5 nezbytnostní pro domácí sklepní fitko v roce 2023 | Arecenze
Menu

5 nezbytnostní pro domácí sklepní fitko v roce 2023

5 nezbytnostní pro domácí sklepní fitko v roce 2023

Společné šatny a čekání na náčiní v přeplněném fitness centru není pro každého. Zařídit si osobní malé fitko doma přitom není nikterak složité. Můžete tak vdechnout nový život třeba nevyužitým sklepním místnostem či garáži. Tady je 5 základních věcí, které by v žádné domácí posilovně neměly chybět. Díky jejich multifunkčnosti budete mít na výběr z mnoha cviků a procvičíte tak celé tělo.

Závěsná hrazda

Přítah je král všech cviků a ten se právě na hrazdě trénuje. Při přítahu v závislosti na úchopu posilujeme ramena, záda i střed těla. Není to jen cvičení na rýsování svalů, ale především na sílu. Proto by závěsná hrazda neměla v domácí posilovně u žádného fitness nadšence chybět.

Existují 2 druhy hrazd podle typu zavěšení, a to:

  • hrazda na ribstole
  • hrazda do dveří

Jejich využití není úplně identické, proto byste si před nákupem měli rozmyslet, co přesně s hrazdou plánujete dělat.

Hrazda na ribstole nebo do dveří?

Zásadní rozdíl mezi hrazdou zavěšenou na žebřinách a tou zavěšenou ve dveřích je nosnost a často i výška umístění. Zatímco v případě dveří vás limituje výška zárubní, ribstole můžete nainstalovat až ke stropu společně s hrazdou. Hrazdy ve dveřích mají obvykle maximální nosnost 110 kg, v případě žebřin se nosnost pohybuje okolo 150 kg

Některé typy závěsných hrazd na ribstole se ale dají nainstalovat i přímo na zeď, například hrazda od InSPORTline. V tomto případě je maximální nosnost dokonce 200 kg. Tato hrazda je tak ideální hlavně v případě, že plánujete cviky s váhou navíc, klasicky přítahy se zátěží.

Cenově se pohybují od 700 do 3500 Kč, přičemž hrazdy do dveří bývají kvůli slabší nosnosti a výškovým omezením levnější. Na druhou stranu se ale instalují snadněji.

Boxovací pytel

S touto pomůckou si odškrtnete silový trénink i kardio zároveň. Záleží na vás, jestli budete trénovat údery, kopy a jejich sílu nebo koordinaci, zvolíte sérii rychlých úderů pro výdrž, nebo si k tomu pustíte hudbu a užijete si trochu fitness boxu. Jediná nevýhoda závěsného boxovacího pytle je větší složitost jeho instalace. Je třeba připevnit řetězy na strop, na ty potom zavěsit pytel. Kvalitní pytle za přijatelnou cenu pro domácí tréninky vyrábí například firma Dbx Bushido.

Sada jednoruček a osa s kotouči

Činky jsou asi nejvariabilnějším pomocníkem při silovém tréninku. Existují desítky cviků jak s využitím jednoručních činek, tak s osou se závažím. Jako příklad můžeme uvést třeba tlaky na záda či ramena s jednoručkami, nebo nejrůznější variace dřepů (klasický, čelní apod.) s osou. Šikovný set nakládacích činek nabízí třeba KLARFIT. Tento produkt je však mezi výrobci sportovních pomůcek rozšířený a na trhu je více možností na výběr. Kvalitní sadu s váhou 100 kg pořídíte i za 4 000 Kč.

Závěsný TRX systém

TRX popruhy si budou skvěle rozumět s vaší závěsnou hrazdou i peněženkou. Například od GymBeam seženete tuto multifunkční pomůcku za necelých 600 Kč. TRX je super pomocník pro cviky s váhou vlastního těla a je vhodný i pro absolutní začátečníky. Délka popruhů se dá upravit podle výšky, náročnost cviků si pak také určujete sami podle svých možností. I s TRX odcvičíte kvalitní trénink na celé tělo.

Polohovatelná lavice

Spousta cviků nejen na vrchní část těla vyžaduje oporu. Proto je skvělým pomocníkem při posilování polohovatelná lavice, která se dá přizpůsobit jednotlivým cvikům. Neslouží jenom k opření při přítazích jednoruček, hravě díky ní uděláte třeba i hip thrust s osou při posilování spodních partií. Narozdíl od dřevěné lavičky či židle je lavice těžká a dá se připevnit k podlaze. Nestane se tak, že by pod vámi třeba podklouzla. Ceny lavic jsou různé, dostačující pro soukromé fitko ve sklepě bude ale třeba tato od Hop-Sport, kterou pořídíte do 2 000 Kč.

S těmito pomůckami budete schopni poskládat dohromady kvalitní silový trénink i s kardiem nakonec.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.