Látkové, nebo jednorázové pleny? Zeptali jsme se babiček, jaké by volily dnes

Jednorázové pleny rodičům malých dětí usnadňují život každý den. Vzhledem k jejich špatné rozložitelnosti však, alespoň pro planetu, nejsou ideální volbou. Zeptali jsme se maminek z různých generací na jejich postoj k látkovým i jednorázovým plenám. Které dětské pleny by používaly dnešní babičky, kdyby měly možnost volby?
Drahé pohodlí
Pokud bychom počítali průměrnou spotřebu 6 jednorázových plen za den, na rok s miminkem budete potřebovat kolem 2 190 kusů. Roční náklady se při ceně 5 Kč za kus budou pohybovat kolem 11 000 Kč. Daň za jednorázové pleny, kterou platí životní prostředí, je však ještě mnohem vyšší. Přesto je dnes většina rodičů používá, především kvůli úspoře času a práce. Několika maminek jsme se proto zeptali, jaký mají na látkové pleny názor:
- „Látkové pleny jsem nezvažovala vůbec, jednoduše z hlediska mého pohodlí a úspory času. Neumím si představit pleny stále prát a sušit.“
Martina V., 31 let
- „O látkových plenách jsem toho věděla dost od sestry, která je používala. Je třeba mít velkou zásobu a počáteční investice je vysoká. Látkovky jsou sice ekologičtější z hlediska odpadu, spotřeba vody a energie na praní ale není malá. Jednorázové pleny jsou především uživatelsky daleko pohodlnější.“
Hana M., 36 let
Foto: Canva
Co by vybraly babičky?
Generace dnešních babiček při výchově svých potomků na výběr neměla. Jak se k jednorázovým plenám staví? Poznámku, že v dnešní době je díky jednorázovým plenám péče o miminko mnohem snazší, slyšela snad každá maminka. Opravdu by si ale dnešní babičky vybraly pleny jednorázové, kdyby měly tenkrát možnost volby?
- „Plínky jsem každý den vyvařovala, pračku jsme neměli. Práce s nimi bylo hodně a hlavně každý den. V dnešní době by v mém rozhodování hrála roli ekologie, ale i rodinný rozpočet. Zajímala by mne také statistika spotřeby vody a elektřiny při praní látkových plen a to, který způsob je v důsledku levnější a šetrnější k přírodě. Na cestování bych určitě volila jednorázové pleny a asi kombinovala s těmi pratelnými.“
Jana K., 64 let
- „Látkové pleny jsem každý den vyvařovala a žehlila, jako náročnou činnost jsem to nebrala. Kdybych si mohla vybrat, používala bych jednorázové pleny příležitostně, třeba při návštěvě pediatra, možná na noc.“
Věra T., 56 let
Trable jednorázových plen
Jednorázová plena se rozkládá v řádech stovek let. Takovou plenku nejde recyklovat především proto, že je znehodnocena biologickým odpadem. O jejich recyklaci se v současné době několik firem pokouší, zatím však bez větších úspěchů.
Výrobci jednorázových plen v posledních letech přicházejí s různými ekologickými variantami jednorázových plen, jelikož se snaží reagovat na poptávku ekologicky smýšlejících rodičů. I když ale jednorázová plena nese označení eko, stále jde o produkt na jedno použití, který se špatně rozkládá. Cena takových plen je často oproti těm běžným i dvojnásobná.
Výhody látkových plen
Kromě ekologické stránky věci patří k výhodám látkových plen fakt, že děti se s nimi naučí většinou dříve chodit na nočník. Vede je k tomu mokro, které se z látkové pleny neztrácí. Některým dětem mohou také pomoci se správným vývojem kyčlí, jelikož je udržují ve vhodné poloze.
Zdroj:
- Autorská tvorba redaktorky portálu Arecenze
- https://www.trideniodpadu.cz/post/fankub-jednor%C3%A1zov%C3%BDch-plenek
Rubriky
Obě dcery jsem vychovala na látkových plenách a ano, bylo s tím dost práce. Pamatuju doby, kdy se reklamy předháněly v tom, jak jednorázovými plenami maminky ušetří-čas, na pracích prášcích, na elektřině-opět byznys. Ze zkušeností z okolí vím, že děti s jednorázovými plenami se počurávají déle, podle mě ze 2 důvodů-dítě necítí nepohodlí a maminky to nenutí být důsledné. Pokud bych měla volit dnes, volila bych látkové, ale v kvalitě, která byla před 50 lety, protože ty vydržely i pro vnoučata. Ale jednorázové pleny jsou fajn na případné cesty, protože jezdit s 30 plenami není příliš příjemné, kromě toho musíte skladovat i ty znečištěné. Navíc je nepovažuju za bezpečné z hlediska chemie stejně jako vlhčené ubrousky, takže ano, ale výjimečně.