Menu

Razer Basilisk X HyperSpeed – Recenze, testy a srovnání

70,9 % Celkové hodnocení

TOP cena-výkon v kategorii Bezdrátové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 7,2/10
  Kancelářské využití
 • 6,9/10
  Profesionální práce
 • 8,3/10
  Herní využití (FPS)
 • 7,8/10
  Herní využití (MMO)
 • 6,2/10
  Cestování

Klady

 • Výborný pocit při držení
 • Kolečko má přesné otáčení
 • Neschází Bluetooth

Zápory

 • Kolečko může být do kanceláře tuhé
 • Myš využívá tužkovou baterii
 • Není nejvhodnější do malé dlaně
1 100 Kč Orientační cena

Základní parametry, kvalita provedení a baterie

Razer Bazilisk X HyperSpeed se řadí mezi herní myši střední třídy. Vzhledem ke své velmi přijatelné ceně nás během testování zaujaly nejen zajímavé hodnoty snímače, ale také nadprůměrná kvalita provedení a ergonomie. V poměrně měkké krabici se nachází kromě myši také návod a nálepky s logem Razeru. Myš je zabalena v pěnovém obalu a USB přijímač se skrývá v jejich útrobách. Výrobce přiložil také baterii Energizer, zařízení je tak připraveno k provozu ihned po rozbalení.

Myš je v převážné ploše matná, lesklé prvky nejsou opatřeny žádnou fólií, ale škrábance jsme nezaznamenali. Rozměry se řadí spíše mezi velká zařízení. Délkový rozměr ostatně dosahuje hodnoty 130 mm. I když je tímto provedením podpořena celková ergonomie, v malých rukou nemusí být tento kus příslušenství zrovna nejlepším přítelem uživatele. Je však nutno dodat, že na boční tlačítka dosáhnete i s menší dlaní bez problému.

Unboxing a testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Razer

60 % Logitech, 13 % Razer, 13 % Microsoft, 7 % Trust, 7 % Asus
Délka (mm)

130

113,19
Šířka (mm)

60

68,83
Výška (mm)

42

48,31
Minimální hmotnost (g)

109,9

106,55
Maximální hmotnost (g)

109,9

110,69

Hmotnost

Myš jsme převážili včetně osazené baterie a váha nám ukázala 109,9 gramů. V době provádění tohoto testu (říjen 2021) se jednalo o hodnotu veskrze průměrnou. V útrobách je prostor pouze pro jednu baterii, hmotnost tak nelze ovlivnit ani jedním, ani druhým směrem. Hodnotu okolo 110 gramů však považujeme za pěkný střed, který uživatele neomezí ani v kanceláři, ani při hraní.

Kvalita provedení

Na první pohled je patrné, že výrobce na materiálech nešetřil. Většina těla je tvořena kvalitním plastem s matnou povrchovou úpravou a protiskluzovou strukturou. Pocit z držení těchto částí by se dal přirovnat ke kůži. Po stranách obdržel Bazilisk pogumování s výraznější strukturou. Ruka tak nikterak neprokluzuje a každý pohyb naplňuje pocit jistoty. Guma působí kvalitním dojmem. Na povrchu je patrných několik lesklých plastových pruhů, které mají spíše designový význam.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Kvalita provedení

Kvalitní plast

73 % Kvalitní plast, 27 % Levný plast
Pogumovaný povrch

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Strukturovaný povrch

Ano

73 % Ano, 27 % Ne
Povrch plastových částí

Matný

87 % Matný, 13 % Lesklý

Aby byla výměna baterie jednoduchá a bylo možné USB přijímač schovat do útrob myšky, osadil výrobce zařízení horním víkem. To se nachází v zadní části a drží na svém místě pomocí trojice neodymových magnetů. Toto provedení zajistí, že se zámek krytu časem nevychodí a nezačne odpadávat. Díky výraznější struktuře na myši ruka dobře dýchá, nepotí se a nezanechává otisky.

Baterie

Výrobce definuje pro výdrž baterie hned dvě hodnoty. První z nich je výdrž při využití připojení HyperSpeed, tedy prostřednictvím USB přijímače. Pokud zvolíte tuto variantu propojení počítače s myší, počítejte s výdrží maximálně 285 hodin. V Bluetooth módu se dostanete až na 450 hodin, ale latence bude vyšší. Výdrž baterie bude záviset také na tom, jak kvalitní baterii využijete.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ baterie

1x AA

47 % Integrovaná, 33 % 1x AA, 13 % 2x AA, 7 % 2x AAA
Baterie v balení

Ano

100 % Ano
Indikátor stavu baterie

Na myši

40 % V programu, 40 % Na myši, 20 % Bez indikátoru
Vypínač

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Bezdrátové nabíjení

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Protože vývojáři v Razeru pro tento model upustili od integrované baterie, což je s ohledem k velmi přijatelným pořizovacím nákladům zcela odpustitelné, budete pro provoz potřebovat jednu tužkovou baterii formátu AA. Ta by měla být k dispozici v balení. Na spodní straně pak pro prodloužení její životnosti naleznete také vypínač.

Ergonomie a připojení

Zprvu jsme si byli trochu nejistí, co si o ergonomickém provedení Bazilisku myslet. Na první pohled je patrná snaha výrobce, aby myš působila skutečně dravým dojmem. Levé tlačítko myši je tvarované, ale bez většího náklonu do pravé strany, jako by tomu bylo u ergonomických myší. Naproti tomu pravé tlačítko je snížené, nakloněné a ergonomii dopomáhá.

Stejně tak neschází opěrka palce a poměrně hluboké vykrojení, aby palec skutečně dobře seděl. Přiklonili bychom se tedy k hodnocení typu „lehký nadprůměr“. V pravé ruce s tímto zařízením prožijete hodně muziky za málo peněz, v levé však neobsloužíte ani práci ve Wordu. Pokud sháníte ovladač kurzoru pro leváky, této myši se rozhodně vyhněte.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Držení myši

Pro praváky

53 % Univerzální, 47 % Pro praváky
Ergonomie držení (1-5)

4

3,33
USB přijímač

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Bluetooth

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Extender přijímače

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Počet připojitelných zařízení

1

73 % 1, 27 % 3
Typ konektoru na myši

Bez konektoru

53 % Bez konektoru, 27 % USB-C, 20 % microUSB
Typ konektoru na počítači

Bez konektoru

53 % Bez konektoru, 47 % USB-A
Kvalita kabelu

Bez kabelu

53 % Bez kabelu, 33 % Kvalitní plastový kabel, 13 % Odolný omotaný kabel
Doba odezvy (ms)

1

27 % 1, 7 % -, 7 % 12, 60 % Neuvedeno

Připojení

Jak napovídají popisky kolem vypínače na spodní straně myši, připojení je možné dvojí. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud využijete USB přijímač. Ten poskytuje nejnižší prodlevu, na druhou stranu čerpá rychleji výdrž baterie. Bluetooth umožní snadné propojení nejen s notebookem, ale také tabletem či mobilem.

Protože integrovaná baterie schází, myš logicky nedisponuje také kabelem pro nabíjení. Odezva by při využití USB přijímače měla dosahovat hodnot okolo 1 ms, což lze označit za naprosté optimum pro hráče.

Tlačítka a kolečko

Celkově se na myši nachází 6 tlačítek, v tomto ohledu není zařízení nikterak nadprůměrně vybavené. Na druhou stranu jsou všechna tato tlačítka programovatelná a výrobce touto myší ani necílí na nejnáročnější hráče MMO RPG či profesionály, u kterých počet tlačítek hraje největší roli. Ve své cenové hladině se také jedná o průměrný počet tlačítek.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Trvanlivost spínačů (milionů kliknutí)

50

13 % 20, 7 % -, 7 % 70, 7 % 50, 67 % Neuvedeno
Celkový počet tlačítek

6

6,80
Počet bočních tlačítek

2

47 % 2, 27 % 0, 20 % 3, 7 % 12
Počet programovatelných tlačítek

6

5,67
Tlačítko přepínání DPI

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Typ kolečka

Mechanické

60 % Mechanické, 33 % S nekonečným rolováním, 7 % Dotyková plocha
Naklápění kolečka do stran

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Kolečko pod palcem

Ne

100 % Ne
3D kulička

Ne

100 % Ne
Zvuk tlačítek

Hlasitý

60 % Hlasitý, 27 % Průměrný, 13 % Tichý
Vyměnitelné spínače

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Kolečko je typicky mechanické, volné protáčení tedy není dostupné. Lemuje jej širší gumová obruč s poměrně výraznou strukturou. Pohyb kolečka je poměrně tuhý, jednotlivé kroky však přesné. Přesné kroky jsou optimální pro přepínání zbraní v FPS titulech, ale při práci ve Wordu nemusí být úplně pohodlné. Pokud se zaměříme na zvuk tlačítek, levé můžeme hodnotit jako průměrné, uším lahodící, zatímco stisk pravého doprovází hlasitější a vyšší tón.

Snímač a pohyb myši

Myš je vybavena optickým senzorem Razer 5G s vysokou citlivostí i přesností. Během užívání jsme nezaznamenali žádné nepřesnosti v záznamu pohybu. Snímač zvládá rozsah citlivosti mezi 100 až 16 000 DPI, což lze v této cenové hladině označit za nadprůměr. Spodní hodnotu využijete asi maximálně při míření odstřelovací puškou, horní naopak poslouží spíše zkušeným hráčům na monitorech s vysokým rozlišením.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Pohyblivost myši (1-10)

7

7,27
Fungování na skle

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Maximální citlivost (DPI)

16 000

7 640,00
Minimální citlivost (DPI)

100

453,33
Typ snímače

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

1 000

67 % 125, 33 % 1000
Maximální rychlost pohybu (IPS)

450

20 % 30, 20 % 400, 7 % -, 7 % 650, 7 % 450, 40 % Neuvedeno
Trvanlivost spínačů (milionů kliknutí)

50

13 % 20, 7 % -, 7 % 70, 7 % 50, 67 % Neuvedeno

Aby bylo možné označit jakoukoliv myš za herní, měl by snímač zvládat vyšší obnovovací frekvenci. Polling rate je v tomto případě 1 000 Hz, tedy hodnota pro hráče zcela optimální. Odezva se v ideálních podmínkách při připojení prostřednictvím USB přijímače pohybuje okolo 1 milisekundy. Pokud vám na velmi nízké odezvě moc nesejde, doporučujeme snížit v programu výrobce polling rate na hodnotu nižší. Tím prodloužíte výdrž baterie.

Že je zařízení určeno kompetitivním hráčům, prokazuje také maximální rychlost pohybu. Ta obdržela hodnotu 450 IPS, myší lze bez zaváhání tedy pohnout až o 450 palců za sekundu. To v praxi znamená maximální rychlost 41,5 kilometrů v hodině. Této hodnoty lidská ruka běžně nedosáhne, nehrozí tedy, že by myš při rychlém pohybu jakkoliv zaváhala.

Pohyb myši

Razer Bazilisk X HyperSpeed jsme podrobili zkoušce na nakloněné rovině, odečetli úhel skluzu a po započtení hmotnosti myši získali relativní sílu potřebnou pro její pohyb. Myš obdržela v tomto ohledu 7 bodů z 10. To znamená, že ani při delším hraní nebudete myší příliš přetěžovat ruku. Trvanlivost podložek výrobce neuvádí.

Software

Vývojáři v Razeru si s programem skutečně pohráli a odladili jej k potřebám hráčů. Typicky šedé okno lemuje zelený pruh menu. Program nabízí široké spektrum možností, jak myš vhodně konfigurovat. Neschází přednastavení maker nebo třeba konfigurace myši s podložkou Razer.

Pokud vlastníte kompatibilní herní podložku, může být výkon myši o něco lepší, ale v praxi je tento rozdíl skutečně nesmírně zanedbatelný. Drobnou nevýhodou softwaru je, že sestává z jednotlivých modulů, které se musí samostatně instalovat. Tuto instalaci lze provádět přímo v programu, nejedná se však o koncový produkt, který stáhnete a máte hotovo. Na druhou stranu program zabírá jen tolik místa, kolik funkcí od něj vyžadujete. Základní modul nese název Razer Synapse.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Program výrobce

Pokročilý

73 % Pokročilý, 20 % Základní, 7 % Není k dispozici
Podsvícení

Ne

80 % Ne, 20 % RGB se synchronizací

Názory uživatelů a odborníků

Hodnocení expertů často zmiňují zejména výborný poměr ceny a výkonu tohoto zařízení, a to jak s ohledem na funkce, tak také prémiové provedení. Nastavení citlivosti podle jejich testů není zcela přesné, na druhou stranu se podle nás nejedná o něco, co by uživatel jakkoliv postřehl.

Mezi recenzemi uživatelů se hledají negativa opravdu těžce, převážná většina z nich myš chválí. A to jak s ohledem na solidní ergonomii, tak také kvalitní provedení. Některé recenze hovoří o výpadcích signálu či zásecích myši, při kterých je potřeba z myši vytáhnout baterii a umístit ji zpět. Nic z toho jsme však při testech nepozorovali.

Klady a zápory

Za primární klad můžeme považovat skutečně solidní ergonomii v kombinaci s příjemnou povrchovou úpravou. Myš zkrátka drží dobře v ruce, poskytuje oporu, ale také pocit stability. Skluz po podložce je dobrý a snadný, nenamáhá příliš ruku. Nechybí Bluetooth.

Na druhou stranu může hráčům scházet RGB podsvícení, myš působí sice na první pohled dravě, ale večer nebude moc vidět a RGB set také nedoladí. Provedení s vyměnitelnou tužkovou baterií má sice své výhody, a to zejména nižší cenu, ale baterii bude nutno měnit. Kolečko se protáčí poměrně ztuha, což s sebou přináší vyšší přesnost rolování, ale zrovna pohodlné není.

Závěrečné hodnocení

Razer Basilisk X Hyperspeed můžeme označit za solidní herní myš střední třídy určenou hráčům kompetitivních titulů bez nároků na opravdu nízkou hmotnost. Kombinace kvalitního snímače a dobrého ergonomického provedení zajišťuje přesný pohyb kurzoru, tedy i přesné míření.

Program výrobce je pokročilý, neschází podpora maker, programování tlačítek či nastavení polling rate a citlivosti. Myš vyhoví dobře také v kanceláři, ale její klikání je hlasitější. V případě, že hledáte myš sloužící univerzálně jak při hraní her, tak také kancelářské práci, alternativní možností je model Logitech G603.

1 100 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Razer Basilisk X HyperSpeed | Hodnocení: 70,9 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým redaktorem v naší redakci. Test bezdrátových myší sestavil na základě svých odborných znalostí i rešerší. Každá myš v testu mu navíc prošla rukama a věnoval jí několik hodin testování. Článkem vám přiblíží, jak produkty testoval a na co se při výběru obecně zaměřit. Kromě myší se Jakub věnuje také notebookům, tabletům či třeba chytrým telefonům.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Razer Basilisk X HyperSpeed

Razer Basilisk X HyperSpeed

1 100 Kč Orientační cena