Menu

Parní pračky

Parní pračky stále nepatří mezi běžné domácí spotřebiče, a to i přesto, že jsou na trhu již nějakou dobu a že nabízejí nepopiratelné výhody usnadňující praní. Proč byste jejich pořízení měli zvážit a s čím konkrétně vám tedy mohou pomoci?

Proč parní pračku?

Parní programy jsou obecně k prádlu šetrnější. Nemusíte se bát je použít ani na jemné materiály, jako je hedvábí či krajka. Díky vysoké teplotě zahřeje pára vnitřek bubnu rychleji než voda a proces je tudíž kratší a energeticky úspornější. Vysoká teplota páry s sebou navíc nese ještě jednu výhodu. Spolehlivě odstraní různé bakterie a alergeny. Prádlo je pak vhodné i pro citlivější jedince nebo například velmi malé děti. Většina parních praček také dokáže fungovat mnohem tišeji než klasické modely. Speciálně tento fakt je však dobré si ověřit na konkrétních hodnotách decibelů, existují totiž výjimky.

Jak to funguje?

Není to tak, že by parní pračky vodu vůbec nepoužívaly. Perou vodou stejně jako klasické modely a pára je spíše doplňkovou funkcí, která se zapíná na závěr programu. Pomocí speciálního zařízení se voda přemění na páru. Ta následně snadněji pronikne do vláken prádla. Dostane se více do hloubky a odstraní i odolnější skvrny. Také prací prášek se rozloží rychleji a nezůstávají po něm na oblečení stopy. Vlákna se uvolňují velmi přirozeně a napínají se, díky čemuž bude prádlo méně pomačkané.

Vychytávkou jsou rychlé zhruba dvacetiminutové programy, které nemají za úkol prádlo vyprat, ale jen tak osvěžit. Máte-li tedy oblečení, které vám načichlo například při vaření nebo při pobytu v zakouřených místnostech, ale přitom vám přijde škoda jej kompletně prát, tento program to vyřeší. Prádlo načechrá a zbaví jej nepříjemných zápachů.

Jaké výrobky vybrat?

To, že je pára obecně dobrým pomocníkem pro oblečení, potvrzují například také kondenzační sušičky. Ty prádlo načechrají a vyhladí sklady, takže žehlení téměř již nebude potřeba. Mezi nejčastější výrobce parních praček patří značky LG, AEG nebo Electrolux. Ceny těchto spotřebičů obvykle začínají na 11 000 korun. Základní parní funkce potom nabízejí například také značky Beko a Whirlpool.

Nejlepší pračky z našeho srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019