Hodně muziky za málo peněz: Otestovali jsme sluchátka LAMAX Clips1 | Arecenze
Menu

Hodně muziky za málo peněz: Otestovali jsme sluchátka LAMAX Clips1

Hodně muziky za málo peněz: Otestovali jsme sluchátka LAMAX Clips1

Klady

+ Na cenovou hladinu vynikající zvuk

+ Výborná výdrž baterie

+ Sluchátka perfektně drží v uchu, ale netlačí

+ Kompaktní pouzdro se vejde dobře do kapsy

+ Ovládání optickými tlačítky má všechny důležité funkce

+ Signál je spolehlivý a nevypadává

Zápory

Mikrofon si v hlučném prostředí moc dobře nevedl

Hlasový indikátor spuštění a dalších akcí se nepovedl

Na ovládání optickými tlačítky je potřeba si zvyknout

800 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Úvod

V dubnu 2023 jsem měl možnost otestovat bezdrátová sluchátka LAMAX Clips1. Jedná se o klasické bezdrátové špunty, které se rozhodně inspirovaly v designu AirPodů od Applu. A to není špatně, protože je díky tomu krabička kompaktní a dobře se vejde do kapsy. Sluchátka jsem srovnával i s dražšími modely a i když jsou skutečně levná, kvalitou zvuku pozitivně překvapila. Podrobněji se podívejte na výsledky testu níže.

Shrnutí recenze:

  • Obecné informace – Sluchátka překvapí svou kvalitou s ohledem na nízkou cenu, dobře zpracovaným pouzdrem a moderním USB-C nabíjením.
  • Provedení krabičky a sluchátek – Pouzdro se sluchátky dobře padne do kapsy a je lehké. Sluchátka drží perfektně v uších.
  • Výdrž baterie – LAMAX Clips1 nabídnou až 8 hodin na jedno nabití a až 40 hodin s pouzdrem. To se nám při testování potvrdilo.
  • První párování – Párování přes Bluetooth proběhlo bez problémů, sluchátka ovšem nedisponují ekvalizérem.
  • Kvalita zvuku – Překvapí na cenovou hladinu výborný zvuk s důrazem na středy a basy. Prostorový zvuk a izolace od okolí jsou také na dobré úrovni.
  • Způsob připojení – Propojení přes Bluetooth 5.1 je stabilní a při testování nedocházelo k výpadkům ani rušení signálu.
  • Ovládání sluchátek – Optické provedení tlačítek je zajímavým řešením, na které je potřeba si zvyknout. Ovládání nic neschází.
  • Kvalita mikrofonu – Mikrofony jsou nekvalitní, s tím je ale u levných sluchátek potřeba počítat.

Obecné informace

Když se mi do rukou dostanou levná bezdrátová sluchátka, většinou vím, co očekávat. Typická bývají nízkou kvalitou po všech stránkách. Na první pohled to bývá špatné konstrukční provedení a pokračuje se pak přes krabičku, krátkou výdrž baterie až po špatný zvuk. Sluchátka LAMAX Clips1 pro mě byly proto velkým a vítaným překvapením. V době testu stál tento model okolo 800 Kč a tak jsem neměl vůbec žádná dobrá očekávání.

A šeredně jsem se zmýlil. Krabička na první pohled připomíná Apple AirPods, což výrobci trochu vytknu pro absenci vlastní identity, ale na druhou stranu pochválím kvalitu provedení. Od krabičky AirPodů se totiž nijak zvlášť neliší a dokonce ji v lecčem předčí. Prvním kladem v seznamu jsou malé rozměry, díky kterým se sluchátka dobře nosí v kapse.

Ve srovnání s AirPody se ale pouzdro dá nabíjet přes USB-C, společnost LAMAX si je totiž zřejmě narozdíl od amerického výrobce vědoma toho, že vyrábí sluchátka ve 21. století a že nutit uživatele kupovat více druhů kabelů není tak ekologické, jak to bývá často prezentováno.

Základní parametry sluchátek LAMAX Clips1 Hodnota
Konstrukce Špunty
Impedance (Ω) 32
Velikost měniče (mm) 10
Počet měničů v 1 sluchátku 1
Tlak v uchu Příjemný
Materiál Plast, silikon
Barevné varianty Bílá, černá
Hmotnost sluchátka / kompletu (g) 3,8 / 40,1
Max. výdrž baterie (hod)

8 / 40 (s pouzdrem)

Voděodolnost

IPX4

Provedení krabičky a sluchátek

Jak jsem už zmínil výše, sluchátka disponují kompaktním pouzdrem. Jeho zaoblené hrany dobře prokluzují do kapsy u kalhot a díky kompaktním rozměrům v ní nijak netlačí. Krabička je z lesklého plastu běžné kvality. To znamená, že se při nošení v kapse s klíči časem poškrábou, ale mikroškrábance moc rychle nesbírají.

Víčko krabičky výrobce vybavil magnetem. Ten je dostatečně silný na to, aby se pouzdro v kapse či v ruce samo neotevíralo. Sluchátka drží v krabičce také pomocí magnetu, pokud s otevřenou krabičkou vzhůru nohama nebudete vyloženě třepat, sama běžně nevypadnou. Nabíjecí konektor USB-C najdete ve spodní části společně s diodou signalizující nabíjení.

Konstrukce sluchátek

Sluchátka jako taková využívají stejný konstrukční materiál, nepůsobí ani nekvalitně, ani nijak zvlášť luxusně a odolně. Ve srovnání se stejně naceněnou konkurencí patří mezi lehký nadprůměr. Ovládání probíhá pomocí optického tlačítka na každém sluchátku, v průřezu je umístěna i notifikační dioda informující o párování.

Sluchátka se pyšní opravdu nízkou hmotností 3,8 gramů. Protože se jedná o klasické špunty, při testu mi krásně držely v uchu a neměly tendenci vypadnout ani při prudkém pohybu. Společně s pouzdrem jsem navážil pouze 32,5 gramů. To je dosti zajímavá hodnota pokud vezmete v potaz to, jak dlouhou výdrž baterie výrobce slibuje.

Výdrž baterie

Výrobce slibuje u modelu LAMAX Clips1 výdrž až 8 hodin přehrávání na jedno nabití a ve spojení s plně nabitým pouzdrem až 40 hodin poslechu. U všech výrobců ale vždy radím brát tato čísla s rezervou, doba výdrže se totiž mění s hlasitostí poslechu či využitím při telefonních hovorech. Při mém testování si ovšem vedly na výbornou, hravě mě provedly celým dnem náročného poslechu a krabička stále nebyla vybitá.

První párování

Některá sluchátka bývají vybavena specifickou aplikací, která slouží k vyvážení zvuku podle sluchu uživatele a také k úpravě ekvalizérem. V případě sluchátek LAMAX Clips1 se dočkáte jednoduššího přístupu. Po otevření krabičky je stačí vyhledat na svém telefonu pomocí Bluetooth. Sluchátka se spárovala rychle a žádné problémy jsem nenašel.

Skoro bych řekl, že je škoda, že výrobce nepřipravil i nějakou mobilní aplikaci. Na druhou stranu se jedná o sluchátka za pár stovek a investice do vývoje aplikace by zkrátka byla něčím navíc. Je tedy vlastně dobře, že se LAMAX soustředil spíše na investici do kvality zvuku.

Kvalita zvuku

Na svou cenovou hladinu nabízejí LAMAX Clips1 překvapivě dobrý zvuk a i když se samozřejmě nemohou rovnat výrazně dražším modelům, zarazilo mě, jak moc jsou jim blízko. Je pravda, že je zvuk trochu uhuhlaný, trochu zašuměný, s důrazem na středy a basy a zkresluje výšky. Přesto jsou výšky až překvapivě dobře slyšitelné.

Sluchátka jsou relativně hlasitá, ale kvalita reprodukce při maximálním výkonu rapidně klesá. V basových polohách mají solidní výkon, nejde ale slyšet jemné detaily, jako by tomu bylo například u dražších Ankerů či AirPodů.

Prostorové pojetí zvuku jsem testoval na skladbě „House of Rising Sun“ od Alexe Kislova. Přelévání z jedné strany na druhou a přechody z nízkých do vysokých frekvenčních pásem se na této skladbě totiž podle mých zkušeností projeví úplně nejlépe. Prostorový zvuk je u těchto sluchátek s ohledem na nízkou cenu vynikající. Díky špuntům navíc sluchátka dobře izolují od okolí.

Způsob připojení

Sluchátka LAMAX Clips1 sluchátka využívají relativně moderní standard Bluetooth 5.1, který zajišťuje  rychlé a stabilní spojení se zdrojem hudby. Po vytažení z krabičky se sluchátka rychle sama propojí s dříve spárovaným zařízením, u takto levných sluchátek tomu tak ne vždy bývá. Během testování jsem nezaznamenal žádný výpadek signálu ani při pohybu, ani při přehrávání z notebooku z vedlejší místnosti.

Pro srovnání jsem využil svá vlastní sluchátka Anker Soundcore Liberty 2 Pro. Ta jsou sice výrazně dražší, ale patří mezi modely s nejčistějším zvukem v rozumné cenové relaci. Ve srovnání s nimi byla u LAMAX Clips1 slyšitelná odezva (zpoždění) zvuku v řádech několika milisekund, takže nic zásadního. Takto malá prodleva nezpůsobí žádné problémy při sledování videí, kde je důležitá synchronizace zvuku a obrazu.

Sluchátka podporují kodeky AAC a SBC, což je vlastně takový úplný základ. Kvalitnější kodeky aptX, aptX HD či lepší ale nelze v této cenové hladině ani očekávat. A upřímně to nehraje ani moc roli, protože stejně většina z nás poslouchá hudbu přes Spotify a to vyšší bitrate (datový tok) nenabízí.

Parametry připojení LAMAX Clips1 Hodnota
Připojení Bluetooth 5.1
Kodek AAC, SBC
Volitelný kabel Ne

Ovládání sluchátek a funkce

Ovládání LAMAX Clips1 je založeno na optických tlačítkách umístěných na sluchátkách, což představuje zajímavé řešení v porovnání s tradičními mechanickými tlačítky. Takovéto ovládání má své výhody, zejména tedy nemusíte na sluchátka moc tlačit. Na druhou stranu je optické ovládání náchylné na nepřesnost, takže je potřeba si trochu zvyknout. To v mém případě trvalo pouhý jeden den a pak už jsem ovládal vše bez potíží.

Funkce ovládání sluchátek zahrnují základní možnosti, jako je nastavení hlasitosti, pozastavení a přepínání hudby. Nechybí ale také možnost aktivace hlasového asistenta v mobilu nebo přepnutí do herního módu. Zrovna Herní mód ale moc zmiňovat nechci, protože mi připadal více méně zcela zbytečný. Přepnutí do tohoto režimu totiž více méně nic moc nezměnilo.

Při párování a dalších akcích souvisejících s ovládáním doprovází uživatele hlasový indikátor. Ten uživateli anglicky oznamuje, jaká akce byla provedena. Bohužel jeho kvalita je nevalná a tak by bylo lepší, kdyby LAMAX volil raději „sterilnější“ signalizaci pípáním.

Kvalita mikrofonu

Mikrofony sluchátek LAMAX Clips1 jsou podle očekávání hodně nekvalitní. U sluchátek za pár stokorun zkrátka není možné, aby výrobce investoval do kvality zvuku stejně úsilí, jako do kvality mikrofonu. I přes tuto skutečnost je možné používat LAMAX Clips1 pro základní účely, jako jsou krátké hovory nebo aktivace hlasového asistenta.

Mikrofon byl také dost citlivý na hluk v okolí, který poté krásně přenášel do záznamu a nedokázal jej pořádně odstínit. Výrobci ale nelze vytýkat něco, co je v cenové hladině úplně standardní. Zmiňuji tedy tento nedostatek jednak proto, že se o nedostatek v konečném důsledku samozřejmě jedná a jednak proto, abych poradil náročnějším. Pokud potřebujete pravidelně a často volat na cestách prostřednictvím sluchátek, nešetřete na nich.

Mikrofon sluchátek LAMAX Clips1 Hodnota
Mikrofon Ano
Přijímání hovorů Ano
Hlasový asistent Ano
Aktivní potlačení hluku (ANC) Ne

Závěr

Suma sumárum se jedná o vynikající volbu pro uživatele s omezeným rozpočtem. V cenovce do 1 000 Kč byste jen hodně těžko našli sluchátka, která si povedou o poznání lépe. Jestliže vám tedy na kvalitě zvuku záleží ale trochu vás tlačí peněženka, nemusíte se modelu LAMAX Clips1 vůbec obávat. Pokud je pro vás ovšem stěžejní kvalita mikrofonu pro telefonní hovory, svůj rozpočet raději několikrát navyšte.

Klady

+ Na cenovou hladinu vynikající zvuk

+ Výborná výdrž baterie

+ Sluchátka perfektně drží v uchu, ale netlačí

+ Kompaktní pouzdro se vejde dobře do kapsy

+ Ovládání optickými tlačítky má všechny důležité funkce

+ Signál je spolehlivý a nevypadává

Zápory

Mikrofon si v hlučném prostředí moc dobře nevedl

Hlasový indikátor spuštění a dalších akcí se nepovedl

Na ovládání optickými tlačítky je potřeba si zvyknout

650 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.