Menu

Existují chytré hodinky pro cukrovkáře? V budoucnu se možná 1. dočkáme

Existují chytré hodinky pro cukrovkáře? V budoucnu se možná 1. dočkáme
Ilustrace: Arecenze

Cukrovka představuje jedno z nejhojněji rozšířených civilizačních onemocnění. Pacienti mají dnes celou řadu možností, jak sledovat hladinu krevního cukru. Do popředí se postupně dostávají také chytré hodinky, které dokážou měřit glykémii bez jediné kapky krve. Jsou skutečně tak spolehlivé? A proč je odborníci spíše nedoporučují?

  • Tento článek vychází z doporučení americké státní agentury Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration, FDA).
Na úvod článku je hned nutné zmínit, že chytré hodinky i jiné nezdravotnické přístroje nabízející neinvazivní měření glukózy v krvi jsou spíše ve fázi vývoje. V žádném případě nenahrazují měření klasickým glukometrem či glukózovým senzorem, což jsou spolehlivé certifikované přístroje s garantovanou přesností.

Pokud si budete měřit glykémii jen na hodinkách, nemáte záruku, že bude výsledek skutečně přesný. Můžete je ale využít k orientačnímu měření a zkusit porovnat výsledek s hodnotami, které naměří glukometr. Zatímco u glukometru se musíte píchnout do prstu a odebrat pár kapek krve, u chytrých hodinek by mělo měření probíhat neinvazivně pomocí optického senzoru.

Odborníci z FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) ovšem nedoporučují na výsledky chytrých hodinek spoléhat a rozhodně si podle nich neplánovat dávky inzulinu. K nepřesnosti měření může přispívat i zvýšené pocení.

Než se tedy výrobci dostanou k tomu, že budou jejich hodinky skutečně spolehlivé a dostatečně přesné, počkáme si určitě ještě několik let. Na druhou stranu jiné zdravotní parametry, které mohou pro diabetiky také velmi užitečné, už umí měřit dobře. Patří sem:

  • Tep
  • Krevní tlak
  • Míra stresu
  • Saturace hemoglobinu kyslíkem
  • Kvalita spánku

Zdroj:

https://www.fda.gov/medical-devices/safety-communications/do-not-use-smartwatches-or-smart-rings-measure-blood-glucose-levels-fda-safety-communication

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.