Menu

Pustí vás na palubu letadla s golfovou holí? Seznam věcí, které si vzít nesmíte

Pustí vás na palubu letadla s golfovou holí? Seznam věcí, které si vzít nesmíte

Není žádným tajemstvím, že existuje mnoho věcí, se kterými nemůžete cestovat letadlem. Každý nejspíš ví, že si do příručního zavazadla nesmí brát ostré předměty, zbraně, tekutiny s objemem více než 100 ml nebo třeba alkohol. Věděli jste ale, že seznam věcí, které do letadla nepatří, je o mnoho delší? Některé ze zakázaných předmětů vás možná velmi překvapí!

5 věcí, které nemají v příručním zavazadle co dělat

Některé věci si do příručního zavazadla vzít nemůžete, protože vám je přímo na letištní kontrole ochranka vyhodí. Na příklady těch nejčastějších se podíváme níže.

1. Tekutiny, gely a aerosoly s objemem nad 100 ml

Sem patří nejen nápoje, ale také šampony, sprchové gely, léčiva, make-up produkty, desinfekční gely, zubní pasta, deodorant, parfém atd.

Před převážením některého z těchto předmětů se vždy ujistěte, že jejich objem nepřesahuje povolených 100 ml. Zároveň se všechny nádobky s těmito produkty musejí vejít do jednoho litrového průhledného sáčku.

2. Ostré předměty

Nože, nůžky, štípačky, žiletky, lední brusle a další ostré předměty jsou v příručním zavazadle taktéž zakázány.

Pokud některé z výše uvedených opravdu potřebujete, bezpečně je zabalte do odbaveného zavazadla, ve které by jejich převoz neměl být problémem.

3. Zbraně a jejich napodobeniny, munice a předměty sebeobrany

Dobře zabalené střelivo a nenabité střelné zbraně, vzduchovky, zbraně na stlačený vzduch (např. paintballové zbraně), kulové zbraně, startovací pistole a repliky lze uložit do odbaveného zavazadla, ale je třeba je při odbavení nahlásit.

Střelné zbraně přepravované v odbavených zavazadlech musí být nenabité, zabalené v uzamčeném pevném obalu a nahlášené letecké společnosti při odbavení. Střelivo do ručních zbraní musí být bezpečně zabaleno ve vláknitých, dřevěných nebo kovových krabicích nebo jiných obalech speciálně určených pro přepravu malého množství střeliva.

Zakázán je také pepřový sprej či slzný plyn a další předměty sloužící k sebeobraně.

4. Sportovní náčiní

Do příručního zavazadla si nesmíte zabalit ani baseballové pálky, golfové hole, lyže nebo lyžařské hůlky.

Některé aerolinky zakazují také tenisové či badmintonové rakety, rybářské pruty nebo longboardy.

Jízdní kola jsou na palubě většiny letů povolena, přesto vždy záleží na konkrétní aerolince – při jeho přepravě tedy nezapomeňte zkontrolovat webové stránky dané letecké společnosti.

5. Alkohol

Nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 70 procent nelze odbavit ani vzít do letadla v příručním zavazadle.

Pokud si však chcete vzít nápoje s nižším obsahem alkoholu, např. víno, můžete si do odbaveného zavazadla zabalit až pět litrů alkoholických nápojů (obsahujících méně než 70 procent alkoholu) v neotevřeném maloobchodním balení.

TIP: O omezeních a poplatcích se vždy informujte u dané letecké společnosti, pravidla pro přepravu výše uvedených předmětů se mohou lišit.

5 věcí, které nesmíte převážet ani v odbaveném zavazadle

Existují samozřejmě také pravidla pro obsah odbavených zavazadel. Ta jsou o něco mírnější, přesto však lidé často balí až nesmyslně nebezpečné věci, které pak musí po kontrole personálu na letišti vyhodit.

1. Hořlaviny

Barvy, pohonné hmoty, benzín, tekutiny do zapalovačů, plazmové či elektrické zapalovače, ředidla a další hořlavé látky jsou zakázány jak v příručním, tak v odbaveném zavazadle.

Běžný zapalovač je povolen pouze v příručním zavazadle, nikoli odbaveném, a každý cestující může převážet maximálně 1 kus.

2. Výbušniny

Cestující si do příručního ani odbaveného zavazadla nemohou brát předměty, jako je zábavní pyrotechnika, světlice, ruční granáty, dynamit, a dokonce ani repliky výbušných materiálů.

3. Chemikálie

Chlor, bělidla, barvy ve spreji, hnojiva, slzný plyn a hasicí přístroje jsou považovány za nebezpečné a v dopravních letadlech taktéž nemají co dělat.

4. Automobilové součástky

Součásti automobilových motorů mohou být umístěny v odbavených zavazadlech pouze v případě, že jsou zabaleny v originální krabici a neobsahují benzín a olej. V opačném případě je jejich převážení v odbaveném i příručním zavazadle zakázáno.

5. Produkty proti volně žijící zvěři

V komerčních letadlech nejsou běžně povoleny ani předměty, jako jsou medvědobijky (určené k odstrašení medvědů, aniž by jim ublížily) nebo spreje proti medvědům a další volně žijící nebezpečné zvěři.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.