Menu

Microsoft vám v roce 2024 „ukradne“ pravé tlačítko CTRL, přesto mu poděkujete: Chystá se AI revoluce

Microsoft vám v roce 2024 „ukradne“ pravé tlačítko CTRL, přesto mu poděkujete: Chystá se AI revoluce
Ilustrační obrázek generován AI DALL-E

Clippy, Cortana a teď Microsoft Copilot, toto všechno byly pokusy o zlepšení a zrychlení používání aplikací v balíčku Office 365 od Microsoftu. Další pokus ve formě Microsoft Copilot ale přichází s naprosto revolučním využitím umělé intelegence napříč všemi službami. Co všechno umí?

Ultimátní pracovní nástroj

Je jedno, zda právě pracujete v aplikacích na vytváření souborů nebo jste zapojeni do videohovoru prostřednictvím Microsoft Teams, vždy budete moci využívat chytrých funkcí. K zadávání úkolů pro Microsoft Copilot bude sloužit nové tlačítko na klávesnicích počítačů s Windows, které nahradí pravou klávesu Ctrl. Tato změna představuje největší inovaci v uspořádání klávesnice Windows za posledních 30 let.

Videohovory bez starostí

Jak již bylo zmíněno, chytré funkce jsou k dispozici i v aplikaci Microsoft Teams. Například můžete nechat v průběhu hovoru vytvořit přepis v reálném čase. Po skončení hovoru pak máte možnost vygenerovat shrnutí nejdůležitějších informací s označením kdo je pronesl.

Tato funkce je dostupná i v případě, že nejste schopni se přímo účastnit hovoru. Stačí kliknout na tlačítko „sledovat hovor“ (v angličtině „Follow“, česká lokalizace není dostupná), a Copilot následně sestaví obsah do výčtu hlavních bodů.

Zdroj: Microsoft

Podobných funkcí se dočkal i systém pro správu a odesílání e-mailů, Microsoft Outlook. Zde budou doporučovány nejdůležitější zprávy na základě obsahu a také možnost nechat napsat odpověď umělou inteligencí. Tyto odpovědi bude možné vytvářet přímo v okně příchozího e-mailu, kde se objeví tlačítka s titulky různých odpovědí související s obsahem příchozího e-mailu.

Zrychlení tvorby dokumentů

Na ChatGPT si části textu někdy nechal generovat téměř každý a přesně tato funkce ale i další míří do aplikací Word, Excel a Powerpoint. Na základě věty popisující co chcete vytvořit je možné generovat tabulky, prezentace a celé texty. Grafiky použíté v prezentacích Copilot bere z rozsáhlé galerie šablon přímo v aplikací Powerpoint a snaží se vybrat ty, které nejvíce souvisí s tématem prezentace. Možné bude i předem určit počet užitých slov či snímků prezentace.

U aplikace Excel se dočkáme i možnosti automaticky vytvářet graf z informací v tabulce nebo si nechat slovně zhodnotit, zda se v informacích nacházejí určité trendy nebo souvislosti.

Zdroj: Microsoft

Brzy i na Vašem počítači

I když jsou momentálně k dispozici pouze anglické verze, již nyní můžete zdarma využívat některé funkce Microsoft Copilot na počítači i smartphonu. Slovo „zdarma“ však hraje klíčovou roli, neboť pro odemčení všech funkcí bude vyžadován měsíční poplatek, který se pohybuje kolem 30 dolarů měsíčně. Některé prémiové verze stávajících aplikací, například Microsoft Teams, obsahují chytré funkce související s danou aplikací v rámci předplatného. Pokud již používáte vylepšenou verzi, nemusíte platit nic navíc.

Oficiální verze pro Evropu je naplánována na březen 2024 a počítá se i s českou lokalizací, konkrétní cena pro české uživatele však oznámena není.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.