odolnosti vhodnější pro usazování živých stromků. Je však nutné počítat s tím, že se mnohdy tento typ vyrábí bez nádobky na vodu. Většinou mají tyto modely tvar trojnožky.

Kovový stojan na stromek

Stojany vyrobené z kovu jsou pevné a odolné. Jedná se o modely, které spolehlivě zajišťují stabilitu stromku. K uchycení kmene se používá častěji mechanismus se šrouby než uchycení pomocí lanka. Kovové stojany mnohdy nemají nádržku na vodu, a jsou tudíž vhodnější pro usazování umělohmotných stromků. Průměr kmene by neměl být širší než 6 cm.

Plastový stojan na stromek

Plastové stojany jsou nejprodávanějšími typy. Jsou oblíbené pro široký výběr designového zpracování, cenovou dostupnost a odolnost. Jejich výhodou je zakomponování nádobky na vodu, díky které získává stojan na stabilitě. Nevýhodou je v poměru s jinými materiály nižší kvalita, a tím pádem také kratší životnost stojanu. Jedná se o stojany vhodné na menší a střední stromky, jelikož je u větších kmenů těžké stromek v tomto stojanu vycentralizovat.

Dřevěný stojan na stromek

Dřevěné stojany jsou tradiční a výborně ladí k živým stromkům. Ve většině případů mají tyto stojany tvar písmene X a jsou doplněny několika šrouby k upevnění kmene stromu, lanko se u dřevěných stojanů téměř nepoužívá. Jedná se o stojany, které jsou vhodné pro menší stromky, jejichž výška by neměla přesahovat 2 metry a jejich kmen by neměl být širší než 6 cm.

Keramický stojan na stromek

Keramické stojany drží stromek pevně a stabilně. Jsou ideální pro usazení stromků s kmenem do 8 cm a výšky dosahující maximálně dvou metrů. Jedná se o typ stojanů, který je vybavený velkou nádobkou na vodu, díky které se zvyšuje stabilita stojanu. Na našem trhu nejsou příliš oblíbené, jejich výhodou je však výběr z mnoha dekorativních provedení. Nevýhodou těchto modelů je křehkost materiálu, kvůli které je nutná zvýšená opatrnost při usazování stromku.

Druhy stojanů na vánoční stromek podle způsobu uchycení

Při výběru stojanu na stromek je vhodné zohlednit parametr usazování a upevňování stromku. Na trhu se nachází stojany se třemi typy uchycení kmene, které jsou následující.

 • Uchycení kmene pomocí šroubů – kmen stromu se usazuje pomocí několika šroubů. Tento mechanismus uchycení je vhodný pro malé a střední stromky.
 • Uchycení kmene pomocí lanka – kmen stromu se usazuje pomocí ocelového lanka. Tento mechanismus uchycení je vhodný i pro stromky s širším kmenem.
 • Uchycení kmene pomocí páky – kmen stromu se usazuje pomocí čelisti, která jej svírá. Výhodou tohoto mechanismu usazení je snadné a rychlé ukotvení kmene.

Uchycení kmene pomocí šroubů

Jedná se o nejčastější způsob uchycení. Stojan na stromek je vybaven otvorem pro usazení kmene, který se upevňuje pomocí šroubů zakončených plochami. Počet šroubů se u jednotlivých modelů liší. Většina stojanů disponuje třemi šrouby, které jsou vhodné pro upínání širších kmenů. K uchycení menších kmenů postačí 2 šrouby.

Uchycení kmene pomocí lanka

Stojan na stromek je vybaven otvorem pro usazení kmene, který se do něj upevňuje pomocí ocelového lanka, jež je ovládáno nožním pedálem. Jedná se o způsob uchycení, který je bezpečný i v případě silných kmenů či stromků s křivým kmenem. Tento systém, jenž je nazýván jako klick-fix, je vhodný pro stromky s různě širokými kmeny. Jedná se o mechanismus, který se dá použít v rámci téměř všech materiálních provedení.

Uchycení kmene pomocí páky

Jedná se o nejméně častý způsob uchycení kmene. Mechanismus funguje na principu sevření upevňovací čelisti po manipulaci s pákou. Kmen stromu není mnohdy nutné před usazením ořezávat a opracovávat. Strom díky tomu saje lépe vodu a vydrží déle čerstvý. Tento mechanismus se používá především u plastových modelů a jejich výhodou je možnost samostatného uchycení stromu bez pomoci další osoby.

Výběr stojanu na vánoční stromek podle nádobky na vodu

Jedním z parametrů stojanů na stromek je zakomponování nádobky na vodu, která dodává stromku vláhu, díky níž vydrží stromek déle čerstvý a neopadává. Důraz na tento parametr je vhodné klást především v případě pořízení živého stromku. Nádobka na vodu však není překážkou ani pro usazení umělohmotného stromku a stojan je tedy možné využít v obou případech.

Ceny stojanů na stromeček

Ceny stojanů na stromeček se liší v závislosti na typu materiálu, jeho kvalitě, rozměrech stojanu a způsobu uchycení kmene. Nejlevnější jsou plastové stojany, které je možné sehnat od 200 Kč, nejdražší jsou zdobené kovové stojany nebo ručně vyráběné dřevěné modely, jejichž cena se pohybuje okolo 7 000 Kč. Cena litinových a keramických stojanů se pohybuje v rozmezí od 600 do 1 500 Kč.

Často kladené dotazy ke stojanům na stromeček

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.7 z 10 hlasů

Další oblíbené testy a recenze