Recenze TrueLife NannyCam R3 Smart (Osobně otestováno) | Arecenze
Menu

Může být levná smart chůvička kvalitní? Otestovali jsme chytrou chůvičku TrueLife NannyCam R3 Smart

Může být levná smart chůvička kvalitní? Otestovali jsme chytrou chůvičku TrueLife NannyCam R3 Smart

Klady

+ Nízká cena

+ Možnost napájení z powerbanky

+ Párování více zařízení

+ Nabízí spoustu funkcí

+ Notifikace pohybu

Zápory

Podporuje pouze WiFi 2,4 GHz

Menu aplikace jen v angličtině

Opakované přepínání režimů za šera

1 700 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

 

Úvod

V září 2023 jsem dostala příležitost vyzkoušet a otestovat chytrou chůvičku TrueLife NannyCam R3 Smart. Jde o videochůvičku, která místo rodičovské jednotky využívá aplikaci v mobilním telefonu. Díky tomu nemusíte nosit extra zařízení navíc a vystačíte si s telefonem, na který vám chodí upozornění. Skrz aplikaci také ovládáte veškerá nastavení. Podrobné výsledky testu si můžete přečíst níže.

Shrnutí recenze:

  • Obecné informace – V době testování jedna z nejlevnějších chůviček na trhu zaujala kvalitou obrazu, nočním viděním a velkým množstvím funkcí.
  • Provedení – Chůvička překvapí nízkou hmotností a kvalitním provedením. Opatrně by se ale mělo zacházet s otočnou hlavicí kamery, aby nedošlo k poškození motorku.
  • První párování – Párování bylo vzhledem k možnosti připojení pouze k 2,4 GHz WiFi složitější, tato zkušenost ale podle recenzí není standardem a uživatelé často popisují párování jako rychlé a bezproblémové.
  • Kvalita obrazu a zvuku – Full HD rozlišení spolu s nočním viděním je běžnou výbavou smart chůviček. Zvuk sice nenadchnul, ale vzhledem k ceně je na dobré úrovni.
  • Ovládání chůvičky – Veškeré nastavení probíhá v aplikaci, která je sice intuitivní a jednoduchá, postrádá ale menu v češtině.

Obecné informace

Chytré smart chůvičky bývají většinou drahou záležitostí a když se mi do rukou dostala krabice s chůvičkou TrueLife NannyCam R3 Smart, nedělala jsem si vzhledem k ceně přehnaná očekávání. Tento model totiž patřil v době testování (září 2023) k těm nejlevnějším smart chůvičkám na trhu.

Už při rozbalování a prvotním osahání chůvičky jsem byla překvapená kvalitou provedení a má zvědavost rostla. Při nezdarech s prvním párováním mé nadšení trošku opadlo. Nicméně po úspěšném propojení chůvičky s aplikací a vyzkoušení kvality obrazu se můj celkový dojem ustálil na velmi vysoké úrovni. Chůvička nabízí velké množství funkcí, které mohou usnadnit péči o miminko.

Ve srovnání s dražšími smart chůvičkami si tento model počíná velice obstojně a naplňuje všechna očekávání.

Základní parametry chůvičky TrueLife NannyCam R3 Smart Hodnoty
Napájení Síť, powerbanka
Materiál Plast
Připojení WiFi (GHz) 2,4
Hmotnost (g) 180
Rozměry (mm) 80 x 116 x 90

Provedení

Součástí balení je samotná chůvička a micro USB kabel s adaptérem, který vzhledem k nutnosti neustálého připojení chůvičky do sítě nebo k powerbance budete využívat vždy. Dále v balení najdete montážní sadu k uchycení na zeď.

 

Přikoupit můžete také flexibilní držák, který výrobce prezentuje jako vhodný k uchycení chůvičky k postýlce. Zkusila jsem jej nainstalovat na prázdnou postýlku podle obrázků výrobce a nedokážu si představit, že bych jej takto využívala. Nejen že bych se bála, že chůvička vypadne a zraní dítě, ale především přítomnost kabelů v blízkosti neposedných ručiček miminka beru jako nevhodnou a rozhodně ne bezpečnou možnost.

Ideální je umístit chůvičku bezpečně mimo dosah dítěte. Držák půjde připevnit na jakýkoliv nábytek, který bude možné flexibilním ramenem držáku obmotat.

Konstrukce chůvičky

Relativně drobné chůvičce dominuje otočná hlava s kamerou. Materiál chůvičky působí kvalitně a jediné na co jsem si intuitivně dávala pozor je právě otočná hlava s kamerou. Při spuštění se kamera začne otáčet – výrobce doporučuje nezasahovat silou do otáčení kamery, jinak by mohlo dojít k poškození motorku.

Pokud motorek nevrčí a kamera se neotáčí, můžete manuálně zvednout hlavici. Dostanete se tak k prostoru pro micro SD kartu a k tlačítku pro restart. Ze zadní části vystupuje anténa a teplotní senzor, na které je třeba při manipulaci myslet. Při připojování chůvičky k síti mne překvapilo, že kabel nelze plně zasunout do USB portu pro nabíjení, což ale na funkci nemá vliv.

První párování

Po rozbalení a nadšení z designového provedení přístroje přišly menší problémy při počátečním párování. Stáhnout aplikaci a zaregistrovat se bylo rychlé a snadné. Po zapnutí chůvičky a prvním pokusu o propojení jsem zjistila, že chůvička nepodporuje 5GHz WiFi. Možnost přepínat WiFi z 5 GHz na 2,4 GHz můj telefon nenabízí a bylo třeba řešit nastavení mé WiFi sítě.

Podle diskuzí dělá uživatelům občas problém párování k nové WiFi, například na chatě nebo v hotelu. Je však třeba říci, že mnoho recenzí zmiňuje naopak snadné a rychlé první párování a mé útrapy nejsou běžným standardem. Při potížích je vhodné zkontrolovat nastavení WiFi routeru a navolit v něm nebo v mobilním telefonu WiFi na 2,4 GHz.

Aby se chůvička připojila, podle návodu heslo WiFi nesmí obsahovat žádné speciální znaky, což může být jeden z dalších důvodů nezdařeného párování. Mně se ale na WiFi s takovým heslem přihlásit povedlo.

Kvalita obrazu a zvuku

Kamera chůvičky disponuje FullHD rozlišením a obraz je více než slušný. Vzhledem k účelu chůvičky je kvalita videa určitě dostačující a noční vidění mne při testování příjemně překvapilo. Děti i místnost jsem viděla zřetelně a chůvička se svědomitě otáčela za pohybem.

Jediná výtka směřuje k opakovanému přepínání denního a nočního režimu v šeru. Pokud se ale upraví světelné podmínky v místnosti žaluziemi nebo závěsem, tento problém odpadá. Další možností je nastavit na pevno v aplikaci noční vidění. V aplikaci můžete přepínat rozlišení HD/SD. Menší rozlišení se může hodit například pokud ukládáte záznam na paměťovou kartu a chcete šetřit místem na kartě.

Co se týká zvuku, jeho kvalita mne zrovna neohromila. V dané cenové kategorii ale není divu a pro účely kontroly, zda miminko nepláče, zvuk jistě stačí. Pokud chcete na miminko mluvit nebo přehrávat ukolébavku, nepočítejte zkrátka s křišťálově čistým zvukem.

 

Parametry kamery chůvičky NannyCam R3 Smart Hodnota
Pozorovací úhel (°) 100
Otáčení kamery horizontálně (°) 350
Zobrazení horizontálně v úhlu až (°) 360
Otáčení kamery vertikálně (°) 45
Zobrazení vertikálně v úhlu až (°) 90
Noční vidění Ano
Rozlišení videa (p) 1080

 

Video: Natáčení a kvalita zvuku z chůvičky v aplikaci ve smartphonu

Ovládání chůvičky a funkce

Ovládání NannyCam R3 Smart funguje přes mobilní aplikaci a nemusíte tedy řešit rodičovskou jednotku chůvičky, kterou tento model ani nemá. Ačkoliv je aplikace jednoduchá a intuitivní, menu v angličtině nelze přepnout do jiného jazyku. Po chvíli užívání si ale pravděpodobně zvyknete. Pokud vám prvotní překlad dělá problémy, v návodu jsou funkce aplikace popsány česky.

Jako jednu z nejdůležitějších a nejužitečnějších hodnotím funkci notifikací při pohybu nebo zvuku. Ta vám dá skrz aplikaci ihned vědět, že se v místnosti něco děje a můžete tak přijít k dítěti dřív, než se plně probere a rozpláče. Můžete si také nastavit notifikace na příliš nízkou nebo vysokou teplotu v místnosti a hlídat tak ideální podmínky pro spánek dítěte.

Chůvička umí otáčet hlavou s kamerou za směrem pohybu, můžete tak mít přehled o větším zorném poli. Otázkou je, zda potřebujete snímat zbytek pokoje, nebo vám stačí pohled do postýlky.

I když osobně hodnotím funkci pořizování fotografií a záznamu videí jako zbytečnou, najde si pravděpodobně své uživatele. K dalším funkcím patří možnost přehrávání ukolébavek, u kterých v aplikaci volíte hlasitost. Na výběr máte 5 melodií a tlukot srdce. Z reálné praxe ale ukolébavka není to, co rozmrzelé dítě v postýlce uklidní. Funkci obousměrné komunikace možná použijete u větších dětí, miminko ale pravděpodobně budete muset utišit osobně.

Při prvním párování chůvička anglicky hlásí opakované pokusy o připojení nebo fakt, že se právě páruje. To vás může překvapit na dovolené nebo všude tam, kde se budete připojovat k nové WiFi. Tento způsob zvukové signalizace mi přijde poněkud nešťastný ve chvíli, kdy chodíte po špičkách kolem těžce uspaného miminka.

Pokud ale chůvičku nastavíte dřív, než půjdete uspávat, žádný další zvuk miminko rušit nebude. Tato signalizace avšak probíha pouze při novém prvním párování k WiFi.

Funkce chůvičky NannyCam R3 Smart Hodnota
Senzor teploty Ano
Notifikace změny teploty Ano
Obousměrná komunikace Ano
Ukolébavky Ano
Pořizování záznamů Ano

Závěr

V dané cenové kategorii si vede chytrá chůvička NannyCam R3 od TrueLife skvěle. Pokud sháníte videochůvičku s mnoha funkcemi, ale máte cenový strop, tento model by měl plnit svou funkci více než dobře. Počítejte však s aplikací pouze v angličtině a možnými problémy při prvotním párování.

Klady

+ Nízká cena

+ Možnost napájení z powerbanky

+ Párování více zařízení

+ Nabízí spoustu funkcí

+ Notifikace pohybu

Zápory

Podporuje pouze WiFi 2,4 GHz

Menu aplikace jen v angličtině

Opakované přepínání režimů za šera

1 700 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Recenze Premium

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.