Jak vybrat masku na vlasy
V tomto článku vás provedeme výběrem masky na vlasy krok po kroku. Věnovali jsme se všem důležitým aspektům, dozvíte se tedy:
- Proč koupit kvalitní masku na vlasy – Díky kvalitní a dobře vybrané masce můžete vyřešit řadu zásadních problémů s vašimi vlasy, jako je suchost, náchylnost k poškození aj.
- Nevýhody masek na vlasy – Masky na vlasy představují určitou investici, zpravidla v řádu stovek, jejich používání je také časový závazek. Zásadní nevýhody ale bývají způsobené spíše špatným výběrem, kdy maska zkrátka nefunguje tak, jak by měla.
- Výběr masky na vlasy podle problémů s vlasy – Volit můžete například masky na suché či poškozené vlasy nebo na problematickou pokožku hlavy.
- Výběr masky na vlasy podle typu vlasů – Roli hraje také typ vlasů, teda zda máte rovné a nenáročné vlasy, kudrliny nebo třeba odbarvenou hřívu.
- Druhy masek na vlasy podle aktivních ingrediencí – Podle obsahu účinných ingrediencí se dají masky rozdělit na hydratační, pečující a proteinové (popřípadě kombinované).
- Důležité parametry při výběru masky na vlasy – V potaz byste měli brát zejména obsah účinných a naopak nežádoucích látek, způsob používání a typ balení.
- Příslušenství a funkce – Existují např. samonahřívací nebo tónovací masky, k některým dostanete také igelitovou čepici.
- Oblíbené značky masek na vlasy – Mezi populární výrobce se řadí mimo jiné značky Shea Moisture, Kallos, L’Oréal nebo Kérastase.
- Cena – Nejlevnější produkty seženete pod 200 Kč, nejdražší masky mohou stát i několik tisíc. Většina uživatelů si pravděpodobně nejlépe vybere v kategorii od 200 Kč do 500 Kč, která zahrnuje i přírodní kosmetiku.
Pokud se zajímáte i o další produkty, které by se vám mohly hodit v péči o vlasy, navštivte také naše srovnání fénů či kulem.
Proč koupit kvalitní masku na vlasy
Možná přemýšlíte, jestli je maska na vlasy vůbec pro vás a zda se vyplatí do ní investovat. Pro koupi kvalitní masky na vlasy hovoří hned několik důvodů:
- Posunutí péče o vlasy na novou úroveň – Správně zvolená maska na vlasy posune péči o vaši korunu krásy na další úroveň. Kvalitní produkty obsahují řadu účinných látek, které vlasy vyživují a chrání. Už po prvním použití často bývají vlasy hebčí a měkčí, dlouhodobé používání chrání vlasy před poškozením a zlepšuje jejich kvalitu.
- Řešení problémů – Kvalitní a vhodně zvolená maska na vlasy může napravit suchost vlasů, ale třeba i lupy a jiné problémy s vlasovou pokožkou.
- Horší účinky nekvalitních masek – Méně kvalitní masky mohou být naopak nadupané silikony, které sice vlasy uhladí, dlouhodobě jim ale neprospívají.
Nevýhody masek na vlasy
Masky na vlasy jako takové mnoho nevýhod nemají, za zmínku stojí snad jen:
- Finanční i časová investice – Často jde o určitou finanční investici a jejich používání zabere trochu času, to je ale případ takřka veškeré pečující kosmetiky.
- Potenciálně nesprávný výběr – Nevýhody masek se tak týkají spíš špatně zvolených produktů. Pokud si koupíte masku nevhodnou na váš typ vlasů, nebo nějaký konkrétní problém, který s vlasy máte, můžete se dočkat např. nadměrného maštění nebo třeba hrubých vlasů.
Výběr masky na vlasy podle problémů s vlasy
Základem správného výběru masky na vlasy je ujasnit si, jaký problém by měl daný produkt primárně řešit. Mezi nejčastější potíže s vlasy patří:
- Problematická pokožka hlavy – S řešením pomohou masky určené přímo k ošetření vlasové pokožky, většinou obsahují antiseptické a zklidňující látky, měly by být ideálně s co nejmenší mírou „chemie“.
- Suché vlasy – Na suché vlasy je vhodná hydratační maska s obsahem látek, které vážou vodu, lepší je volit masku bez silikonů.
- Poškozené vlasy – Krátkodobě mohou vlasy uhladit produkty se silikony, k dlouhodobé péči je ale vhodné volit výživné ingredience, které zamezí dalšímu poškození a vlasy posílí.
Problematická pokožka hlavy
Ač se často doporučuje aplikovat masku na vlasy pouze do délek vlasů, existují i produkty určené přímo k ošetření vlasové pokožky. Ty obsahují protizánětlivé, zklidňující nebo naopak prokrvující ingredience, jako je med, heřmánek, levandule, máta, ženšen a další. Díky tomu pomáhají např. proti lupům, zánětům pokožky nebo padání vlasů. Masky určené na problematickou pokožku hlavy by neměly obsahovat silikony, lepší je vyhnout se i parabenům a sulfátům.
Pokud máte rovné, jemné nebo rychle se mastící vlasy, zvolte raději masku, která se aplikuje ještě před šamponováním. Díky tomu ošetří pokožku, ale nezatíží vlasy. Majitelky suchých a kudrnatých vlasů mohou sáhnout i po masce, která se aplikuje až po umytí šamponem (nebo jiným čisticím produktem).
Suché vlasy
Když jsou vlasy suché, neznamená to nutně, že jsou poškozené. Řada lidí má od přírody sušší vlasy, které vyžadují větší dávku vláhy. Je tedy vhodné sáhnout po hydratační masce s ingrediencemi, které vážou vodu, ideálně doplněnými dalšími složkami, které hydrataci uzamknou ve vlasovém vláknu (jako je např. lanolin). Velmi hutné masky s velkým podílem přírodních másel nemusí být na suché vlasy ideální, protože naopak mohou bránit hydrataci, aby prostoupila vlasové vlákno, a vlasy tak budou stále suché a křehké.
U suchých vlasů bychom opět doporučili vyhýbat se silikonům, zejména těm, které se špatně vymývají a zůstávají na vlasovém vláknu. Ve větší vrstvě totiž vlas v podstatě „dusí“ a žádné hydratační či výživné látky se k němu nedostanou.
Poškozené vlasy
Naopak na vlasy poškozené tepelnými úpravami, nešetrným zacházením nebo chemickými barvami jsou hutnější výživné masky správnou volbou. Můžete sáhnout například po masce s bambuckým máslem, ricinovým olejem aj. Užitečný je také podíl proteinů, které zpevňují a chrání vlasové vlákno, a hydratačních látek, jelikož poškozené vlasy bývají často zároveň vysušené. U poškozených vlasů mohou mít silikony krátkodobě pozitivní efekt, protože vlasy uhladí, a ty vypadají třeba už po jednom použití lépe.
Je ale třeba myslet na to, že se nejedná o dlouhodobé řešení. Fyzicky poškozený vlas už se reálně nikdy neopraví a poškozenou část je nutné dříve či později ustřihnout. Silikony ale mohou pomoci překlenout dobu do návštěvy kadeřníka s poměrně dobře vypadajícími vlasy. Dlouhodobě je ovšem lepší investovat do masky s účinnými ingrediencemi, které bude chránit vlasy před dalším poškozením a pomůže růstu zdravých a pevných vlasů.
Problém s vlasy |
Typ masky |
Vhodné ingredience |
Nevhodné ingredience |
Problematická pokožka hlavy |
Na pokožku hlavy |
Zklidňující a antiseptické suroviny (máta, levandule, heřmánek, aloe vera…) |
Chemické látky (silikony, parabeny) |
Suché vlasy |
Hydratační |
Látky, které vážou vodu |
Silikony, hutná másla |
Poškozené vlasy |
Pečující |
Rostlinné oleje a másla, proteiny, hydratační látky |
Silikony (dlouhodobě) |
Výběr masky na vlasy podle typu vlasů
Při výběru je vhodné brát v potaz také typ vašich vlasů, ne všechny masky jsou univerzálně použitelné. Vybírat tak můžete masky:
- Na rovné vlasy – bývají vhodnější spíše lehčí hydratační masky, které vlasy nezatíží.
- Na vlnité/kudrnaté vlasy – je vhodné volit mezi hydratačními, hloubkově vyživujícími a proteinovými maskami, podle momentální kondice vlasů.
- Na barvené vlasy – existují speciální masky, které chrání barvu před vymýváním. Mohou obsahovat i barevné pigmenty nebo hennu.
Na rovné vlasy
Pokud máte rovné, bezproblémové vlasy, pravděpodobně si vystačíte jen s kondicionérem. Delší, barvené či jinak namáhané vlasy ale ošetření maskou jednou za čas ocení. Pro majitelky rovných vlasů je lepší sáhnout po lehčích maskách, bez obsahu hutných olejů a másel, které by vlasy zmastily a zatížily.
Vhodné jsou tedy spíše hydratační ingredience, jako je med, kyselina hyaluronová, mořské řasy, aloe vera a další. Není až tak nutné vyhýbat se silikonům, pokud neaplikujete masku přímo na vlasovou pokožku. Stále je ale lepší vynechat silikony, které se nevymývají, aby vlasy zbytečně nezatěžovaly.
Na vlnité/kudrnaté vlasy
Vlnité a kudrnaté vlasy naopak bývají od přírody sušší a náchylnější k poškození. Pro takové vlasy je vhodné zvolit hutnější masky, často i s delší dobou působení, které vyživí vlasy do hloubky a zabrání vysušování a krepatění. Mezi populární ingredience patří bambucké máslo, makadamový olej, ricinový olej a další přírodní „maziva“. Podle potřeby je také vhodné sáhnout po hydratačních nebo proteinových maskách.
U sušších kudrnatých vlasů je často potřeba aplikovat masku i ke kořínkům, její složení by proto mělo být co „nejčistší“, aby se vlasová pokožka zbytečně nezatěžovala chemií. Je tedy vhodné vynechat zejména silikony, sulfáty a parabeny. Vyhýbání se těmto ingrediencím je také jednou z hlavních zásad tzv. Curly Girl metody, kterou majitelky vlnitých a kudrnatých vlasů často dodržují.
Na barvené vlasy
Na vlasy ošetřené chemickou barvou jsou vhodné speciální masky určené přímo na barvené vlasy. Ty nejen vyživují vlasy, ale měly by také snižovat míru vymývání barvy. Vlasy barvené hennou je možné ošetřovat i dále tónovat maskou s obsahem této byliny (existují bezbarvé i barvicí verze). Hennové masky bychom ale nedoporučili na odbarvené vlasy, hrozí vznik zeleného nádechu.
Další ingredience je možné volit podle vašeho typu vlasů, obecně se ale dá předpokládat, že barvené a zejména odbarvené vlasy budou spíše sušší, v horším případě i poničené. Je tak vhodné hledat masku s hydratačními, popřípadě hloubkově vyživujícími látkami.
Typ vlasů |
Typ masky |
Vhodné ingredience |
Nevhodné ingredience |
Rovné |
Hydratační |
Látky, co vážou vodu (med, aloe vera, mořské řasy…) |
Nerozpustné silikony |
Vlnité/kudrnaté |
Hydratační, pečující, proteinová |
Rostlinná másla a oleje, hydratační ingredience, keratin a další proteiny |
Silikony, popř. parabeny a sulfáty |
Barvené |
Na barvené vlasy |
Podle aktuální potřeby, hydratační a pečující |
Podle typu vlasů, u odbarvených henna |
Druhy masek na vlasy podle aktivních ingrediencí
Aktivní ingredience určují, jaké budou účinky dané masky na vlasy. Podle typu aktivních ingrediencí se dají masky rozdělit na:
- Vyživující masky – jsou vhodné na všechny typy vlasů, ovšem jemnější vlasy mohou zatěžovat. Chrání před vysušováním, vlasy změkčují a vyživují. Většinou obsahují přírodní oleje a másla.
- Hydratační masky – obsahují látky, které vážou vodu, jako je například glycerin, kyselina hyaluronová, med a další. Jsou vhodné zejména na suché a krepaté vlasy.
- Proteinové masky – obnovují strukturu vlasů, zpevňují vlasy a chrání je před poničením. Přemíra proteinu ale může vlasy vysušovat. Ve složení proteinových masek nejčastěji najdete hydrolyzované rostlinné proteiny, keratin a kolagen.
- Kombinované masky – velmi často se setkáte s maskami, které v sobě mají jak vyživující, tak hydratační nebo i proteinové ingredience. Takové produkty poskytují komplexní péči, je ale potřeba myslet na to, že ne všechny ingredience jsou ideální pro všechny typy vlasů, pro někoho je vhodné vynechat např. protein nebo olejové složky.
Druh masky |
Aktivní ingredience |
Účinky |
Pro jaký typ vlasů se hodí |
Vyživující |
Rostlinné oleje a másla |
Změkčení, vyživení |
Všechny typy vlasů (ale jemné může zatěžovat) |
Hydratační |
Glycerin, kyselina hyaluronová aj. |
Hydratace |
Suché a krepaté vlasy |
Proteinová |
Keratin, hydrolyzované proteiny, kolagen |
Obnovení struktury, uhlazení |
Poškozené vlasy |
Kombinovaná |
Kombinace různých druhů aktivních látek |
Komplexní péče |
Všechny typy vlasů |
Důležité parametry při výběru masky na vlasy
Při rozhodování mezi jednotlivými produkty byste se měli zaměřit především na:
- Účinné látky – Dodávají masce hydratační, vyživující a jiné účinky. Patří sem zejména vitaminy, proteiny a kyseliny, rostlinné výtažky a přírodní oleje a másla.
- Potenciálně nevhodné/škodlivé látky – Mohou dráždit pokožku a jinak negativně působit na zdraví. Patří sem zejména různé alergeny, jako je například parfemace, silikony a parabeny.
- Způsob používání – Masky se liší mimo jiné délkou působení (nejčastěji od 1 min do 30 min) a způsobem aplikace – např. některé se dávají před šamponováním a jiné po něm.
- Obal – Ovlivňuje komfort používání a potenciálně i trvanlivost produktu. Většinou můžete volit mezi dózou, tubou a lahví s pumpičkou.
Účinné látky
Tvoří nejdůležitější složku masky a zajišťují hydratační, pečující a další účinky daného produktu.
Vitamíny, proteiny a kyseliny
- Keratin – Základní stavební složka vlasu, uhlazuje vlasy a chrání před poškozením.
- Lanolin – Uhlazuje vlasy, chrání před vysušováním (uzamyká vlhkost uvnitř).
- Panthenol – Provitamin B5, posiluje a chrání vlasy.
- Aminokyseliny – Napravují poškozenou vlasovou strukturu, podporují růst vlasů.
- Vitamíny – Stimulují růst vlasů, posilují vlasy, pečují o vlasovou pokožku.
- Mastné kyseliny – Oddalují stárnutí vlasů, napravují poškození.
- Biotin – Podporuje tvorbu keratinu, posiluje vlasy.
Výtažky z rostlin
- Aloe vera – Hydratuje vlasy a zklidňuje vlasovou pokožku.
- Avokádo – Vyživuje vlasy, dodává vitamíny a minerály.
- Oves, pšenice, sója – Podporují růst vlasů, vážou vodu.
- Bambus – Zdroj vitamínů a minerálů, chrání vlasy.
- Kopřiva – Reguluje tvorbu mazu, dodává vlasům lesk.
- Přeslička – Zdroj křemíku, draslíku a vápníků, podporuje růst vlasů.
- Mořské řasy – Hydratují a změkčují vlasy.
- Heřmánek – Uklidňuje vlasovou pokožku, působí proti zánětům.
- Ženšen – Prokrvuje vlasovou pokožku, podporuje růst vlasů.
Přírodní oleje a másla
- Bambucké máslo – Uzamyká vodu ve vlasu, má také zklidňující účinky na pokožku.
- Kakaové máslo – Vyživuje vlasy do hloubky, redukuje tvorbu mazu.
- Kokosový olej – Pomáhá proti lupům, posiluje vlasy.
- Arganový olej – Chrání vlasy před poškozením.
- Ricinový olej – Stimuluje pokožku hlavy, pomáhá proti padání vlasů.
Potenciálně nevhodné/škodlivé látky
Jde o složky, které se v kosmetice často vyskytují, ale mohou mít negativní účinky na lidské zdraví, nebo v dlouhodobém měřítku na kvalitu vlasů.
Alergeny
- Parfemace – Citlivější osoby by měly ideálně volit kosmetiku úplně bez parfemace, šetrnější variantou může být také přírodní parfemace, např. formou esenciálních olejů.
- Methylisothiazolinone (MI) a methylchloroisothiazolinone (MCI) – Konzervanty, velmi často používané v maskách a balzámech na vlasy.
- Propylenglykol – Syntetický alkohol, který váže vodu a pomáhá zvláčňovat vlasy a pokožku. Pro většinu lidí je bezpečný, u citlivějších osob ale může dráždit kůži.
- Vitamin E
Silikony
Silikony jsou v maskách na vlasy hojně používané, mezi ingrediencemi je poznáte podle koncovek -cone, -ane a -onol. Dají se rozdělit na silikony:
- Těkavé – Cyclomethicone, Cyclotetrasiloxane a Cyclopentasiloxane
- Částečně rozpustné ve vodě – nejčastěji látky které mají v názvu předponu PEG nebo PPG, číslo nebo slovo „Copolyol“
- Nerozpustné ve vodě – např. Dimethicone
Výhodou silikonů je, že uhlazují vlasy a dodávají jim lesk. Nevýhodou je, že zejména silikony nerozpustné ve vodě, mezi které patří i nejčastěji používaný Dimethicone, se nedají z vlasů vymýt, postupně je obalují a zatěžkávají, dlouhodobě tak vlasům spíše škodí (ačkoliv se najde řada uživatelů, kteří používají kosmetiku se silikony roky a nemají s ní žádný problém). Těkavé silikony navíc mohou být zdraví škodlivé a silikony obecně jsou v přírodě prakticky nerozložitelné, zatěžují tedy také životní prostředí (Zdroj: Kostic, Pharm: 2021).
Parabeny
V kosmetice nejčastěji narazíte na methylparaben, ethylparaben, butylparaben a propylparaben. Parabeny slouží jako konzervanty, tedy zabraňují množení bakterií v produktu. U citlivých jedinců mohou způsobit podráždění pokožky hlavy, podle některých vědců se také potenciálně mohou ukládat v organismu a podílet se na vzniku nádorů.
Způsob používání
- Proces aplikace – Některé masky se používají před šamponováním (ty jsou vhodné hlavně na jemné a plihnoucí vlasy), většina se ale aplikuje až po něm, napravují tak případné vysušení způsobené šamponem. Roli hraje také to, zda je maska vhodná pouze na délky vlasů, nebo i na vlasovou pokožku (takovou variantu by měly volit uživatelé s velmi suchými vlasy nebo problematickou vlasovou pokožkou).
- Doba působení – Pro intenzivní hydrataci a vyživení je vhodné sáhnout po masce s delší dobou působení, např. 15 nebo i 30 minut. Minutové, tříminutové a další „rychlé“ masky jsou vhodné hlavně na bezproblémové vlasy, které stačí jen uhladit a trochu povzbudit, taková doba působení je totiž příliš krátká na to, aby se maska dostala do hloubky vlasů.
Obal
Široká dóza
Tuba
Láhev s pumpičkou
- Široká dóza – Umožňuje jednoduché nabírání produktu, často v ní najdete zejména hutnější masky, které by se z tuby špatně vymačkávaly. Nevýhodou je, že šroubovací víko se někdy špatně otevírá mokrýma rukama. Při aplikaci navíc saháte přímo do produktu, může se tak do něj dostat voda nebo i bakterie, které by mohly zkrátit jeho životnost.
- Tuba – Jde o hygieničtější variantu, zaklapávací víčko se ale opět často špatně otevírá, ne všechny masky jdou také z tuby dobře vymáčknout a celkově bývá manipulace s ní mnohdy otravná.
- Láhev s pumpičkou – Z hlediska uživatelského komfortu můžeme láhev s pumpičkou označit za nejpohodlnější řešení. Nemusíte nic šroubovat, otevírat, prostě jen zmáčknete pumpičku a je to. U masek ale není tato varianta až tak často používaná, pravděpodobně pro to, že si s hutnějšími produkty pumpičky příliš nerozumí.
Příslušenství a funkce
U většiny masek na vlasy je použití velice přímočaré a obejdete se bez jakéhokoliv speciálního příslušenství. Účinky masky ale může umocnit například igelitová čepice, která zabrání vysychání masky při delší době působení.
Mezi speciální funkce masek můžeme zařadit:
- Zahřívání – tzv. hot, steam nebo samozahřívací masky mohou být v normálním balení, ale bývají také balené po dávkách na jedno použití s přiloženou igelitovou čepicí. Po aplikaci se začne maska sama zahřívat, vytvořené teplo umožňuje lepší prostoupení účinných látek do vlasů.
- Barvení a tónování – Některé masky obsahují barevné pigmenty, které mohou zvýraznit barvu vlasů (vyrábí se např. masky na hnědé vlasy), nebo vlasy natónovat. Tónovací efekt se hodí zejména osobám s šedými a odbarvenými vlasy, masky s modrými a fialovými pigmenty pomáhají stáhnout z vlasů žlutý nádech.
Oblíbené značky masek na vlasy
Na trhu s maskami na vlasy v současnosti najdete desítky různých značek, ze kterých můžete vybírat. Mezi nejoblíbenější výrobce patří:
- Shea Moisture – Přírodní kosmetika, určená především na vlnité, kudrnaté, suché či poškozené vlasy. Masky neobsahují silikony ani parabeny.
- Kallos – Cenově velmi dostupná značka, která se těší velké popularitě u uživatelů. Masky bývají bohaté na proteiny, obsahují ale i částečně rozpustné silikony.
- L’Oréal – Tradiční kosmetická značka se zajímavou nabídkou masek, včetně těch na blond vlasy. Nevyhýbá se používání silikonů.
- Kérastase – Luxusní francouzská vlasová kosmetika, masky obsahují vysoký podíl nerozpustných silikonů, u uživatelů jsou ale přesto velice oblíbené.
Shea Moisture
Značka Shea Moisture vznikla v roce 1912 v africkém Sierra Leone a od počátku se specializuje na produkty pro vlnité a kudrnaté vlasy. Masky od této značky obsahují velký podíl přírodních látek, jsou bez sulfátů, parabenů a dalších chemikálií. Vybírat můžete z hutnějších i lehčích masek, v nabídce jsou masky vyživující, hydratační i s vysokým obsahem proteinů. Zejména majitelky kudrnatých vlasů zpravidla nedají na tuto značku dopustit.
Celkově jde o účinné produkty pro náročnější typy vlasů, nevýhodou je ale jejich špatná dostupnost v České republice, k sehnání bývají pouze ve specializovaných e-shopech. Cenově se řadí do střední třídy, maska obvykle stojí okolo 400 Kč. Doporučit ji můžeme především pro vlasy náročnější na péči a uživatele, kteří si potrpí na přírodní produkty.
Kallos
Maďarská značka Kallos už má za sebou více než 30letou historii, jako výrobce vlasové a tělové kosmetiky. Masky na vlasy Kallos jsou populární zejména díky své nízké ceně, litrové balení takové masky seženete klidně pod 200 Kč. Většinou jde spíše o lehčí masky, které mohou být na velmi suché nebo poškozené vlasy krátké, obecně jsou ale s nimi uživatelé spokojení.
Výrobce často sahá po účinných ingrediencích, jako jsou proteiny, kokosový olej aj. Složení nebývá přírodní, zpravidla se v něm najdou minimálně nějaké ty silikony (bývají ale částečně vymyvatelné). Masky Kallos můžeme doporučit jako cenově dostupnou péči pro méně náročné vlasy a uživatele, kteří nemají problém s určitým podílem silikonů.
L’Oréal
Francouzská společnost L’Oréal vznikla počátkem 20. století a je známá hlavně svou dekorativní kosmetikou, její široké portfolio ale zahrnuje také produkty na péči o pleť, tělovou a vlasovou kosmetiku a další. Výběr masek L’Oréal je široký, zahrnuje i poměrně specifické produkty, jako je maska na blond vlasy nebo na roztřepené konečky.
Nejde o přírodní kosmetiku a L’Oréal se rozhodně nevyhýbá používání silikonů a dalších chemických látek, masky ale sklízejí pozitivní ohlasy, uživatelé si chválí zejména lesk vlasů. Cenově jde o střední třídu, za jedno balení masky zaplatíte okolo 400 Kč. Produkty této značky můžeme doporučit uživatelům, kterým nevadí silikony v kosmetice a ocení zajímavý výběr variant.
Kérastase
Dalším zástupcem francouzské kosmetiky je značka Kérastase, která se od svého vzniku v 60. letech soustředí na výrobu produktů na vlasy vyšší cenové kategorie. Za masky Kérastase zaplatíte i přes 1 000 Kč, i za tuto cenu si je ale uživatelé chválí, někteří dokonce už ani nekupují výrobky jiných značek. Vybírat můžete z vyživujících, hydratačních i proteinových masek, včetně produktů na blond a barvené vlasy.
Složení není v žádném případě přírodní, typický je vysoký obsah nerozpustných silikonů. Tyto masky tak můžeme doporučit pouze uživatelům, kteří mají s kosmetikou bohatou na silikony dobré zkušenosti. Na své si v takovém případě přijdou všechny typy vlasů.
Značka |
Specifika |
Cenová kategorie |
Které druhy nabízí |
Komu značku doporučujeme |
Shea Moisture |
Složení bez silikonů a další chemie, primárně na kudrnaté, suché či poškozené vlasy |
Střední |
Lehčí i hutnější masky, hydratační, vyživující i proteinové |
Uživatelům s kudrnatými či jinak náročnými vlasy, kteří preferují přírodní složení |
Kallos |
Složení s vymyvatelnými silikony, často vyšší obsah proteinů. |
Nižší |
Hydratační, vyživující i proteinové masky, zpravidla lehčí konzistence |
Majitelům méně náročných vlasů, kteří ocení dostupnou cenu |
L’Oréal |
Složení s podílem silikonů, specifické varianty (např. na roztřepené konečky) |
Střední |
Vyživující a kombinované masky, varianty na barvené i odbarvené vlasy |
Uživatelům, kteří nemají problém se silikony v kosmetice a ocení zajímavý výběr |
Kérastase |
Složení s vysokým podílem silikonů, přesto velmi populární u uživatelů. |
Vyšší |
Vyživující, hydratační i proteinové masky |
Milovníkům luxusní kosmetiky, kterým nevadí velký podíl silikonů |
Cena
Cena masky na vlasy nemusí vždy vypovídat o její kvalitě, zkušenost s těmito produkty je často velmi subjektivní. Alespoň pro představu jsme ale masky rozdělili do několika cenových kategorií:
- Do 200 Kč – Většinou půjde o variantu pro méně náročné vlasy, ačkoliv i v této kategorii najdete produkty se zajímavým složením.
- Od 200 Kč do 500 Kč – Střední třída uspokojí nejvíce uživatelů, zahrnuje přírodní kosmetiku i klasické značky, vyberou si všechny typy vlasů.
- Nad 500 Kč – Investice do luxusní kosmetiky by měla být podložená opravdu unikátním složením a ideálně i dostatečným počtem uživatelských recenzí.
Masky na vlasy do 200 Kč
I nejlevnější masky na vlasy mohou mít zajímavé složení s proteiny a dalšími účinnými látkami, stejně jako bývají pozitivně hodnocené uživateli. Obecně je ale lepší nemít od nejnižší cenové třídy vysoká očekávání a pokud bojujete s větším poškozením vlasů nebo jinými náročnějšími problémy, doporučili bychom vám zvážit investici do vyšší cenové třídy.
Masky na vlasy od 200 Kč do 500 Kč
V této kategorii si pravděpodobně vybere každý. Najdete zde masky pro všechny typy vlasů i všechny různé problémy, s přírodním složením i v klasickém, částečně chemickém, provedení. Zároveň jde stále ještě o poměrně cenově dostupnou záležitost, takže můžete s maskami z této kategorie trochu experimentovat a nákup ne úplně ideálního produktu vás nezruinuje.
Masky na vlasy nad 500 Kč
Pokud zvažujete investovat do masky na vlasy více než 500 Kč, doporučujeme si dopředu pročíst dostatek uživatelských recenzí a prozkoumat složení daného produktu. Vyšší cena totiž nutně nemusí znamenat, že je maska účinnější. Jsou ale uživatelé, kteří nedají na luxusní třídu vlasové kosmetiky dopustit.
Dobrý den, masku se chystám použít poprvé, jak často mám používat masku na vlasy?