Menu

Samsung Galaxy S24: Outsider Exynos překvapil, když v testu překonal procesor Snapdragon

Samsung Galaxy S24: Outsider Exynos překvapil, když v testu překonal procesor Snapdragon
Galaxy S24+ na briefingu Samsungu (Zdroj: Arecenze – Jakub Gulec)

Vlastní procesory Samsungu Exynos jsou většinou vnímané jako horší než čipy Snapdragon. Snapdragon v minulosti obvykle skóroval lepším poměrem výkonu a spotřeby energie. Nové Samsungy Galaxy S24 určené pro evropský trh budou vybaveny oběma druhy procesorů, což se mnohým uživatelům nelíbí. Před pár dny se ale na sociálních sítí objevil výsledek zátěžového testu, který k překvapení všech ukazuje jako vítěze nový Exynos 2400.

Samsung se vrací k vlastním čipům

Je to teprve pár dní, co korejský obr Samsung oficiálně představil světu svou novou řadu Galaxy S24. Novinkou (a možná i zklamáním) pro mnohé bylo zjištění, že se společnost vrátila zpět k vlastním čipům Exynos. Přitom loňské modely řady Galaxy uvádí v chod výhradně taiwanské procesory Qualcomm Snapdragon.

Letos budou nové Galaxy S24 používat ve většině zemích světa oba procesory. Pouze prémiový model Galaxy S24 Ultra bude pohánět Snapdragon 8 Gen 3, zbylé budou obsahovat Exynos 2400. Tato situace se týká také evropského trhu. Jiné to bude v USA, Kanadě a Číně, kde modely Galaxy S24 a Galaxy S24+ poběží na procesorech Snapdragon 8 Gen for Galaxy a vyšší řada S24 Ultra na čipu Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy.

Exynos 2400 vs. Snapdragon 8 Gen 3

I když oba druhy procesorů využívají nejnovější CPU jádra ARM, liší se v jejich počtu, frekvenci a v dalších parametrech. Pojďme si představit nejdůležitější rozdíly:

Exynos 2400 Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy
Výrobce Samsung Foundry (Jižní Korea) TSMC (Taiwan)
Výrobní proces 3. generace 4nm procesu (4LPP+/SF4P) 2. generace 4nm procesu (N4P)
Počet CPU jader  10 8
Primární jádra CPU 1x Cortex-X4 3,2 GHz 1x Cortex-X4 3,39 GHz
Středová jádra CPU 2x Cortex-A720 2,9 GHz

3x Cortex-A720 2,6 GHz

3x Cortex-A720 3,1 GHz

2x Cortex-A720 2,9 GHz

Energeticky úsporná CPU jádra 4x Cortex-A520 1,95 GHz 2x Cortex-A520 2,2 GHz
GPU (grafický procesor) Xclipse 940 Adreno 750 (neznámý MHz)

 

Zatímco Exynos 2400 má 10 jader, Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy jich má jen 8. Taiwanský čip má ale všechna svá jádra taktovaná na vyšší frekvenci. Exynos má o dvě energeticky úsporná jádra víc než Snapdragon. Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy je vybaven lepším grafickým procesorem Adreno 750, který v současnosti patří k nejvýkonnějším GPU používaných ve smartphonech.

Ilustrační obrázek

Exynos 2400 jako vítěz zátěžového testu

Jak se ale někdy stává, i zdánlivě slabší kus může mile překvapit. Tak se stalo v případě outsidera Exynose 2400, který předčil čip Snapdragon 8 Gen 3 v testu benchmarku Solar Bay Stress Test. Jedná se o zátěžový test, jehož cílem je ukázat, jak bude zařízení fungovat při hraní delších her. Tím, jak se čip zahřívá, dojde k throttlování (omezování výkonu), čímž výkonnostní křivka klesá.

Exynos v testu dosáhl o 8 % vyššího maximálního výkonu než Snapdragon (8 905 vs. 8 249 bodů) a to navzdory nižšímu taktu jader. Ještě větší rozdíl byl u minimálního výkonu. Exynos spadl z maximální hodnoty na 64,6 % (5 755 bodů), kdežto Snapdragon klesl už z tak nižší hodnoty jen na 48,3 % (3 984 bodů). Nejhorší výsledek Snapdragonu byl ve výsledku o 30 % nižší než u Exynosu.

Důvodem vítězství Exynosu může být nová technologie FOWLP (Fan-Out Wafer-Level Packaging = “balení” čipů na úrovni waferů), která podle výrobce zajišťuje mnohem lepší a déle trvající výkon při vyšších teplotách. Který z čipů je skutečně lepší však odhalí až série dalších testů.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.