Menu

Garmin řešil 10 000 krizových situací: V terénu může zachránit život

Garmin řešil 10 000 krizových situací: V terénu může zachránit život
Ilustrace: Arecenze

Pokud rádi cestujete mimo civilizaci, kde stabilita mobilní sítě není samozřejmostí, možná vás zaujme tato vychytávka. Satelitní komunikátor Garmin vám prostřednictvím globální sítě satelitů umožní být v obousměrném spojení se světem. Jak to vše vlastně funguje a co vám satelitní komunikátor nabídne?

Mobilní síť má hranice, Iridium nikoliv

Ke komunikaci prostřednictvím telefonů běžně využíváme mobilní signál LTE. Systém LTE je pozemní síť vysílačů, která zajišťuje bezdrátový přenos dat. Konektivita je v tomto případě omezená dosahem příslušných pozemních vysílačů. V odlehlých oblastech nebo v případě výpadků sítě se tak můžete snadno ocitnout bez signálu.

Spolehlivějším řešení pro odvážné dobrodruhy je síť Iridium, která také zajišťuje bezdrátový přenos dat, ale není závislá na blízkosti a funkčnosti pozemních vysílačů. Jedná se o nejrozsáhlejší komerční síť satelitů s nízkou oběžnou dráhou na světě. Představuje jej dobře propojený systém satelitů ve výšce zhruba 780 km nad zemským povrchem.

Zůstaňte v kontaktu, ať jste kdekoliv

Oproti konkurenčním sítím, které využívají systémy s geostacionární oběžnou dráhou (ve výšce 35 400 km nad Zemí), Iridium využívá menší, energeticky méně náročné antény v nižší výšce. Díky tomu poskytuje silnější signál a rychlejší připojení. Síť Iridum poté využívají k obousměrné komunikaci satelitní komunikátory Garmin.

Prostřednictvím konektivit Garmin inReach můžete přijímat i psát zprávy svým blízkým i z druhého konce světa nezávisle na dostupnosti mobilní sítě, nebo rádiového vysílání. V případě nouze satelitní komunikátor Garmin umožní aktivaci interaktivní SOS komunikace prostřednictvím pohotovostního střediska Garmin Response s nepřetržitým provozem.

 

Komunikace inReach má více podob

Satelitní komunikace inReach vám zajistí obousměrné zasílání zpráv, nouzová upozornění, předpověď počasí a další informace. Posílat můžete tyto tři typy zpráv:

  1. Vlastní zprávy – vlastní text (max. 240 znaků) vybranému příjemci, podobné jako SMS zprávy v telefonu.
  2. Oznamovací zprávy – slouží pro rychlé informování o vaše stavu přednastaveným příjemcům, k dispozici jsou 3 předdefinované zprávy.
  3. Rychlé textové zprávy – krátké předpřipravené zprávy, uložit si můžete až 20 krátkých konceptů.

Satelitní komunikátor inReach si můžete propojit s hodinkami Garmin nebo kompatibilním chytrým telefonem. K dispozici je také rozšiřující mobilní aplikace Garmin Messenger usnadňující posílání zpráv. Aplikace využívá mobilní a Wi-Fi síť, pokud jsou dostupné, jinak se automaticky přepíná na Iridium

Zdroj: Garmin

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.