Menu

Je LEGO jen dětská hračka? Znalí mohou vydělat 100tisíce

Je LEGO jen dětská hračka? Znalí mohou vydělat 100tisíce

Pravděpodobně nejslavnější značku kostiček LEGO pravděpodobně nemusíme nikomu představovat. Je tady s námi již po generace a dělá radost nejen dětem, ale i dospělým. Málokdo si však uvědomuje, že tyto kostičky nemusejí být brány pouze jako hračka, mohou totiž být také zajímavou investicí. Nicméně, jako každá investice i zde je riziko, že místo více peněz zapláčete nad výdělkem. A je důležité se řídit pravidlem, že pokud se rozhodnete, měli byste vložit pouze tolik, kolik si můžete dovolit ztratit.

Hodnota může s časem růst

Jednou z věcí, která je u setů stavebnic LEGO známá, je to, že časem mohou růst na ceně. Důvod je prostý. Množství modelů se nevrací do oběhu a zůstávají beznadějně vyprodané. To samozřejmě zvyšuje jejich hodnotu na sekundárním trhu. Obzvláště limitované edice nebo sety spojené s populárními filmy nebo sériemi, mohou být v budoucnu ceněnými sběratelskými kousky.

Jedním z aktuálně nejdražších setů (nikoliv figurek) je v současnosti například Lego Space 493 Command Center z roku 1979. Tato sada se v době vydání prodávala za 25 dolarů. Dnes je po této sadě taková poptávka, že by vám k jejímu pořízení nestačilo ani 400x tolik.

Jedná se o stabilní investici

V porovnání s jinými možnostmi, jako jsou dnes například oblíbené kryptoměny nebo akcie, je LEGO považováno za relativně stabilní. I přes výkyvy trhu si ve většině případů zachovává svou hodnotu. Ba dokonce zvyšuje. Proto je mezi investory velmi oblíbenou možností, která nabízí dlouhodobou stabilitu a tím tedy i relativně nízké riziko ztrát. Zajímavé také může být i to, že tyto stavebnice odolávají i inflaci.

Tipy na zajímavé stavebnice

LEGO® Creator 10256 Taj Mahal

Majestátní model slavné indické památky, který byl původně uveden na trh už v roce 2008. I přes svou vysokou cenu a náročnost stavby se tento set stal jedním z nejvyhledávanějších mezi sběrateli.

LEGO® Star Wars™ 75192 Millennium Falcon

Obří model Millennium Falcon je jedním z největších LEGO setů vůbec. S limitovanou dostupností a obrovskou popularitou světa Star Wars si tento set udržuje vysokou hodnotu a může být v budoucnu ještě cennější.

LEGO® Ideas Exclusive 21110 Výzkumná laboratoř

Tato sada byla vytvořena na základě návrhu od fanoušků, což přispělo k její popularitě. Po vyprodání se stala vzácnou a vyhledávanou sběratelskou položkou, což způsobilo rychlé zvýšení její hodnoty.

Investice do LEGO setů může být zajímavou a zábavnou cestou, jak zhodnotit vaše portfolio. S růstem popularity, které se stále těší po celém světě je vidět, že na trhu stavebnic stále kraluje a ještě nějakou dobu bude.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.