Menu

Nejlepší vůně a ubrousky do sušičky 2024 dle recenzí, testů a srovnání

Sušičky prádla se pomalu ale jistě zabydlují v našich domácnostech. Jakkoliv mnozí nedají dopustit na klasické sušení sluníčkem a jemným vánkem na zahradě nebo balkonu, s moderními technologiemi je vše přeci jen o mnoho pohodlnější. Kupříkladu konečně odpadá nutnost sledovat předpovědi počasí a hledat nouzová řešení pro případ dlouhých deštivých dnů.

Milovníci klasického sušení argumentují zejména tím, že prádlo po vytažení ze sušičky nevoní. Ani ten nejvoňavější prací prášek neustojí několik desítek minut vlnění bubnu a aroma prostě a jednoduše vyprchá. Co s tím? Naštěstí není vše ztraceno a na trhu se objevují vůně do sušičky, díky nimž prádlo po vytažení krásně voní.

Že jste nikdy o podobném zboží neslyšeli? Není divu, jedná se o poměrně nový segment trhu, kterému navíc není věnováno příliš pozornosti. I tak se ale vyplatí o této možnosti vědět a umět sáhnout po tom správném kousku. Přesně z tohoto důvodu jsme pro vás připravili následující článek. Nabídneme vám v něm přehled těch nejdůležitějších parametrů správného výběru vůně do sušičky.Jak vybrat vůni do sušičky

Pořízení vhodné vůně do sušičky rozhodně není záležitostí života a smrti. Dobrý výběr však udělá radost a výsledkem je navíc mnohem hebčí a jemnější prádlo. I proto se vyplatí brát zřetel i na oněch několik málo existujících parametrů. Ještě předtím, než začnete vybírat konkrétní balení, zkontrolujte, zda náhodou nevlastníte sušičku vybavenou speciální nádrží na vůni. Její přítomnost všechno několikanásobně zjednoduší.

Hlavním kritériem nákupu je volba odpovídajícího typu vůně. Na trhu se jich vyskytuje hned několik a každý se pyšní trochu jinými vlastnostmi a šíří použitelnosti. Ohledy berte také na složení, zejména si důkladně prověřte obsah umělých látek. V neposlední řadě neopomíjejte ani vůni jako takovou a její vliv na prádlo. Některé z nich totiž dovedou překvapivě zdokonalit cyklus sušení.

A co závěrem? Jako vždy nás čeká cenové okénko, v němž vám nabídneme výsledky naší cenové analýzy. Desítky dostupných vůní jsme rozdělili do dvou cenových skupin.

Vybavení sušičky

Věděli jste o tom, že některé sušičky jsou přímo vybaveny prostorem pro vložení nebo nalití vůně? Obvykle se jedná o modely dražších značek, které se snaží svým zákazníkům zajistit ten nejvyšší možný komfort a ospravedlnit vysokou cenovku. Nádrž pro umístění pevné nebo tekuté vůně bývá standardně umístěna na vnitřní straně dvířek. Výrobci obvykle podporují přesný typ parfému, jehož prostřednictvím docílíte dokonalého efektu. Jedná se o nejelegantnější řešení, avšak počítejte s tím, že i za tuto zdánlivou drobnost si výrobce sušičky nechá pořádně zaplatit.

Typ vůně

S rostoucí poptávkou po vhodných vůních do sušičky se zvyšuje i počet jejich druhů. V současné době můžete zakoupit hned několik typů aromat:

  • vonné ubrousky – nízká cena, jednorázové řešení, nepříliš ekologické
  • tuhé osvěžovače – vyšší cena, životnost v řádech měsíců, ekologičtější, širší nabídka tvarů a vůní
  • flakónky – nejvyšší cena, kompatibilní jen s některými modely sušiček, snadné používání, vysoká intenzita vůně

Z výše uvedené nabídky představují nejlepší volbu tuhé osvěžovače, které obvykle mívají podobu hvězdiček, míčků a mnoha dalších tvarů. Bodují zejména vhodným poměrem mezi cenou a výkonem, který je výrazně lepší než u jednorázových ubrousků. Rovněž jsou univerzálně použitelné, proto nemusíte dlouhé hodiny studovat, zda je zvolený kousek vhodný zrovna do vaší sušičky prádla.

Trochu stranou uvedeného přehledu zůstávají nejrůznější éterické oleje, aviváže a prací prášky. Tato řešení nejsou příliš vhodná a v extrémním důsledku mohou vést až k poškození spotřebiče. Zejména aviváže sušičky zanášejí a při dlouhodobém používání mohou mít až fatální důsledky.

Složení

Další klíčové kritérium spočívá ve složení vůně. V současné době výrobci dbají na ekologii, proto se nemusíte obávat, že byste v jejich produktech našli větší množství umělých, nebo snad dokonce nebezpečných látek. Obezřetní buďte zejména tehdy, pokud kupujete podezřele levnou vůni od neznačkového výrobce. S největší pravděpodobností ušetřil právě použitím umělých činidel. Obecně platí, že s vyšším obsahem umělých látek stoupá i zátěž pro sušičku, neboť nedostatečně vstřebané zbytky mají tendenci se usazovat ve filtračních systémech.

Vůně a vliv na prádlo

Je libo levanduli, citron nebo skořici? Fantazii se meze nekladou a výrobci neustále přicházejí s novými a novými aromaty. Doporučujeme proto při nákupu navštívit kamennou prodejnu a vůně jednu po druhé vyzkoušet na vlastní nos. Nezapomínejte totiž na to, že vůně ze sušičky se bude linout celým bytem. A asi se vám nechce zrovna trávit čas někde, kde vám to nevoní.

Nestačí vám, když je prádlo po vytažení ze sušičky voňavé a rádi byste ještě něco navíc? Potom se poohlédněte po vůních, které kromě aromatických látek obsahují i další činidla, která pronikají do textilních vláken. Urychlují sušení a prádlo zanechávají ještě hebčí a jemnější než v případě klasického cyklu.

Cena

Kritérií pro správný výběr vůně do sušičky není mnoho a není se čemu divit – nejedná se o nic složitého. I proto se již nyní dostáváme na závěr článku, který jako již tradičně věnujeme přehledu cen. Nabídka čítá několik desítek nejrůznějších druhů a balení. Dostupné artikly jsme rozdělili do dvou cenových intervalů podle toho, co můžete za své peníze očekávat. A již předem avizujeme, že se nemusíte zbytečně obávat, protože cenovky jsou v tomto případě opravdu lidové.

Cena do 100 Kč

Chcete si vyzkoušet, co vlastně můžete od vůně do sušičky očekávat? Nesušíte prádlo příliš často, a tak byste neradi riskovali, že vám aroma postupně vyprchá? Potom se poohlédněte v nabídce do 100 korun, kde naleznete levnější vůně a menší balení. Zakoupit můžete zhruba 20 ubrousků, případně některý z levných tuhých osvěžovačů. K mání jsou všechny možné vůně od citronu přes levanduli a mátu až po oceán.

Pozor si dávejte zejména tehdy, pokud nakupujete o neověřených výrobců, případně z e-shopů se sídlem ve východní Asii. Aroma bude jistě dostatečně silné, se složením to však může být o mnoho horší. Proto vždy dobře čtěte informace o složení výrobku a pátrejte po tom, zda neobsahuje větší množství chemických látek, než je nezbytně nutné.

Cena nad 100 Kč

Nedáte bez vhodné vůně do sušičky ani ránu? Potom si jistě dovedete spočítat výhodnost nákupu větších balení. V krabicích s jednorázovými ubrousky obvykle naleznete více než 50 kusů, což je zásoba, která vydrží opravdu dlouhou dobu. Dávejte snad jen dobrý pozor na pečlivé uzavření krabice po vytažení ubrousku. V této cenové relaci ale naleznete i flakónky určené pro konkrétní modely sušiček. Jejich životnost je obvykle počítána na měsíce, pokud tedy vlastníte model, který použití flakónů podporuje, zbytečně se dlouho nerozmýšlejte.

Samozřejmostí je i širší paleta tuhých osvěžovačů různých velikostí, tvarů a vůní. Sáhněte zkrátka po tom, který vás zaujal nejvíce.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 43 hlasů

Další oblíbené testy a recenze