Menu

Otestovali jsme levnou a drahou kameru: Výsledek vás možná překvapí

Otestovali jsme levnou a drahou kameru: Výsledek vás možná překvapí

Ať už sháníte kameru do auta pro zvýšení bezpečnosti nebo pro dokumentaci v případě nehody, otestovali jsme je pro snadnější rozhodování. Porovnali jsme levné a dražší modely, abychom zjistili, zda se vyšší cena opravdu vyplatí.

I levné kamery mají několik funkcí

Levné kamery mají zpravidla méně funkcí, avšak těmi nejdůležitějšími obvykle disponují. Mezi důležité funkce bychom zařadili G-senzor pro zamykání záznamů při nárazu, detekci pohybu, jež spustí nahrávání, pokud se kolem vašeho vozu cokoliv bude dít, a automatické zapnutí, které zapne kameru po nastartování vozidla. Pokud vám tyto funkce postačují, levný model by mohl být vhodnou volbou.

Dražší kamery přinášejí pokročilejší funkce, jako jsou detekce radarů a jízdních pruhů, GPS, optická stabilizace, Bluetooth, Wi-Fi či noční režim. Nabízejí i vyšší rozlišení jako 4K či QHD. U levnějších modelů najdete většinou jen FullHD. Některé zahrnují i zadní kameru nebo duální kamerový systém, který umožňuje nahrávat i dění v autě. Tuto možnost u levných modelů nenajdete.

Cenově dostupnější kamery jsou obvykle menší

Nechcete-li, aby kamera zabírala na čelním skle příliš moc místa, sáhnout můžete po menší variantě bez displeje. Ty jsou obvykle levnější a ovládají se prostřednictvím aplikace, kde zároveň provádíte veškerá nastavení. Výhodou menších kamer je také to, že je snadno schováte za zpětné zrcátko a nikde vám nepřekáží. Mnozí uživatelé si také malé modely pořizují jako zadní nebo couvací kameru.

Malá vs. větší kamera umístěná na předním skle

Rozdíl může být i v příslušenství a systému uchycení

U dražších kamer naleznete flexibilní upevňovací systém, jako je například držák s přísavkou, který jednoduše připevníte na sklo a kdykoliv jej sundáte. Tato varianta nevyžaduje lepení, což může být nepraktické, zejména při čištění skla. Některé dražší varianty mají i magnetickou úchytku, jež umožní kameru od držáku odejmout. Pokud tak nechcete nechávat kameru v autě přes noc, bude tato varianta pro vás ideální.

Tyto modely často nabízejí i širší škálu příslušenství, včetně různých redukcí nebo polarizačních filtrů. Mohou zahrnovat i více způsobů upevnění. Naproti tomu levnější kamery mají v balení obvykle jen lepicí držák a napájecí kabel s adaptérem.

Levnější kamera rovná se levnější zpracování

Pokud vám nezáleží na prvotřídním zpracování, můžete zvážit levnější modely, které jsou často vyrobeny z méně odolných materiálů. Méně kvalitní je pak i způsob upevnění, který při častém odnímání nemusí dlouho vydržet. Jestliže chcete co nejdelší životnost kamery, doporučujeme sáhnout po kvalitnějších materiálech.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.