Náš test a hodnocení: Robotický vysavač xBot 5 Pro | Arecenze
Menu

Recenze robotického vysavače Symbo xBot 5 Pro

Recenze robotického vysavače Symbo xBot 5 Pro

Robotické vysavače se dnes stávají stále častěji výbavou českých domácností. A není se čemu divit, kdo by nechtěl mít doma neustále uklizeno bez nutnosti udělat pro to více než stisknout tlačítko, či naprogramovat robotův časovač. Postupem času také klesají ceny a stoupá jejich kvalita. Mnoho nových modelů se dá ovládat pomocí aplikace, lze nastavovat různé režimy, či plánovat dopředu čas úklidu. Jedním z takových modelů je i Symbo xBot 5 Pro, který jsme se tentokrát rozhodli vyzkoušet v naší redakci. 

Z našeho testovacího procesu jsme pro vás připravili video, které vám představí robotický vysavač a jeho funkce.

Značka Symbo je poměrně mladá, první model robotického vysavače uvedla na trh v roce 2017. V jejím sortimentu najdete kromě vysavačů také robotické čističe oken. I když je firma původně česká, všechny její výrobky se vyrábějí v Číně. Největší předností, kterou podle vlastních slov firma přináší, jsou cenově dostupné přístroje, které ale neztrácí na kvalitě.  

 

Základní informace

Model xBot 5 Pro je robot, který kromě vysávání zvládne také mopování, čímž se stává užitečným pomocníkem při pravidelném domácím úklidu. Nabízí několik režimů úklidu a lze jej plnohodnotně ovládat také pomocí dálkového ovladače a aplikace v chytrém telefonu. Na internetu jej můžete pořídit od 8 000 Kč, což je vzhledem k funkcím velmi výhodná cena. 

Výhody Nevýhody
Ovládání přes aplikaci Slabší vytírání
Vysává i vytírá Krátká magnetická páska v balení
Mnoho režimů úklidu Chybějící madlo 
Náhradní filtry v balení Lesklý plast chytající prach

Obsah balení

Příjemným překvapením bylo po rozbalení poměrně velké množství příslušenství. V balení můžete kromě samotného vysavače a jeho dobíjecí stanice najít také druhou odpadní nádobku, která kombinuje dvě nádoby – na vodu a vysáté nečistoty. Díky ní dokáže vysavač zároveň odstraňovat prach a vytírat. Dalším vybavením jsou dva mopovací hadříky, dálkové ovládání včetně baterií, tři náhradní HEPA filtry, kartáček na čištění vysavače a dva náhradní boční kartáče. 

Právě náhradní vybavení je poměrně neobvyklou součástí, díky tomu nemusíte náhradní díly nějakou dobu po zakoupení přístroje řešit. Další součástí vybavení je magnetická páska, která brání zajíždění do nevhodných míst. Je ale pouze 1 metr dlouhá, pokud chcete například přehradit místnost, nebo máte široké dveře, nebude vám její délka stačit. Pro takové případy je možné pásku přikoupit. Na výběr je ze dvou délek, dvoumetrová vyjde na 350 Kč a její čtyřmetrová varianta na téměř 900 Kč. Magnetická páska je méně praktickou variantou než virtuální zeď, kterou používají některé vysavače jiných značek.

První spuštění a dojmy

Na první dojem působí vysavač solidně. Je vyroben z lesklého plastu v kombinaci barev černá a tmavě šedá. Plast ale nepatří k těm nejpevnějším materiálům, jeho největší nevýhodou je lesklý povrch, který velice silně přitahuje prach. Ani po otření není prakticky možné se prachu na povrchu zbavit, protože je přitahován statickou elektřinou. Jako nevýhodu vidíme chybějící madlo, které by usnadnilo přenášení, například mezi místnostmi či patry. Takhle musíte vysavač vždy zvednout přímo za jeho tělo. 

Před prvním spuštěním je třeba z vysavače vyndat ochranné prvky, jako jsou polystyrenové tlumiče a fólie na těle. Dále je nutné připevnit boční kartáčky, které jsou v krabici uloženy zvlášť. Po vybalení z krabice se musí nechat baterie poprvé plně nabít po dobu 12 hodin, jak doporučuje výrobce. Využít můžete buď přímé připojení kabelem do sítě, nebo kabel zapojit do nabíjecí stanice, kterou umístíte do prostoru tak, aby kolem sebe měla na každou stranu alespoň 1 metr volného prostoru. Ten je potřeba k manévrování při vyjíždění a zajíždění robota. Další nabíjení bude trvat pouze 4 hodiny, poté vydrží robot v provozu až 100 minut.

Fotografie kompletního vybavení robotického vysavače xBot 5 Pro

Ovládání

Jak už jsme zmiňovali v úvodu tohoto článku, výhodou modelu xBot 5 Pro je široká možnost ovládání. Kromě klasických tlačítek na těle vysavače lze volit režimy také pomocí dálkového ovladače a aplikace v chytrém telefonu s operačními systémy Apple iOS nebo Androidem. Aby přístroj takto fungoval, je potřeba nejprve aplikaci stáhnout a propojit pomocí Wi-Fi. Poté můžete robota ovládat odkudkoliv. Pokud si tedy například po odchodu z práce vzpomenete, že jste zapomněli přístroj zapnout, stačí v aplikaci stisknout příslušné tlačítko, a robot v době vaší nepřítomnosti uklidí. 

Abyste se ale nemuseli s jeho provozem vůbec zabývat, můžete využít funkci časovače. Pro každý den lze nastavit dobu, kdy má přístroj začít uklízet. Jediné, na co musíte myslet, je pravidelné vynášení odpadní nádoby. Ovládání pomocí aplikace je nejpohodlnější variantou, zároveň také nabízí nejširší možnosti volby režimů. O těch se více dozvíte v následujících odstavcích. Přesto ale k aplikaci jednu výtku máme, neupozorní vás v případě dokončení úklidu nebo při nějakém problému (zaseknutí robota či plná sběrná nádoba). 

Vysávání

Základní a nejdůležitější funkcí, je vysávání. Tu tento vysavač plní slušně. Dobře vysává tvrdé podlahy, poměrně dobře obstojí i na koberci. Při testování v redakci jsme ale zjistili, že při běžném programu není vysávání podél stěn úplně dokonalé, na koberci i tvrdé podlaze zůstávaly nečistoty také v rozích. Nelze tedy očekávat, že se s jeho pomocí zcela vyhnete vysávání. Jednou za čas stejně budete muset vzít do ruky klasický vysavač a udělat generální úklid. Pro pravidelné uklízení je ale jeho výkon dostatečný. 

Při spuštění vysavače se navolí automatický režim úklidu, při kterém robot využívá navigační systém a pracuje systematicky. Podle specifických situací si můžete vybrat některý z dalších režimů: vysávání v rozích a podél stěn, lokální čištění na ploše 2×2 metry, náhodný pohyb, při kterém není využit naváděcí systém, nebo double cleaning, při němž robot vysaje celý prostor dvakrát. Vysátý prach a nečistoty jsou shromažďovány v nádobce, kterou je po použití potřeba vyprázdnit. Její otevření je poměrně snadné, ale při vysypání mnoho prachu zůstává přilepeno na plastu a jen nutné jej štětečkem očistit. Při tom se ale množství nečistot dostane zpět do vzduchu. Vysávání je poměrně rychlé. Délku úklidu spolu s informací o uklizené ploše a mapkou činnosti najdete v aplikaci. Na jedno nabití dokáže vysavač pracovat až 100 minut, což je dost pro vysátí i většího prostoru, například celého bytu. 

Pro co nejlepší úklid je vhodné odklidit všechny překážky, do kterých by mohl narazit. Například dětské hračky, kabely, ale ideálně také židle, květináče a podobně. Jestliže robot do něčeho narazí, zastaví se, couvne, pootočí se a zkusí znovu, jestli je cesta volná. Pohyblivý nárazník je sice poměrně měkký, vysavač jím ale do nábytku naráží v plné rychlosti. Pokud se robot zasekne, je třeba jej vysvobodit. Problematické mohou být dveřní prahy, ujistěte se, že nejsou příliš vysoké, vyšší než 1 cm robot nezvládne přejet. Pro někoho to ale může být výhoda ve chvíli, kdy si nepřejete, aby přejížděl z jedné místnosti do druhé. Bez dozoru jej ale klidně můžete nechat jezdit poblíž schodů, díky důmyslnému systému čidel z nich totiž nespadne. Musíte však myslet na pravidelné čištění senzorů, které jsou umístěny na spodní straně. Pokud by byly zaneseny prachem, přestaly by správně fungovat a robot by ze schodů mohl spadnout. 

Mopování 

Druhou ze základních funkcí modelu je mopování, které probíhá současně s vysáváním. Pro jeho spuštění není potřeba nic zvlášť zapínat. Musíte pouze vyměnit klasickou odpadní nádobku za verzi 2v1, která kromě shromažďování prachu umožňuje nalít vodu a připevnit mopovací hadr. Do té se zvláštním plnicím otvorem nalije voda, kterou zvláštní pumpa při pohybu postupně uvolňuje a hadr stírá nečistoty. Množství uvolněné vody je možné nastavit, ale pouze v aplikaci. 

Jak jsme při testování robota zjistili, není úplně ideální pouštět vysávání s mopováním rovnou dohromady. Vysavač je konstrukčně řešený tak, že v přední části vysává a v zadní části za tím mopuje. Ne vždy ale tento systém funguje dobře. Někdy zůstane na podlaze prach, který se pak namočí a už ho není možné vysát, spíš se roznese po podlaze. Proto doporučujeme pustit robota dvakrát, jednou pouze na vysávání a podruhé i na vytírání. Vzhledem ke stavbě mopovací nádobky také nelze očekávat zázračně uklizené zaschlé skvrny. Ideální použití je pro pravidelný, například denní úklid, kdy jsou nečistoty „čerstvé“. 

Údržba

Pravidelně budete muset provádět několik úkonů, které jsou důležité pro bezchybný chod přístroje. Kromě vysypávání nádobky na prach a vylévání zbytků vody, je třeba občas vyčistit hlavní kartáč a boční kartáčky, na které se nabalují vlasy, chlupy a jiné nečistoty. Pokud se boční kartáčky roztřepí, lze je „opravit“ ponořením do horké vody. Po nějaké době budou ale zničené tak, že je potřeba je vyměnit. Čistit se musí také filtr, k tomu slouží přiložený kartáček. Pokud je ale už hodně zanesený, musíte jej vyměnit. Pokud vám dojdou filtry přiložené v balení, můžete je dokoupit zvlášť.

Zvláštní péči vyžaduje také baterie. Pokud vysavač používáte neustále, není moc co řešit. Při vybití ji vždy co nejdříve nabijte. Jestliže plánujete vysavač delší dobu nepoužívat, vypněte jej hlavním vypínačem. Při opravdu dlouhé nečinnosti je možné baterii také úplně vyjmout. Po nějakém čase vyprší životnost baterie, nebude již plnohodnotně fungovat a nebude dostačovat vašim potřebám, je možné pořídit novou a vyměnit ji, což vyjde asi na 1500 Kč. 

Pro představu uvádíme orientační ceny některých náhradních dílů: HEPA filtr stojí 250 Kč, dva boční kartáčky 200 Kč, hlavní kartáč 300 Kč, mopovací hadřík 100 Kč, nádoby na nečistoty či vodu 700 Kč. Zvlášť lze pořídit také primární filtr, kryt kartáče, kolečka, nabíjecí stanici a její adaptér.

Shrnutí 

Robotický vysavač xBot 5 Pro se na první pohled vyznačuje nízkou cenou, za kterou ale dostanete slušnou výbavu funkcemi. Kromě vysávání můžete s robotem také vytírat. Velkou výhodou je možnost dálkového ovládání pomocí aplikace nebo ovladače. Příjemným překvapením je množství náhradního příslušenství, které obsahovalo balení spolu s přístrojem. Slabinou je podle nás chybějící madlo na přenášení, a ne příliš přesvědčivý lesklý plast, který velmi přitahuje prach a není jej prakticky možné odstranit. 

Co se týká vysávání, to je podle našich zkušeností slušné. Dobře si poradí jak na kobercích, tak tvrdých podlahách, vysaje i dlouhé vlasy. Problémy mu ovšem činí nečistoty podél stěn a v rozích, ty nebyly dobře vysáté. Výhodou je možnost zvolit systém úklidu z několika programů a přizpůsobit tak robota vašim potřebám. 

Druhou důležitou funkci, tedy vytírání, zvládá spíše průměrně. Dobře si poradí s čerstvými nečistotami, pro častý a pravidelný úklid je to tedy dostatečné. Zaschlé skvrny ale odstranit nedokáže. Zároveň nedoporučujeme pouštět robota rovnou vytírat ještě nevysátou plochu. I když probíhají oba druhy úklidu zároveň, je vhodnější pustit nejdříve robota daný prostor vysát. Na špatně uklizené podlaze se totiž zbývající prach namočí a už jej není možné vysát. Místo toho se spíše roznese po prostoru a přilepí. Vzhledem ke konstrukci přístroje se ale ani nedá očekávat, že by uklízel stejně dobře, jako klasický mop. 

Údržba přístroje je poměrně jednoduchá. Ta pravidelná zahrnuje vysypávání nádobky s nečistotami, čištění kartáčů a filtrů. Péči je třeba věnovat tak baterii, pokud bude vysavač delší dobu neaktivní. V případě, že se některá z částí výrobku poškodí, můžete ji vyměnit, většina dílů se dá pořídit na internetu. Tam lze také zakoupit delší magnetickou pásku nebo náhradní mopovací textilie.

 

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.