Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších vodních čerpadel

Aktualizováno:
Červenec 2021
Autor:
Iveta Polášková

Vodní čerpadla prezentují praktického pomocníka určeného pro domácí i profesionální užití. Základní funkce takových výrobků je zřejmá – přepravit vodu z bodu A do bodu B, ať už je to ze studny, bazénu, vodního toku či z jiného zdroje.

Čerpadla mohou z místa na místo přesouvat nejen vodu užitkovou, ale i tu pitnou. V závislosti na vašich požadavcích je však zapotřebí volit ten správný druh. Před nákupem kvalitního produktu vám tedy doporučujeme položit si několik důležitých otázek.

Pokud jste se právě rozhodli pořídit si čerpadlo, ale nevíte zcela jistě, jaké bude ideální právě pro vás, začtěte se do našeho článku, který vám pomůže s výběrem krok po kroku. Tento článek vám také prozradí mnohé o tom, jaký sortiment je aktuálně na trhu dostupný. V tabulce, kterou najdete níže, vidíte i nejoblíbenější produkty v této kategorii.


Nejlepší vodní čerpadla dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Fieldmann FVC 4001-EK
Fieldmann FVC 4001-EK 88 %
Počet recenzí: 195
1 300 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Bosch GardenPump 0.600.8C4.201
Bosch GardenPump 0.600.8C4.201 95 %
Počet recenzí: 3
2 600 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Güde GS 1103 Pl 94639
Güde GS 1103 Pl 94639 94 %
Počet recenzí: 9
1 500 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze GÜDE GS 4002 P
GÜDE GS 4002 P 90 %
Počet recenzí: 87
1 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Milwaukee M18 BTP-0
Milwaukee M18 BTP-0 Zatím nehodnoceno 8 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze EASYPUMP E-DEEP 1200
EASYPUMP E-DEEP 1200 90 %
Počet recenzí: 55
9 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Elpumps NEPTUN
Elpumps NEPTUN 90 %
Počet recenzí: 98
4 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Güde GS 4003 P 94638
Güde GS 4003 P 94638 95 %
Počet recenzí: 14
1 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Marimex PROSTAR 4 čerpadlo filtrace
Marimex PROSTAR 4 čerpadlo filtrace 90 %
Počet recenzí: 54
2 800 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze GARDENA 4700/2 inox automatic 1766-20
GARDENA 4700/2 inox automatic 1766-20 90 %
Počet recenzí: 26
3 500 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat vodní čerpadlo

Vzhledem k tomu, že trh je doslova zahlcen nejrůznějšími modely vodních čerpadel, bude poměrně obtížné zjistit, jaký produkt je vhodný právě pro vás. Nápomocny vám budou informace o jednotlivých typech čerpadel i o kvalitě vody, kterou využíváte.

Dozvíte se, z jakého materiálu se čerpadla vyrábí a jakým parametrům je třeba dopřát větší pozornost při jejich výběru. Dopředu prozradíme, že je to kupříkladu množství přečerpané vody, dopravní výška, napájení nebo další doplňky rozšiřující možnosti využití.

Obětujte trochu drahocenného času k nastudování níže uvedených informací a vyberte si vodní čerpadlo vyhovující vašim individuálním požadavkům a úrovni předpokládaného zatížení.

Základní rozdělení

Vodní čerpadla lze dělit na základě nejrůznějších kritérií a parametrů. Na úvod vás seznámíme s těmi nejzákladnějšími. První rozdělení se odvíjí od toho, kam stroj umístíte. V tomto směru se nabízí dva modely.

 • Povrchová čerpadla – Čerpadla, která uložíte nad hladinu přečerpávané vody. Tyto přístroje slouží k získávání vody z maximální hloubky kolem osmi metrů. Typickým příkladem jsou bazény nebo dešťové rezervoáry. Při uvedení do provozu je nutné zalít sací potrubí vodou, aby motor neběžel nasucho. Své primární místo naleznou kupříkladu při zavlažování zahrady nebo v domácnostech, a to díky jejich dobrému průtoku a tlaku. U většiny modelů těchto čerpadel je potřeba počítat s vyšší hlučností.
  • Samonasávací čerpadla – Tvoří specifickou kategorii povrchových čerpadel. Velká výhoda je v tom, že si vodu do potrubí dokáží nasát sama, jejich hadice tedy není nutné před spuštěním zalévat. Stále je však nutné zavodnit samotné čerpadlo, a to skrz k tomu určený otvor.
 • Ponorná čerpadla – Tyto přístroje musí být ponořeny do vody, umístíte je tedy třeba na dno studny. Také tento typ čerpadel nesnese vzduch v potrubí, bývá proto vybaven odvzdušňujícím ventilem. Chcete-li čerpat vodu z vrtaných studní s hloubkou třeba i čtyřiceti metrů a více, přijdou vám vhod výkonná ponorná čerpadla.
  • Sudová čerpadla – Označují stroje, které jsou určené k ponoření do sudu nebo nádrže na dešťovou vodu. Jejich maximální výtlak se pohybuje kolem 20 metrů, průtok až 4 000 l/hod z nich však dělá nedocenitelné zahradnické pomocníky.

Konstrukce čerpadla

Protože kategorie vodních čerpadel je skutečně členitá, stále ještě máme před sebou několik důležitých termínů a dělení. Nyní je nejvyšší čas představit si typy čerpadel dle konstrukce. Ta ovlivňuje způsob fungování, tedy to, jakým způsobem čerpadlo rozpohybuje vodu, kterou přepravuje. Každá popisovaná kategorie výrobků nachází své uplatnění v odlišných podmínkách.

Vřetenová čerpadla

Tyto stroje pohání vodu otáčením nerezového šneku v gumovém statoru. Jejich předností je velký výtlak. Daní za tuto pomoc je nutnost častější údržby. Nejsnáze opotřebovatelnou část představuje právě gumový stator, protože guma je citlivá jak na abrazivní látky, tak i na tuky nebo chemikálie. Je tedy rozhodně vhodné se před koupí ujistit, zda výrobce vašeho čerpadla nabízí také náhradní díly. Mezi další nevýhody patří omezený průtok. U vřetenových modelů se tento parametr pohybuje kolem 60 l/h. Tato čerpadla jsou tedy předurčena pro využití v hloubkových vrtech. Nejsou naopak ideální volbou do klasických nádrží, protože při samotném provozu musí být celá kompletně ponořená.

Odstředivá čerpadla

Odstředivá čerpadla patří na trhu mezi nejžádanější. Srdcem těchto modelů je jedno čí více oběžných kol vybavených lopatkami. Na vodu uvnitř čerpadla působí během provozu odstředivá síla. Ta je zodpovědná za nasání vody dovnitř a vytlačení dál směrem vzhůru. Odstředivým čerpadlům vadí jemné abrazivní částice, které je opotřebovávají. Po jisté době je pak nutná výměna hydraulické části. Jejich výtlak je ve srovnání s vřetenovými modely nižší.

Vibrační čerpadla

Poslední kapitolou jsou vibrační čerpadla. Fungují na principu kmitání elektromagnetu frekvencí elektrické sítě, tedy 50 krát za sekundu. Elektromagnet přitahuje ocelovou kotvu, čímž uvádí vodu do pohybu.

Jejich pořizovací náklady patří mezi ty nižší. Za klady lze označit schopnost dopravit vodu na delší vzdálenost a také možnost čerpat ji z větší hloubky. Za to ovšem zaplatíme daň v podobě vyšší hlučnosti a nutnosti, aby bylo vibrační čerpadlo neustále pod čistou vodou. Proto se využívají hlavně u hlubších vrtů a studní, kde je tato podmínka plnohodnotně splněna. Pozor si dejte také na to, že vibrační čerpadla mohou být v nepřetržitém provozu pouze po omezenou dobu. Tyto stroje jsou konstruovány pro čerpání vody na volný výtok, to znamená, že konec vodního vedení by měl být proto při provozu čerpadla otevřený, aby voda mohla volně vytékat. Jinak riskujeme poškození čerpadla. Na vibrační čerpadla můžete narazit i pod tradičním názvem „malyš“.

Pohon čerpadla

Rozhodovat se budete nejenom mezi výše uvedenými parametry, ale také v rámci pohonu vodního čerpadla. Ten určuje nejen výkon celého stroje, ale také váš uživatelský komfort.

Elektrický pohon

Asi nejběžnější řešení. Nedílnou součástí čerpadel tohoto typu je elektromotor s jasně daným výkonem, respektive počtem otáček. Nevýhodou pro někoho může být nutnost neustálého přívodu elektrické energie a omezení délkou síťového kabelu. Pokud vás to však neodradí, můžete vybírat ze dvou odlišně velkých napětí.

 • Vodní čerpadla na 230 V – Jejich provedení je nákladnější z důvodu použití více součástek. To také znamená větší pravděpodobnost poruchy. Někdy jsou ale jediným použitelným řešením. Vždy musí být patřičně elektricky jištěná. Většinou to bývá uvedeno v záručním listu konkrétního čerpadla.
 • Vodní čerpadla na 400 V – Třífázové řešení je jednodušší, tudíž levnější. Při výpadku jedné z fází el. proudu ale může dojít k poškození motoru, proto je nutné mít správné elektrické jištění stejně jako u jednofázového provedení.

U výběru tohoto čerpadla myslete i na příkon. Ten je udáván ve wattech pod zkratkou „W“ a měl by odpovídat velikosti vašich jističů, aby byl zaručen bezproblémový chod. Příkon vodních čerpadel se pohybuje od 250 W do 1300 W a více.

Benzínový či naftový pohon

Druhou variantou jsou benzínová vodní čerpadla. Jejich pohon nezajišťuje elektrický proud, ale benzín. Ve srovnání s elektrickými modely vás potěší hlavně vysoká mobilita, protože užitím benzínového motoru se zbavíte síťového kabelu. Na druhou stranu při dlouhodobějším provozu s sebou musíte mít dostatek benzínu a pravidelně jej doplňovat.

Ruční pohon

V tomto případě se obejdete jak bez elektrické energie, tak bez benzínu. Jak však určitě tušíte, čerpadla či pumpy na ruční pohon vám práci příliš neusnadní, protože ke svému fungování potřebují vaši spolupráci. Jsou tedy vhodná spíše v případě, že jejich služeb využijete jen občas a nákup výkonnějšího čerpadla by byl pro vaše potřeby zbytečně naddimenzovaný.

Materiál

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ čerpadla, berte v potaz to, k jakým účelům jej budete používat a v jakém prostředí. Od těchto faktorů se totiž odvíjí požadavky na výrobní materiál vodního čerpadla. Hlavní důraz by měl být kladen na to, z jakého materiálu jsou hřídel, plášť motoru, oběžné kolo (vrtulka). Hřídel a plášť motoru by měly být z nerezové oceli. Dále je důležité, aby mělo čerpadlo mechanickou ucpávku.

Co se týče povrchového materiálu, vybírat si povětšinou můžete ze dvou kategorií produktů.

 • Plastová vodní čerpadla – Jejich nespornou výhodou je nižší pořizovací cena. Počítat však musíte s tím, že odolnost na tom bude o něco hůře. I proto se plastová čerpadla využívají spíše k zalévání zahrádek a k obdobným procesům.
 • Odolnější vodní čerpadla – Nerezová ocel, litina nebo mosaz. To je skupina výrobků s odpovídající odolností a zároveň i vyšší cenou. Litina představuje jedničku v odolnosti, nerez zase zvládne i špinavou vodu. Tyto materiály naleznou své uplatnění hlavně při dlouhodobém či nepřetržitém provozu. V případě čerpání splaškové vody jde o naprostou nezbytnost.

Míra znečištění vody

Při výběru vodního čerpadla je jedním z nejdůležitějších údajů kvalita a čistota vody. Zejména je důležité, aby nečistoty nebo hrubý písek stroj nepoškodily.

Pitná voda

Zdrojem pitné vody jsou hlavně kopané nebo vrtané studny. Výjimkou však nejsou ani nádrže s pitnou vodou. Obecně tedy platí, že pro tento účel přijdou vhod jak povrchová, tak ponorná čerpadla. U tohoto využití je však podstatné, aby čerpadlo neznehodnotilo vodu. Proto bude vhodné investovat do stroje, který se pyšní odpovídajícím atestem. Důležité také bude pohlídat si jeho odolnost ve vrtech či studnách se můžou vyskytovat v závislosti na podloží jemné abrazivní (pískové) částice.

Užitková voda

Užitková voda se nachází hlavně v jezírkách, nádržích s dešťovou vodou, ale také v řekách a rybnících. Jak sami můžete správně tušit, jde o mírně znečištěnou vodu. Ta by mohla čerpadlo na pitnou vodu rychle znehodnotit. Proto jsou součástí čerpadel speciální sací koše, ve kterých se zachytí většina hrubých nečistot. Trh vám opět nabídne povrchové i ponorné typy.

Znečištěná voda

Potřebujete-li dostat vodu ze septiku, jímky, zaplaveného sklepa nebo hodně znečištěné vodní nádrže, přijdou vám vhod takzvaná kalová čerpadla. Zde by měl být kladen důraz na kvalitnější konstrukční provedení a odolný materiál. Jsou také opatřena mřížkou zabraňující průniku nečistot v dané velikosti a filtry. Některá moderní kalová čerpadla disponují dokonce speciálním řezacím systémem. Ten nejprve rozmělní hrubé nečistoty a teprve poté je nasaje a žene dál. Tyto stoje nabízí hodně muziky v podobě čerpacího výkonu, který dosahuje až 300 litrů vody za minutu. Velká většina těchto strojů je ponorných.

V tomto případě je možné použít kalové čerpadlo i pro přečerpání užitkové vody. Jelikož však jsou kalová čerpadla dražší, mohou být pro jiné účely poněkud naddimenzovaná.

Množství čerpané vody

Nahlédnete-li do technických parametrů vodních čerpadel, budete postaveni před několik důležitých údajů. Jedním z nich je maximální množství čerpané vody neboli průtok. To je prezentováno v litrech za hodinu. I z této informace můžete usoudit, zda vám čerpadlo postačí na vámi plánované užití.

 • Přečerpané množství menší jak 4 000 l/hod. – Čerpadla vhodná nejenom pro zalévání na zahrádce, ale také jako domácí vodárna, čerpání pitné vody ze studny apod.
 • Přečerpané množství mezi 4 000 – 7 000 l/hod. – Vhodné pro náročnější a rychlé zalévání. Tyto stroje se tedy využijí například v zemědělském průmyslu.
 • Přečerpané množství nad 7 000 l/hod. – Velký průtok oceníte hlavně při čerpání vody z bazénů, jímek, zatopených sklepů a jiné kalové vody.

Maximální přečerpané množství je zpravidla nepřímo úměrné maximálnímu výtlaku vody. Čerpadla určená pro využití v hlubokých studnách mívají nižší průtok než ta, která zvládnou maximálně zatopený sklep.

Podmínky použití čerpadla

Během výběru čerpadla narazíte na několik pojmů, které determinují možnosti jejich využití. Patří mezi základní parametry, a rozhodně byste je tedy neměli podceňovat. Jinak totiž hrozí, že si vyberete sice kvalitní a výkonné čerpadlo, které však nebude vhodné pro využití ve vašich individuálních podmínkách.

Sací výška

S tímto parametrem se setkáte u povrchových čerpadel. Udává vzdálenost mezi polohou čerpadla a hloubkou studny či sklepa, odkud čerpá vodu. U ponorných čerpadel je sací výška rovna nule, a proto se většinou neudává.

Výtlak

Tato hodnota nám říká, do jaké výšky je čerpadlo schopné vodu vytlačit. A zde se vyplatí sáhnout radši po modelu s vyšší hodnotou parametru, než je hloubka vaší studny. Protože v produktových informacích najdete zpravidla maximální výtlak, při využití mezní výšky už na povrchu praktický žádný tlak „nezbude“. Je tedy nutné počítat se ztrátami a rezervou.

Dopravní výška

Od měření výtlaku je už jen krůček ke spočítání využité dopravní výšky. Její výpočet zahrnuje tlak, který na konci musí „zbýt“. Započítáme jej tak, že jeden bar tlaku převedeme na 10 metrů. Vzorec počítá také se ztrátami způsobenými délkou hadice. Zde při zjednodušení platí pravidlo, že na deset metrů trubek připadá ztráta 1 metr.

Výpočet rozdělený do jednotlivých kroků tedy vypadá takto:

1. krok: délka potrubí / 10 = ztráta
2. krok: hloubka studny + ztráta z 1. kroku = výška v metrech, kterou potřebujeme překonat
3. krok:
požadovaný tlak x 10 = žádaný tlak v metrech
4. krok: sečteme výsledky z 2. a 3. kroku = dopravní výška v metrech

Ponorná hloubka

Zde se jedná o informaci udávající hloubku, do které je možné čerpadlo ponořit, aniž byste riskovali jeho poškození. Měří se od hladiny vody. Na tento údaj tedy narazíte u ponorných čerpadel. Na trhu najdete modely s ponornou hloubkou v rozmezí 8 – 40 metrů a více.

Funkce a doplňky

Vodní čerpadla bývají vybavena také řadou praktických doplňků a funkcí. Ty se promítají hlavně do celkového provozu a výsledné bezpečnosti. Zde je seznam těch nejpoužívanějších prvků a příslušenství.

 • Měření vodní hladiny – Bez protékající vody může dojít k poškození vodního čerpadla, protože nedochází k ochlazování elektromotoru. Proto jsou čerpadla vybavena pojistkami měřícími úroveň vodní hladiny – plovákový spínač, čidla vyhodnocující snížení zátěže nebo sondy.
 • Ochrana motoru čerpadla – Motor by měl být chráněn proti přetížení, vysoké teploty jej totiž mohou nenávratně poškodit. Pokud má pojistku, ta jej v těchto případech zavčas vypne. Do této kategorie patří motorový spouštěč nebo řídicí jednotky.
 • Řezací nástroj – Především čerpadla určená do kalných vod jsou vybavena prvkem sloužícím k rozmělnění hrubších nečistot.
 • Filtry – Slouží k zabránění vniknutí nečistot rozdílné velikosti do čerpadla. Obvykle je s filtry udáván i maximální průměr částic, které zadrží.
 • Velikost pevných částic – Údaj, který rozhoduje o tom, jak velké částice nečistot je schopné čerpadlo pojmout, aniž by došlo k jeho poškození.
 • Automatické spínání – Dojde ke spuštění čerpadla v okamžiku, kdy voda stoupne na určitou hranici. Touto funkcí jsou vybavené zejména domácí vodárny, tedy čerpadla sloužící k zásobování domácnosti.
 • Madlo – Protože čerpadla, a zvláště ta celokovová, nepatří mezi nejlehčí stroje, většina z nich je vybavena praktickým madlem pro snazší přenášení.

Cena

Rozdílné typy čerpadel a jejich odlišné parametry a možnosti použití. To je příslibem toho, že tento sortiment nabývá nejrůznějších pořizovacích nákladů. Ceny čerpadel se liší také v závislosti na tom, jakému výrobci dáte přednost. Vstupní náklady za vodní čerpadlo lze rozdělit do čtyř základních skupin.

Cena do 5 000 Kč

Ta nejlevnější ponorná čerpadla lze pořídit už od 500 Kč. Nutno ale podotknout, že jejich maximální čerpané množství vody nepřesáhne 600 litrů za hodinu. I přesto se vám v této cenové skupině nabízí řada charakterově odlišných produktů, jakými jsou čerpadla kalová, oběhová, odstředivá, ale také sudová.

Cena od 5 000 Kč do 20 000 Kč

Potřebujete docílit vyššího výtlaku, maximálního čerpaného množství přes 11 000 litrů za hodinu, příkonu od 1 100 W a přijatelné hmotnosti? Pak se toho dočkáte s vodními čerpadly elektrickými i benzínovými. Největší zastoupení budou mít pravděpodobně čerpadla kalová, ale i ta vřetenová.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Za tuto cenu pořídíte v podstatě jenom ponorná čerpadla s výtlakem větším než 50 metrů, maximálním čerpaným množství vody přes 15 000 litrů za hodinu a s příkonem nad 1 300 W. Tyto produkty už patří mezi vysoce kvalitní. To ostatně zpozorujete jak na výrobním materiálu, tak i na možnosti dlouhodobého provozu.

Cena nad 40 000 Kč

Nad 40 000 Kč narazíte především na profesionální čerpadla typu – kalová, odstředivá a oběhová. Ta nejdražší vodní čerpadla přesáhnou částku 200 000 Kč a více. Jedná se už o ryze profesionální stroje.

Další rady

 • Při umístění čerpadla do vrtů je důležité vzít v úvahu jejich průměr. Čerpadla do vrtů o průměru 10 cm jsou levnější než o průměru 7,5 cm, přitom mají stejný výkon.
 • Většina levných plastových čerpadel nejde zastrčit do takzvaných IBC kontejnerů (nádrží na vodu), jelikož mají průměr hrdla 15 cm, což je na kalová čerpadla málo.
 • Vezměte také v potaz, jak často čerpadlo budete používat. Pokud potřebujete například 2x za rok vyčerpat septik, je možná lepší si vždy čerpadlo půjčit v půjčovně.
 • Velký pozor si dejte na náhradní díly. Pro některá čerpadla (hlavně ta levnější plastová) se náhradní díly vůbec nevyrábí. U některých odstředivých ponorných čerpadel je při jakékoliv opravě potřeba rozmontovat celé čerpadlo, takže se oprava nemusí vyplatit vzhledem k času, který na ní technik stráví. Cena náhradních dílů u některých zahraničních značek je poměrně vysoká, což si také většina lidí uvědomí až tehdy, když je čerpadlo potřeba opravit.
 • Výběr čerpadla je poměrně komplikovaná disciplína. Pokud si čímkoliv nejste jistí, neváhejte se obrátit na odborníky, například na prodavače ve specializovaných prodejnách nebo řemeslníky.

Bezpečnost při práci s čerpadlem

Ať už si čerpadlo koupíte, či vypůjčíte, hodit by se vám mohly některé tipy pro dodržení maximální úrovně bezpečnosti.

 • Rozhodně si pořádně přečtěte manuál. Nejenže se jednotlivé modely od sebe liší, při nedodržení pokynů výrobce můžete mít problém například s reklamacemi poruch.
 • Nepoužívejte čerpadlo k účelu, pro který nebylo vyrobeno. Nesnažte se čerpat jiné než povolené tekutiny.
 • Vždy se ujistěte, že ochranné prvky jsou na svém místě, nejsou uvolněné apod.
 • U čerpadel na elektrický pohon pravidelně kontrolujte kabel a jeho nepoškozenost. U benzínových se vyvarujte přeplňování nádržky, doplňujte ji tak opatrně, abyste benzín nekapali kolem, a otvor vždy pořádně utěsněte.
 • Nepokoušejte se pracovat s čerpadlem s přehřátým motorem. V takové situaci vždy stroj vypněte, nechte vychladnout a odvzdušněte.
 • S tím souvisí také požadavek na volné místo kolem čerpadla, aby tudy mohl volně proudit vzduch a nedocházelo k přehřívání. Minimální odstup od všech překážek začíná na 20 centimetrech, rozhodně však neuděláte chybu, když tuto vzdálenost několikrát vynásobíte.
 • A samozřejmě znemožněte přístup k čerpadlu dětem nebo osobám, které by mohly nesprávnou manipulací sobě či svému okolí ublížit.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 36 hlasů