Menu

Fotoaparát za 200 000 Kč? Má gigantický snímač, odolné tělo a spoustu užitečných „čudlíků“

Fotoaparát za 200 000 Kč? Má gigantický snímač, odolné tělo a spoustu užitečných „čudlíků“
Ilustrace: Arecenze

Kvalitní foťák není zrovna levnou záležitostí. V kategorii bezzrcadlovek neboli kompaktů s vyměnitelným objektivem je z čeho vybírat a trh nabízí jak slušné modely pro začátečníky, tak špičkové foťáky pro pokročilé fotografy. Kolik stojí nejdražší bezzrcadlovka na trhu, a vyplatí se?

Fujifilm GFX 100 II

Klady

  • Středoformátový snímač
  • Focení 16bitových fotek do RAWu
  • 12bitové ProRes video až 8K/30fps
  • Jeden z nejlepších hledáčků v segmentu
  • Minimální ISO 80

Zápory

  • Menší výběr objektivů
  • Grip by mohl být hlubší
  • Samozřejmě extrémní cena
200 000 Kč Orientační cena

K nejdražším bezzrcadlovkám na trhu bezesporu patří Fujifilm GFX 100 II. Za astronomickou cenou však hrdě stojí výborné parametry tohoto modelu. Například velký hledáček nebo obří středoformátový snímač s rozlišením 102 Mpx, který zachytí i ty nejmenší detaily. Zajímavostí je i velmi nízká minimální citlivost ISO, izolace vůči vlhkosti či možnost záznamu videa v 8K při 30 snímcích za sekundu ve 12bitovém rozsahu.

Fotoaparát navíc můžete propojit s chytrým telefonem prostřednictvím WiFi, což vám rozšíří možnosti použití. Ovladatelnost usnadňuje výklopný dotykový displej a velký joystick. Samozřejmostí je stavový displej a odolné kovové tělo. Celková ergonomie Fujifilm GFX 100 II je opravdu povedená a foťák vám padne do ruky jako ulitý. Grip by ovšem nějakou tu hloubku navíc snesl. Umístění ovládacích prvků je perfektní, jak to má ostatně Fujifilm u své nejvyšší řady ve zvyku.

Specifikace
Rozlišení snímače 102 Mpx
Velikost snímače 43,9 x 32,9 mm
Typ snímače CMOS
Rychlost sériového snímání 8 (sn/s)
ISO min 80
ISO max 102 400
Nejkratší čas závěrky 1/4000 (s)
Maximální délka expozice 60 (s)
Počet bodů automatického ostření 425
Výdrž baterie (počet snímků) 540

Pro koho se hodí?

Fujifilm GFX 100 II je zkrátka mimořádně schopný a máme-li mu něco vytknout, bude to očividně vysoká cena. Na trhu je totiž mnoho velmi kvalitních modelů s přívětivější cenovkou. Cílovou skupinou tohoto fotoaparátu jsou především profesionální fotografové a tvůrci videí, kteří hodlají do foťáku opravdu investovat. Investice do vhodného pracovního nástroje je totiž výhodná vždy.

Proč bezzrcadlovku?

Bezzrcadlovky neboli kompakty s výměnným objektivem jsou trendem posledních let. Už z názvu je patrné, že se od klasických zrcadlovek liší především absencí zrcátka. Kvalita fotografií však může být u obou druhů foťáků srovnatelná. Jednou z výhod bezzrcadlovek je tiché focení, jelikož u nich nedochází k typickému cvakání sklápějícího se zrcátka. Benefitem oproti zrcadlovkám jsou také menší rozměry, nižší hmotnost, ale také pokročilé možnosti ostření přes elektronický hledáček.

Chcete-li se o bezzrcadlovkách dozvědět více, hodit se vám může naše srovnání nejlepších bezzrcadlovek. Jeho součástí je také článek Jak vybrat bezzrcadlovku, v němž si přečtete o důležitých parametrech nebo třeba funkcích.

Zdroj: Autorská tvorba, arecenze.cz, heureka.cz, dpreview.com

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.