Recenze a test mobilní klimatizace Sencor SAC MT1230C | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Sencor SAC MT1230C

89,7 % Celkové hodnocení

Vítěz cena/výkon v kategorii Mobilní klimatizace

Jednotlivá hodnocení

 • 7,5/10
  Hodnocení hlučnosti
 • 9,1/10
  Hodnocení účinnosti
 • 9,0/10
  Hodnocení spotřeby
 • 8,0/10
  Hodnocení vybavení a funkcí

Klady

 • Samoodpařování kondenzátu
 • Vysoký výkon chlazení a odvlhčování
 • Dostupná cena

Zápory

 • Průměrná hlučnost
 • Lehce vyšší spotřeba
9 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Pokud hledáte spotřebič s trochu originálnějším designem, možná vás zaujme právě tato mobilní klimatizace značky Sencor. Černá barva je vcelku neotřelá a jistě si najde své příznivce, ty potom nepochybně potěší také výkon této klimatizace. Chladí s výkonem 3,5 kW, což byl v době psaní recenze (červen 2022) nadprůměr. Díky tomu je tato klimatizace doporučovaná až do plochy 47 m2, většina konkurenčních modelů se drží pod 30 m2.

Pokud se raději řídíte objemem místnosti, tuto klimatizaci můžete využít do prostor s maximálním objemem 117 m3. Díky průtoku vzduchu 420 m3 zvládne klimatizace přefiltrovat i takovýto objem více než třikrát za hodinu, bude tedy vhodná i pro osoby s dýchacími potížemi. Nejnižší nastavitelná teplota pro režim chlazení je u tohoto modelu 17 °C, to je slušná hodnota, ačkoliv některé modely nabízejí teplotu ještě o stupeň nižší.

Ještě výraznější než výkon chlazení je její účinnost odvlhčování, ta dosahuje až 3,5 l/h, zatímco průměr byl jen necelé 2 l. Spotřeba modelu byla oproti průměru lehce zvýšená, v poměru k výkonu ale stále dává vcelku standardní energetickou účinnost 2,6 EER, a klimatizace tak patří do nejběžnější třídy A. Hlučnost 63 dB zcela odpovídala tehdejšímu průměru.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Sencor

Účel klimatizace

Chlazení a odvlhčování

65 % Chlazení a odvlhčování, 19 % Chlazení, odvlhčování a topení, 15 % Neuvedeno
Maximální doporučená plocha místnosti (m2)

47

15 % 40, 12 % 25, 12 % -, 12 % 26, 8 % 35, 4 % 45, 4 % 31, 4 % 16, 4 % 18, 23 % Další, 4 % Neuvedeno
Maximální doporučený objem místnosti (m3)

117

96,86
Jmenovitý výkon chlazení (kW)

3,5

2,85
Nejnižší nastavitelná teplota chlazení (°C)

17

31 % 17, 23 % 18, 23 % 16, 23 % Neuvedeno
Průtok vzduchu (m3/h)

420

367,00
Odvlhčování (l/h)

3,5

1,61
Hlučnost (dB)

63

63,65
Spotřeba energie za hodinu (kWh)

1,4

1,11
Energetická třída chlazení

A

88 % A, 12 % A+
Energ. účinnost chlazení (EER)

2,6

2,64

Funkce a rozměry

Ani v případě výbavy si klimatizace Sencor nevede zle. Samozřejmostí je displej, časovač a dálkový ovladač, tyto prvky najdete v podstatě u všech modelů. Stejně tak nechybí vyjímatelný filtr, bez kterého by byla údržba klimatizace o dost náročnější. Zajímavější jsou ale položky, které u každé klimatizace nenajdete. Sem patří mimo jiné samoodpařování kondenzátu, díky kterému se nemusíte obtěžovat s vyléváním kondenzační nádržky.

Méně obvyklý je také dálkový termostat neboli funkce Around U. S touto technologií funguje dálkový ovladač klimatizace jako teplotní čidlo, a přístroj se tak při chlazení řídí teplotou, která je ve vašem okolí (v případě, že máte ovladač blízko u sebe). Naopak některé další pokročilejší funkce, jako je Wi-Fi připojení nebo automatický režim, tato klimatizace postrádá.

Na rozdíl od některých konkurenčních modelů si můžete u tohoto přístroje pohrát také s nastavením lamel. Pomocí ovladače můžete nastavit směr foukání nebo zapnout funkci Swing, která směr proudu vzduchu plynule mění. Ventilátor má navíc tři rychlosti, u některých klimatizací najdete pouze dvě. Rozměry klimatizace jsou vcelku standardní, zkontrolovat si je můžete ve spodní části tabulky. Také hmotnost okolo 30 kg je pro tyto spotřebiče běžná.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Displej

Ano

100 % Ano
Časovač

Ano

100 % Ano
Dálkové ovládání

Ano

100 % Ano
Počet rychlostí ventilátoru

3

73 % 3, 12 % 2, 15 % Neuvedeno
Funkce Swing

Ano

50 % Ano, 31 % Ne, 19 % Neuvedeno
Nastavení lamel

Ovladačem

31 % Ovladačem, 27 % Ne, 8 % Manuálně, 8 % Ano, 27 % Neuvedeno
Samoodpařování kondenzátu

Ano

81 % Ano, 15 % Ne, 4 % Neuvedeno
Vyjímatelný filtr

Ano

85 % Ano, 15 % Neuvedeno
Indikátor zanesení filtru

Ne

73 % Ne, 8 % Ano, 19 % Neuvedeno
Wi-Fi připojení

Ne

73 % Ne, 27 % Ano
Funkce Around U

Ano

65 % Ne, 19 % Ano, 15 % Neuvedeno
Automatický režim

Ne

54 % Ne, 31 % Ano, 15 % Neuvedeno
Délka výfukové trubice (cm)

120

141,88
Výška (cm)

76,5

73,27
Šířka (cm)

46,7

38,74
Hloubka (cm)

39,7

38,53
Hmotnost (kg)

33

28,53

Klady a zápory

Hlavním benefitem klimatizace Sencor je její vysoká účinnost odvlhčování. Nadstandardní je také výkon chlazení a průtok vzduchu. Ve výbavě potěší funkce Around U, samoodpařovací kondenzátor a polohovatelné lamely. Co se nevýhod týče, někteří uživatelé by mohli postrádat např. Wi-Fi připojení. Negativem bude pravděpodobně také hlučnost tohoto přístroje, s tím je ale potřeba u mobilní klimatizace počítat.

Porovnání s alternativami

Jako zajímavá alternativa se nabízí například klimatizace Whirlpool PACW29HP. Oproti modelu Sencor je sice o několik tisíc dražší, nabízí ale Wi-Fi připojení, automatický režim nebo indikátor zanesení filtru. Je také o něco úspornější. Naopak v otázce výkonu za klimatizací Sencor pokulhává, znát je to především u odvlhčování. Slabinou je také nejnižší nastavitelná teplota, ta je u tohoto modelu 21 °C, zatímco klimatizace Sencor nabízí 17 °C.

Klimatizace Sencor SAC MT1230C už tak patří k cenově dostupnějším modelům, pokud ale chcete opravdu ušetřit, možná vás bude zajímat model Sencor SAC MT7007C Wi-Fi. Ten má na rozdíl od klimatizace SAC MT1230C Wi-Fi připojení, ve žádném dalším ohledu se jí ale ani zdaleka nevyrovná. Má nižší výkon chlazení i odvlhčování, menší průtok vzduchu a velmi osekanou výbavu bez pohyblivých lamel a dalších komfortních prvků.

Naše hodnocení a závěr

Ačkoliv patří klimatizace Sencor SAC MT1230C spíše k cenově dostupnějším modelům, má rozhodně co nabídnout jak na poli základních parametrů, tak v kategorii funkcí. Oproti konkurenci vyniká především účinným odvlhčováním, také chlazení zvládá se slušným výkonem. Z její výbavu stojí za zmínku především funkce Around U, pohyblivé lamely nastavitelné dálkovým ovladačem nebo samoodpařování kondenzátu. Při dnešní popularitě chytrých domácností ale pravděpodobně nepotěší absence Wi-Fi připojení. Spotřebou i hlučností se potom drží víceméně průměru.

Pokud hledáte nejen výkonný, ale také „chytrý“ model, podívejte se na recenzi klimatizace Daitsu APD 12 HX.

9 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sencor SAC MT1230C | Hodnocení: 89,7 %
Eliška má se srovnáváním produktů mnohaleté zkušenosti, o kategorii mobilních klimatizací se stará už více než tři roky a udržuje si stálý přehled. Poradí vám tak s volbou vhodného typu klimatizace, pomůže s porozuměním energetickému štítku a napoví, jaké funkce by se vám mohly hodit. Mezi jejími tématy najdete i další velké spotřebiče, třeba pračky, ale má na starosti také například kočárky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Zápach při používání. Při používání v uzavřeném pokoji při venkovních vedrech, nechám klimatizaci běžet tak dvě hodinky. Teplota sice klesne docela dobře, ale ten zápach z klimatizace je strašný… Dá se to nějak odstranit?
Děkuji

Martin Jurčík

Dobrý den, zápach z klimatizace může být způsobený zanesením vzduchových filtrů. Postup čištění filtrů najdete v návodu.

Eliška Srncová, redaktor

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli se dá vypnout funkce odpařování? Předpokládám, že se voda odvádí trubicí z okna, při zvyšování vlhkosti tak ale bude postupně docházet k vyšší rizikovosti pobytu venku, navíc bych rád využil srosenou vodu pro zalití rostlin.

Milan Fabian

Dobrý den, funkce samoodpařování vypnout nejde, zároveň jí v současnosti disponuje většina mobilních klimatizací na trhu.

Eliška Srncová, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sencor SAC MT1230C

Sencor SAC MT1230C

9 000 Kč Orientační cena