Menu

Microsoft Bluetooth Mouse – Recenze, testy a srovnání

47,3 % Celkové hodnocení

Levná na cesty v kategorii Bezdrátové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 3,5/10
  Kancelářské využití
 • 4,5/10
  Profesionální práce
 • 3,5/10
  Herní využití (FPS)
 • 4,8/10
  Herní využití (MMO)
 • 6,8/10
  Cestování

Klady

 • Extrémně lehká konstrukce
 • Extrémní výdrž baterie
 • Bluetooth

Zápory

 • Nekvalitní kolečko
 • Nekvalitní kluzné plošky
 • Příliš hlasité klikání
450 Kč Orientační cena

Základní parametry, kvalita provedení a baterie

Svými drobnými rozměry a velmi dobrou cenou nás zaujal model Microsoft Wireless Mouse. Při unboxingu jsme v minimalistickém balení narazili pouze na myš, baterii a velmi stručný návod výrobce. Tento přístup kvitujeme, pro něco tak prostého, jako je myš, není potřeba návod se stovkami stran.

S ohledem na opravdu nízké pořizovací náklady nás překvapila kvalita použitého materiálu. Plast je pevný, po stranách matný s jemnou strukturou, v horní části naopak s vysokým leskem. I když je hřbet myši téměř zrcadlový, trochu překvapivě otisky prstů nesbírá. Nebo lépe řešeno je není na povrchu vidět. Rozměrově se řadí tento model mezi nejmenší v našem testu a s délkou pouhých 100,4 milimetrů se perfektně hodí k cestování.

Unboxing a testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Microsoft

60 % Logitech, 13 % Razer, 13 % Microsoft, 7 % Trust, 7 % Asus
Délka (mm)

100,4

113,19
Šířka (mm)

58,2

68,83
Výška (mm)

38,3

48,31
Minimální hmotnost (g)

79,9

106,55
Maximální hmotnost (g)

79,9

110,69

Hmotnost

Také s hmotností Microsoft překvapil. Naše váha ukázala pouhých 79,9 gramů. Hmotnost se v praxi může drobně lišit podle úrovně nabití baterie. I když je hmotnost opravdu nízká, myš působí v dlani o něco robustněji než konkurenční zařízení ve stejné cenové hladině.

Kvalita provedení

Jak jsme již předestřeli, tento drobný počin společnosti Microsoft se dočkal překvapivě dobré kvality provedení. Materiál působí trvanlivě, alespoň pokud se zaměříme na převládající části konstrukce. S kolečkem a kluznými plochami už není situace tak pozitivní. Kolečko je provedeno z levného plastu a není pogumované. Kluzné plošky mají opravdu malou plochu a není pochyb o tom, že se velmi rychle opotřebují.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Kvalita provedení

Kvalitní plast

73 % Kvalitní plast, 27 % Levný plast
Pogumovaný povrch

Ne

67 % Ano, 33 % Ne
Strukturovaný povrch

Ne

73 % Ano, 27 % Ne
Povrch plastových částí

Lesklý

87 % Matný, 13 % Lesklý

Baterie typu AA se vkládá do slotu ve spodní části myši. Ten je opatřen krytem na klasický mechanický zámek.

Baterie

Cenová hladina, ve které se zařízení pohybuje, zařízení s integrovanou baterií nenabízí. Stejně tak i Microsoft Wireless Mouse je napájena běžnou tužkovou baterií formátu AA. Ta by podle výrobce měla poskytnout dostatek energie až na 12 měsíců. Bohužel myš nedisponuje vypínačem, ale automaticky se ukládá do režimu spánku.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ baterie

1x AA

47 % Integrovaná, 33 % 1x AA, 13 % 2x AA, 7 % 2x AAA
Baterie v balení

Ano

100 % Ano
Indikátor stavu baterie

Bez indikátoru

40 % V programu, 40 % Na myši, 20 % Bez indikátoru
Vypínač

Ne

93 % Ano, 7 % Ne
Bezdrátové nabíjení

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Ergonomie a připojení

Protože volili vývojáři uniformní zrcadlově rovnoměrnou konstrukci, drží se myš stejně dobře v pravé i levé ruce. Oproti konkurenčním modelům má vyšší hřbet, a tak se nedrží vyloženě špatně. Jakoukoliv úroveň ergonomie však neočekávejte.

Zařízení je vhodné zejména do menší až střední dlaně, ve větší dlani poslouží pouze s drápovým úchopem konečky prstů. Celou dlaň na ni pohodlně nepoložíte.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Držení myši

Univerzální

53 % Univerzální, 47 % Pro praváky
Ergonomie držení (1-5)

2

3,33
USB přijímač

Ne

87 % Ano, 13 % Ne
Bluetooth

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Extender přijímače

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Počet připojitelných zařízení

1

73 % 1, 27 % 3
Typ konektoru na myši

Bez konektoru

53 % Bez konektoru, 27 % USB-C, 20 % microUSB
Typ konektoru na počítači

Bez konektoru

53 % Bez konektoru, 47 % USB-A
Kvalita kabelu

Bez kabelu

53 % Bez kabelu, 33 % Kvalitní plastový kabel, 13 % Odolný omotaný kabel

Připojení

Největší devízou tohoto drobka je bezdrátové připojení. Konkurenční produkty ve stejné cenové hladině typicky nabízejí pouze připojení prostřednictvím USB přijímače. V tomto případě volil výrobce technologii Bluetooth, která je pro tento model vhodnější. Párování spustíte tlačítkem na spodní straně.

Tlačítka a kolečko

Celkem dvě tlačítka a kolečko, to je vše, co myš nabízí. Pravé a levé tlačítko má kliknutí hlučné. Z našeho pohledu by myši slušelo spíše tiché klikání, protože je vhodná zejména do kanceláře či na cesty. Velké překvapení se konalo po otevření programu výrobce. Kliknutí kolečkem lze totiž nejen programovat, ale umožňuje dokonce použití maker.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Celkový počet tlačítek

3

6,80
Počet bočních tlačítek

0

47 % 2, 27 % 0, 20 % 3, 7 % 12
Počet programovatelných tlačítek

1

5,67
Tlačítko přepínání DPI

Ne

67 % Ano, 33 % Ne
Typ kolečka

Mechanické

60 % Mechanické, 33 % S nekonečným rolováním, 7 % Dotyková plocha
Naklápění kolečka do stran

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Kolečko pod palcem

Ne

100 % Ne
3D kulička

Ne

100 % Ne
Zvuk tlačítek

Hlasitý

60 % Hlasitý, 27 % Průměrný, 13 % Tichý
Vyměnitelné spínače

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

 

Snímač a pohyb myši

Senzor optického snímače dovede sejmout maximálně 125 snímků za sekundu. To nám prakticky říká, že nejlepší dosažitelná hodnota odezvy pohybu je 8 milisekund. Citlivost snímače lze nastavit v rozmezí od 400 do 1 800 DPI. Obě hodnoty můžeme označit za optimální do kanceláře. S ohledem na pomalý snímač a nízké rozpětí citlivosti je myš zcela nevhodná pro hraní her.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Pohyblivost myši (1-10)

10

7,27
Fungování na skle

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Maximální citlivost (DPI)

1 800

7 640,00
Minimální citlivost (DPI)

400

453,33
Typ snímače

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

125

67 % 125, 33 % 1000

Pohyb myši

Zkouška skluzem na nakloněné rovině nám po přepočtu s hmotností určila, jak snadný je pohyb touto myší. Na stupnici od jedné do deseti si vysloužila myš nejlepší možné hodnocení. To znamená, že vaši ruku nebude její pohyb ve srovnání s jinými produkty téměř vůbec namáhat.

Software

Program od Microsoftu můžeme označit s klidnou hlavou za ten nejminimalističtější ze všech, které jsme testovali. Čisté provedení doplňuje jednoduchá nabídka. Nenechte se však mýlit, i když program nepatří k těm nejpokročilejším, dovolí například také nastavení uživatelských maker.

Protože je Microsoft primárně dodavatelem programů, nechybí také předvolené módy pro typické kancelářské aplikace. Jak jsme ale zmínili výše, programovat lze pouze jediné tlačítko, a tak možnosti tohoto programu moc nevyužijete.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Program výrobce

Základní

73 % Pokročilý, 20 % Základní, 7 % Není k dispozici
Podsvícení

Ne

80 % Ne, 20 % RGB se synchronizací

Názory uživatelů a odborníků

Hodnocení uživatelů i expertů je v pro tento model opravdu malé množství. Ta, která jsme dohledali, oceňují zejména možnost připojení prostřednictvím technologie Bluetooth. Mezi negativy jsme pak narazili na výtky směrem k nekvalitnímu kolečku.

Klady a zápory

Extrémně lehkou konstrukci provedenou z relativně kvalitního plastu doprovází nízká pořizovací cena. Aby toho ale nebylo málo, myš disponuje bezdrátovým připojením přes Bluetooth a má opravdu dlouhou výdrž baterie. Z toho důvodu není ani nezbytné, aby byla baterie integrovaná.

Bohužel kvalita provedení kolečka nekoresponduje se zbytkem zařízení, stejně jako kluzné plošky. Ty zabírají opravdu malou plochu, a tak se rychle opotřebují. Překvapilo nás velmi hlasité klikání, které bychom přisuzovali spíše herním myším. Bohužel si některá z herních zařízení vedou v tomto ohledu lépe než recenzovaný model.

Závěrečné hodnocení

Microsoft Bluetooth Mouse je drobná, levná ale poměrně kvalitní myš, která poslouží nejlépe na cestách či v domácnosti. Tužková baterie vydrží opravdu dlouho a i když snímač nenabídne příliš, za negativum to označit nelze.

Myš není určena pro hráče a co ztrácí na snímači, nabírá na konektivitě. V této cenové hladině patří připojení Bluetooth k opravdu nadstandardním volbám. Kluzné plošky a kolečko jsou podprůměrné v době testování (říjen 2021), co na nich myš ztrácí, to však získává na extrémně nízké hmotnosti. Kliknutí kolečkem lze navíc programovat, a to včetně maker. V případě, že hledáte kompaktní myš na cesty a máte možnost si připlatit, rozhodně doporučujeme přečíst recenzi modelu Logitech MX Anywhere 3.

450 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Microsoft Bluetooth Mouse | Hodnocení: 47,3 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým redaktorem v naší redakci. Test bezdrátových myší sestavil na základě svých odborných znalostí i rešerší. Každá myš v testu mu navíc prošla rukama a věnoval jí několik hodin testování. Článkem vám přiblíží, jak produkty testoval a na co se při výběru obecně zaměřit. Kromě myší se Jakub věnuje také notebookům, tabletům či třeba chytrým telefonům.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Microsoft Bluetooth Mouse

Microsoft Bluetooth Mouse

450 Kč Orientační cena