Menu

Recenze a srovnání Prity WD W24 TV

Nejlepší cena/výkon v kategorii Krbová kamna na dřevo a brikety

Klady

  • Vysoký výkon
  • Teplovodní výměník
  • Slušná cena
  • Možnost ohřevu vody

Zápory

  • Ocelová konstrukce
  • Horší akumulace
  • Relativně nižší účinnost
23 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Krbová kamna Prity WD W24 TV patří mezi nejvýkonnější produkty na českém trhu kamen na dřevo a dřevěné brikety za velmi dostupnou cenu okolo patnácti tisíc korun.

Maximální výkon těchto kamen se pohybuje okolo devětadvaceti kilowattů za hodinu. Hodí se proto hlavně pro majitele velkých rodinných domů. Kamna Prity totiž dokážou vytopit prostory v nízkoenergetické a dobře zateplené budově o výměře až čtyři sta šedesát metrů čtverečních. U starších budov s horším zateplením se pak jedná přibližně o poloviční plochu.

Hlavní výhodou tohoto výrobku je napojení na teplovodní výměník. Kamna se dají napojit na rozvod teplé vody v příbytku a vy si tak můžete užít příjemné teplo i v nejvzdálenějších koutech domu. Kamna se dají bez problému použít jako hlavní zdroj tepla. Ve výměníku se přímo zahřívá voda, která je pak poháněná do periferních částí obydlí, případně vytéká jako horká voda přímo z kohoutku. Cirkulující ochlazená voda se později vrací zpět do výměníku.

Celkový maximální, a na poměry na trhu nadprůměrný, výkon kamen devětadvacet kilowattů se dělí na výkon do vzduchu a do vody. Do vzduchu přímo v místnosti, kde jsou kamna umístěná, předávají šest kilowattů, do vody v teplovodním okruhu pak dokáže přes výměník předat třiadvacet kilowattů. Pro naplnění výměníku budete potřebovat přibližně jedenatřicet litrů vody.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

Prity

Výkon (kW/hod)

29

Typ paliva

Dřevo a brikety

Hmotnost (kg)

153

Účinnost (%)

70

Materiál

Ocel, plech

Výška (cm)

93

Šířka (cm)

65

Hloubka (cm)

55

Barva

Černá, béžová

Vytápěná plocha v nízkoenergetických prostorech se stropem 2,5 metru (m2)

464

Vytápěná plocha ve starších nezateplených budovách se stropem 2,5 metru (m2)

232

Maximální délka polen (cm)

44

Výměník

Ano

Průměr kouřovodu (mm)

130

Účinnost spalování

Výrobek disponuje také sekundárním spalováním, které opakovaně zpracovává plyny a částice vznikající při hoření dřeva, s oplachem předního skla. Účinnost spalování se při správném nastavení pohybuje okolo sedmdesáti procent, což je průměrná hodnota.

Pro přikládání počítejte s maximální délkou polen čtyřiačtyřicet centimetrů, což je poměrně standardní hodnota, co se týče krbových kamen. ​

Design a funkce

Kamna Prity WD W24 TV jsou vyrobená z oceli s litinovým roštem. Plechové tělo je černé s béžovými bočními stěnami. Plech má obecně slabší akumulační schopnosti, do kamen z tohoto materiálu je potřeba přikládat častěji, protože po dohoření dřeva rychle vychladnou.

Tato krbová kamna váží přes sto padesát kilogramů a jsou poměrně vysoká (93 centimetrů). S těmito údaji, včetně průměru kouřovodu sto třicet centimetrů pro správný tah komína, je potřeba počítat i co se týče stavební připravenosti. Podlaha, pokud výrobek umístíte do patra, musí mít adekvátní nosnost.

Hodnocení dalších uživatelů

Uživatelé obecně chválí vysoký výkon kamen za nízkou cenu, protože dokážou vytopit i starý dům v mrazech. Naopak kritizují netěsnost horního ocelového plátu a složitější čištění kamen shora.

Závěr

Krbová kamna na dřevo a brikety Prity WD W24 TV jsou velmi výkonné a přitom poměrně levné. Vyprodukují až devětadvacet kilowattů za hodinu, což je velmi nadprůměrná hodnota. Díky vysokému výkonu se tak hodí do velkých starších a méně tepelně izolovaných domů.

Většina výkonu jde do vody, protože tato kamna disponují teplovodním výměníkem. Díky němu je můžete připojit do rozvodů teplé vody v domě a ta se pak dostane i do periferních částí stavby. Nevýhoda je ocelová konstrukce, která hůř akumuluje teplo. Účinnost spalování se pohybuje okolo sedmdesáti procent, což je standardní hodnota u kamen tohoto typu.

Pokud máte možnost investovat vyšší částku do litinových kamen na dřevo s vyšší účinností a lepšími akumulačními schopnostmi, zkuste se podívat například na kanadská kamna Pacific Energy Alderlea T6.

23 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Prity WD W24 TV
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza je redaktorkou, která ráda zkoumá nová témata, o kterých se následně snaží dozvědět co nejvíce. Díky tomu vám poskytne dostatek informací. S krbovými kamny má zkušenosti převážně z domečků zvaných tiny houses, kde se obvykle vyskytují. Poradí vám, jaký typ kamen vybrat, zda raději zvolit plechová, litinová či keramická, a jakým palivem topit. Kromě kamen se také věnuje sportovním kategoriím, mezi které patří cyklotrenažéry nebo běžecké pásy.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Dobrý den, nenašel jsem nikde pořádný nákres vnitřku, a to pro info jak se čistí samotný výměník od sazí, jsou-li nějaké průduchy.

Tomáš Pokorný

Dobrý den, nákres útrob kamen bohužel výrobce nikde nenabízí. Podle dostupných informací uživatelů je čištění trochu složitější kvůli nutnosti odstranit horní plát víka, ale přístup k vnitřku by měl být možný.

Daniel Černý, redaktor

Dobrý den, v technických informacích jsem nenašel, zda mají kamna možnost přívodu spalovacího, venkovního vzduchu pod rošt. Pokud ne, zda by bylo možné toto na zakázku vyrobit. Děkuji.

Zdeněk Kohoutek

Dobrý den, podle informací možnost přívodu externího vzduchu v tomto případě není. Pro případnou úpravu na zakázku byste musel oslovit přímo dodavatele.

Daniel Černý, redaktor

Dobrý den prosím jakou ekologickou třídu kamna splňují.děkuji

Miroslav Finsterle

Dobrý den,
pravděpodobně máte na mysli emisní třídu. Reccenzovaný model se řadí do emisní třídy 4, tedy bez omezení.

Jakub Gulec, redaktor

Dobrý den, je možné při čištění vyndat horní plát víka, nebo jenom to kolečko ve víku? Děkuji za odpověď.

Jaroslav Thiele

Dobrý den, při čištění by mělo být možné oddělat obě vyříznuté části.

Kamila Lorenzová, redaktor

Kde najdu sekundární šoupátko? V případě otevřeného popelníku, při zatápění (pro větší tah) kamna kouří, pro mě nelogické.

J. Podhorský

Dobrý den,
tato kamna regulací sekundárního vzduchu nedisponují. Co se druhého dotazu týče – kouř je ze své podstaty těžší než vzduch a nahoru stoupá vlivem vysoké teploty a tahu komína. Při zatápění je konstrukce kamen studená. Pokud máte popelník otevřený při zatápění, může docházet po určitou dobu k unikání kouře. Ten totiž chladne o studenou konstrukci kamen a klesá dolů.

Jakub Gulec, redaktor

Dobry den, v návodu jednoznačně píšou, že přikládat musíte se zavřeným přívodem vzduchu na popelníku. Topit naopak s otevřeným a výkon regulovat klapkou do komína – postupně zavírat, jinak kouří pres plotnu do místnosti. Při zavření přívodu vzduchu na popelníku může docházet k nedokonalému spalovaní a nežádoucím emisím. Kamna mám, jsou výborná, jen je dobré si přečíst návod a naučit se to s nimi. Např. aby se zabránilo nežádoucímu kouření do místnosti při přikládaní je dobré nechat kamna vyhořet jen až na žhavé a pak teprve znovu přiložit.

Jan

Jakou životnost kamen prezentuje výrobce? Kde se vlastně vyrábí? Děkuji.

Stanislav Rychnavský

Dobrý den,
společnost Prity vyrábí v Bulharsku a životnost modelu neuvádí.

Jakub Gulec, redaktor

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli není nebezpečné, že mají přikládací dvířka nahoře několik otvorů.

Miloš Vičan

Dobrý den,
otvory slouží k dalšímu nasávání vzduchu, jehož směr proudění je dovnitř. Tím pádem není reálné, aby jiskra těmito otvory mohla vyskočit. Pro bezpečné osazení všech kamen je však nezbytné dodržet minimální rozměry nehořlavé podlahy v okolí kamen/krbu dle normy ČSN 06 1008.

Jakub Gulec, redaktor

Dobrý den.Mam tedy kamna Pritty S3W21, právě jsem před zimní sezónou prováděla kompletní čištění a zjistila jsem, že jsou prasklá na dvou místech cca 3cm. Když otevřu dvířka na přikládání, tak v obou horních rozích otvoru na přikládání a dokonce je vidět i mírné zvlnění. Nevím, že bysme tak moc zbavili, aby mohly vzniknout praskliny. To by snad povolilo nejprve sklo? Mají za sebou 6 sezón. Co to mohlo způsobit a je možno v nich další sezónu ještě topit? Praskliny jsou pouze jako a 3cm čáry.

Petra Honešová

Dobrý den,
kamna Prity S3 W21 jsou vyrobena z ocelového plechu, který je daleko náchylnější na kroucení a praskání vlivem tepla než litina. K prasknutí může docházet zejména z důvodu únavy materiálu. O únavě hovoříme, pokud je konstrukční díl střídavě namáhán v cyklech – nahřátí a ochlazení. Kamna z ocelového plechu se dají opravit svařením. Při sváření je však důležité plech důkladně očistit. Praskliny by mohly mít za následek špatné těsnění, tedy unikání tepla a následné zvětšení praskliny.

Tereza Peterková, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Prity WD W24 TV

Prity WD W24 TV

23 000 Kč Orientační cena