Autokamera na předním skle jako přestupek? Víme, jak se v roce 2025 vyhnout pokutě

Autokameru řidiči instalují především kvůli záznamům případné nehody, záběry z kamery totiž mohou posloužit při jednání s pojišťovnou nebo třeba policií. Za chybnou instalaci autokamery však hrozí pokuta. Jak tedy autokameru správně připevnit?
Ve chvíli, kdy chybí svědci autonehody a jde o tvrzení proti tvrzení, je záznam z autokamery nedocenitelný. Pomoci může také při jednání s pojišťovnou. Například taková zničená zpětná zrcátka totiž mohou být pojistnou událostí klidně ve výši několika desítek tisíc korun.
Mimo zorné pole
Tiskový mluvčí Policejního prezidia České republiky kpt. David Schön pro Arecenze uvedl, že umístění autokamery musí být v souladu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích a nesmí řidiči bránit ve výhledu. „Zjednodušeně by neměla zasahovat do stěrači stíraného prostoru “ uvedl Schön.
Podle Schöna sice může nevhodně umístěná kamera znamenat postih v rozmezí 2 000 až 2 500 Kč, ve většině případů však policisté spíš řidiče na nevhodné umístění autokamery upozorní.
Autokamera by tedy neměla být umístěna v zorném poli řidiče. Jedním z mála míst, kam můžete kameru instalovat je přímo za zpětným zrcátkem. V tomto místě již výhled omezuje právě zpětné zrcátko a kamera za ním tedy nijak nepřekáží.

Autokameru ideálně umístěte za zpětné zrcátko tak, aby nevyčnívala (Foto: canva)
Instalací autokamery do zorného pole riskujete nejen pokutu, ale v nejhorším případě také třeba ohrožení lidských životů.
Video: Jak umístit kameru do auta? Vyhněte se pokutě. TrueCam, YouTube
Pořizovat, ale nešířit!
Záznam můžete v ČR s autokamerou pořídit, nesmíte jej však šířit. Mohlo by totiž jít o porušení Zákona o ochraně osobních údajů. Použití záznamu je možné například za účelem obhajoby či dokázání neviny u dopravních nehod. Pokud jste pouze svědky nehody a chtěli byste záznam poskytnout třetí osobě, také toto jednání by bylo nezákonné. V takovém případě je potřeba kontaktovat policii a počkat, až si od vás záznam vyžádá.
Pozor na zahraničí
Přestože většina zemí Evropy má pro použití autokamery velmi podobná pravidla, najdou se i výjimky. Chystáte-li se do zahraničí, rozhodně doporučujeme ověřit aktuální legislativu v daném státě. Například v Rakousku je použití autokamer zakázáno. Jedinou výjimku mají ti, kteří získají povolení od příslušného úřadu. Bez tohoto povolení vás může použití autokamery stát až 10 000 Euro.
Maďarsko použití autokamery dovoluje, záznam však musí být v malém rozlišení a je nutné jej do 5 dnů od pořízení smazat. V belgii sice kameru můžete také použít, ne však záznam z ní. Pokud byste jej chtěli využít jako důkaz, musíte nejprve vyrozumět všechny dotčené strany.
Zdroje:
Autorská tvroba redaktorky portálu Arecenze
https://autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/autokamery-slouzi-i-jako-dukazni-materialy-jejich-povinne-zavedeni-by-podporila-tretina-ridicu
https://www.autoklub.cz/vseobecne-informace-pri-ceste-do-zahranici/kamery-v-automobilech/
Tisková zpráva mluvčího Policejního prezidia České Republiky
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.