Celoročně zelený živý plot? Poradíme jak na to | Arecenze
Menu

Celoročně zelený živý plot? Poradíme jak na to

Celoročně zelený živý plot? Poradíme jak na to

Sezóna zahradničení je v plném proudu a tak se celá řada z nás radostně kouká, jak se všechny stromy, keře i květiny začínají zelenat. Jedním z estetických prvků, které slouží k oddělení zahrady od vnějšího světa, je živý plot. Nejen že se jedná o okrasný prvek, ale narozdíl od klasického plotu zajistí na vašem pozemku také soukromí. Po létě ale přijde podzim, živý plot opadne a soukromí je ta tam. Jak  dosáhnout toho, aby se živý plot nezelenal pouze v sezóně, ale hrál barvami po celý rok?

Zvolte správnou rostlinu

Hned ze začátku je na místě říci, že žádný magický prášek, který by zajistil celoroční zelený živý plot, neexistuje. Výsledek začíná už u počátku – pro živý plot je nezbytné zvolit správnou rostlinu. Celoročně zelené rostliny vhodné pro živé ploty jsou uvedeny v tabulce níže:

 Rostlina Výška v dospělosti Odolnost mrazu Typ
Bambus
(Fargesia rufa)
3 metry -20 až -24 °C Bez květu
Dřišťál Juliin

(Berberis julianae)

3 metry -17 až -20 °C Kvetoucí
Bobkovišeň portugalská ‚Angustifolia‘

(Prunus lusitanica ‚Angustifolia‘)

4 metry -17 až -20 °C Kvetoucí
Bobkovišeň lékařská ‚Gajo‘
(Prunus laurocerasus ‚Gajo‘)
0,8 metru -15 až -18 °C Kvetoucí
Cesmína obecná ‚Alaska‘
(Ilex aquifolium ‚Alaska‘)
3 metry -26 až -29 °C Kvetoucí
Hlohyně šarlatová
(Pyracantha coccinea)
3 metry -17 až -20 °C Kvetoucí

Rostlinu volte dle umístění

Některé rostliny vyžadují polostín, jiné zvládnou i přímé ostré slunce. Vhodnou rostlinu je potřeba vybírat nejen podle jejího vzezření, ale také podle klimatických podmínek – půdní vlhkosti a intenzity větru v místě, kde chcete živý plot pěstovat. S volbou správné rostliny vám poradí každý zkušený prodejce v zahradnictví.

Plot si řádně vychovejte

Pokud jste zvolili správnou rostlinu, máte už napůl vyhráno. Druhá polovina bude ovšem o něco náročnější – se živými ploty se pojí nezbytná údržba. Živý plot je potřeba pravidelně hnojit, zajistit mu dostatek vláhy a také jej stříhat. Právě díky pravidelnému střihu se vám podaří jednotlivé keře kultivovat do tvaru jednotného a hustého živého plotu. Zaměřte se na tyto úkony:

  • Zálivka – Pravidelně zalévejte rostliny, zejména v období sucha. Mladé rostliny vyžadují častější zálivku, zatímco dospělé rostliny vyžadují méně vody.
  • Hnojení – Pravidelně hnojte živý plot během vegetačního období, obvykle od jara do podzimu. Použijte hnojivo s vyváženým obsahem živin, které podporuje růst a zdraví rostlin.
  • Stříhání a prořezávání – Živý plot pravidelně stříhejte, aby udržel svůj tvar a hustotu. Tato úprava by měla probíhat jednou až dvakrát ročně, obvykle na jaře a na konci léta. Zejména v prvních letech mohou některé křoviny vyžadovat prořezávání vnitřních větví.
  • Prevence škůdců a nemocí – Pravidelně kontrolujte rostliny na přítomnost škůdců a nemocí a v případě potřeby použijte vhodné pesticidy nebo fungicidy. Pokud je to možné, upřednostněte biologické a ekologicky šetrné metody.
  • Mulčování – Mulčování kolem živého plotu pomáhá udržovat vlhkost v půdě, zlepšuje strukturu půdy a pomáhá předcházet růstu plevelů. Použijte organický mulč, jako je dřevní štěpka, kůra nebo kompost.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.