Menu

Jak platit mobilem? Bez technologie NFC se neobejdete

Jak platit mobilem? Bez technologie NFC se neobejdete

Existuje několik možností, jak platit online, metody jsou ale zdlouhavé a pro rychlé placení v obchodě u platebního terminálu nevhodné. Při platbě mobilem je technologie NFC jednoduchým a pohodlným způsobem placení pro každého. Zjistěte, jaké jsou výhody placení přes NFC, nastudujte si postup při placení i tipy na nejlépe hodnocené mobily s technologií NFC.

Co je technologie NFC?

Pod technologií NFC se skrývá anglický název “Near Field Communication” a jedná se o komunikaci mezi zařízeními, která musí probíhat na velmi krátkou vzdálenost. Jakmile jsou dvě elektronická zařízení dostatečně blízko u sebe (cca do 4 cm) a mají technologii NFC aktivní, automaticky dochází k přenosu. Zároveň oba mobily mohou jak odesílat, tak přijímat. Jedná se o rychlý a pohodlný způsob pro bezkontaktní platby.

Jaké jsou výhody technologie NFC?

Technologie NFC nepotřebuje žádné internetové moduly (ani mobilní data ani WiFi). Výhodou technologie je nižší spotřeba energie než u Bluetooth. Vítanou výhodou je také bezpečnost při přenosu, díky nutné krátké vzdálenosti mezi zařízeními se minimalizuje riziko napadení útočníky. Technologie se často využívá pro reklamní značky a štítky pro pasivní zařízení.

Jak platit mobilem pomocí technologie NFC?

Platit mobilem přes NFC není nic složitého, přečtěte si návod, jak postupovat krok za krokem.

  1. Nejprve se ujistěte, že váš mobil má čip NFC v nastavení telefonu.
  2. Poté si stáhněte aplikaci Apple Pay pro iPhone nebo Google Wallet pro Android (aplikace se dříve jmenovala Google Pay).
  3. Do aplikace přidejte údaje své platební karty. Kartu můžete buď vyfotit, nebo vaše údaje můžete zapsat ručně.
  4. Následně dojde k ověření vaší identity od banky.
  5. Poté je aplikace nastavená a připravená k placení.

Placení na Androidu i na iPhonu

Samotné placení se pak odlišuje podle toho, zda máte Android nebo iPhone.

  1. Při placení Androidem je důležité zkontrolovat, zda máte zapnutou možnost NFC, pak stačí telefon k terminálu přiložit a možná vás pak aplikace požádá o oveření pomocí otisku prstů či rozpoznání obličejem a je hotovo.
  2. U iPhonu můžete platit buď před Face ID nebo přes Touch ID. Přes Face ID dvakrát zmáčkněte boční tlačítko a potvrdíte svou tvář, poté telefon přiložíte k terminálu. Přes Touch ID zaplatíte položením prstu na domovské tlačítko a přiložíte k platebnímu terminálu. A máte zaplaceno.

Nejprodávanější mobily s NFC

A jaký mobil vybrat, aby obsahoval čip NFC a byl dobrým pomocníkem? Mrkněte na mobily, které jsou nejprodávanější a zároveň mají nejlepší hodnocení od uživatelů.

iPhone 13

Pro milovníky iPhonů je ideálním iPhone 13, který má skvělou fotovýbavu, šestijádrový čip s bleskovou rychlostí i perfektní displej. Samozřejmostí je i právě technologie NFC.

Verze operačního systému: iOS 15
Operační paměť (RAM): 4 GB
Uživatelská paměť: 128 GB
Rozlišení hlavního fotoaparátu: 12 Mpx
Velikost displeje: 6.1 „

 

Od 18 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Samsung Galaxy A54 5G

V rámci Androidů je skvělou volbou Samsung Galaxy A54 5G, jedná se o výkonný telefon s velkou pamětí, disponuje technologií NFC pro placení mobilem.

Verze operačního systému: Android 13
Operační paměť (RAM): 8 GB
Uživatelská paměť: 256 GB
Rozlišení hlavního fotoaparátu: 50 Mpx
Velikost displeje: 6.4 „

 

Od 9 500 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Xiaomi Redmi Note 12S

Pokud jste zastánci levnějších, ale výkonných telefonů, pak byl pro vás vyroben Xiaomi Redmi Note 12S, který má kvalitní fotoaparát i spolehlivou výdrž baterie, rovněž obsahuje čip NFC pro placení mobilem.

Verze operačního systému: Android 13
Operační paměť (RAM): 8 GB
Uživatelská paměť: 256 GB
Rozlišení hlavního fotoaparátu: 108 Mpx
Velikost displeje: 6.43 „

 

Od 5 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.