Naše zkušenost a hodnocení: Pračka Whirlpool AWO/C 6304 | Arecenze
Menu

Recenze pračky Whirlpool AWO/C 6304

Recenze pračky Whirlpool AWO/C 6304

Pračka Whirlpool AWO/C 6304 spadá do nižší až střední cenové kategorie a vyniká svojí nízkou spotřebou, se kterou poráží i některé své mnohem dražší konkurenty. Spotřebu vody má dokonce jednu z nejnižších a od některých praček se liší i o tři tisíce litrů za rok. V čem ale naopak nevyniká a je na tom nejhůře je hlučnost praní, která je 59 dB. Pračka má přední plnění a maximální náplň bubnu je 6 kg, proto je vhodná spíše do menších rodin. Volit můžete z 18 programů. Z nejběžnějších funkcí jí chybí pouze zvukový signál na konci cyklu a dětská pojistka. V tomto článku vám přinášíme dojmy z delšího používání této pračky, kde se zaměřujeme zejména na dojmy z designu, jednoduchost návodu, ovládání pračky a samotné praní.

Fotografie pračky zepředu Whirlpool AWO/C 6304

Výhody Nevýhody
Velmi nízká spotřeba Vysoká hlučnost
18 programů Nižší kvalita celkového zpracování a designu
Jednoduché ovládání Nedostatečně přehledný návod
Dobrá kvalita vyprání
Dobře vyvážená
Nízká cena

První dojmy

Na první pohled pračka Whirlpool AWO/C 6304 vypadá slušně. Materiály a celkové zpracování pračky není nijak luxusní, ovšem to by snad ani nikdo za takovou cenu neočekával. Zpracování ale ani neurazí a skvěle odpovídá nízké ceně, za kterou lze pračku pořídit. Co se designu týče, tak ten také není oslnivý a rozhodně to není designový kousek, dá se říct, že pračka je v tomto ohledu “obyčejná”, což ale není žádné zásadní negativum. Samozřejmě otázka designu je zcela subjektivní věc, a každý nemusí s tímto názorem souhlasit. Každopádně je určitě lépe, když je ušetřeno na designu, než na kvalitě praní. A stejně jako zpracování celé pračky, i zpracování tlačítek a kolečka pro volbu programu je zcela odpovídající ceně – nic skvělého, ale ani nic vyloženě strašného. Pro běžné uživatele to pravděpodobně stejně nebude hrát tak velkou roli při jejich nákupním rozhodování.

Pračka byla hned po koupi cítit novotou, ovšem byl to spíše zápach nežli vůně jako v novém autě. I když ještě před prvním vypráním prádla se má pračka spustit a vyprat s prázdným bubnem, jak je to v návodu, ani potom zápach zcela nezmizel. Zmizel až po několika várkách vypraného prádla, nemusíte se ale obávat, prádlo tímto zápachem cítit nebylo.

Pračka má přední plnění a maximální kapacitu 6 kg. Ale co se týče zmíněné kapacity, je potřeba počítat s tím, že toto číslo neplatí pro všechny programy. 6 kg prádla můžete podle návodu prát při méně než polovině programů, některé programy mají maximální náplň bubnu třeba 4, 3 nebo dokonce i 1 kg. Příliš bát se ale nemusíte, ty nejběžnější a nejpoužívanější programy většinou mají kapacitu 6 kg.

Návod

V návodu k pračce je vše, co je potřeba. Návod je také v češtině, což by mělo být samozřejmostí, ale bohužel pokaždé není. Ovšem není příliš přehledný. Za nevýhodu může být považováno, že návod je vlastně rozdělen do dvou. V jednom návodu najdete bezpečnostní pokyny, popis pračky, instalaci pračky, co dělat před prvním pracím cyklem, o pracích prostředcích a přísadách, o péči a údržbě a jak odstranit poruchu apod. Co se týče instalace pračky podle návodu, tak to nemůžeme hodnotit, jelikož nám pračka byla nainstalována obchodem. Pokyny k instalaci jsou tam samozřejmě popsány, ale chybí tam obrázky, které by se zajisté hodily zvláště pro nezkušené uživatele.

Fotografie návodu pračky Whirlpool AWO/C 6304

Druhá část návodu je věnována programům a ovládání. Tam naleznete tabulku všech programů, kterých má tato pračka 18, což je rozhodně jedno z vyšších čísel mezi pračkami. Každý program je popsán a je uvedeno na jaký druh prádla je vhodné ho použít, dále je uvedena teplota praní, maximální náplň bubnu, jaké prací prostředky a přísady se mohou pro daný program použít, volitelné funkce, které se s programem mohou využít a maximální rychlost odstředění. Tuto tabulku si můžete podrobněji prohlédnout v sekci Programy a funkce pro praní.

Co se týče zmíněných volitelných funkcí, ty najdete také v odstavci o programech a funkcích pro praní. V návodu k těmto volitelným funkcím chybí symbol, který funkci znázorňuje na pračce. Proto někdo nemusí tušit, kde na pračce spustit funkci, kterou chce použít. Funkce jsou sice v návodu popsány v pořadí, v jakém se nacházejí na pračce, ale to je podle nás pro běžné uživatele nedostačující. Proto jsme pro vás všechny funkce a kontrolky popsali níže na obrázku, který najdete v části o Ovládání.

Spotřeba

V návodu naleznete ještě jednu tabulku, a to o spotřebě. V ní je uvedena spotřeba energie v kWh pro každý prací program a taktéž i spotřeba vody v litrech, takže si můžete bez problému vypočítat, kolik vás praní bude stát peněz. Když už jsme u té spotřeby energie, je nutno zmínit, že pračka má energetickou třídu A+++, což je ta nejlepší, a i mezi pračkami se stejnou energetickou třídou se tato pračka řadí mezi ty úspornější, to je na pračku takové cenové kategorie velmi dobré. Co se dále v tabulce nachází, je délka jednotlivých programů a také procento vlhkosti, které po odstředění v prádle zůstane. Podle hodnoty zbytkové vlhkosti se určují třídy účinnosti odstřeďování praček a dávají se jim známky A-G, přičemž A je nejlepší. Tato pračka si v tomto ohledu vede poměrně dobře, jelikož její třída účinnosti odstředění je B.

Programy a funkce pro praní

Jak již bylo výše zmíněno, pračka má 18 programů, což se dá považovat za mírný nadstandard. Jednotlivé programy s jejich popisem a podrobnostmi si můžete prohlédnout v tabulce na obrázku níže. Kromě základních 18 programů můžete navíc k praní využít ještě volitelné funkce, kterými jsou:

  • Předpírka – k pracímu programu se přidá cyklus předpírky
  • Rapid – zkrácení trvání programu
  • Clean+ – pro předpírání pomocí prostředků na odstraňování skvrn
  • Barvy 15 – studené praní pro barevné prádlo, šetří energii k ohřevu vody
  • Intenzivní máchání – prodlužuje máchací cyklus a ten probíhá s větším množstvím vody
  • Snadné žehlení – pro menší pomačkání díky zvýšenému množství vody a jemným otáčkám
  • Stop máchání – prací program skončí bez závěrečného odstředění
  • Odstředění – k nastavení jiné rychlosti odstředění, než je automaticky u příslušného programu

Znázornění programů a funkcí pračky Whirlpool AWO/C 6304

Odložený start 

Pračka má funkci odloženého startu, pokud ji chcete použít a hledáte ji v návodu pod tímto jménem, nenajdete ji. V návodu se tato funkce jmenuje „Ukončení cyklu”. V tomto případě je ale pojmenování správné, protože se nejedná vlastně o odložený start, který znamená, že pokud odložený start nastavíte na 3 hodiny, pračka se spustí až za tři hodiny. U této pračky si nastavujete, kdy chcete, aby ukončila prací cyklus. To znamená, že pokud funkci nastavíte na 3 hodiny, pak za tuto dobu už prádlo v pračce bude vyprané a cyklus ukončený.

Jak jsme při testování robota zjistili, není úplně ideální pouštět vysávání s mopováním rovnou dohromady. Vysavač je konstrukčně řešený tak, že v přední části vysává a v zadní části za tím mopuje. Ne vždy ale tento systém funguje dobře. Někdy zůstane na podlaze prach, který se pak namočí a už ho není možné vysát, spíš se roznese po podlaze. Proto doporučujeme pustit robota dvakrát, jednou pouze na vysávání a podruhé i na vytírání. Vzhledem ke stavbě mopovací nádobky také nelze očekávat zázračně uklizené zaschlé skvrny. Ideální použití je pro pravidelný, například denní úklid, kdy jsou nečistoty „čerstvé“. 

Eco monitor

Další funkcí, kterou tato pračka disponuje, je funkce Eco Monitor. Funkce poskytuje hrubé informace o spotřebě energie při zvoleném programu, a to pomocí pěti kontrolek, které se rozsvítí podle toho, jak je program energeticky náročný – čím více energie program spotřebuje, tím více kontrolek se rozsvítí. Pračka spotřebu jednotlivých programů vyhodnocuje na základě teploty, délky programu, dodatečných funkcí i množství praného prádla. Eco Monitor vám ale neřekne, kolik prací cyklus skutečně spotřebuje energie, a v návodu není ani zmíněno, kolik je spotřebováno energie, pokud svítí například dvě kontrolky. Tím pádem je to funkce poněkud zbytečná, můžete si s její pomocí akorát tak srovnat energetickou náročnost jednotlivých programů mezi sebou. Na videu níže můžete vidět, jak reálně funkce funguje a jak přibližně energeticky náročný je každý program.

Ovládání

Ovládání pračky je velmi jednoduché a intuitivní, pračka se zapíná otočením voliče programu na vybraný program. Co se týče volitelných funkcí, které lze k základním programům nastavit, ty zapnete jednoduše tak, že po vybrání programu na voliči stisknete tlačítko příslušné funkce. Co by ale udělalo ovládání pračky ještě jednodušší a lepší je, kdyby byly programy a funkce popsány slovy místo symbolů. Nezkušení uživatelé nemusí symbolům pro programy rozumět a zajisté by jim pomohlo rovnou vědět, který program zvolit, než se nejdříve dívat do návodu, co který symbol znamená. Zda toto ale považovat za nevýhodu se nedá jednoznačně říct, je to spíše subjektivní věc, pro někoho to může být velkou nevýhodou a někdo zase zná dobře symboly pro praní a ani ho nenapadne to brát jako nevýhodu. Na přehlednosti a jednoduchosti ovládání ještě určitě přidává displej, který sice není příliš kvalitně zpracovaný, každopádně alespoň víte například jak dlouho základní program trvá a jaké jsou u něj otáčky, případně jaké jiné jste si nastavili, ale o displeji více v samostatném odstavci níže. Jelikož v návodu nejsou u volitelných funkcí uvedeny symboly, pod kterými je najdete na pračce, vytvořili jsme pro vás pomocný obrázek.

Fotografie funkcí a kontrolek pračky Whirlpool AWO/C 6304

A – Zavřený přívod vody I – Ukončení cyklu (odložený start)
B – Čištění čerpadla J – Clean+
C – Předpírka K – Barvy 15
D – Rapid L – Intenzivní máchání
E – Otevřená dvířka M – Snadné žehlení
F – Servis N – Stop máchání
G – Reset O – Odstředění
H – Start/Pauza

Displej

Na jednoduchosti ovládání určitě přidává také displej, který sice není příliš kvalitně zpracovaný, ale alespoň díky němu máte přehled. Displej zobrazuje trvání programu, aktivované volitelné funkce a zvolené otáčky pro příslušný program. Pokud nastane nějaký problém a v pračce se něco pokazí, nečekejte, že vám displej napíše, co je špatně, jediné, co vám v takovém případě možná řekne, je kód závady, podle kterého ji pak můžete najít v návodu. Na displeji se totiž rozsvítí pouze jednotlivé symboly, které už tam jsou automaticky nachystané, a čísla.

Fotografie displeje pračky Whirlpool AWO/C 6304

Praní, vibrace a hlučnost

A teď už konečně k tomu hlavnímu, tedy k samotnému praní. Stručně řečeno, pračka pere dobře. S kvalitou vyprání prádla nebyl žádný problém, prádlo bylo vždy dobře vyprané a odstředěné, a nikdy nebylo příliš pomačkané. Problém může být ale s délkami programů. Pračka má funkci šestého smyslu, to znamená, že si délku programu upravuje podle prádla, které se pere. Ale délka se mění i v průběhu praní, to znamená, že pokud pračku průběžně nekontrolujete, pak vlastně nevíte, kdy program skutečně skončí. Na tento fakt si také často stěžují uživatelé, kteří pračku používají.

Fotografie násypky pracího prášku Whirlpool AWO/C 6304

Během pracího cyklu pračka nikam necestuje ani příliš nevibruje, takže můžeme říct, že je dobře vyvážená. Hlučnost udávaná výrobcem je při praní 59 dB a při odstřeďování 75 dB. V porovnání s jinými pračkami je při praní hlasitější, hlučnost při odstřeďování se tolik neliší a je na celkem podobné úrovni. I když pračka celkově patří k hlasitějším, hodně uživatelů této pračky uvádí, že je naopak tichá. To potvrzuje fakt, že hlučnost je vnímána velmi subjektivně a tak se nedá na hodnocení hlučnosti klást příliš velký důraz. Jednoduše se dá ale říct, že patří mezi hlučnější pračky, a někomu to bude vadit, a někdo to tolik vnímat nebude.

Co dále stojí za zmínění je to, že poměrně velké množství uživatelů si také stěžuje na to, že během praní zůstávají některé menší kusy oblečení, jako ponožky, v gumovém těsnění u dvířek. Nám se to sice zatím nestalo, ale zřejmě se to stávat může.

Fotografie bubnu pračky Whirlpool AWO/C 6304

Prací cyklus pračky jsme natočili a vytvořili pro vás sestřih jednotlivých fází, aby jste měli alespoň představu, jak různé fáze u této pračky vypadají.

Závěrečné shrnutí

Whirlpool AWO/C 6304 je skvělou pračkou v poměru cena/výkon. Pračka není luxusního provedení a design je vcelku obyčejný, pokud budete chtít designový kousek, budete nejspíše muset zabrousit do o dost vyšší cenové kategorie. Pračka se ovládá příjemně a jednoduše, za jedinou menší nevýhodu v tomto ohledu se dá považovat to, že pračka nemá programy popsány místo symbolů slovy. K jednoduchému ovládání přispívá i displej, který rozhodně považujeme za plus. Ke spotřebě pračky nemáme co vytknout, spotřeba elektřiny je jedna z nejnižších a spotřeba vody je dokonce úplně nejnižší ze všech praček v našem testu. K čemu také nemáme co vytknout je samotné praní, prádlo vypere a odstředí naprosto bez problémů a ani vám při tom neprocestuje koupelnu.

Na výběr máte z 18 programů. Kromě těch má pračka ještě funkce, které můžete přidat k standardním programům, těmi jsou například předpírka, intenzivní máchání nebo snadné žehlení. Za negativum považujeme velkou hlučnost při praní, ale stejný názor mnoho uživatelů nemá, protože v uživatelských recenzích se často objevuje názor, že pračka je tichá. Pokud pračku chcete umístit třeba do kuchyně, nejdřív dobře zvažte, zda vám to nebude vadit. Kvůli maximální kapacitě bubnu 6 kg ji doporučujeme spíše do menších rodin. Celkově jde o velmi dobrou pračku za celkem nízké peníze, pokud tedy nepožadujete různé doplňkové funkce, krásný vzhled a jde vám hlavně o dobré praní, pak vám tuto pračku můžeme s klidem doporučit.

Pokud vás zajímají některé konkrétní parametry pračky, které jste zde nenašli, v klasické recenzi této pračky je všechny najdete. A pokud vás tato pračka po přečtení našich zkušeností tolik nezaujala, pak si jinou můžete vybrat podle našeho testu praček.

Rubriky

Mohlo by vás zajímat

Recenze filmu Vlastníci

Recenze filmu Vlastníci

Vlastníci. Film, který po zástupu nenáročných romantických komedií nabízí jiný druh zápletky. Zážitek, při němž...

A. Boček

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.