Menu

Apple iPhone SE 2022 po 2 letech používání: Levný iPhone, který zatím nezklamal (osobní zkušenost)

Apple iPhone SE 2022 po 2 letech používání: Levný iPhone, který zatím nezklamal (osobní zkušenost)
Foto: Lucie Sobotová, ilustrace: Arecenze

Dříve mi iPhony přišly drahé. Nyní plánuji, že si na podzim koupím nový iPhone 16. iPhone SE 2022 jsem si pořídila před necelými 2 roky, protože jsem chtěla menší a spolehlivý telefon za přijatelnou cenu. S OS Android jsem byla dlouhodobě nespokojená. Vadilo mi rychlé stárnutí systému a omezený výběr velikostně kompaktních modelů. S iPhone SE 2022 zatím nebyl žádný problém. Pěkně fotí, přežil i pád na dlažbu a baterie je na kapacitě 98 %.

Telefon vydrží celý den a pěkně fotí

iPhone SE 2022 používám poměrně často k pracovním účelům (prohlížení webu, psaní poznámek, fotografování…), ale i k sledování filmů. Denně strávím u obrazovky mezi 2 – 4 hodinami. Baterie s kapacitou 2 018 mAh mi běžně vystačí na celý den, někdy i na den a půl. Baterii se snažím šetřit a nabíjím ji zpravidla alespoň na 80 %, což je možná důvodem proč je její kapacita na krásných 98 %.

Kromě výdrže jsem jsem velmi spokojená s kvalitou fotoaparátu. Telefon je vybaven jedním zadním objektivem s rozlišením 12 MPx, video natáčí v kvalitě až 4K. iPhone SE 2022 pochopitelně podává horší výsledky než moje bezzrcadlovka, je ale na rozdíl od ní neustále po ruce. Fotky jsou dostatečně detailní pro moje pracovní potřeby i vyvolání rodinných zvětšenin.

Odolnost jsem vyzkoušela v praxi

Telefon má svižný plynulý chod a odolnou konstrukci s krytím IP67. Nejednou mi spadl z výšky více než 1 metru (včetně ošklivého pádu na dlažbu). Pády odneslo maximálně krycí sklíčko. Protože nehraju mobilní hry, výkon pro mně není rozhodující. Trochu slabší je zde displej, který je na slunci hůře čitelný, a zastaralý design s velkými černými rámečky na displeji a zakulacenými stranami.

Přestože hodně fotím a fotky nepromazávám, vnitřní paměť jen 64 GB mě nijak neomezuje. Platím si 200 GB na iCloudu za měsíční poplatek jen 79 Kč. Mezi další výhody společné všem iPhonům považuji dlouhou podporu systému (v rodině máme plně funkční 7letý iPhone), pohodlné placení přes Apple Pay, vysokou úroveň ochrany uživatelských dat a velmi přívětivé uživatelské rozhraní. 

Shrnutí

S telefonem jsem velmi spokojená. Protože jsem si ale zvykla telefon neustále používat k práci a fotit jím více než fotoaparátem, plánuji koupi nového iPhone 16, který vyjde na podzim. Nicméně, iPhone SE 2022 mohu vřele doporučit všem, kteří hledají v cenové hladině okolo 10 000 Kč spolehlivý telefon s dostatečným fotoaparátem a výdrží pro běžné účely.

Klady

 • Perfektní poměr cena/výkon
 • Velmi pěkná kvalita fotografií i videa
 • Dostatečná výdrž baterie na celý den
 • Svižný a plynulý chod procesoru 
 • Odolná konstrukce
 • Kompaktní rozměry
 • Dlouhá podpora systému, Apple Pay, iCloud, vysoká úroveň ochrany uživatelských dat a všechny další obecné výhody iPhonů

Zápory

 • Horší čitelnost displeje na přímém slunci
 • Pouze jeden objektiv zadního fotoaparátu
 • Zastaralý design
 • Chybí Face ID (pouze Touch ID)
10 000 Kč Orientační cena

Technické parametry

Hlavní technické údaje najdete v tabulce:

Parametr Hodnota
Rozměry 138,4 x 67,3 x 7,3 mm
Hmotnost 144 g
Tělo Skleněná přední i zadní strana, hliníkový rámeček
Odolnost proti prachu a vodě IP67 (až 1 m po dobu 30 minut)
Displej 4,7 , 750 x 1334 px, Retina IPS LCD, 625 nitů
Operační systém iOS 15.4 upgradovatelný na iOS 17.4
Čipová sada Apple A15 Bionic (5 nm)
Paměťová konfigurace 64 GB 4 GB RAM
Hlavní fotoaparát 12 MPx, f/1,8, OIS, HDR
Selfie kamera 7 MPx, f/2,2
Video 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps,
Baterie 2 018 mAh

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.