Péče o vlnité a kudrnaté vlasy & Tipy a triky | Arecenze
Menu

Jak správně pečovat o vlnité a kudrnaté vlasy

Jak správně pečovat o vlnité a kudrnaté vlasy

Péče o kudrnaté a vlnité vlasy může být pro někoho nepřekonatelný oříšek. Proto si majitelky těchto vlasů často žehlí, protože je to zkrátka jednodušší. V tomto článku si krok po kroku projdeme základní péči o tento druh vlasů a upozorníme vás na časté chyby.
Kudrnaté a vlnité vlasy jsou obecně sušší a mají hrubší strukturu než vlasy rovné. Často se třepí, krepatí a jsou nepoddajné. Majitelky se s touto skutečností musejí vypořádat a správně pečovat o své kadeře, aby zůstaly krásné a zdravé.

Mytí

Pravidelná očista je základem pro krásné a zdravé vlasy. Vzhledem k povaze vlasů stačí kudrny umývat jednou až dvakrát za týden, a to speciálním šamponem. Na trhu je několik šamponů určených speciálně pro kudrnaté vlasy, které podporují vlnění a zároveň dodávají vlasům hydrataci a výživu. Další možností jsou šampony na suché či poškozené vlasy. Záleží však na konkrétním typu a stavu vlasů. Důležitou částí mytí je aplikace kondicionéru, který vlasy vyživuje, uhlazuje a dodává jim potřebnou hydrataci. Vhodné je také čas od času aplikovat masku, která dodá vlasům vše, co potřebují.

Sušení

Po umytí následuje další krok, kterým je sušení. Umyté vlasy není vhodné drbat ručníkem a třít o sebe. Vlasy by se zbytečně namáhaly a poškozovaly. Mnohem lepší je zabalit je do ručníku a nechat přebytečnou vodu vsáknout. Takto usušené vlasy se již nerozčesávají, pouze se prohrábnou prsty. Pokud není potřeba proces nijak uspěchat, je nejlepší vlasy nechat uschnout volně bez jakýchkoli zásahů. Pokud ale není zbytí a je nutné účes připravit rychleji, je možné kadeře vyfoukat fénem, ale pouze za pomoci difuzéru. Obecně je lepší foukat studeným vzduchem, zvlášť v závěru stylingu. Vlasy se tolik nevysušují a nehrozí jejich poškození. Před jakoukoli tepelnou úpravou je nezbytné použít tepelnou ochranu. Existují přípravky, které mají rovnou i tužicí efekt či podporují tvarování vln.

Styling

Ve stylingu kudrnatých vlasů platí pravidlo, že přípravky by měly být co nejlehčí, aby nezatěžovaly vlasy a nedeformovaly jejich přirozené vlnitý tvar. Stejně jako u šamponů a kondicionérů, jsou dnes výrobci vstřícnější a na trh uvádějí množství přípravků určených právě pro kudrnaté vlasy. Dodávají jim výživu, podporují tvorbu vln a vlasy zbytečně nezatěžují. Obzvlášť vhodné jsou dvoufázové kondicionéry, které lze aplikovat i do suchých vlasů a obnovit tak unavený tvar.

Česání

Klasické kartáčování poškozuje tvar vln a kudrlin a není tedy dobré provádět jej denně. Na běžnou „údržbu“ stačí vlasy prohrábnout rukou, či použít hřeben s řídkými zuby. Ten vlasy pročísne, ale nezdeformuje. Kartáčování se doporučuje před mytím, kdy nevadí poničené vlny, ale je potřeba vlasy rozčesat, provzdušnit a zbavit je odumřelé kůže a vypadaných vlasů. Dobrý kartáč by tedy neměl chybět ani ve výbavě žen a dívek s tímto typem vlasů. Důležité je, aby trny a kuličky byly v jednom kusu a nebyl mezi nimi spoj, který by vlasy zachytával a trhal.

Rovnání

Jak už to bývá, každý touží po tom, co nemá. Majitelky rovných vlasů touží po vlnách a loknách, zatímco ty, co je mají, je chtějí narovnat. I pro rovnání platí pár zásad, které není dobré podceňovat. Základem je dobrá tepelná ochrana, lze použít i vyhlazovací prostředky, které umožní snadnější narovnávání. Vlnité vlasy lze vyhladit vyfénováním přes kulatý kartáč. Majitelky andělských loken se budou muset spolehnout na žehličku. Dlouhodobé vyhlazení je možné keratinovou narovnávací kúrou. Chemické rovnání není příliš vhodné, protože už tak suché vlasy ještě více narušuje. Další informace najdete také na stránkách výrobců přístrojů pro úpravu vlasů, například Philips má poměrně dobře zpracovaný článek na téma péče o vlnité vlasy.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.