Bojíte se chemie v antiperspirantech a deodorantech? Existují zdravé a levné alternativy

Jednou z nepříjemných stránek léta a vysokých teplot je zvýšené pocení. Pokud chcete zabránit zápachu, ale nelíbí se vám složení běžných antiperspirantů a deodorantů, naše redakce pro vás vybrala přírodní alternativy.
Antiperspirant nebo deodorant?
Pocení je přirozeným procesem těla, které si díky němu reguluje teplotu. Samotný pot jako takový nesmrdí, zápach způsobují až bakterie. Intezitu zápachu ovlivňuje mnoho faktorů, například věk, pohlaví nebo třeba stres či dokonce strava. Přílišné pocení a zápach však mohou mít negativní vliv na psychiku a sebevědomí.
Mezi antiperspirantem a deodorantem je podstatný rozdíl. Zatímco deodoranty eliminují zápach, antiperspiranty přímo zabraňují pocení. Oba tyto produkty mají však jedno společné – jsou plné parfemací a konzervantů, které některým jedincům nemusí vyhovovat. Antiperspiranty navíc obsahují hliníkové soli, které ucpávají potní žlázy a zabraňují průniku potu na povrch kůže.
Právě hliníkové soli jsou často zmiňovány jako jedna z problematických složek antiperspirantů. Ačkoliv se ani odborná veřejnost neshodne a část vědců tvrdí, že je jejich použití bezpečné, některé studie naznačují, že hliníkové soli mohou zvyšovat riziko Alzheimerovy nemoci nebo třeba rakoviny.

Nobilis Tilia roll-on Šalvěj

Purity Vision minerální deostick

Ranní rosa deostick
Přírodní alternativy
V posledních letech hledají spotřebitelé přírodní antiperspiranty a deodoranty bez alkoholu, parabenů a dalších syntetických chemikálií, které by měly mít méně vedlejších účinků. Tyto produkty většinou fungují na bázi extraktů z rostlin s antibakteriálními účinky. Na trhu naleznete především širokou nabídku přírodních deodorantů, vyrobit si je však můžete za pár korun z několika surovin doma.
Domácí deodorant ve spreji
Pro přípravu domácího deodorantu si pořiďte kamenec draselný, který má antiseptické účinky a redukuje zápach. Pozor na záměnu s kamencem amonným, který je syntetický. Ačkoliv kamenec se dá použít ve formě krystalu jako takový a rovnou aplikovat navlhčený na kůži, v kombinaci s dalšími surovinami z něj připravíte praktický sprej. Budete potřebovat:
- 50 ml převařené vody
- 1 vrchovatá čajová lžička nastrouhaného nebo práškového kamence
- esenciální olej
- lahev s rozprašovačem
Při míchání surovin myslete na čistotu všech pomůcek a nádobí. Výsledný sprej vám vydrží až půl roku, před použitím jej však nezapomeňte vždy protřepat. Esenciální olej má antibakteriální vlastnosti a navíc dodá deodorantu vůni, vybírat můžete dle svého gusta, častou volbou je ten citronový, levandulový nebo eukalyptový. Pozor však na to, aby byl olej přírodní, také v tomto případě narazíte na syntetické produkty.
Krémový domácí deodorant
Pokud chcete vyzkoušet další alternativu, zvolit můžete krémový deodorant s jedlou sodou, která skvěle eliminuje pachy., na jehož přípravu bude potřeba:
- 30 g jedlé sody
- 30 g kokosového oleje
- 10 g sojového vosku
- 20 g kukuřičného škrobu
- pár kapek esenciálního oleje
- kelímek o objemu asi 50 ml
Také v tomto případě je potřeba dodržovat čisté pracovní pomůcky. Po zahřátí vosku a oleje ve vodní lázni přidáme ostatní složky a plníme do kelímků. Krémový deodorant vám vydrží dokonce rok. Receptů na přírodní deodorant najdete na internetu mnoho a je tedy na vás, který vyzkoušíte.
Video: Přírodní deodorant | JEDNODUCHÝ základní recept + moje varianta, Live with Anny, YouTube
Zdroje:
- Autorská tvorba redaktorky portálu Arecenze
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10946881/
- https://www.researchgate.net/publication/352747625_Natural_Deodorants_A_way_towards_sustainable_cosmetics
- https://www.nationalgeographic.com/science/article/natural-deodorant-aluminum-parabens
- https://annapotuckova.cz/domaci-vyroba-deodorantu/
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.