Nejlepší tlačítkové mobilní
telefony a jejich recenze

Autor: Adam Boček

Poslední aktualizace: Srpen 2019

Vítěz porovnání

Nokia 230 Dual SIM

Top produkt z tlačítkových mobilů

Přečíst recenzi

Tlačítkové telefony jsou díky stále rostoucímu podílu smartphonů na trhu poněkud na ústupu, přesto však nabízejí zajímavou alternativu, která je pro mnohé pořád výhodným řešením. Ačkoliv odlišnost mezi jednotlivými modely není tak markantní, jako v případě klasických smartphonů, i zde se můžeme setkat se značnými odlišnostmi.

Naše redakce proto sestavila dle svého uvážení žebříček nejlepších modelů. Pro vaši přehlednost jsme také vybrali dva nejlepší modely do kategorie TOP produkt a dostupná varianta. Každému z vybraných telefonů je pak také věnována samostatná recenze, která se věnuje popisu silných a slabých stránek.

Telefony byly vybírány především podle kvality konstrukce, možností ovládání, vybavenosti funkcemi, výdrže baterie nebo například vybavenosti fotoaparátem. 

Pokud se nechcete řídit našim výběrem nebo si nejste jistí správností svého výběru, doporučujeme vám také nahlédnout do našeho nákupního poradce Jak vybrat tlačítkový telefon, kde se stručně věnujeme rozboru nejdůležitějších specifikací.

Zaměřili jsme se ale také obecně na chytré mobilní telefony, článek o nich najdete zde.


Varianta výběru Vzhled Název produktu Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Tlačítkové mobily

Nokia 230 Dual SIM

Přečíst recenzi

Kvalitní konstrukce, Výdrž baterie

Menší kapacita úložiště

1 500 Kč

1.

Dostupná varianta

Tlačítkové mobily

Alcatel 1016G

Přečíst recenzi

Nizká cena

Méně funkcí

400 Kč

2.

Další ke zvážení

Tlačítkové mobily

CAT B25

Přečíst recenzi

Dlouhá výdrž baterie

Vysoká hmotnost, Slabší fotoaparát

1 400 Kč

3.

Dříve jsme doporučovali

Tlačítkové mobily

Nokia 3310 2017 Dual SIM

Přečíst recenzi

Kvalitní konstrukce, Displej

Vyšší cena

1 500 Kč

Údaj

Nokia 230 Dual SIM

Alcatel 1016G

CAT B25

Nokia 3310 2017 Dual SIM

Ocenění

Top produkt

Dostupná varianta

Další ke zvážení

Dříve jsme doporučovali

Kategorie

Tlačítkové mobily

Tlačítkové mobily

Tlačítkové mobily

Tlačítkové mobily

Orientační cena

1 500 Kč

400 Kč

1 400 Kč

1 500 Kč

Hmotnost (g) 

92

63

80

Kapacita akumulátoru 

1 200

400

1 200

DUAL SIM 

Ano

Ano

Ano

Úhlopříčka (v palcích ") 

2,8

1,8

2

2,4

Rozlišení displeje 

320x240

160x120

320x240

320x240

Fotoaparát 

Ano

Ne

Ano

Jak vybrat tlačítkový mobil

  1. Obecná pravidla pro výběr 
  2. Klávesnice
  3. Výdrž baterie
  4. Hmotnost, rozměry a tvar
  5. Funkce

Ačkoliv aktuální trendy na trhu s mobilními telefony posunují tlačítkové varianty poněkud do pozadí, stále se můžeme setkat se zájmem starších lidí nebo konzervativnějších jedinců o klasické mobily. Ty v některých ohledech mohou nabídnout benefity, například ve snadnějším ovládání nebo podstatně nižší ceně oproti svým dotykovým konkurentům. Zdaleka však neplatí poučka, že mobilní telefon s klávesnicí musí být zastaralý, nebo že nemůže disponovat žádnými funkcemi. V následujícím nákupním poradci se tedy zaměříme na parametry, které byste měli při výběru tlačítkové telefonu vzít v úvahu. Nebudeme se zabývat obecnými radami pro výběr telefonu, které můžete najít v naší další rubrice ale spíše pochopením pojmů specifických pouze pro kategorii tlačítkových. Postupně si tak rozebereme specifika klávesnic, výdrž baterie, hmotnost, rozměry či specializace zařízení cílených pro určité vybrané skupiny zákazníků.

1. Obecná pravidla pro výběr 

  • Podle účelu využití volte vhodný typ klávesnice, například pro seniora bude vhodná klávesnice s velkými rozestupy tlačítek, pro manažera QWERTZ klávesnice a pro dělníka klávesnice s izolací proti vniknutí nečistot.
  • Zohledněte hmotnost a rozměry telefonu a v ideálním případě vyzkoušejte, zda vám sedí jeho tvar do ruky.
  • Modely s klávesnicí mívají menší rozměry displeje a všeobecně ne tolik náročné komponenty, takže výdrž baterie u nich bývá na lepší úrovni než u smartphonů, zaměřte se na to, jakou výdrží disponuje vámi vybraný model (viz kapitola výdrž).
  • I pokud telefon chcete využívat pouze pro základní účely nepodceňujte vybavenost funkcemi, některé z nich se mohou v budoucnu opravdu hodit.

2. Klávesnice

Pokud pročítáte tohoto průvodce, pravděpodobně cílíte na telefon, který je osazen klávesnicí. Ačkoliv to možná ani nevíte máte na výběr ze dvou variant, protože na některých telefonech je k dispozici tak zvaná QWERTZ klávesnice, na kterou jsme zvyklí z našich počítačů a notebooku. Znamená to samozřejmě minimalistickou verzi v podobě pod displejem, která nabízí stejné rozmístění kláves jako u počítačů. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, doporučujeme mobil osobně ozkoušet nebo minimálně pročíst dostupné recenze, protože ve snaze naskládat písmenka na co nejmenší plochu někdy výrobci stlačují velikost tlačítek k minimu a jejich ovládání může být poněkud problematické. Podobně uvažujte i při výběru telefonu s klasickou klávesnicí, důležitá je nejen velikost tlačítek a jejich materiál, který by měl být lehce stlačitelný, ale také rozestupy, které by měly zajistit, aby při stisku zůstávalo v kontaktu s prstem jen jedno tlačítko a nedocházelo ke zbytečným překlepům.

3. Výdrž baterie

Telefony s tlačítkovým ovládáním mají díky větší klávesnici a menšímu displeji v kombinaci s mnohem méně náročnými hardwarovými komponenty mnohem nižší spotřebu energie, která se projevuje v mnohonásobně delší výdrži baterie. Ačkoliv tlačítkové telefony většinou disponují menší kapacitou v průměru okolo 800 mAh. Na rozdíl od moderních smartphonů, kde se výdrž pohybuje v pohotovostním režimu běžně okolo dvou dnů, u telefonů s tlačítkovým ovládáním byste měli požadovat výdrž pohybující se minimálně okolo hodnot 300 hodin. Lepší modely pak dosahují bez problémů i výdrže přes 500 hodin, což znamená opravdu velkou mobilitu a jen občasné nabíjení.

4. Hmotnost, rozměry a tvar

Stejně jako je doménou telefonů s klávesnicí větší výdrž baterie, díky menšímu displeji většinou nabízejí také mnohem kompaktnější rozměry, které v kombinaci s nižší hmotností mohou také pro někoho znamenat podstatnou výhodu. Telefony s tlačítky obvykle přinášejí hmotnost pohybující se pod hmotností 100 gramů, což je také hranice, která znamená bezproblémové držení i u těch nejslabších jedinců. Výjimkou jsou tlačítkové telefony s odolnými konstrukcemi, které díky speciálnímu krytí samozřejmě nabírají větší hmotnost a obvykle se jejich váha pohybuje okolo 150 gramů. Co se týče tvaru a celkového designu je samozřejmě výběr ideálního kousku velmi subjektivní. Doporučujeme však vyzkoušet si držení telefonu, protože ne každý tvar vám může v ruce sedět. Pokud nemáte možnost telefon ohmatat osobně, vezměte v úvahu alespoň dostupné uživatelské recenze.

5. Funkce

Tlačítkové telefony většinou neoplývají velkým množstvím funkcí, v následující kapitole si však rozebereme ty, které byste měli požadovat i od základních modelů, protože vám mohou nabídnout spoustu zajímavých bonusů.

Budík

Tuto funkci asi není potřeba nijak extra rozebírat. Buzení jistě ocení i uživatelé, kteří od pokročilých technologií dávají ruce stranou.

FM rádio

Zde je situace podobná, příjem rádiového signálu bývá zprostředkován prostřednictvím antény zabudované v zapojených sluchátkách, takže se zaměřte také na to, zda telefon disponuje v základní výbavě sluchátky.

MP3 přehrávač

Umožňuje poslech muziky, či mluveného slova. Samozřejmě je vhodné vlastnit stejně jako v případě rádia k poslechu sluchátka a ideálně také paměťovou kartu, protože interní velikost úložiště by nemusela stačit k nahrání odpovídajícího počtu skladeb.

Fotoaparát

Fotoaparáty u tlačítkových modelů většinou nenabízejí příliš kvalitní výstup, ale pro základní účely a zaznamenání s menšími detaily může postačit. Pokud se rozhodnete pro variantu telefonu s fotoaparátem, opět doporučujeme zvážit možnost doplnění paměti kartou, protože interní paměť pravděpodobně nebude jako úložiště dostačovat.

Dual SIM

Technologie, která umožňuje připojení dvou SIM karet na jednou a tím fungování více čísel zároveň. Pokud se pro tuto funkci rozhodnete, vezměte v úvahu, že existují rozdíly mezi klasickou Dual SIM technologií, a tak zvanou hybridní Dual SIM, která nabízí dva sloty, ale jeden z nich je univerzální a slouží buď k připojení SD karty nebo právě druhé SIM karty.

Další tipy k výběru najdete na stránce samotného porovnání mobilů.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Nejlepší tlačítkové telefony
Průměrné hodnocení 3.9 z 21 hlasů