Recenze a test Asus ROG Strix Impact II | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Asus ROG Strix Impact II

60,3 % Celkové hodnocení

Lehká pro kompetitivní hraní v kategorii Bezdrátové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 4,7/10
  Kancelářské využití
 • 6,2/10
  Profesionální práce
 • 7,1/10
  Herní využití (FPS)
 • 7,1/10
  Herní využití (MMO)
 • 6,1/10
  Cestování

Klady

 • Výkonný snímač
 • Myš sedí téměř do každé ruky
 • Nabíjení přes USB-C

Zápory

 • Vyšší cena
 • Chybí Bluetooth
 • Protáčení kolečka může být nepřesné
1 600 Kč Orientační cena

Základní parametry, kvalita provedení a baterie

Asus ROG Strix Impact II je v době srovnání (říjen 2021) průměrně velká myš se zaměřením na hráče počítačových her. V poměrně jednoduchém balení naleznete pouze myš, vysoce kvalitní a nadprůměrně dlouhý nabíjecí kabel a návod výrobce. USB přijímač samozřejmě neschází, je uložen ve zdířce ve spodní zadní části myši. Na svém místě drží dobře, takže jej neztratíte. V balení nejsou obsaženy žádné mapové manuály, na jejichž výrobu by musela padnout polovina deštného pralesa, čehož si vážíme.

U ostatních myší jsme měli v odhadu kvality méně práce, většinou je totiž kvalita provedení patrná od pohledu. V tomto případě však volil výrobce lesklejší matnou úpravu. Na první pohled tak není úplně zřejmé, jestli před sebou máte kvalitní, či levný plast. Při prvním dotyku a testech však bylo zřejmé, že se jedná o takový střed. Plast je lehký, ale také pevný. Myš dosahuje délky 120 milimetrů, neřadí se tedy mezi nejmenší, drží se však dobře i v menší dlani.

Unboxing a testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Asus

60 % Logitech, 13 % Razer, 13 % Microsoft, 7 % Asus, 7 % Trust
Délka (mm)

120

113,19
Šířka (mm)

62

68,83
Výška (mm)

39

48,31
Minimální hmotnost (g)

94,5

106,55
Maximální hmotnost (g)

94,5

110,69

Hmotnost

Zařízení překvapilo svou nízkou hmotností 94,5 gramů, kterou sice nelze ovlivnit, ale díky stabilnímu pocitu z držení si troufáme říct, že nikoho neomezí. Nízká hmotnost přispívá rychlému pohybu a krátkému reakčnímu času, vyšší hmotnosti naopak zvyšují přesnost při míření. Je tedy na vás, co upřednostňujete.

Kvalita provedení

Jak jsme zmínili již výše, materiálové provedení není vůbec špatné. Plast je od doteku kvalitní, matná povrchová úprava omezuje počet otisků prstů na jejím hřbetě. Po stranách volil výrobce výrazné drážkování, které přispívá k opravdu stabilnímu držení. Pogumování schází, takže v ruce držíte stále tvrdý plast. To sice trochu snižuje komfort při užívání, na druhou stranu však prodlužuje živostnost. Plastové kolečko je pogumované obručí s hlubším dezénem.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Kvalita provedení

Kvalitní plast

73 % Kvalitní plast, 27 % Levný plast
Pogumovaný povrch

Ne

67 % Ano, 33 % Ne
Strukturovaný povrch

Ano

73 % Ano, 27 % Ne
Povrch plastových částí

Matný

87 % Matný, 13 % Lesklý

Do útrob myši se nedostaneme, není v nich ostatně schováno nic, co by uživatel jakkoliv využil. Prostor pro uschování USB přijímače je v zadní části myši. Do tohoto prostoru umístil výrobce pružinový mechanismus, který pomáhá držet přijímač na svém místě. Pravděpodobně jej tedy neztratíte. Žádný magnetický zámek se však nekoná, doporučujeme tak při převozu i přesto dávat na přijímač pozor.

Baterie

Vývojáři upřednostnili integrovanou baterii před klasickou tužkovou. A v tomto ohledu udělali také dobře, s vypnutým RGB podsvícením by myš měla vydržet až 89 hodin herního provozu. Výdrž můžete zvýšit, pokud v aplikaci snížíte například polling rate. Pokud je podsvícení v provozu, slibuje výrobce provoz až 48 hodin. Samostatným indikátorem stavu baterie zařízení nedisponuje, procentuální stav najdete v programu výrobce. Na spodní straně neschází vypínač, který s výdrží pomůže.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ baterie

Integrovaná

47 % Integrovaná, 33 % 1x AA, 13 % 2x AA, 7 % 2x AAA
Baterie v balení

Ano

100 % Ano
Indikátor stavu baterie

V programu

40 % Na myši, 40 % V programu, 20 % Bez indikátoru
Vypínač

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Bezdrátové nabíjení

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Ergonomie a připojení

Pocit z držení myši je z pohledu ergonomie spíše průměrný. Výrobce vsadil na souměrnou konstrukci, kterou je možno používat stejně tak v pravé, jako i v levé ruce. Toto řešení s sebou bohužel přináší velkou limitaci tvarového přizpůsobení. Hřbet je bez náklonu do strany, záda jsou o něco vyšší. Myš lze držet i v menší dlani, protože prsty na tlačítka bez problémů dosáhnou. Rozhodně se však nejedná o optimální model do kanceláře.

Co je pro jednoho negativem, pro druhého je pozitivní. Díky souměrné konstrukci nemá myš vysoký hřbet a dobře se vejde do kapsy v batohu či brašně.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Držení myši

Univerzální

53 % Univerzální, 47 % Pro praváky
Ergonomie držení (1-5)

3

3,33
USB přijímač

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Bluetooth

Ne

67 % Ano, 33 % Ne
Extender přijímače

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Počet připojitelných zařízení

1

73 % 1, 27 % 3
Typ konektoru na myši

USB-C

53 % Bez konektoru, 27 % USB-C, 20 % microUSB
Typ konektoru na počítači

USB-A

53 % Bez konektoru, 47 % USB-A
Délka kabelu

203

Kvalita kabelu

Kvalitní plastový kabel

53 % Bez kabelu, 33 % Kvalitní plastový kabel, 13 % Odolný omotaný kabel
Doba odezvy (ms)

12

27 % 1, 7 % 12, 7 % -, 60 % Neuvedeno

Připojení

Možnosti připojení má Asus ROG Strix II poměrně limitované ve srovnání s jinými modely. Nepodporuje totiž připojení prostřednictvím technologie Bluetooth. Uživatel je tak limitován na USB přijímač. S ohledem na cílovou skupinu hráčů je toto řešení logické a dostatečné, nicméně myš vybízí svou konstrukcí také k využití v kanceláři. A tam by Bluetooth mohl scházet. Doba odezvy je mezi herními zařízeními spíše horší.

Tlačítka a kolečko

Testovaný model disponuje celkem 6 tlačítky včetně přepínače DPI. Ten se nachází na spodní straně myši a je jediným mechanickým spínačem, který nelze přeprogramovat. Zvuk klikání se řadí k průměru, nelze jej označit za tichý, ale také není vysloveně rušivý. Zajímavé je provedení s vyměnitelnými spínači. Ty jsou typu Hot-Swap, lze je tedy vyměnit po rozebrání myši bez nutnosti pájení. Spínače jednoduše vytáhnete a vyměníte za jiné. Toto provedení je nadstandardní.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Celkový počet tlačítek

6

6,80
Počet bočních tlačítek

2

47 % 2, 27 % 0, 20 % 3, 7 % 12
Počet programovatelných tlačítek

5

5,67
Tlačítko přepínání DPI

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Typ kolečka

Mechanické

60 % Mechanické, 33 % S nekonečným rolováním, 7 % Dotyková plocha
Naklápění kolečka do stran

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Kolečko pod palcem

Ne

100 % Ne
3D kulička

Ne

100 % Ne
Zvuk tlačítek

Hlasitý

60 % Hlasitý, 27 % Průměrný, 13 % Tichý
Vyměnitelné spínače

Ano

93 % Ne, 7 % Ano

Kolečko bylo osazeno v klasické mechanické variantě, volné protáčení, které nabízí některé produkty společnosti Logitech, možné není. Otáčení je snadné, hladké a velice plynulé. Jednotlivé kroky nerozeznáte podle výrazných zadrhnutí, ale spíše velmi jemné, někdy až těžko rozeznatelné odezvy. Někteří tuto charakteristiku mohou považovat za devízu, jiní za nepříjemnost.

Snímač a pohyb myši

Výrobce volil optický snímač, takže myš nefunguje na skle či jiném průhledném materiálu. Jen málokdo však pracuje s myší na skleněném stole. Osazený senzor dovoluje nastavení citlivosti v rozmezí 100 – 16 000 DPI. Spodní hladinu oceníte spíše při práci v kanceláři, tu horní naopak při hraní kompetitivních titulů na obrazovkách s vysokým rozlišením.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Pohyblivost myši (1-10)

9

7,27
Fungování na skle

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Maximální citlivost (DPI)

16 000

7 640,00
Minimální citlivost (DPI)

100

453,33
Typ snímače

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

1 000

67 % 125, 33 % 1000
Maximální rychlost pohybu (IPS)

400

20 % 30, 20 % 400, 7 % 650, 7 % 450, 7 % -, 40 % Neuvedeno

Zařízení dovede provádět až 1 000 čtení za sekundu, což naznačuje hodnota polling rate 1 000 hertz. Prodleva od pohybu jako takového by neměla tedy výrazněji přesáhnout hodnotu 1 milisekundy. Recenzovaný model by měl zvládnout bez obtíží rychlost pohybu až 400 IPS (palců za sekundu). Po převodu z imperiálních jednotek na metrický systém dostaneme tedy maximální rychlost pohybu 36,8 kilometrů za hodinu. Prakticky tedy není možné, aby myš váš pohyb nezaznamenala správně.

Pohyb myši

Model Impact II jsme podrobili obdobně jako ostatní zařízení v testu zkoušce na nakloněné rovině. Úhel skluzu po skleněné ploše a celková hmotnost zařízení nám daly na škále od 1 do 10 celkem 9 bodů pro jednoduchost pohybu. To znamená, že se myš na stole nijak nezadrhává, pohyb s ní je velmi snadný a nebude příliš namáhat vaši ruku. Trvanlivost podložek výrobce neuvádí, ve srovnání s jinými modely je jejich plocha ale nadstandardní.

Software

Asus nabízí k myši kvalitně provedený program Armoury Crate, který umožňuje vše od programování tlačítek přes makra a nastavení charakteristik snímače až po RGB synchronizaci v ekosystému Asus Aura.

Veškerá nastavení jsou velmi intuitivní, a i když je program laděn hlavně pro hráče, není nikterak nepřehledný. Po prvním otevření potřebná nastavení najdete snadno a bez potřeby návodů. Rozhraní je barevné a dravé, aby hráčům imponovalo.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Program výrobce

Pokročilý

73 % Pokročilý, 20 % Základní, 7 % Není k dispozici
Podsvícení

RGB se synchronizací

80 % Ne, 20 % RGB se synchronizací

Názory uživatelů a odborníků

Abychom naše hodnocení nezakládali pouze na osobních zkušenostech a námi postavených testech, podívali jsme se také na to, co si o tomto modelu myslí jiné odborné redakce. Experti označují myš za kvalitní, co se konstrukce týče. Shodují se s námi, že je prodleva v tomto případě opravdu nízká a myš sedí i v menší dlani. Mezi negativa patří absence technologie Bluetooth, ale také neprakticky umístěné tlačítko pro změnu DPI na spodní straně myši.

Běžní uživatelé se ve svých recenzích zaměřili na slušný poměr ceny a výkonu a možnost snadné výměny spínačů. Kladně hodnotí také přesnost snímače či kvalitu programu dostupného v češtině.

Klady a zápory

My můžeme zařízení hodnotit kladně zejména co do výkonného snímače v kombinaci s perfektním skluzem po podložce. Myš se zkrátka dobře ovládá, je přesná a spolehlivá. Díky uniformní konstrukci sedí také do pravé i levé ruky, na druhou stranu ani v jedné není zrovna ergonomická. Nabíjení probíhá prostřednictvím USB-C kabelu.

Pochválit výrobce bohužel nemůžeme za poměrně vysokou cenu. Myš sice kvalitativně ceně odpovídá, ale v této hladině bychom očekávali možnost připojení přes Bluetooth. Kolečko se otáčí dobře, ale možná až příliš. Jednotlivá zadrhnutí nejsou moc cítit, a tak se nemusíte vždy trefit přesně o jeden dílek.

Závěrečné hodnocení

Asus ROG Strix Impact II je herní myš střední cenové třídy. Jako taková nabízí vysoké rozlišení, velmi přesný pohyb a kvalitní spínače. Ty lze snadno vyměnit bez nutnosti pájení. Hráče potěší nejen velmi hladký skluz, ale také RGB podsvícení s možností synchronizace.

Software výrobce umožňuje přeprogramovat 5 ze 6 tlačítek. Šesté tlačítko slouží pro přepínání DPI a je bohužel umístěno na spodní straně myši. Pokud pro vás není zásadní ergonomie či počet programovatelných tlačítek, je toto zařízení zajímavou variantou pro vás. S ergonomicky zajímavější alternativou přichází Razer se svým modelem Razer Bazilisk X HyperSpeed.

1 600 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Asus ROG Strix Impact II | Hodnocení: 60,3 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým redaktorem v naší redakci. Test bezdrátových myší sestavil na základě svých odborných znalostí i rešerší. Každá myš v testu mu navíc prošla rukama a věnoval jí několik hodin testování. Článkem vám přiblíží, jak produkty testoval a na co se při výběru obecně zaměřit. Kromě myší se Jakub věnuje také notebookům, tabletům či třeba chytrým telefonům.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Asus ROG Strix Impact II

Asus ROG Strix Impact II

1 600 Kč Orientační cena