Menu

Jak zasadit keře: 4 časté chyby zahradníků, některé se dopustí každý

Jak zasadit keře: 4 časté chyby zahradníků, některé se dopustí každý
Ilustrace: Arecenze

Keře hojně vysazujeme do okrasných zahrad i volné krajiny – jsou vítaným zdrojem potravy pro volně žijící zvířata, umí tvořit živé ploty, zastíní obytný prostor a vytváří pocit soukromí. Kromě toho nás každoročně potěší voňavými květy a mnohdy i barevnými plody. Chystáte se také na výsadbu keřů? Vyhněte se 4 nejčastějším chybám, které mohou jejich růst výrazně zpomalit nebo je dokonce zahubit.

Špatný čas sázení – nevysazujte keře v parných dnech nebo mrazu

Sazenice keřů můžete koupit v kontejnerech s vlastním balem substrátu okolo kořenů, nebo jako prostokořenné sazenice, které jsou obvykle levnější. Zatímco kontejnerované sazenice můžete sázet v průběhu celého roku (vyhněte se však mrazu), prostokořenné sazenice byste měli sázet na podzim nebo zjara (v období, kdy teploty nepadají pod 0°C).

Důvod je prostý – sazenice s odhalenými kořínky potřebují více vláhy, aby se dokázaly v půdě uchytit – pokud je zasadíte v průběhu horkého léta, je riziko jejich úhynu výrazně vyšší, než v období srážek, jež bývá na jaře a na podzim.

Zavadlé kořínky mohou být příčinou úhynu sazenice

Častou chybou při transportu prostokořenných sazenic ze zahradnictví je odhalení kořenů, které vlivem větru velmi rychle osychají. Proto se vyplatí hned po zakoupení lehce postříkat kořínky vodou pomocí ručního postřikovače a zabalit kořenový systém do mokrého kousku látky nebo igelitového sáčku – a to zejména v případě, že sazenice převážíte na přívěsném vozíku, a jsou tak vystaveny rychlému proudění vzduchu.

Před samotnou výsadbou nezapomeňte kořínky sazenic namočit na několik hodin do nádoby s vodou nebo zahradní konve, aby mohly načerpat potřebnou vláhu. Těsně před vysazením se pak kořeny mírně zastřihují – cca o jednu třetinu délky.

Nedostatečné zkypření půdy ztěžuje zakořenění keře

Při výsadbě je nezbytné nepodcenit přípravu jámy, do které chcete keře vsadit. Častou chybou jsou jámy menší, než je šířka a hloubka kořínků a málo zkypřená půda – v takovém případě hrozí, že se keř nedokáže skrze kořínky v tvrdé zemině uchytit, a zvyšuje se tak riziko, že se neujme.

Proto před výsadbou připravte dostatečně hlubokou i širokou jámu, na jejíž dno nasypte ideálně kvalitní kompost nebo zahradní substrát – šance na uchycení sazenice se značně zvýší, protože pro rostlinu nebude těžké do správně nakypřené půdy zakořenit.

Malá zálivka může způsobit uschnutí rostliny

Poslední hojně rozšířenou chybou při výsadbě keřů a jejich následné péči je nedostatečná zálivka.  Pamatujte na to, že čím větší je sazenice, tím větší množství vody potřebuje. Proto již při výsadbě nalijte do připravené jámy alespoň 1 konev vody (10 – 15 litrů). Po udusání zeminy nezapomeňte půdu opět prolít vodou. Vyplatí se kolem každé sazenice vytvořit hliněný val o průměru 20 – 30 cm, který udrží zálivku přímo u kmínku, a dostane se tak ke kořenům.

Zejména v prvních měsících a letech života potřebují keře v horkých letních měsících, kdy je četnost srážek minimální, naši pomoc – v období sucha byste je měli zalévat alespoň 1 × týdně. 

Jak správně zasadit keře? Zde je několik užitečných tipů! 

Pokud se vám podaří vyhnout nejčastějším chybám při výsadbě keřů, máte napůl vyhráno. Měli byste však myslet i na několik zásad, které se doporučují dodržovat ihned po výsadbě sazenic nebo při jejich následné péči. Které to jsou?

  • Po výsadbě ostříhejte větvičky sazenic přibližně o třetinu – budou tak moci věnovat zpočátku více energie správnému zakořenění. Na pomoc si vezměte dobře naostřené zahradní nůžky.
  • Zkontrolujte, zda není sazenice usazená příliš hluboko v půdě – středové větvení musí být vždy vidět.
  • V případě, že sázíte keře do volné krajiny, nezapomeňte je oplotit vhodným pletivem – zabráníte tak zvěři, aby poškodila kmínky.
  • Nakonec doporučujeme obsypat keř mulčovací kůrou – drží v zemině vláhu a zabraňuje prorůstání trávy a plevele.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.