Kvalitní umělý stromek očima jen těžko rozeznáte od živého, nos ale plastem neobelžete
Stále více domácností přechází z živých vánočních stromků na ty umělé. Důvodů je hned několik. Umělý stromek má symetrický tvar, vydrží roky a nenadělá nepořádek. Které umělé vánoční stromky vypadají opravdu realisticky?
Stěžejní je 3D jehličí
Umělé vánoční stromky se vyrábějí zrůzných druhů „jehličí“. Nejvíc realisticky vypadají jehličky s označením 3D, které jsou vyráběny z polyetylenu a svou strukturou věrně napodobují skutečné jehličí. Pokud byste chtěli stromeček složený především z 3D jehličí, budete se muset poohlížet v nejvyšších cenových hladinách.
Kompromisní kombinace
Velká část umělých vánočních stromků kombinuje více druhů jehličí, přičemž 3D jehličkami bývají osázeny ty nejvíce viditelné větve. Budete-li stromek zkoumat zblízka, například na kmeni často najdete levnější 2D jehličky připomínající miniaturní plastové stužky. Ty jsou vyrobeny z polyvinylchloridu (PVC). Cena stromku bude do velké míry odvislá právě od poměru 2D a 3D jehliček.
Smrk alpský 220 cm PE
Tento 220 cm vysoký umělý strom je vyroben čistě z 3D jehličí a vypadá velice realisticky. Barvou a provedením jehliček připomíná Smrk alpský a jeho benefitem je také uchycení větví ke kmeni speciálním návinem. Nevýhodou tohoto modelu je jednoznačně vyšší cena, která je ale vzhledem k realistickému provedení pochopitelná.
Jedle Merlin s osvětlením
Tento umělý vánoční stromek je také tvořen polyetylenovým jehličím, které je na větvích umístěno velmi hustě pro realistický vzhled. Navíc nese integrované osvětlení, díky kterému nebudete muset přikupovat žádné světelné řetězy a odpadne vám také jejich každoroční instalace na strom.
DecoLED Stromeček Noel 180 cm
Tento větvemi hustě osázený umělý stromek sází na kombinaci 3D a 2D jehličí. Po jeho obvodu najdete větve s realističtějšími 3D jehličkami a při středu u kmene jsou umístěny jehličky 2D. S výškou 1,8 metru a šířkou 140 cm se hodí do středně velkých obýváků. Za jeho realistický vzhled si však budete muset připlatit.
Umělý nebo živý?
Tuto otázku si klade mnoho rodin. Někdo nedá dopustit na vůni jehličí, někomu zase vyhovuje bezúdržbový stromek bez nepořádku. V tabulce níže jsme pro vás sepsali hlavní výhody i potenciální nevýhody obou druhů stromků.
Živý vánoční stromek | Umělý vánoční stromek | |
---|---|---|
Výhody | + Voní
+ Realistický + Každý rok individuální výběr tvaru a velikosti |
+ Dlouhodobě ekonomický
+ Životnost + Snadný úklid |
Nevýhody | – Každoroční výdaj
– Práce s úklidem navíc |
– Nutno uskladnit přes rok
– Nevoní – Nelze obměňovat tvary a velikosti |
Co ekologie?
Někomu se může zdát, že hromadné kácení stromků je plýtváním a umělý strom je automaticky ekologičtějším řešením. Problematika ekologie vánočních stromků je komplikovanější a důležitým faktorem je, kolik let budete umělý stromek používat.
Zdroj:
- Redakční tvorba, Arecenze.cz
- https://www.umelystromecek.cz/rozdily-mezi-jehlicim/
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.