Menu

Viking UP200 – Recenze, testy a srovnání

71,0 % Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Nabíjecí (bateriové) stanice

Klady

  • Relativně nízká hmotnost
  • Podpora solárního nabíjení
  • Nechybí klasická zásuvka

Zápory

  • Velmi omezená kapacita
  • Nízký výstupní výkon
4 200 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Nabíjecí stanice Viking UP200 patřila v době psaní recenze (březen 2023) mezi ty nejlevnější na trhu. Jako taková sice nabízí pouze to nejzákladnější a například rychlovarnou konvici napájet nedovede, zato je ale velice snadno přenositelná a s hmotností 1,6 kg ji snadno strčíte i do batohu. Její kapacita je 150 Wh a výkon rovněž 150 W. Jako účel využití se nabízí například napájení notebooku na cestách.

Na rozdíl od klasické powerbanky se ale dočkáte také 230V zásuvky. Výrobce dal k dispozici též dvojici USB-A konektorů s výkonem 12 W a USB-C s výkonem 60 W. Ze zásuvky dobijete stanici během 2,5 hodiny, při využití 50W solárního panelu pak nejdříve za něco málo přes 3 hodiny (při plném výkonu).

Parametr Tento produkt
Vhodné pro

Práce na cestách, Vhodná do stanu

Kapacita (Wh)

150

Maximální výkon (W)

150

Výstupní napětí (V)

230

Typ baterie

Li-Ion

Hmotnost (g)

1 600

Životnost (počet nabití)

500

Doba nabíjení ze zásuvky (minut)

150

Maximální výkon solárního panelu (W)

50

Minimální doba nabíjení solárním panelem (minut)

180

Počet klasických 230 V zásuvek

1

Počet klasických USB-A

2x12 W

Počet klasických USB-A s rychlým nabíjením

0

Počet USB-C

1x60 W

DC vstup pro solární panel

50 W, 12–24 V

Nabíjení solárním panelem

Ano

LCD displej

Ne

Nabíjení trafem z autozapalovače auta

Ano

Pojistka proti přehřátí

Ano

Indikátor nabití

Ano

Výška (cm)

8,1

Šířka (cm)

23

Hloubka (cm)

8,1

Hlavní klady a zápory

Model Viking UP200 rozhodně necílí na ty nejnáročnější uživatele. Oželet tak budete muset pokročilejší LiFePO4 technologii, velkou kapacitu i vysoký výkon. Na druhou stranu nabízí tento model hmotnost podobnou vysoce kapacitním powerbankám, neschází 230V zásuvka i podpora nabíjení solárním panelem.

Porovnání s alternativami

Pokud hledáte lépe vybavenou alternativu s podstatně delší životností, vyšším výkonem i větší kapacitou, zajímavou alternativou k modelu Viking UP200 je moderní EcoFlow RIVER 2. Oproti Vikingovi je tato stanice vybavena také druhou 230V zásuvkou a doplní se rychleji jak kabelem, tak také prostřednictvím solárních panelů. Životnost je podle výrobce dokonce šestinásobná (3 000 cyklů oproti 500 cyklům).

Když poté vezmete v potaz dvojnásobný výstupní výkon a o nějakých 65 % větší kapacitu, může se zdát EcoFlow RIVER 2 jako jasná varianta. To by ale nebylo úplně rozumné, protože velké rozdíly najdete ve smyslu hmotnosti. Zatímco Viking UP200 dáte s 1 600 gramy snadno do batohu, EcoFlow RIVER 2 už váží okolo 3,5 kilogramu.

Závěrečné shrnutí

Viking UP200 je zajímavá varianta na cesty vhodná například pro napájení notebooku, světla v kempu a dobíjení telefonu. S kapacitou 150 Wh a výkonem 150 W ostatně není vhodná pro napájení náročnějších spotřebičů. Velkou výhodou je relativně nízká hmotnost, dostupnost 230V zásuvky a nízká pořizovací cena. Zajímavou alternativou, která se cenově neliší příliš, ale nabídne výrazně lepší parametry, je model EcoFlow RIVER 2.

4 200 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Viking UP200 | Hodnocení: 71,0 %
Petr Šindelář
Redaktor
Petr je zkušený redaktor, který se již několik let zabývá i srovnáváním produktů. Zaměřuje se přitom na různá témata, a to včetně technických oblastí. Při výběru nejlepších nabíjecích stanic zúročil své zkušenosti. Zohlednil tedy všechny podstatné vlastnosti. Pozornost tedy věnoval takovým parametrům, jako je kapacita či hmotnost, ale zaměřil se i na zdánlivě méně důležité vlastnosti typu přítomnost LCD displeje.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Viking UP200

Viking UP200

4 200 Kč Orientační cena