Menu

Poruchy sušičky prádla

Poruchy sušičky prádla

Sušička spolehlivě nějakou dobu funguje a najednou se stane, že nepracuje tak jak má. V tuto chvíli máte několik možností, jak tuto situaci řešit. Nejprve si ale rozebereme, jak problémům předcházet.

Většinou příčin je zanedbaná péče. U sušiček je potřeba pravidelně čistit filtr. Pokud na to budete často zapomínat, sušička se postupně ucpe a přestane fungovat. Proto v případě, že vás sušička začne zlobit, zkontrolujte nejprve, zda je filtr řádně vyčištěný a až pak hledejte další příčiny.

Dobré je prát prádlo pouze se standartní dávkou prášku na praní. Pokud ho tam dáte zbytečně moc, bude se vám zanášet jak pračka, tak i sušička. Do sušičky byste obecně neměli dávat prádlo prané v aviváži. Jestliže chcete voňavé oblečení, přidejte radši přípravky, které jsou do sušiček určité. Bude to lepší nejen pro sušičku, ale také pokožku, kterou aviváž zbytečně dráždí. Oblečení ze sušičky je navíc příjemně měkké a hebké i bez aviváže.

Časté příčiny závad sušičky:

  • Zanedbaná údržba
  • Zanesené filtry
  • Zanesená čidla
  • Poškozené těsnění
  • Vysoká teplota a vlhkost s místnosti
  • Porucha některých součástek

Sušička nejde zapnout

Pokud budete dodržovat všechny pokyny, a přesto nebude sušička fungovat tak jak má, zkontrolujte také těsnění u filtru. Někdy se může stát, že není dobře nasazené, což může způsobovat  problémy. Občas stačí sušičku důkladně vyčistit a vysát i filtry, vyndat kondenzátor, dobře ho vymýt a vysušit celou sušičku.

Dalším problémem může být i síťové napětí, proto řádně zkontrolujte, jestli je přívodní šňůra dobře daná do zásuvky. Jestliže se neotáčí buben, zkontrolujte dovření dvířek. Možná jste zapnuli spotřebič, aniž by byl navolený program sušení, i to může být jednou z příčin. Nabízí se i možnost, že je plná nádobka na vodu. V tom případě ji stačí pouze vylít a sušička by se měla spustit.

Pokud ji máte ještě v záruce, můžete se obrátit na výrobce a servisní službu, kteří by ji měli znovu uvést do provozu. Pokud už spotřebič v záruce není, pak si za opravu budete muset připlatit několik stovek. Při koupi nové sušičky vždy uschovejte návod, ve kterém můžete najít užitečné rady, jak v jakých situacích postupovat.

Prádlo je stále mokré

Jestliže je prádlo po skončení sušícího programu stále mokré, možná je zanešený filtr nebo chladič sušičky. Na vině může být i příliš velké množství prádla nebo špatně navolený program sušení. Také málo odstředěné prádlo není vhodné pro sušení v sušičce. Proto na pračce nastavte hodnotu alespoň 1000 otáček. Sušičky ke své práci potřebují čerstvý vzduch. Pokud máte spotřebič umístěný v menší místnosti, kde teplota přesahuje 25 stupňů Celsia, nejenže bude sušička hůře fungovat, ale zároveň spotřebuje více energie.

Jestliže jste dodrželi všechny pokyny a stále nejste schopni uvést sušičku do provozu, zavolejte servisní službu. Nepouštějte se do opravy sami, protože byste si mohli ublížit a spotřebič trvale poškodit.

Problém Možná příčina Řešení
Sušička se nespustí Špatně dovřená dvířka Dvířka otevřete, zkontrolujte, zda není skřípnutý kus oblečení a dvířka pevně dovřete tak, abyste slyšeli cvaknutí.
Plná nádobka na vodu Vodu z nádobky vylijte
Špatné napětí Zkontrolujte přívodní kabel a zástrčku
Prádlo je stále mokré Příliš mnoho prádla Vyndejte ze sušičky část prádla a program spusťte znovu.
Zanesené filtry Filtry vyčistěte podle návodu.
Zanesený kondenzátor Kondenzátor vyčistěte, případně zavolejte servisního technika.
Příliš teplý vzduch v okolí Vyvětrejte místnost, kde je sušička umístěná.
Prádlo je velmi pomačkané Špatně zvolený program Podle přehledu programů vyberte vhodný program.
Příliš mnoho prádla Množství prádla přizpůsobte danému programu. Ideální náplň najdete v návodu.
Pozdní vytažení prádla Prádlo vytahujte co nejdříve po dosušení, ideálně dokud je ještě teplé.
Sušička vydává divné zvuky Poškození řemenu, vrtule, ložisek nebo jiných součástek Kontaktujte servisního technika.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.