Menu

Jaký tlačítkový mobil vybrat dle srovnání

Tlačítkové telefony jsou díky stále rostoucímu podílu smartphonů na trhu poněkud na ústupu, přesto však nabízejí zajímavou alternativu, která je pro mnohé pořád výhodným řešením. Ačkoliv odlišnost mezi jednotlivými modely není tak markantní, jako v případě klasických smartphonů, i zde se můžeme setkat se značnými odlišnostmi.

Naše redakce proto sestavila dle svého uvážení žebříček nejlepších modelů. Pro vaši přehlednost jsme také vybrali dva nejlepší modely do kategorie TOP produkt a dostupná varianta. Každému z vybraných telefonů je pak také věnována samostatná recenze, která se věnuje popisu silných a slabých stránek.

Telefony byly vybírány především podle kvality konstrukce, možností ovládání, vybavenosti funkcemi, výdrže baterie nebo například vybavenosti fotoaparátem.

Pokud se nechcete řídit našim výběrem nebo si nejste jistí správností svého výběru, doporučujeme vám také nahlédnout do našeho nákupního poradce „Jak vybrat tlačítkový telefon“, kde se stručně věnujeme rozboru nejdůležitějších specifikací.

Zaměřili jsme se ale také obecně na chytré mobilní telefony, článek o nich najdete na této stránce.


Nejlepší tlačítkové mobily dle srovnání

Tlačítkové mobily

Varianta výběru
Název produktu
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Tlačítkové mobily

 • Kvalitní konstrukce
 • Výdrž baterie
 • Menší kapacita úložiště

1 500 Kč

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
1.

Dostupná varianta

Tlačítkové mobily

 • Kvalitní konstrukce
 • Displej
 • Vyšší cena

1 400 Kč

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
2.

Další ke zvážení

Tlačítkové mobily

 • Dlouhá výdrž baterie
 • Vysoká hmotnost
 • Slabší fotoaparát

1 400 Kč

Zobrazit nabídky

Srovnání základních parametrů tlačítkových mobilů

Recenze Nokia 230 Dual SIM Nokia 230 Dual SIM Recenze Nokia 3310 2017 Dual SIM Nokia 3310 2017 Dual SIM Recenze CAT B25 CAT B25

Ocenění

Top produkt

Dostupná varianta

Další ke zvážení

Kategorie

Tlačítkové mobily

Tlačítkové mobily

Tlačítkové mobily

Orientační cena

1 500 Kč

1 400 Kč

1 400 Kč

Hmotnost (g)

92

80

Kapacita akumulátoru

1 200

1 200

DUAL SIM

Ano

Ano

Úhlopříčka (v palcích ")

2,8

2,4

2

Rozlišení displeje

320x240

320x240

320x240

Fotoaparát

Ano

Ano


Jak vybrat tlačítkový mobil

Ačkoliv aktuální trendy na trhu s mobilními telefony posunují tlačítkové varianty poněkud do pozadí, stále se můžeme setkat se zájmem starších lidí nebo konzervativnějších jedinců o klasické mobily. Ty v některých ohledech mohou nabídnout benefity, například ve snadnějším ovládání nebo podstatně nižší ceně oproti svým dotykovým konkurentům. Zdaleka však neplatí poučka, že mobilní telefon s klávesnicí musí být zastaralý, nebo že nemůže disponovat žádnými funkcemi. V následujícím nákupním poradci se tedy zaměříme na parametry, které byste měli při výběru tlačítkové telefonu vzít v úvahu. Nebudeme se zabývat obecnými radami pro výběr telefonu, které můžete najít v naší další rubrice ale spíše pochopením pojmů specifických pouze pro kategorii tlačítkových. Postupně si tak rozebereme specifika klávesnic, výdrž baterie, hmotnost, rozměry či specializace zařízení cílených pro určité vybrané skupiny zákazníků.

Obecná pravidla pro výběr 

 • Podle účelu využití volte vhodný typ klávesnice, například pro seniora bude vhodná klávesnice s velkými rozestupy tlačítek, pro manažera QWERTZ klávesnice a pro dělníka klávesnice s izolací proti vniknutí nečistot.
 • Zohledněte hmotnost a rozměry telefonu a v ideálním případě vyzkoušejte, zda vám sedí jeho tvar do ruky.
 • Modely s klávesnicí mívají menší rozměry displeje a všeobecně ne tolik náročné komponenty, takže výdrž baterie u nich bývá na lepší úrovni než u smartphonů, zaměřte se na to, jakou výdrží disponuje vámi vybraný model (viz kapitola výdrž).
 • I pokud telefon chcete využívat pouze pro základní účely nepodceňujte vybavenost funkcemi, některé z nich se mohou v budoucnu opravdu hodit.

Klávesnice

Pokud pročítáte tohoto průvodce, pravděpodobně cílíte na telefon, který je osazen klávesnicí. Ačkoliv to možná ani nevíte, máte na výběr ze dvou variant, protože na některých telefonech je k dispozici takzvaná QWERTZ klávesnice, na kterou jsme zvyklí z našich počítačů a notebooku. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, doporučujeme mobil osobně ozkoušet, nebo minimálně pročíst dostupné recenze, protože ve snaze naskládat písmenka na co nejmenší plochu někdy výrobci stlačují velikost tlačítek k minimu a jejich ovládání může být poněkud problematické. Podobně uvažujte i při výběru telefonu s klasickou klávesnicí, důležitá je nejen velikost tlačítek a jejich materiál, který by měl být lehce stlačitelný, ale také rozestupy, které by měly zajistit, aby při stisku zůstávalo v kontaktu s prstem jen jedno tlačítko a nedocházelo ke zbytečným překlepům.

Výdrž baterie

Telefony s tlačítkovým ovládáním mají díky větší klávesnici a menšímu displeji v kombinaci s mnohem méně náročnými hardwarovými komponenty mnohem nižší spotřebu energie, která se projevuje v mnohonásobně delší výdrži baterie. Ačkoliv tlačítkové telefony většinou disponují menší kapacitou v průměru okolo 800 mAh, na rozdíl od moderních smartphonů, kde se výdrž pohybuje v pohotovostním režimu běžně okolo dvou dnů, u telefonů s tlačítkovým ovládáním byste měli požadovat výdrž pohybující se minimálně okolo hodnot 300 hodin. Lepší modely pak dosahují bez problémů i výdrže přes 500 hodin, což znamená opravdu velkou mobilitu a jen občasné nabíjení.

Hmotnost, rozměry a tvar

Stejně jako je doménou telefonů s klávesnicí větší výdrž baterie, díky menšímu displeji většinou nabízejí také mnohem kompaktnější rozměry, které v kombinaci s nižší hmotností mohou také pro někoho znamenat podstatnou výhodu. Telefony s tlačítky obvykle přinášejí hmotnost pohybující se pod hranicí 100 gramů, což je také hodnota, která znamená bezproblémové držení i u těch nejslabších jedinců. Výjimkou jsou tlačítkové telefony s odolnými konstrukcemi, které díky speciálnímu krytí samozřejmě nabírají větší hmotnost a obvykle se jejich váha pohybuje okolo 150 gramů. Co se týče tvaru a celkového designu, je samozřejmě výběr ideálního kousku velmi subjektivní. Doporučujeme však vyzkoušet si držení telefonu, protože ne každý tvar vám může v ruce sedět. Pokud nemáte možnost telefon ohmatat osobně, vezměte v úvahu alespoň dostupné uživatelské recenze.

Funkce

Tlačítkové telefony většinou neoplývají velkým množstvím funkcí, v následující kapitole si však rozebereme ty, které byste měli požadovat i od základních modelů, protože vám mohou nabídnout spoustu zajímavých bonusů.

Budík

Tuto funkci asi není potřeba nijak extra rozebírat. Buzení jistě ocení i uživatelé, kteří od pokročilých technologií dávají ruce stranou.

FM rádio

Zde je situace podobná, příjem rádiového signálu bývá zprostředkován prostřednictvím antény zabudované v zapojených sluchátkách, takže se zaměřte také na to, zda telefon disponuje v základní výbavě sluchátky.

MP3 přehrávač

Umožňuje poslech muziky, či mluveného slova. Samozřejmě je vhodné vlastnit stejně jako v případě rádia k poslechu sluchátka a ideálně také paměťovou kartu, protože interní velikost úložiště by nemusela stačit k nahrání odpovídajícího počtu skladeb.

Fotoaparát

Fotoaparáty u tlačítkových modelů většinou nenabízejí příliš kvalitní výstup, ale pro základní účely a zaznamenání s menšími detaily může postačit. Pokud se rozhodnete pro variantu telefonu s fotoaparátem, opět doporučujeme zvážit možnost doplnění paměti kartou, protože interní paměť pravděpodobně nebude jako úložiště dostačovat.

Dual SIM

Technologie, která umožňuje připojení dvou SIM karet najednou, a tím fungování více čísel zároveň. Pokud se pro tuto funkci rozhodnete, vezměte v úvahu, že existují rozdíly mezi klasickou Dual SIM technologií a tak zvanou hybridní Dual SIM, která nabízí dva sloty, ale jeden z nich je univerzální a slouží buď k připojení SD karty, nebo právě druhé SIM karty.

Cena

Tlačítkové telefony obvykle se svou cenou spadají do kategorie nejméně nákladných. Přestože se najdou i modely s vyšší cenou, běžně se pohybuje hladina cen pohybuje v rozmezí 500 Kč až 1500 Kč. Levnější modely většinou nenabízí téměř žádné funkce a jsou určeny výhradně pro komunikační účely. U držaších variant pak můžeme často najít některé doplňkové funkce, které přináší nové způsoby využití nebo speciální parametry (odolnost, telefony pro seniory atd.).

Další tipy k výběru najdete na stránce samotného porovnání mobilů.