Recenze a porovnání Lectron Citana MX 2021 | Arecenze
Menu

Recenze a srovnání Lectron Citana MX 2021

92,8 % Celkové hodnocení

v kategorii Nejlepší městská elektrokola

Klady

  • Dojezd až 150 km
  • Plná výbava
  • Možnost zvýšení výkonu

Zápory

  • Vysoká cena
  • Pouze jedna univerzální velikost
40 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Hned na první pohled nevypadá Lectron Citana MX z roku 2021 jako typické městské elektrokolo, má totiž poměrně velká kola. Konkrétně výška ráfku kol dosahuje 28 palců. Není to o moc víc než u jiných městských modelů, ale i tak jde rozdíl trochu znát. Nejedná se rozhodně o nic špatného, spíše naopak by se vám na kole mohlo jet lépe. Nástup zůstává i tak snížený a rám kola vám nebude nijak překážet. Stejně jako téměř každé jiné elektrokolo, i tohle má maximální nosnost 120 kilogramů. Vyrábí se pouze v jedné univerzální velikosti rámu 17″. Pokud by vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovovala, máte smůlu a musíte volit jiný model.

Na městské elektrokolo má poměrně slušné technické parametry. Při koupi baterie s vyšší kapacitou 630 Wh ujedete na jedno nabití až 150 kilometrů, to bohatě stačí i na delší výlety. Samozřejmě musíte vždy počítat s určitou rezervou. Mezi další slušné technické parametry se řadí středový motor o maximálním výkonu 500 W, vidlice s odpružením a hydraulické kotoučové brzdy. Takovému vybavení nemáme zkrátka co vytknout.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Značka

Lectron

Určení

Dámské

Nosnost (kg)

120

Výška ráfku kol (palce)

28"

Výška rámu (palce)

17"

Materiál rámu

Dural

Odpružená vidlice

Ano

Maximální dojezd (km)

150

Umístění baterie

Rámová

Kapacita baterie (Wh)

630

Umístění pohonu

Středový

Maximální výkon (W)

500

Brzdy

Hydraulické kotoučové

Vybavení a hmotnost

Co se týče dodatečné výbavy, elektrokolo Citana MX má doslova vše co by mělo mít a ještě něco navíc. V ceně máte světla, nosič, blatníky i stojánek. U městských modelů to bývá ale poměrně standardní, k takovému určení zkrátka plná výbava patří. Občas si příslušenství ale musíte dokupovat, což tady určitě nehrozí, vše dostanete už v základu. Jako poměrně standardní záležitost lze označit i osm převodů a pět různých režimů asistence. Mezi těmi budete volit podle toho, jak moc zrovna potřebujete pomoct při šlapání.

Při chůzi se bude hodit takzvaný walk režim, díky kterému poměrně těžké kolo nemusíte táhnout, ale jede vedle vás samo rychlostí 3 km/h. Hmotnost kola 22,8 kilogramů včetně baterie není žádným překvapením, celkově elektromodely jsou kvůli motoru zkrátka těžší než klasická jízdní kola.

Tabulka zobrazuje přehled vybavení a hmotnosti

Parametr Tento produkt
Zvýšení výkonu

Ano

Převody

1x8

Režimy asistence

5

WALK assistant

Ano

Světla

Ano

Nosič

Ano

Blatníky

Ano

Stojánek

Ano

Hmotnost (kg)

22,8

Recenze motoru a názor expertů

U elektrokola bývá vždy jedním z nejdůležitějších komponentů jeho pohon. Tento model je vybaven motorem značky Bafang v provedení Max Drive M400. Jejich motory lze považovat za levnější alternativu k zavedeným značkovým motorům, jako je například Bosch nebo Yamaha. Je proto překvapením, že co se týče technologického vývoje, kvality a výkonu, v posledních letech se velkým hráčům na trhu docela dorovnal a na pomyslném žebříčku výrobců elektromotorů výrazně stoupl. Může za to právě generace nových středových motorů, které značka Bafarg vyrábí zhruba od roku 2017.

Nejsilnější stránkou motorů je tichý chod, což potvrdilo i otestování od expertů, kteří ho vnímají jako druhý nejtišší hned po motoru Bosch. Mezi výhody patří také nižší pořizovací cena, která by měla být v té výsledné alespoň trochu znát. Navíc se nemusíte tolik bát ani případné poruchy, náhradní komponenty také stojí méně než u většiny ostatních výrobců. Nevýhodou pak bývá vyšší hmotnost a trochu pomalejší nástup výkonu při rozjezdu.

Klady a zápory

Mezi pozitiva elektrokola Lectron patří v podstatě vše, co od elektrokola potřebujete – dlouhý dojezd, možnost zvýšení výkonu, typická výbava do města a silný motor. Nevýhody tohoto modelu nejsou až tak limitující při jeho používání, spíše zužují skupinu potenciálních uživatelů, patří sem totiž poměrně vysoká cena a pouze jedna velikost rámu, která nemusí sedět různým postavám.

Závěr

U takzvaných městských elektrokol, mezi které se řadí i tento model, bývá většinou kladen důraz na plnou výbavu, ale už se často tolik nedbá na vysoký výkon a špičkové technické parametry. Na jednu stranu je to logické, protože při jízdě ve městě nemusíte často překonávat žádný členitý terén, na druhou stranu se vám lepší vlastnosti mohou hodit, když náhodou vyjedete i mimo zpevněné cesty.

Právě v tomto ohledu Lectron Citana MX vyniká a i když se jedná o městské elektrokolo, nechybí mu odpružená vidlice a kotoučové hydraulické brzdy. Zároveň mu neschází nic, co by klasické kolo do města mělo mít. Co se tedy parametrů týče, jedná se určitě o nadstandardní model se skvělou výbavou. Musíte se ovšem smířit s vyšší pořizovací cenou a také počítat s tím, že pokud vám nebude vyhovovat univerzální velikost kola, máte zkrátka smůlu, v jiné ho totiž neseženete.

Pokud už teď víte, že potřebujete bohatší výběr jednotlivých velikostí, pak si přečtěte například recenzi elektrokolo Leader Fox Park City 2020. U něj máte více možností, co se týče velikosti rámu.

40 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lectron Citana MX 2021 | Hodnocení: 92,8 %
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola se v rámci své práce redaktorky zaměřuje zejména na finance a technologie. V průběhu času se již několikrát zabývala tématy spojenými s elektrokoly různých typů. Díky tomu vám dokáže poradit s tím, jak vybrat opravdu kvalitní městské elektrokolo, které vás za žádných okolností nezklame. Kromě klíčových parametrů vám tak prozradí i různé tipy, s nimiž bude výběr toho pravého elektrokola doslova hračka.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lectron Citana MX 2021

Lectron Citana MX 2021

40 000 Kč Orientační cena