Menu

Microsoft Surface Arc Mouse – Recenze, testy a srovnání

47,5 % Celkové hodnocení

Nejmenší z nejmenších v kategorii Bezdrátové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 4,1/10
  Kancelářské využití
 • 5,0/10
  Profesionální práce
 • 3,2/10
  Herní využití (FPS)
 • 2,3/10
  Herní využití (MMO)
 • 7,2/10
  Cestování

Klady

 • Opravdu zajímavý design
 • Velmi dobře přenositelná
 • Materiály působí kvalitně

Zápory

 • Ergonomie je špatná
 • Bez kluzných podložek
 • Trackpad neodpouští nepřesnosti
1 700 Kč Orientační cena

Základní parametry, kvalita provedení a baterie

Model Microsoft Surface Arc Mouse je skutečně drobnou iterací zařízení určeného na cesty. Microsoft se při vývoji zaměřil na nadprůměrnou kompaktnost, ale také design. Malá bílá krabička cílí na přímočarost a minimalistické balení. V útrobách skrývá pouze myš, jednoduchý návod a dvojici baterií Duracell.

Hned po přístupu do vnitřku krabičky je zřejmé, že je myš tvořena kombinací plastu a gumy. Zprvu není zcela zřejmé, jak může toto zařízení vůbec fungovat. Vývojáři v tomto případě totiž pravděpodobně důkladně konzultovali s designéry a produkt nemá za cíl pohybovat pouze kurzorem na obrazovce, ale také se líbit. A nám se provedení také líbí. S funkcemi a ergonomií to už bohužel tak veselé není.

Unboxing a testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Microsoft

60 % Logitech, 13 % Razer, 13 % Microsoft, 7 % Trust, 7 % Asus
Délka (mm)

131

113,19
Šířka (mm)

55

68,83
Výška (mm)

14

48,31
Minimální hmotnost (g)

83,8

106,55
Maximální hmotnost (g)

83,8

110,69

Hmotnost

Recenzovaný model patří se svými 83,8 gramy k těm vůbec nejlehčím dostupným zařízením na trhu. To ostatně není překvapením, když vezmeme v potaz fakt, že se jedná o produkt, který je určen k přenášení.

Kvalita provedení

Před testováním u nás panovala nejistota, co od tohoto modelu očekávat stranou kvality. Idea spouštění myši jejím ohnutím v nás totiž budila smíšené dojmy. Výrobce volil pro konstrukci kombinaci plastu a gumy. Plast působí kvalitněji stejně jako gumový povrch. V přední části se nejedná o celistvou konstrukci, ale gumu přetaženou přes tlačítka. Na tu je potřeba dávat pozor, při neopatrném přenášení společně s ostřejšími předměty ji nebude problém proříznout.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Kvalita provedení

Kvalitní plast

73 % Kvalitní plast, 27 % Levný plast
Pogumovaný povrch

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Strukturovaný povrch

Ne

73 % Ano, 27 % Ne
Povrch plastových částí

Matný

87 % Matný, 13 % Lesklý

 

Baterie

Od takto kompaktní myši bychom očekávali buďto integrovanou baterii, nebo slot pro pouhou jednu tužkovou ve formátu AAA. Překvapilo nás tedy, že výrobce volil slot pro dvě, nikoliv pro jednu. Volba to je zajímavá, protože by myš byla s jednou baterií ještě o něco lehčí, samozřejmě na úkor výdrže. Výrobce slibuje prodlevu až 6 měsíců mezi výměnou baterií.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ baterie

2x AAA

47 % Integrovaná, 33 % 1x AA, 13 % 2x AA, 7 % 2x AAA
Baterie v balení

Ano

100 % Ano
Indikátor stavu baterie

Bez indikátoru

40 % V programu, 40 % Na myši, 20 % Bez indikátoru
Vypínač

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Bezdrátové nabíjení

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Ergonomie a připojení

Přijdete na schůzku, myš vytáhnete z brašny, ohnete ji dokud necvakne a tím ji spustíte. Zařízení zaujme tvar oblouku. Ten je sice lehce ergonomičtější, než kdyby zůstalo zařízení ploché, ale ne o moc. Bohužel musíme konstatovat, že v době tvorby tohoto testu (říjen 2021) se nám tento model držel nejhůře ze všech testovaných. Pohyb není jakkoliv pohodlný.

S ohledem na univerzálnost však musíme dodat, že je zařízení zcela souměrné a sedí tak stejně do pravé i levé ruky. Celkově však pro pocit z držení obdržel ve srovnání s ostatními modely Microsoft Surface Arc pouze 1 bod z 5, tedy známku nejnižší.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Držení myši

Univerzální

53 % Univerzální, 47 % Pro praváky
Ergonomie držení (1-5)

1

3,33
USB přijímač

Ne

87 % Ano, 13 % Ne
Bluetooth

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Extender přijímače

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Počet připojitelných zařízení

1

73 % 1, 27 % 3
Typ konektoru na myši

Bez konektoru

53 % Bez konektoru, 27 % USB-C, 20 % microUSB
Typ konektoru na počítači

Bez konektoru

53 % Bez konektoru, 47 % USB-A
Kvalita kabelu

Bez kabelu

53 % Bez kabelu, 33 % Kvalitní plastový kabel, 13 % Odolný omotaný kabel

Připojení

Na spodní straně modelu Surface Arc najdete párovací tlačítko pro spuštění párování prostřednictvím Bluetooth. To je také jediný způsob, jak lze myš připojit ke koncovému zařízení. Zařízení tak nemusí být možné připojit ke stolnímu počítači, pokud technologii Bluetooth nepodporuje.

Párování probíhá velmi rychle, tímto směrem nemáme výtky. Odezvu výrobce neuvádí, což je však v případě kancelářských myší standardní postup. Prodleva je totiž důležitá výhradně pro náročnější hráče.

Tlačítka a kolečko

Microsoft Surface Arc na svém těle jakoby se snažil tlačítek zcela oprostit. Jediné viditelné fyzické tlačítko najdete na spodní straně a slouží k párování. Další tři spínače jsou skryté pod přední gumovou částí. Všechna tři tlačítka je možno programovat v softwaru výrobce. Zvuk klikání je hlasitější, než jsme očekávali. Myš totiž minimalistickým designem vybízí k představě o bezhlučném provozu a opak je pravdou.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Celkový počet tlačítek

3

6,80
Počet bočních tlačítek

0

47 % 2, 27 % 0, 20 % 3, 7 % 12
Počet programovatelných tlačítek

3

5,67
Tlačítko přepínání DPI

Ne

67 % Ano, 33 % Ne
Typ kolečka

Dotyková plocha

60 % Mechanické, 33 % S nekonečným rolováním, 7 % Dotyková plocha
Naklápění kolečka do stran

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Kolečko pod palcem

Ne

100 % Ne
3D kulička

Ne

100 % Ne
Zvuk tlačítek

Hlasitý

60 % Hlasitý, 27 % Průměrný, 13 % Tichý
Vyměnitelné spínače

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Vývojáři Microsoftu chtěli jít progresivně s dobou a místo kolečka umístili do přední plošky trackpad. Ten je omezen pro pohyb nahoru/dolů a doleva/doprava. Trackpad nefunguje v celé ploše, ale pouze v horní části. Pohyby je potřeba dělat vcelku přesně, myš vám toho moc neodpustí a nepřesný pohyb nezaznamená. Zprvu se tak rolování zejména do stran může zdát nejisté, je to však pouze o zvyku.

Snímač a pohyb myši

Microsoft osadil do útrob Surface Arc laserový snímač. Ten dovolí volit citlivost v rozpětí 400 – 1 800 DPI. Tyto hodnoty jsou optimální pro kancelářskou práci a nijak zvlášť vás neomezí. Dosti omezené rozpětí nastavení citlivosti nesvědčí hernímu využití. Benefitem laserových snímačů je schopnost snímat i povrch lesklých ploch. Zařízení tak funguje také na skle. Pokud se zaměříme na polling rate, myš zvládne 125 čtení za sekundu (standard kancelářských myší).

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Pohyblivost myši (1-10)

10

7,27
Fungování na skle

Ano

80 % Ne, 20 % Ano
Maximální citlivost (DPI)

1 800

7 640,00
Minimální citlivost (DPI)

400

453,33
Typ snímače

Laserový

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

125

67 % 125, 33 % 1000

 

Pohyb myši

Microsoft Surface Arc Mouse jsme podrobili testu na nakloněné rovině. Mezi testovanými zařízeními se sice našly modely, které sklouzly při úhlu nižším, ale s ohledem na hmotnost myši jsme ohodnotili relativní nenáročnost pohybu myši 10 body z 10. V tomto ohledu nebude myš vaši ruku jakkoliv zatěžovat. Na spodní straně se bohužel nenacházejí běžné podložky. Výrobce vsadil na plastové nožky pevně spojené s konstrukcí.

Software

Během testu nás překvapilo, jak přehledný software si připravil Microsoft, jehož primárním zdrojem příjmů přeci jen není koncová elektronika. Program najdete pod názvem Mouse and Keyboard Center. Spustit jej bude možné až po připojení myši, bez produktu společnosti Microsoft si tak program vyzkoušet nemůžete. Jeho strukturu však můžete vidět v našem videu z testu.

Program je skutečně čistý, velmi snadno čitelný a minimalistický. Snadno vás navede na vše, co budete chtít u své myši nastavit. Podporuje také jednoduchá makra.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Program výrobce

Základní

73 % Pokročilý, 20 % Základní, 7 % Není k dispozici
Podsvícení

Ne

80 % Ne, 20 % RGB se synchronizací

Názory uživatelů a odborníků

Ostatní experti ve svých hodnoceních označují tento model za velmi snadno přenositelný. Oceňují velmi lehkou konstrukci, ale také celkově solidní výkon. To můžeme potvrdit, protože pro své účely není snímač vůbec špatný. Negativa pak směřují zejména k vysoké latenci a omezenému počtu tlačítek.

Uživatelé jsou trochu méně kritičtí. V tomto případ bude podstatou lepší pochopení účelu této myši. Pochvalují si lehkou konstrukci v kombinaci s neotřelým, ale čistým designem, stejně jako zajímavé řešení vypínače. Dále však potvrzují ve svých recenzích naši tezi, tedy konkrétně tu o špatné ergonomii. Ta po chvíli zvyku nemusí být problém, ale počítejte s tím, že se nejedná o typický pocit z ovládání myši.

Klady a zápory

Extrémně nízká hmotnost a minimalistický design podtrhují snad nejkompaktnější rozměry, s jakými jsme se kdy setkali. Myš vložíte velmi jednoduše do kapsy a ani si jí nevšimnete, je totiž výrazně menší než většina dnešních chytrých telefonů. Baterie vydrží až 6 měsíců a Bluetooth funguje výborně. Stejně tak chválíme laserový snímač, který si poradí i s lesklými povrchy.

Co už nás ale netěší, je pedantský trackpad sloužící pro rolování. Ten funguje skvěle při rolování vertikálně, při horizontálních posunech ale sejme pouze přesně daný pohyb. Kluzné podložky myši na myši vůbec nejsou, místo toho vybavil výrobce zařízení nožičkami stejného materiálu, jako je konstrukce zařízení. Ty se časem opotřebují a nepůjde je vyměnit. Při testování jsme zaznamenali také delší prodlevu v reakci na pohyb, zejména pokud myš chvíli stála nehybně. Ergonomii tohoto zařízení nelze častovat slovy chvály.

Závěrečné hodnocení

Optimální místo pro využití Microsoft Surface Arc Mouse vidíme při prezentacích či schůzkách na cestách. V takovém případě využijete naplno výborné portability a zároveň minimalizujete negativa. Při schůzkách či jednáních totiž nebude horší ergonomie moc vadit a kompaktní konstrukce v kombinaci s minimalistickým designem bude hrát prim.

Pokud bychom měli výrobci navrhnout zlepšení, zaměřili bychom se na trackpad a jeho funkce. Je škoda, že funguje pouze pro rolování a ne stejným způsobem jako na notebooku. Myšlenku prezentační techniky by podpořilo také osazení laserového ukazovátka od útrob zařízení. Alternativně se kompaktního provedení dočkal ale také model Logitech MX Anywhere 3, který sice není natolik kompaktní, ale poskytne nadmíru dobrou uživatelskou zkušenost.

1 700 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Microsoft Surface Arc Mouse | Hodnocení: 47,5 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým redaktorem v naší redakci. Test bezdrátových myší sestavil na základě svých odborných znalostí i rešerší. Každá myš v testu mu navíc prošla rukama a věnoval jí několik hodin testování. Článkem vám přiblíží, jak produkty testoval a na co se při výběru obecně zaměřit. Kromě myší se Jakub věnuje také notebookům, tabletům či třeba chytrým telefonům.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Microsoft Surface Arc Mouse

Microsoft Surface Arc Mouse

1 700 Kč Orientační cena