Extrémní fotoaparát Sony: Je rychlejší, než nejrychlejší kulomet M61 Vulcan
Kulomet M61 Vulcan je tou nejrychlejší zbraní, jakou americká armáda disponuje. Vystřelí až 6 000 nábojů za minutu, což dělá šílených 100 nábojů za sekundu. Přesto se na trhu najde jeden fotoaparát, který rychlostí snímání tento kulomet předčí. Jmenuje se Sony Alpha A9 III, stojí jako ojeté auto a zaznamená prakticky vše.
Sony Alpha A9 III: Nejrychlejší mezi nejrychlejšími
Klady
- Velmi vysoká kvalita fotek
- Extrémní rychlost snímání
- 196 snímků za 1,6 sekundy
- Fotí dříve, než zmáčknete spoušť
Zápory
- Velmi vysoká cena
- Trochu slabší dynamický rozsah
Společnost Sony je dlouhodobě průkopníkem bezzrcadlových fotoaparátů. Typicky je vybavuje nejen pokročilým snímačem a vynikající stabilizací, ale předurčuje je také pro natáčení a všestranné využití. Nejvyšší model Sony Alpha A9 III je přesto něčím, co svět dříve neviděl. Se svými 120 plnohodnotnými fotkami za sekundu se jedná o ďábelský stroj pro každou reportážní či sportovní fotografii.
Na vysoké rychlosti snímání jsme už poměrně zvyklí, ale 120 snímků za sekundu je hodně i na video, natož na kvalitnější a datově výrazně větší fotky. Mimo to se jedná o snímky ukládané ve formátu RAW, což je u takto vysoké frekvence překvapivé. Takových snímků dokáže na jeden zátah udělat Alpha A9 III až 196, což je číslo ještě šílenější. Za 1,6 sekundy tedy uděláte skoro 200 snímků, které vám zaberou 10 GB prostoru úložiště.
Další velkou zajímavostí je také to, že Alpha A9 III umí fotit už sekundu předtím, než snímek zaznamenáte. Zní to skoro jako nějaké cestování časem nebo pokročilá magie, že ano? Ve skutečnosti ale se spuštěnou funkcí včasného focení zařízení zaznamenává fotky ve smyčce a staré snímky z této smyčky automaticky přemazává. A to je opravdu luxusní zlepšovák pro profesionály – i když se zpozdíte se stisknutím spouště, fotoaparát vám kryje záda a nic vašemu objektivu neunikne.
Jak se fotoaparáty měnily
Když se ještě hojně používaly analogové fotoaparáty (a všechna čest každému, kdo s nimi fotí i dnes), počet snímků za sekundu se vůbec nepočítal. S postupným rozvojem technologií se ale i analogové fotoaparáty dostaly postupně až na neuvěřitelných 13 snímků za sekundu. Hovořím teď samozřejmě o legendárním modelu Nikon F3H z roku 1996. Využití takové rychlosti bylo ale opravdu náročné, klasický film totiž disponuje jen 36 snímky a pak je potřeba jej vyměnit za nový.
Později se na trh dostaly digitální kompakty a zrcadlovky, které se s rychlostí snímání zprvu vrátily kousek zpět na jednotky snímků za sekundu. Na vině byl nedostatečný výkon procesoru a pomalý zápis dat. Trh se dále rozvíjel a zrcadlovky se dostaly na dvouciferné hodnoty. Přesto se považovalo 12–16 snímků za sekundu už za opravdu „luxusní“ výkon pro nejnáročnější.
A pak přišla revoluce. S představením bezzrcadlovek se mohli výrobci zaměřit na rychlost snímání více. Snímač totiž už není chráněn zrcátkem, jako tomu bylo dříve. Problematické bylo totiž právě ono mechanické zrcátko, které se při každém snímku muselo sklopit a opět vyklopit. Asi každému je jasné, že by větší počet rychlých pohybů zrcátka v rychlém sledu vedl k opravdu krátké životnosti. Bezzrcadlovky zrcátko nemají, problém je vyřešen.
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.