Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších vodních čerpadel

Ukázka produktu ve srovnání vodních čerpadel

Vodní čerpadla prezentují praktického pomocníka určeného nejenom pro domácí, ale také komerční užití. Základní funkce takových výrobků je zřejmá – přepravit vodu z bodu A do bodu B, ať už je to ze studny, bazénu, vodního toku či z jiné lokality.

Čerpadla mohou z místa na místo přesouvat nejen vodu užitkovou, ale i tu pitnou. V závislosti na vašich požadavcích je zapotřebí volit ten správný druh produktu. Při nákupu kvalitního vodního čerpadla je nutné položit si hned několik důležitých otázek.

Pokud jste se právě rozhodli pořídit si nové čerpadlo, ale nevíte zcela jistě, jaké bude pro vás to ideální, začtěte se do tohoto článku, který vám pomůže krok po kroky rozhodnout se, které vodní čerpadlo si vybrat. Tento článek vám také prozradí mnohé o tom, jaký sortiment je v dnešní době dostupný. Zároveň se dozvíte všechny zásadní informace, které zcela jistě poslouží k nalezení ideálního výrobku. V tabulce, kterou najdete níže vidíte i nejoblíbenější produkty v této kategorii.


Nejlepší vodní čerpadla dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Typ Průměr (cm) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Fieldmann FVC 4001-EK Fieldmann FVC 4001-EK kalové 8 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fieldmann FVC 2003-EK Fieldmann FVC 2003-EK kalové 5 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fieldmann FVC 4002-EK Fieldmann FVC 4002-EK kalové 8 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Grundfos ALPHA2 L 25-60 180mm Grundfos ALPHA2 L 25-60 180mm oběhové 6 3 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fieldmann FVC 2001-EC Fieldmann FVC 2001-EC odstředivé 5 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze WILO Yonos PICO 25/1-4 WILO Yonos PICO 25/1-4 oběhové 4 2 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fieldmann FVC 5010-EK Fieldmann FVC 5010-EK ponorné 7 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze WEBERMAN W0201 25-40,180mm WEBERMAN W0201 25-40,180mm oběhové 4 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Elpumps NEPTUN Elpumps NEPTUN kalové 9 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze WILO YONOS PICO 25/1-6 WILO YONOS PICO 25/1-6 oběhové 6 3 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat vodní čerpadlo

Vzhledem k tomu, že trh je doslova zahlcen nejrůznějšími modely vodních čerpadel, musíte před samotným nákupem zjistit, jaký produkt je vhodný právě pro vás. Nápomocny vám budou informace zaměřující se na konkrétní použití čerpadla. Z něho vzejdou i jednotlivé typy čerpadel, o kterých vám povíme něco více.

Dozvíte se, jaký se používá výrobní materiál a jakým parametrům je třeba klást větší pozornost. Je to kupříkladu průtok čerpadla, sací výška, napájení a řada přidružených funkcí rozšiřujících možnosti vodního čerpadla.

Obětujte trochu drahocenného času k nastudování níže uvedených informací a vyberte si vodní čerpadlo vyhovující vašim požadavkům do nejmenšího detailu. Zvolte si produkt s ekonomickým a bezporuchovým provozem odpovídající patřičnému zatížení.

Použití

Vodní čerpadla lze dělit na základě nejrůznějších kritérií a parametrů. My vás nyní prostřednictvím jednotlivých kapitol seznámíme s těmi nejzákladnějšími. Na úvod je vhodné zmínit rozdělení podle toho, odkud budete čerpat vodu. V tomto směru se nabízí dva modely čerpadel.

 • Povrchová čerpadla – Čerpadla, která primárně slouží k získávání vody z maximální hloubky kolem osmi metrů. Typickým příkladem jsou bazény, kopané studny, nebo dešťové rezervoáry. U většiny modelů těchto čerpadel je potřeba počítat s vyšší hlučností.
 • Ponorná čerpadla – Chcete-li čerpat vodu z vrtaných studní s hloubkou až čtyřiceti metrů a více, přijdou vhod ponorná čerpadla.

Při nahlédnutí do produktových nabídek většiny výrobců vodních čerpadel zjistíte, že největší zastoupení mají právě čerpadla ponorná.

Míra znečištění vody

Při výběru vodního čerpadla byste se měli odrážet nejenom od hloubky, z jaké budete chtít čerpat vodu ven. V závislosti na zdroji vody máte samozřejmě pestrou možnost volby.

 • Pitná voda
 • Užitková voda
 • Znečištěná voda

Pitná voda

Chcete-li čerpat pitnou vodu, s naprostým přehledem si vystačíte s tlakovými ponornými čerpadly. Nejčastější použití je hlavně u kopaných nebo vrtaných studní. Výjimkou však nejsou ani nádrže s pitnou vodou. Obecně platí, že pro tento účel přijdou vhod jak povrchová, tak ponorná čerpadla. Vodní čerpadlo pro pitnou vodu by se mělo pyšnit i odpovídajícím atestem. Ve vrtech či studnách se můžou vyskytovat v závislosti na podloží jemné abrazivní (pískové) částice.

Užitková voda

Užitková voda se nachází hlavně v jezírkách, nádržích s dešťovou vodou, ale také v řekách a rybnících. Jak sami můžete správně tušit, jde o mírně znečištěnou vodu. Ta by mohla klasické ponorné čerpadlo velice rychle znehodnotit. Proto jsou součástí čerpadel speciální sací koše, ve kterých se zachytí většina hrubých nečistot.

Znečištěná voda

Potřebujete-li dostat vodu ze septiku, jímky, zaplaveného sklepa nebo hodně znečištěné vodní nádrže, přijdou vám vhod kalová čerpadla. Ta jsou opatřena speciální mřížkou zabraňující průniku nečistot v dané velikosti, nebo mělničem. Zde by měl být kladen důraz na kvalitnější konstrukční provedení.

Některá moderní kalová čerpadla disponují dokonce speciálním řezacím systémem. Ten nejprve rozmělní hrubé nečistoty a teprve poté je nasaje a žene dál.

Typ čerpadla

Nyní je nejvyšší čas, představit si základní typy čerpadel dostupných na současném trhu. Ty lze dělit především podle jejich samotné konstrukce, ale také způsobu fungování. Každá popisovaná kategorie výrobků nachází své uplatnění v odlišných podmínkách.

 • Zahradní povrchová čerpadla
 • Ponorná čerpadla
 • Vibrační čerpadla
 • Kalová čerpadla

Zahradní povrchová čerpadla

Název této kategorie je poměrně výstižný. Jde o čerpadla, která se v žádném případě nevkládají do vody, ale zůstávají stát na povrchu. Jejich součástí jsou hadice. Jedna nasávací a druhá vypouštěcí. Při výběru zahradního povrchového čerpadla si pohlídejte jeden z nejdůležitějších parametrů. Tím je sací výška, do jaké je schopné čerpadlo vysát vodu – například ze studny, šachty a ostatních prostor. V tomto směru jste limitováni dostupným zařízením a domůžete se sacího výkonu maximálně kolem osmi metrů.

Ano, někdo může za výhodu zahradních povrchových čerpadel vnímat fakt, že jsou umístěna na povrchu a snáze se s nimi manipuluje. Jako nevýhoda však může být zmíněna nejenom omezená sací výška, ale také to, že po zapnutí čerpadla musíte běžet na konec hadice, abyste ji mohli ovládat. To v dnešní době řeší automatické vodárny – otočíte kohoutkem na konci hadice a čerpadlo se spustí.

Své primární místo naleznou kupříkladu při zavlažování zahrady nebo v domácnostech, a to díky jejich dobrému průtoku a tlaku.

Ponorná čerpadla

Ponorná čerpadla se obecně vyznačují vyšším průtokem a slouží k čerpání vody z větších hloubek. Dokonce si poradí i s drobnějšími nečistotami, ať už jde o bazénovou vodu, dešťovou vodu nebo tu z hlubší kopané studny. V případě ponorných čerpadel lze narazit na dvě odlišné technologie.

 • Ponorná čerpadla odstředivá – Odstředivé čerpadlo má jedno nebo více oběžných kol (vrtulek).
 • Některé z dostupných modelů jsou vybaveny praktickým plovákovým spínačem, který se zapíná a vypíná podle toho, kolik je vody v čerpaném místě. Tato čerpadla většinou sají vodu spodní částí čerpadla, jsou proto vhodná pro čerpání vody z kopaných studní, kde je většinou malá výška vodního sloupce.
 • Druhým tipem odstředivých čerpadel, jsou pumpy nasávající vodu přibližně v prostřední části těla čerpadla, mezi motorem a hydraulickou částí. Vyznačují se velkým počtem článků (vrtulek) a můžou čerpat vodu z větších hloubek. Používají se například k napájení zahradních zavlažovacích systémů, jež jsou náročnější na množství spotřebované vody.
 • Odstředivým čerpadlům vadí jemné abrazivní částice, které je opotřebovávají. Je pak nutná výměna hydraulické části.
 • Ponorná čerpadla vřetenová – Velký výtlak a průtok je předurčuje k čerpání vody z hloubkových vrtů. Nejsou ideální volbou do klasických nádrží, protože při samotném provozu musí být celá kompletně ponořená.

Vibrační čerpadla

Kapitolou samou o sobě jsou vibrační čerpadla. Fungují na principu kmitání elektromagnetu frekvencí elektrické sítě, tedy 50 krát za sekundu. Jejich pořizovací náklady patří mezi ty nižší. Za klady lze označit schopnost dopravit vodu na delší vzdálenost a také možnost čerpat ji z větší hloubky. Opakem toho je vyšší hlučnost a nutnost, aby bylo vibrační čerpadlo neustále pod vodou. Proto se využívají hlavně u hlubších vrtů a studní, kde je tato podmínka plnohodnotně splněna. Tyto stroje jsou konstruovány pro čerpání vody na volný výtok, konec vodního vedení by měl být proto při provozu čerpadla otevřený aby voda mohla volně vytékat. Jinak riskujeme poškození čerpadla. Na vibrační čerpadla můžete narazit i pod tradičním názvem „malyš“.

Kalová čerpadla

Hlavní výhodu tohoto typu čerpadla prozrazuje jeho název. Kalová čerpadla jsou schopna čerpat nejenom čistou, ale i špinavou vodu. Typickým příkladem je voda z rybníků, fekálie, zatopené a zabahněné sklepy a ostatní prostory. Kalová čerpadla si dokáží poradit s většími kusy znečištění.

I když nedisponují převratnou sací výškou dosahující do 15 metrů, nabízí hodně v podobě čerpacího výkonu. Zvolíte-li kvalitní kalové čerpadlo, dokáže přečerpat až 300 litrů vody za minutu. S použitím čerpadla v rozdílných podmínkách rostou také nároky na precizní zpracování a použití výrobního materiálu – litina nebo ocel.

Volíte-li kalové čerpadlo, přihlížejte při jeho výběru k několika důležitým parametrům.

 • Použití tepelné bezpečnostní pojistky
 • Možnost připojení na odlišně velké hadice
 • Plovákový spínač starající se o spínání a vypínání čerpadla
 • Dostatečně dlouhý elektrický kabel umožňující ponoření čerpadla do požadované hloubky
 • Materiál z něhož je vyrobeno

Určitou odnoží kalových čerpadel jsou ta polo-kalová. Jejich výrobním materiálem je plast a nevyznačují se tak velkým průtokem. Jejich užití je hlavně v rámci přečerpání vody ze sudu, při zalévání a u méně náročného čerpání obdobného typu. Pro jejich pořízení hovoří hlavně nízké vstupní náklady.

Výrobní materiál

Ať už se rozhodnete pro libovolný typ čerpadla, berte v potaz to, k jakým účelům jej budete používat a v jakém prostředí. Od těchto faktorů se totiž odvíjí požadavky na výrobní materiál vodního čerpadla. Hlavní důraz by měl být kladen na to, z jakého materiálu jsou hřídel, plášť motoru, oběžné kolo (vrtulka). Hřídel a plášť motoru by měly být z nerezové oceli. Dále je důležité, aby mělo čerpadlo mechanickou ucpávku.

Vybírat si povětšinou můžete ze dvou kategorií produktů.

 • Plastová vodní čerpadla – Jejich nespornou výhodou je nižší pořizovací cena. Počítat však musíte s tím, že odolnost na tom bude o něco hůře. I proto se plastová čerpadla využívají spíše k zalévání zahrádek a k obdobným procesům.
 • Ocelová vodní čerpadla – Nerezová ocel, litina nebo mosaz. To je skupina výrobků s odpovídající odolností a zároveň i vyšší cennou. Tyto materiály naleznou své uplatnění hlavně při dlouhodobém či nepřetržitém provozu. V případě čerpání splaškové vody jde o naprostou nezbytnost.

Množství čerpané vody/průtok

Nahlédnete-li do technických parametrů vodních čerpadel, budete postaveni před několik důležitých údajů. Jedním z nich je maximální množství čerpané vody. To je prezentováno v litrech za hodinu. I z této informace můžete usoudit, zda vám čerpadlo postačí na vámi plánované užití.

 • Přečerpané množství menší jak 4 000 l/hod. – Čerpadla vhodná nejenom pro zalévání na zahrádce, ale také jako domácí vodárna, čerpání pitné vody ze studny, apod.
 • Přečerpané množství mezi 4 000 – 7 000 l/hod. – Vhodné pro náročnější a rychlé zalévání
 • Přečerpané množství nad 7 000 l/hod. – Velký průtok oceníte hlavně při čerpání vody z bazénů, jímek, zatopených sklepů a jiné kalové vody.

S maximálním čerpaným množstvím souvisí i průtok čerpadla. Ten je naopak udáván v metrech krychlových za hodinu. Pro zalévání zahrady vám postačí průtok 1,5 m3/hod. Správný průtok můžete zjistit tak, že si vypočtete požadovaný objem za danou časovou jednotku a popřípadě jej přepočítáte na hodiny. Například 1,5 m3 za 5 minut je (1,5 : 5 x 60) odpovídá průtoku čerpadla 18 m3/hod.

Ponorná hloubka/sací výška

Rozhodnete-li se využívat vámi zvolený produkt k čerpání vody z větší hloubky, určitě nepodceňujte parametr zvaný „ponorná hloubka“. Jde o výtlak udávající hloubku, ze které je ještě možné čerpat vodu. Tento údaj je prezentován v metrech. Obvykle narazíte na rozmezí 8 – 40 metrů a více. V tomto směru lze zmínit následující pomůcku.

 • Hloubka do 8 metrů vhodná pro kopané studny
 • Hloubka nad 8 metrů vhodná pro vrtané studny

Při stanovení správné hloubky myslete na to, že v rámci výtlaku neboli sací výšky dochází ke ztrátám už na samotné hadici. Platí jednoduché pravidlo, že při výtlaku 10 metrů je ztráta výtlaku 1 metr. Pozor si dejte na ,,Maximální hloubku ponoru“. Měří se od hladiny vody. Tedy kam nejhlouběji můžeme čerpadlo ponořit pod hladinu vody. Pokud bychom tento údaj překročili, riskujeme poškození čerpadla.

Napětí

Rozhodovat se budete nejenom mezi výše uvedenými parametry, ale také v rámci napájení vodního čerpadla. Jeho nedílnou součástí je totiž elektromotor s jasně daným výkonem, respektive počtem otáček. Vybírat můžete ze dvou odlišně velkých napětí.

 • Vodní čerpadla na 230 V – Jejich provedení je nákladnější z důvodu použití více součástek. To také znamená větší pravděpodobnost poruchy. Někdy jsou ale jediným použitelným řešením. Vždy musí být patřičně elektricky jištěno. Většinou to bývá uvedeno v záručním listu čerpadla.
 • Vodní čerpadla na 400 V – Třífázové řešení je jednodušší, tudíž levnější. Při výpadku jedné z fází el. proudu ale může dojít k poškození motoru, proto je nutné mít správné elektrické jištění stejně jako u jednofázového provedení.

U výběru čerpadla myslete i na příkon. Ten je udáván ve Wattech pod zkratkou „W“ a měl by odpovídat velikosti vašich jističů, aby byl zaručen bezproblémový chod. Příkon vodních čerpadel se pohybuje od 250 W do 1300 W a více.

Kapitolou samou o sobě jsou benzínová vodní čerpadla. Jejich pohon nezajišťuje elektrický proud, ale benzín. Součástí čerpadla je benzínový motor. Ve prospěch této varianty hovoří hlavně vysoká mobilita. Na druhou stranu musíte mít sebou dostatek benzínu pro dlouhodobější provoz.

Funkce

Vodní čerpadla bývají vybavena také řadou praktických doplňků a funkcí. Ty se promítají hlavně do celkového provozu a výsledné bezpečnosti. Zde je seznam těch nejpoužívanějších prvků a příslušenství.

 • Ochrana čerpadla proti chodu na sucho – Bez protékající vody může dojít k poškození vodního čerpadla, protože nedochází k ochlazování elektromotoru. Proto jsou čerpadla vybavena pojistkami v závislosti na tom, o jaký typ čerpadla se jedná – plovákový spínač, čidla vyhodnocující snížení zátěže, pomocná sonda, řídící jednotka nebo měření účiníku motoru.
 • Řezací nástroj – Především čerpadla určená do kalných vod jsou vybavena prvkem sloužícím k rozmělnění hrubších nečistot.
 • Filtry – Slouží k zabránění vniknutí nečistot rozdílné velikosti do čerpadla. Obvykle je s filtry udáván i maximální průměr
 • Automatické spínání – Dojde ke spuštění čerpadla v okamžiku, kdy voda stoupne na určitou hranici.
 • Madlo – Většina čerpadel je vybavena praktickým madlem pro snazší přenášení.
 • Velikost pevných částic – Údaj, který rozhoduje o tom, jak velké částice nečistot je schopné čerpadlo pojmout aniž by došlo k jeho poškození.

U výběru čerpadla myslete i na příkon. Ten je udáván ve Wattech pod zkratkou „W“ a měl by odpovídat velikosti vašich jističů, aby byl zaručen bezproblémový chod. Příkon vodních čerpadel se pohybuje od 250 W do 1300 W a více.

Kapitolou samou o sobě jsou benzínová vodní čerpadla. Jejich pohon nezajišťuje elektrický proud, ale benzín. Součástí čerpadla je benzínový motor. Ve prospěch této varianty hovoří hlavně vysoká mobilita. Na druhou stranu musíte mít sebou dostatek benzínu pro dlouhodobější provoz.

Cena

Rozdílné typy čerpadel a jejich odlišné parametry a možnosti použití. To je příslibem toho, že tento sortiment nabývá nejrůznějších pořizovacích nákladů. Ceny čerpadel se liší také v závislosti na tom, jakému výrobci dáte přednost. Vstupní náklady za vodní čerpadlo lze rozdělit do čtyř základních skupin.

Cena do 5 000 Kč

Ta nejlevnější ponorná čerpadla lze pořídit už od 500 Kč. Nutno ale podotknout, že jejich maximální čerpané množství vody nepřesáhne 600 litrů za hodinu. I přesto se vám v této cenové skupině nabízí řada charakterově odlišných produktů, jakými jsou čerpadla kalová, oběhová, odstředivá, ale také sudová.

Cena od 5 000 Kč do 20 000 Kč

Potřebujete docílit vyššího výtlaku, maximálního čerpaného množství přes 11 000 litrů za hodinu, příkonu od 1 100 W a přijatelné hmotnosti? Pak toho docílíte s vodními čerpadly elektrickými i benzínovými. Největší zastoupení budou mít pravděpodobně čerpadla kalová, ale i ta vřetenová.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Za tuto cenu pořídíte v podstatě jenom ponorná čerpadla s výtlakem větším, jak 50 metrů, maximálním čerpaným množství vody přes 15 000 litrů za hodinu a s příkonem nad 1 300 W. Tyto produkty už patří mezi vysoce kvalitní. To ostatně zpozorujete na výrobním materiálu, ale také na možnosti dlouhodobého provozu.

Cena nad 40 000 Kč

Nad 40 000 Kč narazíte především na profesionální čerpadla typu – kalová, odstředivá a oběhová. Ty nejdražší vodní čerpadla přesáhnou částku 200 000 Kč a více. Jejich užití je spíše ryze komerční.

Rozměry čerpadla

Je důležité uvědomit si kam chceme čerpadlo umístit. Čerpadla do vrtů o průměru 10cm jsou levnější než o průměru 7,5cm, přitom mají stejný výkon. Většina levných plastových čerpadel nejde strčit do takzvaných IBC kontejnerů (nádrží na vodu) jelikož mají průměr hrdla 15cm, což je na kalová čerpadla málo.

Míra využití

Je důležité uvědomit si, jak často čerpadlo budeme používat. Pokud potřebujeme například 2x za rok vyčerpat septik, je lepší si vždy čerpadlo vypůjčit v půjčovně.

Velký pozor si dejte na náhradní díly. Pro některá čerpadla (hlavně ta levnější plastová) se náhradní díly vůbec nevyrábí. U některých odstředivých ponorných čerpadel je při jakékoliv opravě potřeba rozdělat celé čerpadlo, takže se oprava nemusí vyplatit vzhledem k času, který na ní technik stráví.

Cena náhradních dílů u některých zahraničních značek je poměrně vysoká, což si také většina lidí uvědomí až když je čerpadlo potřeba opravit.