Parní pračky

Parní pračky stále nepatří mezi běžné domácí spotřebiče, a to i přesto, že jsou na trhu již nějakou dobu a že nabízejí nepopiratelné výhody usnadňující praní. Proč byste jejich pořízení měli zvážit a s čím konkrétně vám tedy mohou pomoci?

Proč parní pračku?

Parní programy jsou obecně k prádlu šetrnější. Nemusíte se bát je použít ani na jemné materiály, jako je hedvábí či krajka. Díky vysoké teplotě zahřeje pára vnitřek bubnu rychleji než voda a proces je tudíž kratší a energeticky úspornější. Vysoká teplota páry s sebou navíc nese ještě jednu výhodu. Spolehlivě odstraní různé bakterie a alergeny. Prádlo je pak vhodné i pro citlivější jedince nebo například velmi malé děti. Většina parních praček také dokáže fungovat mnohem tišeji než klasické modely. Speciálně tento fakt je však dobré si ověřit na konkrétních hodnotách decibelů, existují totiž výjimky.

Jak to funguje?

Není to tak, že by parní pračky vodu vůbec nepoužívaly. Perou vodou stejně jako klasické modely a pára je spíše doplňkovou funkcí, která se zapíná na závěr programu. Pomocí speciálního zařízení se voda přemění na páru. Ta následně snadněji pronikne do vláken prádla. Dostane se více do hloubky a odstraní i odolnější skvrny. Také prací prášek se rozloží rychleji a nezůstávají po něm na oblečení stopy. Vlákna se uvolňují velmi přirozeně a napínají se, díky čemuž bude prádlo méně pomačkané.

Vychytávkou jsou rychlé zhruba dvacetiminutové programy, které nemají za úkol prádlo vyprat, ale jen tak osvěžit. Máte-li tedy oblečení, které vám načichlo například při vaření nebo při pobytu v zakouřených místnostech, ale přitom vám přijde škoda jej kompletně prát, tento program to vyřeší. Prádlo načechrá a zbaví jej nepříjemných zápachů.

Jaké výrobky vybrat?

To, že je pára obecně dobrým pomocníkem pro oblečení, potvrzují například také kondenzační sušičky. Ty prádlo načechrají a vyhladí sklady, takže žehlení téměř již nebude potřeba. Mezi nejčastější výrobce parních praček patří značky LG, AEG nebo Electrolux. Ceny těchto spotřebičů obvykle začínají na 11 000 korun. Základní parní funkce potom nabízejí například také značky Beko a Whirlpool.

Nejlepší pračky z našeho srovnávacího testu

1. místo
Vítěz testu 2019
2. místo
Vítěz cena/výkon
3. místo 4. místo 5. místo
Samsung WW90M649OPM Samsung WW70J5446DW/ZE Samsung WW70K5210UW Bosch WAW28560EU Samsung WW 80J5446EW

Hodnocení:
92,3 %

Orientační cena:
23 000 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
89,5 %

Orientační cena:
10 000 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
89,5 %

Orientační cena:
11 000 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
89,3 %

Orientační cena:
18 000 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
88,1 %

Orientační cena:
10 000 Kč

Přečíst recenzi

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Parní pračky
Průměrné hodnocení 4.4 z 23 hlasů

Mohlo by vás také zajímat

Jak zapojit pračku Podložka pod pračku Typy praček Jak odstranit zápach z pračky Skříň nad pračku Pračky – kde najít v akci, ve výprodeji Průmyslové pračky Čistič praček Bílé pračky Jak vyčistit pračku Vestavné pračky Velikosti praček
Vířivou pračku dnes už leda na chalupu Pračky se ždímačkou Jak vybrat ruční pračku Set pračky se sušičkou 5 Super receptů pro kuchyňské roboty Horní nebo přední plnění praček? Slim pračky nejsou pro každého. Proč? Kapacita praček a jak podle ní vybírat Nejčastější problémy s pračkou a jak je řešit Rozměry pračky – jak moc si můžeme vybírat? Pračka se sušičkou nebo každý spotřebič zvlášť? Zaseknutá dvířka pračky, co dělat?