Menu

Parní pračky

Parní pračky

Parní pračky sice stále nepatří mezi běžné domácí spotřebiče, jejich obliba ale za poslední vzrostla. Nabízejí totiž nepopiratelné výhody usnadňující praní. Proč byste jejich pořízení měli zvážit a s čím konkrétně vám tedy mohou pomoci?

  • Odstraňují alergeny
  • Dezinfikují prádlo
  • Vyhlazují prádlo a tím usnadňují žehlení
  • Vyperou i odolnější skvrny

Proč parní pračku?

Parní programy jsou obecně k prádlu šetrnější. Nemusíte se bát je použít ani na jemné materiály, jako je hedvábí či krajka. Díky vysoké teplotě zahřeje pára vnitřek bubnu rychleji než voda a proces je tudíž kratší a energeticky úspornější. Vysoká teplota páry s sebou navíc nese ještě jednu výhodu. Spolehlivě odstraní různé bakterie a alergeny. Prádlo je pak vhodné i pro citlivější jedince nebo například velmi malé děti. Většina parních praček také dokáže fungovat mnohem tišeji než klasické modely. Speciálně tento fakt je však dobré si ověřit na konkrétních hodnotách decibelů, existují totiž výjimky. Další velmi užitečnou funkcí je vyrovnání oblečení, které se pak snadněji žehlí.

Jak to funguje?

Není to tak, že by parní pračky vodu vůbec nepoužívaly. Perou vodou stejně jako klasické modely a pára je spíše doplňkovou funkcí, která se zapíná na závěr programu. Pomocí speciálního zařízení se voda přemění na páru. Ta následně snadněji pronikne do vláken prádla. Dostane se více do hloubky a odstraní i odolnější skvrny. Také prací prášek se rozloží rychleji a nezůstávají po něm na oblečení stopy. Vlákna se uvolňují velmi přirozeně a napínají se, díky čemuž bude prádlo méně pomačkané.

Vychytávkou jsou rychlé zhruba dvacetiminutové programy, které nemají za úkol prádlo vyprat, ale jen tak osvěžit. Máte-li tedy oblečení, které vám načichlo například při vaření nebo při pobytu v zakouřených místnostech, ale přitom vám přijde škoda jej kompletně prát, tento program to vyřeší. Prádlo načechrá a zbaví jej nepříjemných zápachů.

 

Zvláštní parní programy, které můžete najít u různých modelů

Program Určení
Pára při praní V závěru praní se spustí parní cyklus, který vyhladí a načechrá prádlo.
Osvěžení prádla Je vhodný i na suché oblečení, které je třeba osvěžit. Pára dokáže prádlo zbavit nepříjemných pachů například z cigaretového kouře.
Antialergický program Spolu s vyšší teplotou praní dokáže pára zlikvidovat většinu alergenů v prádle.

Jaké výrobky vybrat?

Parní pračky najdete v různých variantách – s velkou i malou kapacitou, předem i vrchem plněné. Mezi nejčastější výrobce parních praček patří značky LG, AEG nebo Electrolux. Základní parní funkce potom nabízejí například také značky Beko, Candy a Whirlpool. Ceny parních praček začínají už na 6 000 korun, nejsou tedy nedostupné.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.