Jak vyčistit pračku? 5 kroků, díky kterým se vyhnete plísním i zápachu
Špína z prádla se jen tak nespláchne do odpadu, ale usazuje se právě v pračce. Vytváří v ní usazeniny vedoucí k zápachu a plísním. V následujícím článku se proto podíváme, jak se díky pravidelné údržbě těmto nepříjemnostem vyhnete.
Co je potřeba k čištění pračky
Abyste zbytečně nezkrátili životnost pračky, vybírejte i k čištění šetrné prostředky a nástroje. Pokud budete používat čisticí roztok, namíchejte jej v poměru 40:60 (voda:ocet), případně dodržte návod na čisticím prostředku. Teplota vody by měla odpovídat maximální teplotě v pracím programu pračky, což bývá kolem 90 až 95 °C.
Nachystejte si:
- Měkký kartáček
- Houbičku
- Hadr
- Čistič
Jako čistič můžete použít speciální přípravky přímo na čištění pračky, nebo bílý ocet. Volte ale destilovaný, který má nižší podíl kyseliny octové a není tak agresivní.
1. Vyčistěte zásobníky na prací prostředky
Nejdřív vyjměte zásobník pračky, který pečlivě očistěte. V nádobě s horkou vodou rozmíchejte čisticí přípravek a zásobník ponořte do vody úplně celý na 30 minut. Po této době by se měla odmočit většina nečistot. Některé budete muset odstranit mechanicky kartáčkem.
2. Omyjte vnějšek i vnitřek pračky
Zatímco se odmáčí zásobník pračky, vyčistěte její vnitřek. Hadříkem namočeným v čisticím roztoku omyjte přihrádku na zásobník, buben a těsnění pračky. Silněji usazené nečistoty odstraňte buď kartáčkem, nebo nejdřív nechte místo odmočit pomocí hadříku namočeném v čisticím roztoku a poté je setřete.
Nakonec vše otřete do sucha a vraťte do pračky zásobník.
3. Nezapomeňte na filtr
Důležité je i pravidelné čištění filtru, který je obvykle na přední stěně pračky. Po odšroubování z něj vyteče asi sklenice vody, připravte si hadr a misku. Všechny součásti filtru se dají snadno omýt pod teplou tekoucí vodou a dočistit kartáčkem. Víc zanesené části můžete nechat chvíli odmočit v čisticím roztoku.
Filtr byste měli aspoň dvakrát ročně při běžném praní. Máte-li ale malé děti nebo perete materiály, které pouští vlákna, zaměřte se na čištění filtru častěji. Podrobný postup i s fotografiemi najdete v našem předchozím článku.
4. Zapněte čisticí program
Do zásobníku nalijte čisticí prostředek. Má-li vaše pračka program pro čištění bubnu, stačí jej zapnout. Jinak zvolte dlouhý program s nejvyšší možnou teplotou, pouze vypněte odstřeďování.
5. Po každém praní nechte pračku vyvětrat
Jakmile pračka dokončí program, otevřete naplno dvířka, vyjměte zásobník na prací prostředky a nechte ji pořádně vyvětrat. Pračku byste měli nechat vyvětrat po každém praní, aby se v ní kvůli vlhkosti zkombinované s vysokými teplotami nevytvářely plísně. Při běžném praní stačí zásobník jen povytáhnout. Pokud v něm zůstává voda nebo zbytky pracích prostředků, otřete jej do sucha.
Péči o pračku si můžete ulehčit i tak, že prací prostředek nasypete nebo nalijete rovnou do bubnu pračky. U pracích gelů bývají někdy přiložené speciální dávkovače.
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.