Menu

BARF vs. granule, věčné téma pejskařů: Jak dopřát mazlíčkovi to nejlepší?

BARF vs. granule, věčné téma pejskařů: Jak dopřát mazlíčkovi to nejlepší?
Ilustrace: Arecenze

Zvolit BARF nebo granule? Otázka, kterou si klade mnoho pejskařů, jež chtějí svému zvířecímu příteli dopřát kvalitní stravu, na které bude dlouhodobě prospívat. V současné době najdete na trhu řadu kvalitních granulí, v posledních letech se však do popředí dostává styl krmení syrovou stravou – BARF. Který způsob krmení bude pro vás i pro vaše mazlíčka vhodnější? Poradíme vám!

Krmení granulemi je jednoduché a vyhovuje většině psů

Krmení psa suchým krmivem v podobě granulí je obecně považováno za spolehlivé a snadné. Granule pro psy mají dlouhou dobu trvanlivosti a nevyžadují žádné zvláštní skladování – díky tomu je můžete vzít s sebou i na cesty nebo výlety do přírody.

V současné době najdete na trhu velkou nabídku kvalitních granulí, které se liší svým zaměřenímpro štěňata, dospělé psy nebo psí seniory, březí feny, psí alergiky nebo granule pro psy s poškozením jater či ledvin atd. Stačí tedy vybrat ty pravé s ohledem na velikost, fyzickou kondici a zdravotní stav psa (v případě dietních nebo hypoalergenních granulí vždy konzultujte výběr s veterinářem).

U granulí je stěžejní kvalita složení!

Mějte prosím na paměti, že kvalita psích granulí se může opravdu značně lišit – vyhněte se proto nejlevnějším granulím, které vašemu pejskovi spíše uškodí – obsahují totiž množství obilovin, umělých konzervantů a barviv, a kvalitní složky psí stravy v nich s jistotou nenajdete.

V současné době již řada výrobců nabízí kvalitní granule pro psy, které obsahují všechny potřebné složky pro správný vývoj svalů, kostí i srsti. Dodávají psům potřebnou energii a navíc jsou velmi chutné.

Co by měly kvalitní granule pro psy obsahovat?

 • Min. 30% kvalitního sušeného masa, nikoliv vedlejších živočišných produktů
 • Ovoce a zeleninu
 • Prospěšné oleje a bylinky
 • Minerály a vitamíny

Co naopak prozradí nekvalitní psí granule?

 • Vysoký podíl obilovin
 • Vedlejší produkty živočišného původu (kosti, kůže, apod.)
 • Umělé konzervanty a barviva
 • Vysoký podíl soli

BARF jako přirozená psí strava – přechod by však měl být pozvolný

BARF (z angl. Bones and Raw Food) neboli syrová strava v posledních letech značně získává na popularitě – jedná se totiž o přirozené krmivo psovitých šelem. To však neznamená, že můžete na BARF přejít z granulí ze dne na den. Je třeba psa navykat postupně, aby si mohl trávicí trakt na změnu jídelníčku navyknout. Minimální doba přechodu by měla trvat 2 týdny, ve kterých budete postupně suché krmivo nahrazovat čerstvými surovinami.

Výhody a nevýhody krmení barfem

BARF je u páníčků i psů populární hned z několika důvodů – máte plně pod kontrolou kvalitu podávaných surovin a zároveň dosáhnete výrazně lepší chuti i pestrosti, než v případě krmení suchými granulemi. Složení čerstvé stravy můžete upravovat dle potřeb a zdravotního stavu vašeho psa na míru (je třeba mít určitý přehled o tomto typu stravy nebo konzultovat s veterinářem).

BARF sebou však nese i několik nevýhod – skladování čerstvého masa je náročné (hodí se mrazák navíc), příprava krmiva zabere více času a v případě, že se psem často cestujete, může být krmení čerstvou stravu velmi organizačně náročné.

Z jakých surovin se BARF běžně skládá?

 • Čerstvé maso, vnitřnosti, syrové kosti
 • Zelenina a ovoce psům prospěšná
 • Oleje a bylinky vhodné pro psy
 • Vejce, tvaroh, jogurty

Co do BARFu určitě nepatří?

 • Vařené kosti (mohou způsobit vážné zdravotní komplikace)
 • Zelenina a ovoce jedovaté pro psy (avokádo, hrozny, česnek atd.)
 • Ořechy, sója nebo obiloviny

Při přechodu na jiné krmivo sledujte fyzickou i psychickou kondici psa

Při každé změně krmiva – ať už přecházíte na jiný druh granulí nebo na syrovou stravu, je třeba sledovat zdravotní stav psa a jeho psychickou kondici. Pokud zpozorujete vypadávání srsti, střevní potíže nebo změnu nálady, konzultujte stav se svým veterinářem a společně hledejte v nabídce krmení pro psy cestu, která bude vašemu psímu mazlíčkovi vyhovovat nejlépe.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.