Experti vyhlásili nejlepší snídani pro 30, 50 a 70 let: Češi hledají zázračnou potravinu, klíčem jsou bílkoviny a vláknina
Foto: Shutterstock.comTitulky článků často lákají na zázračné ranní jídelníčky, které přesně odpovídají věku. Ale podle vědců neexistuje jen jedna jediná zázračná potravina nebo jídelníček. Mnohem důležitější je podle nich příjem bílkovin, vlákniny a pitný režim. A právě jejich podíl ve stravě se s věkem výrazně mění.
Odebírejte naše články: Přidejte si boxík arecenze.cz na domovskou stránku Seznam.cz
Snídaňové šablony jsou spíš marketing
Dělení stravy na dekády je spíše mediální hoax než zdravý životní styl. To potvrzuje i Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který stanovuje pro zdravé dospělé stejný základní příjem bílkovin bez ohledu na to, zda jim je třicet nebo padesát let. Změna nastává až s biologií, kdy tělo s postupným stárnutím organismu přichází o svalovou hmotu a hůře vstřebává některé živiny.
Obecně platí, že snídaně by měla kombinovat:
- zdroj bílkovin,
- složité sacharidy s vlákninou,
- ovoce nebo zeleninu,
- zdravé tuky.
Z jídelníčku je naopak dobré vyřadit vysoce průmyslově zpracované potraviny. Sladké zapékané cereálie, uzeniny nebo levné bílé pečivo vám sice dodají okamžitou energii, ale kvůli prudkému kolísání cukru v krvi budete mít za hodinu hlad.
Ve 30 nemyslete jen na energii
Češi v produktivním věku od 30 do 54 let snídají v práci nejčastěji – ze všech věkových skupin, tvoří bezmála dvě pětiny z nich. To ale neznamená, že žijí zdravěji. Naopak ranní shon je často nutí dát si místo kvalitní snídaně sladkou tyčinku z benzínky.
Mnohem lepší je si jídlo připravit předem, a to v takové formě, že ho můžete sníst i v kanceláři. Důležité je přitom myslet nejen na dostatek energie, ale i bílkoviny.
Nutriční terapeutka Jaroslava Kreuzbergová pro Český rozhlas Plzeň uvedla:
„Snídejte tehdy, když máte hlad. Jestli je to v šest nebo v půl jedenácté, záleží na vás. Kombinujte sacharidy i bílkoviny.“
| Věk | Bílkoviny za den | Přibližný podíl ve snídani |
| 30 let | alespoň 58 g | přibližně 20–25 g |
| 50 let | alespoň 58 g | přibližně 25–30 g |
| 70 let | zhruba 70 až 84 g | přibližně 30–40 g |
Odebírejte naše články: Přidejte si boxík arecenze.cz na domovskou stránku Seznam.cz
Po 50 musíte lépe chránit svalovou hmotu
Po padesátých narozeninách se už metabolismus začíná pomalu měnit. U žen se toto období často pojí s nástupem menopauzy, u obou pohlaví pak dochází k postupnému oslabování pohybového aparátu. Prioritou číslo jedna se proto stává dostatečný příjem vápníku, vitaminu D a kvalitních proteinů, a to ideálně v každé porci, kterou přes den sníte.
Foto: Unsplash.com
Foto: Unsplash.comV 70 letech vystačí menší porce s více živinami
Seniorský věk s sebou přináší různé komplikace, mezi které patří nechutenství, horší chrup nebo snížený pocit žízně. I když se s věkem snižuje celková potřeba energie, nároky na živiny zůstávají stejné. Zvláštní pozornost vyžaduje vitamin B12, jehož vstřebávání v žaludku s věkem klesá.
I v tomto věku musíte řešit bílkoviny, které je dobré i trochu navýšit. Evropská společnost pro klinickou výživu a metabolismus (ESPEN) doporučuje seniorům zvýšit jejich příjem na minimálně 1 g na kilogram váhy denně.
O nedostatku některých živin promluvila i nutriční terapeutka Zuzana Chadimová v rozhovoru pro Zdraví jako vášeň:
„Nejčastěji chybí bílkoviny, vitamín D, vápník, železo, zinek a vláknina.“
| Věk | Hlavní priorita | Příklad snídaně | Častá chyba |
| Kolem 30 let | Rychlost, přenosnost a bílkoviny | Vločky se skyrem, ovocem a semínky | Snídaně tvořená jen kávou, sladkým pečivem nebo tyčinkou |
| Kolem 50 let | Bílkoviny, vláknina, vápník | Dvě vejce nebo cottage, celozrnný chléb a zelenina | Sladké cereálie či kaše s malým množstvím bílkovin |
| Kolem 70 let | Nutriční hustota, měkká úprava, tekutiny | Kaše vařená v mléce se skyrem a měkkým ovocem, k tomu voda nebo neslazený čaj | Příliš malá porce, málo bílkovin a opomíjení pitného režimu |
Jak snídají Češi?
Většina Čechů dává stále přednost rannímu jídlu v klidu domova. Šest až sedmkrát týdně si snídani doma připravuje 66 % lidí a v běžném týdnu jich u stolu doma posnídá rovnou 70 %. Zbytek tvoří zejména lidé v produktivním věku mezi 30 a 54 lety, kteří kvůli shonu a povinnostem jedí až po příchodu do zaměstnání.
Úplně odlišný režim mají starší ročníky. Více než devět z deseti Čechů nad 65 let konzumuje všechna tři hlavní jídla dne hlavně doma.
Michal P. (34): „Ráno domov opouštím v rychlosti, takže si stihnu dát jen kafe. První jídlo si dávám až v práci u počítače kolem desáté, většinou housku se šunkou z kantýny a pak čekám až na oběd.“
Irena S. (52): „Snažím se po padesátce jíst trochu lépe, takže sladké koláče už jsem ke snídani škrtla. Nejčastěji si dávám žitný chléb s tvarohovou pomazánkou a nějakou zeleninu. Ale donutit se k jídlu hned po probuzení mi občas dělá potíže.“
Zdeněk K. (73): „Celý život jsem zvyklý na bílý rohlík s máslem a marmeládou, k tomu si udělám hrnek melty. Vajíčka dělám spíš k večeři a samotný jogurt se mi jíst moc nechce.“
Zdroje:
Autorský text
Rozhovor s respondenty redakce
https://www.kondice.cz/hubnuti-a-strava/co-snidat-v-padesati-aby-telo-melo-ziviny/
https://www.nzip.cz/clanek/2498-vyziva-starsich-lidi
https://www.espen.org/files/ESPEN-Guidelines/ESPEN_practical_guideline_Clinical_nutrition_and_hydration_in_geriatrics.pdf
https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/120209
https://www.bda.uk.com/resource/healthy-breakfast.html
https://plzen.rozhlas.cz/dobrym-startem-do-noveho-dne-muze-byt-i-polevka-k-snidani-8485671
https://www.prozeny.cz/clanek/fit-i-po-padesatce-poradime-jak-spravne-jist-a-hybat-se-18557
https://www.zdravijakovasen.cz/clanky/nedostatecna-vyziva-senioru-vede-k-unave-i-slabosti
Použité zdroje
Rubriky

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi.
Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.